kdevexecute - en to fi translation catalogue (44 entries)

en: There is a quoting error in the arguments for the launch configuration '%1'. Aborting start.
fi: Käynnistysmäärityksessä ”%1” on parametrien lainausmerkkivirhe. Käynnistäminen keskeytetään.

en: A shell meta character was included in the arguments for the launch configuration '%1', this is not supported currently. Aborting start.
fi: Komentotulkin metamerkki sisältyy käynnistysmäärityksen ”%1” argumentteihin, tätä ei nykyisin tueta. Käynnistäminen keskeytetään.

en: Couldn't resolve the dependency: %1
fi: Riippuvuuden %1 selvittäminen epäonnistui

en: No valid executable specified
fi: Kelvollista suoritettavaa tiedostoa ei ole määritetty

en: There is a quoting error in the executable for the launch configuration '%1'. Aborting start.
fi: Käynnistysmäärityksen ”%1” suoritettavassa tiedostossa on lainausmerkkivirhe. Käynnistäminen keskeytetään.

en: A shell meta character was included in the executable for the launch configuration '%1', this is not supported currently. Aborting start.
fi: Komentotulkin metamerkki sisältyy käynnistysmäärityksen ”%1” suoritettavaan tiedostoon, tätä ei nykyisin tueta. Käynnistäminen keskeytetään.

[ctx: @item:inlistbox]
en: Ask If Running
fi: kysy, onko käynnissä

[ctx: @item:inlistbox]
en: Kill All Instances
fi: tapa kaikki ilmentymät

[ctx: @item:inlistbox]
en: Start Another
fi: käynnistä toinen

[ctx: @title:tab]
en: Configure Native Application
fi: Natiivisovelluksen asetukset

en: Executes Native Applications
fi: Suorittaa natiiveja sovelluksia

en: Native Application
fi: Natiivi sovellus

en: Compiled Binary
fi: Käännetty binaari

[ctx: @title:menu]
en: Project Executables
fi: Projektin ohjelmatiedostot

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Executable
fi: Ohjelmatiedosto

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Project &target:
fi: Pro&jektikohde:

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: E&xecutable:
fi: &Ohjelmatiedosto:

[ctx: @info:placeholder]
note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KUrlRequester, executablePath)
en: executable or /path/to/executable
fi: ohjelmatiedosto tai /polku/ohjelmatiedostoon

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, executablePath)
en: Enter the executable name or the absolute path to the executable file
fi: Kirjoita ohjelmatiedoston nimi tai absoluuttinen sijainti

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Behavior
fi: Toiminta

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Ar&guments:
fi: &Parametrit:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, arguments)
en: <html><head/><body><p>Enter arguments to give to the executable.<br/>You can pass arguments containing space characters by putting them in double-quotes.</p></body></html>
fi: <html><head/><body><p>Kirjoita ohjelmatiedostolle annettavat parametrit.<br/>Välilyöntejä sisältävät parametrit voi välittää panemalla ne lainausmerkkeihin.</p></body></html>

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Working &directory:
fi: Työ&kansio:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, workingDirectory)
en: Select a working directory for the executable
fi: Valitse ohjelmatiedostojen työkansio

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: E&nvironment:
fi: &Ympäristö:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KDevelop::EnvironmentSelectionWidget, environment)
en: Select an environment to be used
fi: Valitse käytettävä ympäristö

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, runInTerminal)
en: <p>By default applications will be run in the background and only their output will be displayed in a tool view. This makes it impossible to interact with applications requiring user input from a terminal emulator. To run such applications, you should use an external terminal.</p>
fi: <p>Oletuksena sovellukset suoritetaan taustalla ja työkalunäkymässä näytetään vain niiden tulosteet. Tällöin on mahdotonta käyttää sovelluksia, jotka vaativat käyttäjien vuorovaikutteista syötettä päätteestä. Näiden suorittamiseksi pitää käyttää ulkoista päätettä.</p>

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, runInTerminal)
en: Use external terminal:
fi: Käytä ulkoista päätettä:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, terminal)
en: <p>Defines the command to execute the external terminal emulator. Use the following placeholders:</p>
    <dl>
    <dt><code>%exe</code></dt>
    <dd>The path to the executable selected above.</dd>
    <dt><code>%workdir</code></dt>
    <dd>The path to the working directory selected above.</dd>
    </dl>
    <p>The arguments defined above will get appended to this command.</p>
fi: <p>Määrittää ulkoisessa päätteessä suoritettavan komennon. Käytä seuraavia muuttujia:</p>
    <dl>
    <dt><code>%exe</code></dt>
    <dd>Yllä valitun ohjelmatiedoston sijainti.</dd>
    <dt><code>%workdir</code></dt>
    <dd>Yllä valitun ohjelmatiedoston työkansio.</dd>
    </dl>
    <p>Komennon loppuun lisätään yllä asetetut parametrit.</p>

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Restart
fi: käynnistä uudelleen

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Dependencies
fi: Riippuvuudet

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Act&ion:
fi: Toi&minto:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, dependencyAction)
en: Specifies the action to take for the dependencies before starting the executable.
fi: Määrittää riippuvuuksille ennen ohjelmatiedoston käynnistystä suoritettavan toiminnon.

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, dependencyAction)
en: The selected action will be run before the executable is started.  This allows there to be parts of a project, upon which the executable does not directly depend, to be built and/or installed before running the application.
fi: Valittu toiminto suoritetaan ennen ohjelmatiedoston käynnistystä. Tämä sallii koostaa tai asentaa ennen sovelluksen suorittamista projektin osia, joista ohjelmatiedosto ei suoraan riipu.

[ctx: @item:inlistbox dependency action]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, dependencyAction)
en: Do Nothing
fi: älä tee mitään

[ctx: @item:inlistbox dependency action]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, dependencyAction)
en: Build
fi: koosta

[ctx: @item:inlistbox dependency action]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, dependencyAction)
en: Build and Install
fi: koosta ja asenna

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Targets:
fi: Kohteet:

en: No environment profile specified, looks like a broken configuration, please check run configuration '%1'. Using default environment profile.
fi: Ympäristöprofiilia ei ole määritetty. Määritys vaikuttaa rikkoutuneelta. Tarkista käynnistysmääritys ”%1”. Käytetään oletusympäristöprofiilia.

[ctx: @title:window]
en: Job Already Running
fi: Työ on jo käynnissä

en: '%1' is already being executed.
fi: ”%1” on jo käynnissä.

[ctx: @action:button]
en: Kill All Instances
fi: Tapa kaikki ilmentymät

[ctx: @action:button]
en: Start Another
fi: Käynnistä toinen

[ctx: @option:check]
en: Remember choice
fi: Muista valinta
