kdevformatters - en to fi translation catalogue (66 entries)

en: <b>Artistic Style</b> is a source code indenter, formatter, and beautifier for the C, C++, C# and Java programming languages.<p style='margin-top:0;white-space:pre'>Home Page: <a href="http://astyle.sourceforge.net/">http://astyle.sourceforge.net</a></p>
fi: <b>Artistic Style</b> on lähdekoodin sisentäjä, muotoilija ja sieventäjä C-, C++-, C#- ja Java-ohjelmointikielille.<p style='margin-top:0;white-space:pre'>Verkkosivu: <a href="http://astyle.sourceforge.net/">http://astyle.sourceforge.net</a></p>

[ctx: @title:tab]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabIndentqtion)
en: Indentation
fi: Sisennys

[ctx: @item:inlistbox Indentation type]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbIndentType)
en: Tabs
fi: sarkaimin

[ctx: @item:inlistbox Indentation type]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbIndentType)
en: Force tabs
fi: pakotetuin sarkaimin

[ctx: @item:inlistbox Indentation type]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbIndentType)
en: Spaces
fi: välilyönnein

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, inpNuberSpaces)
en: Number of spaces that will be converted to a tab.
    The number of spaces per tab is controlled by the editor.
fi: Sarkaimeksi muutettavien välilyöntien määrä.
    Sarkaimen tuottamien välilyöntien määrän asettaa muokkain.

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkConvertTabs)
en: Convert tabs to spaces.
fi: Muunna sarkaimet välilyönneiksi.

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkConvertTabs)
en: Con&vert tabs into spaces
fi: Muunna &sarkaimet välilyönneiksi

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkFillEmptyLines)
en: Fill empty lines with the white space of their previous lines.
fi: Täytä tyhjät rivit edellisten rivien tyhjemerkeillä.

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkFillEmptyLines)
en: Fill empt&y lines
fi: T&äytä tyhjät rivit

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblIndentObjects)
en: Indent:
fi: Sisennys:

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, listIdentObjects)
en: Blocks
fi: Lohkot

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, listIdentObjects)
en: Brackets
fi: Hakasulkeet

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, listIdentObjects)
en: Cases
fi: Case-lohkot

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, listIdentObjects)
en: Class
fi: Luokka

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, listIdentObjects)
en: Labels
fi: Nimiöt

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, listIdentObjects)
en: Namespaces
fi: Nimiavaruudet

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, listIdentObjects)
en: Preprocessor directives
fi: Esikäsittelijän direktiivit

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, listIdentObjects)
en: Switches
fi: Switch-rakenteet

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, inpMaxStatement) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel2_2)
en: Indent a maximal # spaces in a continuous statement,
    relative to the previous line.
fi: Sisennä jatkuvaa lauseketta enintään # välilyöntiä
    suhteessa edelliseen riviin.

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel3_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, inpMinConditional)
en: Indent a minimal # spaces in a continuous conditional
    belonging to a conditional header.
fi: Sisennä ehdolliseen otsakkeeseen kuuluvaa ehdon jatkoa
    vähintään # välilyöntiä.

[ctx: @label:spinbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3_2)
en: Minimum in conditional:
fi: Ehdossa vähintään:

[ctx: @item]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, inpMinConditional)
en: Twice current
fi: Kahdesti nykyinen

[ctx: @label:spinbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2)
en: Maximum in statement:
fi: Lauseessa enintään:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, inpContinuation)
en: Number of indents
fi: Sisennysten määrä

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkAfterParens)
en: Indent, instead of align, continuation lines following lines that contain an opening paren '(' or an assignment '='.
fi: Sisennä (tasauksen sijaan) alkavaa suljetta ”(” tai yhtäläisyysmerkkiä ”=” seuraavat jatkorivit.

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkAfterParens)
en: Continuation lines:
fi: Jatkorivit:

[ctx: @title:tab]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabOther)
en: Other
fi: Muuta

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gpBrackets)
en: Brackets
fi: Hakasulkeet

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblBrackets)
en: Type:
fi: Tyyppi:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkBracketsCloseHeaders)
en: Break brackets before closing headers (e.g. 'else', 'catch', ...)
    from their immediately preceding closing brackets.
fi: Lisää rivinvaihto päättäviä otsikoita (esim. ”else”, ”catch” jne.)
    edeltävien loppuhakasulkeiden perään.

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkBracketsCloseHeaders)
en: Brea&k closing headers
fi: &Rivinvaihto ennen päättäviä otsikoita

[ctx: @item:inlistbox brackets style]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbBrackets)
en: No change
fi: Ei muutosta

[ctx: @item:inlistbox brackets style]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbBrackets)
en: Attach
fi: Liitä

[ctx: @item:inlistbox brackets style]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbBrackets)
en: Break
fi: Keskeytä

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkBracesAdd)
en: Add braces to unbraced one-line conditional statements (e.g. 'if', 'for', 'while')
fi: Lisää sulkeet sulkeettomaan yksiriviseen ehtolauseeseen (esim. ”if”, ”for”, ”while”)

[ctx: @option:check add braces to unbraced one-line conditional statements]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkBracesAdd)
en: Add b&races
fi: Lisää s&ulkeet

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gpBlocks)
en: Blocks
fi: Lohkot

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkBlockBreak)
en: Insert empty lines around unrelated blocks, labels, classes,...
    Known problems:
    
    1. If a statement is NOT part of a block, 
    the following statements are all double spaced. 
    Statements enclosed in a block are formatted 
    correctly.
    
    2. Comments are broken from the block.
fi: Lisää tyhjiä rivejä toisiinsa liittymättömien lohkojen, nimiöiden,
    luokkien jne. ympärille. Tunnettuja ongelmia:
    
    1. Jos lause EI kuulu lohkoon, sitä seuraavat 
    lauseet sisennetään kaksinkertaisesti. 
    Lohkon sisäiset lauseet muotoillaan oikein.
    
    2. Kommentit irtoavat lohkosta.

[ctx: @option:check break unrelated blocks by a newline]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkBlockBreak)
en: &Break blocks
fi: &Irrota lohkot

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkBlockBreakAll)
en: Like --break-blocks, except also insert empty lines 
    around closing headers (e.g. 'else', 'catch', ...).
    
    Known problems:
    
    1. If a statement is NOT part of a block, 
    the following statements are all double spaced. 
    Statements enclosed in a block are formatted 
    correctly.
    
    2. Comments are broken from the block.
fi: Kuten --break-blocks paitsi että lisää tyhjiä rivejä myös
    päättävien otsakkeiden (esim. ”else”, ”catch”) ympärille.
    
    Tunnettuja ongelmia:
    
    1. Jos lause EI kuulu lohkoon, sitä seuraavat 
    lauseet sisennetään kaksinkertaisesti. 
    Lohkon sisäiset lauseet muotoillaan oikein.
    
    2. Kommentit irtoavat lohkosta.

[ctx: @option:check break all blocks with a newline]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkBlockBreakAll)
en: Break all bl&ocks
fi: I&rrota kaikki lohkot

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkBlockIfElse)
en: Break 'else if()' statements into two different lines.
fi: Katkaise ”else if()” -lauseet kahdelle riville

[ctx: @option:check break else if() into separate lines]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkBlockIfElse)
en: Break i&f-else
fi: Jaa i&f–else

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gpPadding)
en: Padding
fi: Täyte

[ctx: @item:inlistbox parenthesis padding]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbParenthesisPadding)
en: No change
fi: Ei muutosta

[ctx: @item:inlistbox parenthesis padding]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbParenthesisPadding)
en: Unpad
fi: Poista täyte

[ctx: @item:inlistbox parenthesis padding]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbParenthesisPadding)
en: Inside only
fi: Vain sisäpuolella

[ctx: @item:inlistbox parenthesis padding]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbParenthesisPadding)
en: Outside only
fi: Vain ulkopuolella

[ctx: @item:inlistbox parenthesis padding]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbParenthesisPadding)
en: Inside and outside
fi: Sisä- ja ulkopuolelle

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkPadOperators)
en: Insert space padding around operators.
    Once padded, operators stay padded.
    There is no unpad operator option.
fi: Lisää operaattorien ympärille välilyönnein täytettä.
    Kun täyte on lisätty, se säilyy.
    Operaattoreille ei ole täytteen poistoa.

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkPadOperators)
en: &Add spaces around operators
fi: &Lisää operaattorien ympärille välilyöntejä

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblParenthesis)
en: Pad parenthesis:
fi: Sulkeiden täyte:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkPadParenthesisHeader)
en: Insert space padding after parenthesis headers (e.g. 'if', 'for', 'while', ...)
fi: Lisää välilyöntitäyte suljeotsakkeiden perään (esim. ”if”, ”for”, ”while”)

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkPadParenthesisHeader)
en: Add spaces after parenthesis &headers
fi: Lisää &välilyöntejä suljeotsakkeiden perään

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gpOneLiners)
en: One Liners
fi: Yksiriviset ilmaukset

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkKeepStatements)
en: Do not break lines containing multiple statements into
    multiple single-statement lines.
fi: Älä katkaise useista lauseista koostuvia rivejä useiksi
    yksilauseisiksi riveiksi.

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkKeepStatements)
en: &Keep one-line statements
fi: &Säilytä yksiriviset lauseet

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkKeepBlocks)
en: Do not break blocks residing completely on one line.
fi: Älä katkaise kokonaan yhdellä rivillä olevia lohkoja.

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkKeepBlocks)
en: Keep o&ne-line blocks
fi: Säilytä &yksiriviset lohkot

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gpOther)
en: Other
fi: Muuta

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPointerAlign)
en: Pointer Alignment:
fi: Osoittimen tasaus:

[ctx: @item:inlistbox pointer alignment]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbPointerAlign)
en: No change
fi: Ei muutosta

[ctx: @item:inlistbox pointer alignment]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbPointerAlign)
en: Name
fi: Nimi

[ctx: @item:inlistbox pointer alignment]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbPointerAlign)
en: Middle
fi: Keskitä

[ctx: @item:inlistbox pointer alignment]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbPointerAlign)
en: Type
fi: Tyyppi
