kdevelop - en to hne translation catalogue (81 entries)

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (code)
en: Code
hne: कोड

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: Settings
hne: सेटिंग

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
hne: मुख्य औजार पट्टी

en: Code
hne: कोड

en: KDevelop
hne: के-डेवलप

en: The KDevelop Integrated Development Environment
hne: के-डेवलप एकीकृत डेवलपमेंट वातावरन

en: Andreas Pakulat
hne: आंद्रेयास पाकुलेट

en: Alexander Dymo
hne: अलेक्जेंडर दायमो

en: Architecture, Sublime UI, Ruby support
hne: आर्कीटेक्चर, सबलाइम यूआई, रूबी समर्थन

en: Hamish Rodda
hne: हामिस रोदा

en: Text editor integration, definition-use chain
hne: पाठ संपादक एकीकरन, परिभासा-उपयोग चैन

en: Amilcar do Carmo Lucas
hne: एमिलकार दो कारमो लुकास

en: Matt Rogers
hne: मैट रोजर्स

note: i18n("Manuel Breugelmanns"), i18n( "Veritas, QTest integration"), "mbr.nxi@gmail.com" );
en: Robert Gruber
hne: राबर्ट ग्रुबर

en: SnippetPart, debugger and usability patches
hne: स्निपेट-पार्ट, डिबगर अउ उपयोगिता पैचेस

en: Dukju Ahn
hne: दुकजु एन

en: Subversion plugin, Custom Make Manager, Overall improvements
hne: सबवर्सन प्लगइन, मनमाफिक मेक प्रबंधक, भरे सुधार

en: Harald Fernengel
hne: हेराल्ड फेर्नेगल

en: Ported to Qt 3, patches, valgrind, diff and perforce support
hne: क्यू ३ मं पोर्ट, पैच, वेलग्रिंड, डिफ अउ परफोर समर्थन

en: Roberto Raggi
hne: राबर्टो रैग्गी

en: The KWrite authors
hne: केराइट लेखक

en: Kate editor component
hne: के-एटीई संपादक समर्थन

en: Designer code
hne: डिजाइनर कोड

en: Bernd Gehrmann
hne: बर्नद गेहमन

en: Initial idea, basic architecture, much initial source code
hne: सुरू के आइडिया, असली आर्कीटेक्चर, बहुत से सुरू के स्रोत कोड

en: Caleb Tennis
hne: केलैब टेनिस

en: KTabBar, bugfixes
hne: के-टैब-बार बगफिक्सेस

en: Richard Dale
hne: रिचार्ड डेल

en: Java & Objective C support
hne: जावा अउ आब्जेक्टिव से समर्थन

en: John Birch
hne: जान बिर्च

en: Debugger frontend
hne: डिबगर फ्रन्टएन्ड

en: Sandy Meier
hne: सैंडी मेइयर

en: PHP support, context menu stuff
hne: पीएचपी समर्थन, कान्टेक्स्ट मेन्यू स्टफ

en: Kurt Granroth
hne: कुर्त ग्रेनार्थ

en: KDE application templates
hne: केडीई अनुपरयोग टैम्प्लेट्स

en: Ian Reinhart Geiser
hne: इयान रेनहार्ट गिसर

en: Dist part, bash support, application templates
hne: डिस्ट पार्ट, बास समर्थन, अनुपरयोग प्रारूप

en: Matthias Hoelzer-Kluepfel
hne: मैथियास होल्जर-क्लूपफेल

en: Several components, htdig indexing
hne: भिन्न अवयव, htdig इंडेक्सिंग

en: Victor Roeder
hne: विक्टर रोडर

en: Simon Hausmann
hne: साइमन हाउसमेन

en: Help with KParts infrastructure
hne: के-पार्ट्स इन्फ्रास्ट्रक्चर के साथ मदद

en: Oliver Kellogg
hne: ओलिवर केल्लाग

en: Ada support
hne: एडीए समर्थन

en: Jakob Simon-Gaarde
hne: जैकब साइमन-गार्दे

en: QMake projectmanager
hne: क्यू-मेक परियोजना-प्रबंधक

en: Falk Brettschneider
hne: फाक ब्रेट्सेइंडर

en: MDI modes, QEditor, bugfixes
hne: एमडीआई मोड्स, क्यू-प्रबंधक, बग-फिक्सेस

en: Mario Scalas
hne: मारियो स्केलास

en: PartExplorer, redesign of CvsPart, patches, bugs(fixes)
hne: पार्ट-एक्सप्लोरर, सीवीएस-पार्ट, पैचेस, बग्स(फिक्सेस) के री-डिजाइन

en: Jens Dagerbo
hne: जेंस डेग्रेबो

en: Julian Rockey
hne: जूलियन राकी

en: Filecreate part and other bits and patches
hne: फाइल-क्रिएट हिस्सा अउ दुसरा बिट्स एन्ड पैचेस

en: Ajay Guleria
hne: अजय गुलेरिया

en: ClearCase support
hne: क्लीयर-केस समर्थन

en: Marek Janukowicz
hne: मार्क जानुकोविक्ज

en: Ruby support
hne: रूबी समर्थन

en: Robert Moniot
hne: राबर्ट मोनियोट

en: Fortran documentation
hne: फोरट्रान कागद

en: Ka-Ping Yee
hne: के-पिंग यी

en: Python documentation utility
hne: पायथन कागद लिखना यूटिलिटी

en: Dimitri van Heesch
hne: दिमित्री वान हेस

en: Doxygen wizard
hne: डाक्सीजेन विजार्ड

en: Hugo Varotto
hne: ह्यूगो वारोटो

en: Fileselector component
hne: फाइल-सलेक्टर अवयव

en: Matt Newell
hne: मैट न्यूवेल

en: Daniel Engelschalt
hne: डेनियल वगेलचेट

en: Stephane Ancelot
hne: स्टीफन एंसेलोट

en: Patches
hne: पैचेस

en: Jens Zurheide
hne: जेंस जुरहेड

en: Luc Willems
hne: लुक विलएम्स

en: Help with Perl support
hne: पर्ल समर्थन के साथ मदद

en: Marcel Turino
hne: मार्सल टुरिनो

en: Documentation index view
hne: कागद निर्देसिका दृस्य

en: Yann Hodique
hne: यान होडीक

en: Andreas Koepfle
hne: आंद्रेयास कोएपफ्ले

en: QMake project manager patches
hne: क्यूमेक परियोजना प्रबंधक पैचेस

en: Sascha Cunz
hne: सासा कुन्ज

en: Cleanup and bugfixes for qEditor, AutoMake and much other stuff
hne: क्यूएडीटर, आटोमेक अउ दुसरा बहुतों बर साफ सफाई अउ बग सुधार

en: Zoran Karavla
hne: जोरान कापाव्ला

en: Artwork for the ruby language
hne: रूबी लैंग्वेज बर कलाकृतियाँ
