kdevelop - en to hi translation catalogue (76 entries)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
hi: मुख्य औज़ार पट्टी

en: Code
hi: कोड

en: KDevelop
hi: के-डेवलप

en: The KDevelop Integrated Development Environment
hi: के-डेवलप एकीकृत डेवलपमेंट वातावरण

en: Andreas Pakulat
hi: आंद्रेयास पाकुलेट

en: Alexander Dymo
hi: अलेक्ज़ेंडर दायमो

en: Hamish Rodda
hi: हामिश रोदा

en: Text editor integration, definition-use chain
hi: पाठ संपादक एकीकरण, परिभाषा-उपयोग चैन

en: Amilcar do Carmo Lucas
hi: एमिलकार दो कारमो लुकास

en: Matt Rogers
hi: मैट रोजर्स

note: i18n("Manuel Breugelmanns"), i18n( "Veritas, QTest integration"), "mbr.nxi@gmail.com" );
en: Robert Gruber
hi: रॉबर्ट ग्रुबर

en: SnippetPart, debugger and usability patches
hi: स्निपेट-पार्ट, डिबगर तथा उपयोगिता पैचेस

en: Dukju Ahn
hi: दुकजु एन

en: Subversion plugin, Custom Make Manager, Overall improvements
hi: सबवर्सन प्लगइन, मनपसंद मेक प्रबंधक, परिपूर्ण सुधार

en: Harald Fernengel
hi: हेराल्ड फेर्नेगल

en: Ported to Qt 3, patches, valgrind, diff and perforce support
hi: क्यू ३ में पोर्ट, पैच, वेलग्रिंड, डिफ तथा परफोर्स समर्थन

en: Roberto Raggi
hi: रॉबर्टो रैग्गी

en: The KWrite authors
hi: केराइट लेखक

en: Kate editor component
hi: के-एटीई संपादक समर्थन

en: Designer code
hi: डिज़ाइनर कोड

en: Bernd Gehrmann
hi: बर्नद गेहमन

en: Initial idea, basic architecture, much initial source code
hi: आरंभिक आइडिया, मूल आर्कीटेक्चर, बहुत से आरंभिक स्रोत कोड

en: Caleb Tennis
hi: केलैब टेनिस

en: KTabBar, bugfixes
hi: के-टैब-बार बगफिक्सेस

en: Richard Dale
hi: रिचार्ड डेल

en: Java & Objective C support
hi: जावा व ऑब्जेक्टिव सी समर्थन

en: John Birch
hi: जॉन बिर्च

en: Debugger frontend
hi: डिबगर फ्रन्टएण्ड

en: Sandy Meier
hi: सैंडी मेइयर

en: PHP support, context menu stuff
hi: पीएचपी समर्थन, कॉन्टेक्स्ट मेन्यू स्टफ़

en: Kurt Granroth
hi: कुर्त ग्रेनॉर्थ

en: KDE application templates
hi: केडीई अनुप्रयोग टैम्प्लेट्स

en: Ian Reinhart Geiser
hi: इयान रेनहार्ट गीसर

en: Dist part, bash support, application templates
hi: डिस्ट पार्ट, बाश समर्थन, अनुप्रयोग प्रारूप

en: Matthias Hoelzer-Kluepfel
hi: मैथियास होल्ज़र-क्लूपफेल

en: Several components, htdig indexing
hi: भिन्न अवयव, htdig इंडेक्सिंग

en: Victor Roeder
hi: विक्टर रोडर

en: Simon Hausmann
hi: साइमन हाउसमेन

en: Help with KParts infrastructure
hi: के-पार्ट्स इन्फ्रास्ट्रक्चर के साथ मदद

en: Oliver Kellogg
hi: ओलिवर केल्लॉग

en: Ada support
hi: एडीए समर्थन

en: Jakob Simon-Gaarde
hi: जैकब साइमन-गार्दे

en: QMake projectmanager
hi: क्यू-मेक परियोजना-प्रबंधक

en: MDI modes, QEditor, bugfixes
hi: एमडीआई मोड्स, क्यू-प्रबंधक, बग-फ़िक्सेस

en: Mario Scalas
hi: मारियो स्केलास

en: PartExplorer, redesign of CvsPart, patches, bugs(fixes)
hi: पार्ट-एक्सप्लोरर, सीवीएस-पार्ट, पैचेस, बग्स(फिक्सेस) की री-डिज़ाइन

en: Jens Dagerbo
hi: जेंस डेग्रेबो

en: Julian Rockey
hi: जूलियन रॉकी

en: Filecreate part and other bits and patches
hi: फ़ाइल-क्रिएट भाग तथा अन्य बिट्स एण्ड पैचेस

en: Ajay Guleria
hi: अजय गुलेरिया

en: ClearCase support
hi: क्लीयर-केस समर्थन

en: Marek Janukowicz
hi: मार्क जानुकोविक्ज

en: Ruby support
hi: रूबी समर्थन

en: Robert Moniot
hi: रॉबर्ट मोनियोट

en: Fortran documentation
hi: फ़ोरट्रॉन दस्तावेज़

en: Ka-Ping Yee
hi: के-पिंग यी

en: Python documentation utility
hi: पायथन दस्तावेज़ीकरण यूटिलिटी

en: Dimitri van Heesch
hi: दिमित्री वान हेश

en: Doxygen wizard
hi: डॉक्सीज़ेन विजार्ड

en: Hugo Varotto
hi: ह्यूगो वारोटो

en: Fileselector component
hi: फ़ाइल-सलेक्टर अवयव

en: Matt Newell
hi: मैट न्यूवेल

en: Daniel Engelschalt
hi: डेनियल एंगेलचेट

en: Patches
hi: पैचेस

en: Jens Zurheide
hi: जेंस जुरहेड

en: Luc Willems
hi: लुक विलएम्स

en: Help with Perl support
hi: पर्ल समर्थन के साथ मदद

en: Marcel Turino
hi: मार्सल टुरिनो

en: Documentation index view
hi: दस्तावेज़ निर्देशिका दृश्य

en: Yann Hodique
hi: यान होडीक

en: Andreas Koepfle
hi: आंद्रेयास कोएपफ़्ले

en: QMake project manager patches
hi: क्यूमेक परियोजना प्रबंधक पैचेस

en: Sascha Cunz
hi: शासा कुन्ज

en: Cleanup and bugfixes for qEditor, AutoMake and much other stuff
hi: क्यूएडीटर, आटोमेक तथा अन्य बहुतों के लिए साफ सफ़ाई तथा बग सुधार

en: Zoran Karavla
hi: जोरान कापाव्ला

en: Artwork for the ruby language
hi: रूबी लैंग्वेज के लिए कलाकृतियाँ
