kdevgit - en to it translation catalogue (103 entries)

en: Filter by filename/project name
it: Filtra per nome di file/di progetto

en: Refresh
it: Aggiorna

en: Stage selected
it: Metti in stage i selezionati

en: Unstage selected
it: Rimuovi da stage i selezionati

en: Revert unstaged edits
it: Ripristina le modifiche non in stage

en: Committing failed. See Version Control tool view.
it: Commit non riuscito. Controlla la vista degli strumenti di controllo versione.

en: Stage selected lines or hunk
it: Metti in stage le righe o il blocco selezionati

en: Unstage selected lines or hunk
it: Rimuovi da stage le righe o il blocco selezionati

en: Revert selected lines or hunk
it: Ripristina le righe o il blocco selezionati

en: Go to line in source
it: Vai alla riga nel sorgente

en: Unstage selected lines
it: Rimuovi da stage le righe selezionati

en: Stage selected lines
it: Metti in stage le righe selezionate

en: Revert selected lines
it: Ripristina le righe selezionate

en: Unstage selected hunk
it: Rimuovi da stage il blocco selezionato

en: Stage selected hunk
it: Metti in stage il blocco selezionato

en: Revert selected hunk
it: Ripristina il blocco selezionato

en: %1 (staged)
it: %1 (in stage)

en: Staged (%1)
it: In stage (%1)

en: Unstaged (%1)
it: Non in stage (%1)

en: %1 (unstaged)
it: %1 (non in stage)

en: The selected lines will be reverted and the changes lost. This operation cannot be undone. Continue?
it: Le righe selezionate saranno ripristinate e le modifiche perse. Questa operazione non può essere annullata. Continuare?

[ctx: @action:button]
en: Revert
it: Ripristina

en: Try to keep summary length below %1 characters.
it: Cerca di tenere la lunghezza del sommario sotto a %1 caratteri.

en: Separate summary from details with one empty line.
it: Separa il sommario dai dettagli con una riga vuota.

en: Try to keep line length below %1 characters.
it: Cerca di tenere la lunghezza della riga sotto a %1 caratteri.

[ctx: @title:window]
note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, GitNameEmailDialog)
en: Configure Name and Email for Git
it: Configura il nome e l'indirizzo di posta per Git

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descriptionLabel)
en: <html><head/><body><p>You have not yet configured the name and email to be associated with your Git commits.<br/>The values you enter here will be written to the Git configuration, either locally for the current project only, or globally for all Git projects.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Non hai ancora configurato il nome e l'indirizzo di posta elettronica da associare con i commit Git.<br/>I valori inseriti qui saranno scritti nella configurazione di Git, o quella locale del solo progetto attuale, o quella globale valida per tutti i progetti Git.</p></body></html>

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Name:
it: &Nome:

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Emai&l:
it: Indirizzo di posta e&lettronica:

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, globalCheckBox)
en: Write to global config
it: Scrivi nella configurazione globale

en: Unable to find git executable. Is it installed on the system?
it: Impossibile trovare l'eseguibile git. È installato nel sistema?

[ctx: @title:menu]
en: Git Stashes
it: Git Stash

[ctx: @action:inmenu]
en: Stash Manager
it: Gestore stash

en: error: %1
it: errore: %1

en: Did not specify the list of files
it: Non hai specificato l'elenco dei file

en: Could not reset changes (empty list of paths)
it: Impossibile annullare le modifiche (elenco di percorsi vuoto)

en: Could not revert changes
it: Impossibile annullare le modifiche

en: The following files have uncommitted changes, which will be lost. Continue?
it: I file che seguono hanno modifiche di cui ancora non è stato fatto il commit, queste andranno perdute. Continuare?

en: No files or message specified
it: Nessun file o messaggio specificato

en: Email or name for Git not specified
it: Indirizzo di posta elettronica o nome non specificati per Git

en: No message specified
it: Nessun messaggio specificato

en: No files to remove
it: Nessun file da rimuovere

en: There are pending changes, do you want to stash them first?
it: Ci sono delle modifiche in attesa, vuoi farne lo stash per primo?

[ctx: @action:button]
en: Keep
it: Mantieni

[ctx: @title:window]
en: Branch Selection
it: Selezione ramo

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Base branch:
it: Ramo base:

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_2)
en: Cancel
it: Annulla

[ctx: Files in a vcs which have changes staged for commit]
en: Staged changes
it: Modifiche in stage

[ctx: Files in a vcs which have changes not yet staged for commit]
en: Unstaged changes
it: Modifiche non in stage

[ctx: Files in a vcs which have unresolved (merge) conflits]
en: Conflicts
it: Conflitti

[ctx: Files which are not tracked by a vcs]
en: Untracked files
it: File non tracciati

[ctx: Files in a vcs which have changes staged for commit]
en: Staged
it: In stage

en: Files with changes staged for commit
it: File con modifiche in stage pronte per il commit

[ctx: Files in a vcs which have changes not checked in to repo]
en: Modified
it: Modificato

en: Files with changes
it: File con modifiche

[ctx: Files in git which have unresolved (merge) conflits]
en: Conflicts
it: Conflitti

en: Files with unresolved (merge) conflicts
it: File con conflitti non risolti (merge)

[ctx: Files which are not tracked by a vcs]
en: Untracked
it: Non tracciati

en: Files not tracked in VCS
it: File non tracciati nel VCS

[ctx: @item file has unstaged changes]
en: Modified (unstaged)
it: Modificato (non in stage)

[ctx: @item file was deleted from worktree]
en: Deleted (unstaged)
it: Eliminato (non in stage)

[ctx: @item file was renamed in worktree]
en: Renamed (unstaged)
it: Rinominato (non in stage)

[ctx: @item file was copied in worktree]
en: Copied (unstaged)
it: Copiato (non in stage)

[ctx: @item file has staged changes]
en: Modified (staged)
it: Modificato (in stage)

[ctx: @item file has both staged and unstaged changes]
en: Modified (unstaged changes)
it: Modificato (modifiche non in stage)

[ctx: @item file has staged changes and was deleted in worktree]
en: Modified (unstaged deletion)
it: Modificato (eliminazione non in stage)

[ctx: @item file was added to versioncontrolsystem and has unstaged changes]
en: Added (unstaged changes)
it: Aggiunto (modifiche non in stage)

[ctx: @item file was added to versioncontrolsystem and deleted in worktree]
en: Added (unstaged deletion)
it: Aggiunto (eliminazione non in stage)

[ctx: @item file was deleted from versioncontrolsystem and renamed in worktree]
en: Deleted (unstaged rename)
it: Eliminato (rinomina non in stage)

[ctx: @item file was deleted from versioncontrolsystem and copied in worktree]
en: Deleted (unstaged copy)
it: Eliminato (copia non in stage)

[ctx: @item file was renamed in versioncontrolsystem]
en: Renamed (staged)
it: Rinominato (in stage)

[ctx: @item file was renamed in versioncontrolsystem and has unstaged changes]
en: Renamed (unstaged changes)
it: Rinominato (modifiche non in stage)

[ctx: @item file was renamed in versioncontrolsystem and was deleted in worktree]
en: Renamed (unstaged deletion)
it: Rinominato (eliminazione non in stage)

[ctx: @item file was copied in versioncontrolsystem]
en: Copied
it: Copiato

[ctx: @item file was copied in versioncontrolsystem and has unstaged changes]
en: Copied (unstaged changes)
it: Copiato (modifiche non in stage)

[ctx: @item file was copied in versioncontrolsystem and was deleted in worktree]
en: Copied (unstaged deletion)
it: Copiato (eliminazione non in stage)

[ctx: @item file has unresolved merge conflicts]
en: Unresolved conflicts
it: Conflitti non risolti

[ctx: @item file is not under vcs]
en: Untracked
it: Non tracciati

[ctx: file in unknown (invalid) state]
en: Unknown
it: Sconosciuto

en:  (staged)
it:  (in stage)

en:  (unstaged)
it:  (non in stage)

en:  (conflicts)
it:  (conflitti)

en:  (untracked)
it:  (non tracciati)

en: no branch
it: nessun ramo

en: Extended commit description
it: Descrizione estesa del commit

en: Commit summary
it: Riepilogo del commit

en: To commit changes, please write a commit message first
it: Per effettuare il commit delle modifiche, per prima cosa scrivi un messaggio di commit

en: Commit changes to <b>%1</b> on branch <b>%2</b>
it: Applica (commit) le modifiche a <b>%1</b> nel ramo <b>%2</b>

en: To commit changes, please select a project first
it: Per effettuare il commit delle modifiche, per prima cosa seleziona un progetto

en: Please stage some changes before committing.
it: Aggiungi alcune modifiche in stage per procedere al commit.

[ctx: @title:window]
en: Stash Manager
it: Gestore stash

en: Are you sure you want to drop the stash '%1'?
it: Sei sicuro di voler eliminare lo stash «%1»?

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, drop)
en: Drop
it: Rilascia

[ctx: @label:textbox]
en: Name for the new branch:
it: Nome per il nuovo ramo:

en: %1 created on %2
it: %1 creato in data %2

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, drop)
en: Remove the selected stash
it: Rimuove lo stash selezionato

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pop)
en: Apply stash's patch and drop the stash
it: Applica la patch dallo stash e cancellala dallo stash

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, show)
en: Show the content of the stash
it: Mostra il contenuto dello stash

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, show)
en: Show
it: Mostra

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, apply)
en: Apply stash's patch
it: Applica la patch dallo stash

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, apply)
en: Apply
it: Applica

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, branch)
en: Create a new branch and apply the stash there, then drop the stash
it: Crea un nuovo ramo e applica lo stash qui, poi pulisci lo stash

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, branch)
en: Branch
it: Ramo
