kdevcontextbrowser - en to fr translation catalogue (21 entries)

[ctx: @info:tooltip]
en: Go back in context history
fr: Remonter dans l'historique du contexte

[ctx: @info:tooltip]
en: Go forward in context history
fr: Avancer dans l'historique du contexte

[ctx: item quick open item type]
en: Outline
fr: Élaborer

[ctx: @info:placeholder]
en: Outline
fr: Élaborer

[ctx: @info:tooltip]
en: Navigate outline of active document, click to browse
fr: Naviguer autour du document actif, cliquez pour naviguer.

[ctx: @action]
en: Source &Browse Mode
fr: Mode navi&gation dans la source

[ctx: @action]
en: &Previous Visited Context
fr: Contexte visité &précédent

[ctx: @action]
en: &Next Visited Context
fr: Contexte visité suiva&nt

[ctx: @action]
en: &Previous Use
fr: Utilisation &précédente

[ctx: @action]
en: &Next Use
fr: Utilisation suiva&nte

[ctx: @action]
en: Context Browser
fr: Navigateur de contexte

[ctx: @title:window]
en: Code Browser
fr: Navigateur de code

[ctx: @action]
en: Find Uses
fr: Chercher des utilisations

en: (changed)
fr: (modifié)

[ctx: @info:tooltip]
en: Show declaration menu
fr: Afficher le menu des déclarations

[ctx: @action]
en: Declaration Menu
fr: Menu des déclarations

[ctx: @action]
en: Lock Current View
fr: Verrouiller la vue actuelle

[ctx: @info:tooltip]
en: Lock current view
fr: Verrouiller la vue actuelle

[ctx: @action]
en: Unlock Current View
fr: Déverrouiller la vue actuelle

[ctx: @info:tooltip]
en: Unlock current view
fr: Déverrouiller la vue actuelle

note: i18n: ectx: ToolBar (KDevCodebrowserToolBar)
en: Code Browser Toolbar
fr: Barre d'outils du navigateur de code
