kdevqthelp - en to fr translation catalogue (31 entries)

en: Qt Compressed Help Files
fr: Fichiers compressés d'aide sur Qt

[ctx: @title:window]
en: Modify Entry
fr: Modifier l'entrée

[ctx: @title:window]
en: Add New Entry
fr: Ajouter une entrée

en: Name cannot be empty.
fr: Il est impossible qu'un nom soit vide.

[ctx: @action:button Allow user to get some API documentation with GHNS]
en: Get New Documentation
fr: Obtenir la nouvelle documentation

en: The command "qmake -query" could not provide a path to a QtHelp file (QCH).
fr: La commande « qmake -query » n'a pas renvoyé l'emplacement du fichier « QtHelp » (QCH).

en: Documentation provided by GHNS
fr: Documentation fournie par « Quoi de neuf »

en: Qt Compressed Help file is not valid.
fr: Le fichier comprimé d'aide de Qt n'est pas valable.

en: Documentation already imported
fr: Documentation déjà importée

[ctx: @title:tab]
en: Qt Help
fr: Aide de Qt

[ctx: @title:tab]
en: Configure Qt Help Settings
fr: Configurer les paramètres de l'aide de Qt

[ctx: @info:tooltip]
en: Modify
fr: Modifier

[ctx: @info:tooltip]
en: Delete
fr: Supprimer

[ctx: @info:tooltip]
en: Please uninstall this via GHNS.
fr: Veuillez désinstaller cela via GHNS.

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, boxAutoLoad)
en: Load Qt Help Documentation from System Locations
fr: Charger la documentation de l'aide de Qt depuis les emplacements système

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelLoadQtApiDocs)
en: &Load Qt API documentation:
fr: Charger &la documentation de Qt :

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelLoadFromDirectory)
en: Load Qt Help files from directory:
fr: Charger les fichiers d'aide Qt depuis le dossier :

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, boxQchManage)
en: Install Additional Documentation Files
fr: Installer les fichiers de documentation supplémentaires

[ctx: @title:column]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, qchTable)
en: Name
fr: Nom

[ctx: @title:column]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, qchTable)
en: Path
fr: Emplacement

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
fr: Ajouter

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Icon:
fr: Icône :

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KIconButton, qchIcon)
en: Select an icon
fr: Sélectionner une icône

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
fr: Nom :

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, qchName)
en: Enter a name
fr: Saisissez un nom

[ctx: @info:placeholder]
note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, qchName)
en: Select a name...
fr: Sélectionner un nom…

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Path:
fr: Emplacement :

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, qchRequester)
en: Select a Qt Help file...
fr: Sélectionner un fichier d'aide pour Qt...

[ctx: @info:placeholder]
note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KUrlRequester, qchRequester)
en: Select a Qt Help file...
fr: Sélectionner un fichier d'aide pour Qt...

en: Could not find any documentation for '%1'
fr: Impossible de trouver de la documentation pour « %1 »

en: %1 Home Page
fr: Page d'accueil de %1
