kdevplatform - en to it translation catalogue (910 entries)

[ctx: @info:tooltip]
en: Error
it: Errore

[ctx: @info:tooltip]
en: Dirty
it: Sporco

[ctx: @info:tooltip]
en: Pending
it: In attesa

[ctx: @info:tooltip]
en: Clean
it: Pulisci

en: Not hit yet
it: Non ancora trovati

en: Ignore
it: Ignora

en: next hits
it: hit successivi

en: Breakpoint is <a href="pending">pending</a>
it: Il breakpoint è <a href="pending">in attesa dei simboli per il debugger</a>

en: Breakpoint is <a href="dirty">dirty</a>
it: Il breakpoint è <a href="dirty">in attesa del debugger</a>

en: Breakpoint is active
it: Il breakpoint è attivo

en: Hit %1 time | Hit %1 times
it[0]: Raggiunto %1 volta
it[1]: Raggiunto %1 volte

en: Breakpoint has errors
it: Il breakpoint ha degli errori

en: <b>Breakpoint is pending</b><p>Pending breakpoints are those that have been passed to GDB, but which are not yet installed in the target, because GDB cannot find the function or file to which the breakpoint refers. The most common case is a breakpoint in a shared library: GDB will insert this breakpoint only when the library is loaded.</p>
it: <b>Il breakpoint è in attesa dei simboli per il debugger</b><p>I breakpoint in attesa dei simboli per il debugger sono quelli che sono stati passati a GDB, ma che non sono ancora installati, perché GDB non riesce a trovare la funzione o il file a cui si riferisce il breakpoint. Il caso più comune è un breakpoint in una libreria condivisa: GDB inserirà questo breakpoint solo se la libreria è caricata.</p>

en: <b>Breakpoint is dirty</b><p>The breakpoint has not yet been passed to the debugger.</p>
it: <b>Il breakpoint è in attesa del debugger</b><p>Il breakpoint non è ancora stato passato al debugger.</p>

en: Breakpoint not found
it: Breakpoint non trovato

en: Couldn't find breakpoint at %1:%2
it: Impossibile trovare il breakpoint a %1:%2

en: &Disable Breakpoint
it: &Disabilita breakpoint

en: &Enable Breakpoint
it: &Abilita breakpoint

en: &Bookmark
it: &Segnalibro

en: Type
it: Tipo

en: Location
it: Posizione

en: Condition
it: Condizione

en: Active status
it: Stato attivo

en: State
it: Stato

[ctx: @title:window]
en: Debugger Breakpoints
it: Breakpoint del debugger

[ctx: @info:whatsthis]
en: Displays a list of breakpoints with their current status. Clicking on a breakpoint item allows you to change the breakpoint and will take you to the source in the editor window.
it: Mostra una lista di breakpoint con il loro stato corrente. Facendo clic su un breakpoint ti sarà permesso di manipolare il breakpoint e di arrivare al sorgente nella finestra dell'editor.

en: Breakpoint Details
it: Dettagli del breakpoint

en: New code breakpoint ...
it: Nuovo breakpoint ...

en: Enter condition ...
it: Aggiungi la condizione ...

[ctx: New breakpoint]
en: &New
it: &Nuovo

[ctx: Code breakpoint]
en: &Code
it: &Codice

[ctx: Data breakpoint]
en: Data &Write
it: &Scrittura dati

[ctx: Data read breakpoint]
en: Data &Read
it: Lettu&ra dati

[ctx: Data access breakpoint]
en: Data &Access
it: &Accesso dati

en: &Delete
it: &Elimina

en: Disable &All
it: Disabilit&a tutti

en: &Enable All
it: Abilita t&utti

en: &Remove All
it: &Rimuovi tutto

en: %2 | %2 (repeated %1 times)
it[0]: %2
it[1]: %2 (ripetuto %1 volte)

[ctx: #thread-id at function-name or address]
en: #%1 at %2 (crashed)
it: #%1 in %2 (crash)

[ctx: #thread-id at function-name or address]
en: #%1 at %2
it: #%1 a %2

en: Depth
it: Profondità

en: Function
it: Funzione

en: Source
it: Fonte

en: <b>Frame stack</b>Often referred to as the "call stack", this is a list showing which function is currently active, and what called each function to get to this point in your program. By clicking on an item you can see the values in any of the previous calling functions.
it: <b>Frame stack</b>Spesso chiamato «call stack», è una lista che mostra quale funzione è attualmente attiva e cosa ha chiamato ogni funzione per portare il programma in questo punto. Facendo clic su un elemento vengono mostrati i valori in ognuna delle funzioni chiamate in precedenza.

en: Threads:
it: Thread:

[ctx: #frame function() at file]
en: #%1 %2() at %3
it: #%1 %2() a %3

[ctx: #frame function() at file:line]
en: #%1 %2() at %3:%4
it: #%1 %2() a %3:%4

en: Breakpoint hit: %1
it: Breakpoint raggiunto: %1

en: Watchpoint hit: %1
it: Watchpoint raggiunto: %1

en: Remote Path
it: Percorso remoto

en: Local Path
it: Percorso locale

en: Delete
it: Elimina

en: Error
it: Errore

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, configName)
en: Name
it: Nome

en: Value
it: Valore

en: Locals
it: Locali

en: Watch This
it: Sorveglia questo

en: Stop on Change
it: Ferma quando cambia

en: Debugger Variables
it: Variabili del debugger

[ctx: @option:check]
en: Auto-resize columns on click
it: Ridimensiona automaticamente colonne al clic

en: <b>Variable tree</b>The variable tree allows you to see the values of local variables and arbitrary expressions.<br />Local variables are displayed automatically and are updated as you step through your program. For each expression you enter, you can either evaluate it once, or "watch" it (make it auto-updated). Expressions that are not auto-updated can be updated manually from the context menu. Expressions can be renamed to more descriptive names by clicking on the name column.<br />To change the value of a variable or an expression, click on the value.<br />
it: <b>Albero variabili</b>L'albero delle variabili permette di vedere i valori delle variabili locali e delle espressioni in modo arbitrario.<br />Le variabili locali sono mostrate automaticamente e sono aggiornate all'avanzare dell'esecuzione del programma. Per ogni espressione che specifichi, puoi sia valutarla, che «controllarla» (si produce un aggiornamento automatico). Le espressioni che non sono aggiornate automaticamente possono essere aggiornate manualmente dal menu contestuale. Le espressioni possono essere rinominate con nomi più descrittivi facendo clic sul nome della colonna.<br />Per cambiare il valore di una variabile o di un'espressione, fai clic sul valore.<br />

en: <b>Expression entry</b>Type in expression to watch.
it: <b>Elemento espressione</b>Digita nell'espressione per avviare il controllo.

en: &Format
it: &Formato

en: &Natural
it: &Naturale

en: &Binary
it: &Binario

en: &Octal
it: &Ottale

en: &Decimal
it: &Decimale

en: &Hexadecimal
it: &Esadecimale

en: Remove Watch Variable
it: Rimuove variabile da controllare

en: &Copy Value
it: &Copia valore

en: &Stop on Change
it: &Ferma quando cambia

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Find:
it: Trova:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, nextButton)
en: Jump to next match
it: Passa alla corrispondenza successiva

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, previousButton)
en: Jump to previous match
it: Passa alla corrispondenza precedente

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, matchCase)
en: Match case sensitive
it: Distingui maiuscole/minuscole

en: Documentation
it: Documentazione

[ctx: @action go back]
en: Back
it: Indietro

[ctx: @action go forward]
en: Forward
it: Avanti

[ctx: @info:placeholder]
note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, branchFilterEdit)
en: Search...
it: Cerca...

[ctx: @action]
en: Find in Text...
it: Cerca nel testo...

[ctx: @info:tooltip]
en: Find in text of current documentation page
it: Cerca nel testo della pagina di documentazione attuale

[ctx: @title:menu]
en: Refactor
it: Rifattorizza

[ctx: @title:menu]
en: Analyze Current File With
it: Analizza il file corrente con

[ctx: @title:menu]
en: Analyze Current Project With
it: Analizza il progetto corrente con

en: The executable %1 cannot be found. Please make sure it is installed and can be executed. <br />The plugin will not work until you fix this problem.
it: Impossibile trovare l'eseguibile %1. Si prega di assicurarsi che sia installato e che sia in esecuzione. <br />L'estensione non funzionerà fino a quando il problema non sarà risolto.

en: Rename "%1" to "%2"
it: Rinomina «%1» in «%2»

en: Failed to apply changes: %1
it: Impossibile applicare i cambiamenti: %1

en: Rename
it: Rinomina

en: Rename file from "%1" to "%2".
it: Rinomina file «%1» in «%2».

en: Parsing: %1
it: Analisi: %1

en: Background Parser
it: Analizzatore in background

[ctx: %1: filename]
en: Skipped file that is too large: '%1'
it: Saltato il file che è troppo grande: «%1»

[ctx: %1: file size, %2: limit file size]
en: The file is %1 and exceeds the limit of %2.
it: Il file è %1 e supera il limite di %2.

en: Could not open file '%1'
it: Impossibile aprire il file «%1»

en: File could not be read from disk.
it: Impossibile leggere il file dal disco.

en: File could not be opened.
it: Impossibile aprire il file.

en: File could not be read from disk due to permissions.
it: Impossibile leggere il file dal disco a causa dei permessi.

en: Process 1 file in %2 | Process %1 files in %2
it[0]: Elaborazione di un file in %2
it[1]: Elaborazione di %1 file in %2

en: All projects classes
it: Tutte le classi dei progetti

en: Base classes
it: Classi di base

en: Derived classes
it: Classi derivate

en: Classes in project %1
it: Classi nel progetto %1

en: not implemented
it: non implementato

[ctx: @action]
en: Rename "%1"...
it: Rinomina «%1» ...

en: No declaration under cursor
it: Nessuna dichiarazione sotto il cursore

en: Declaration is located in non-writable file %1.
it: La dichiarazione si trova nel file non scrivibile %1.

[ctx: @title:window Renaming some declaration]
en: Rename "%1"
it: Rinomina «%1»

[ctx: @title:tab]
en: Uses
it: Usi

[ctx: @title:tab]
en: Declaration Info
it: Informazioni sulla dichiarazione

en: Renaming "%1" to "%2"
it: Rinomina «%1» in «%2»

[ctx: @title:window]
note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, RenameDialog)
en: Rename
it: Rinomina

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, newNameLabel)
en: &New name:
it: &Nuovo nome:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, goButton)
en: <html><head/><body><p>&quot;Note: All overloaded functions, overloads, forward-declarations, etc. will be renamed too&quot;</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>&quot;Nota: tutti i sovraccarichi, le funzioni sovraccaricate, le dichiarazioni anticipate, ecc. saranno rinominati&quot;</p></body></html>

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, goButton)
en: &Rename
it: &Rinomina

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelButton)
en: &Cancel
it: &Annulla

en: Could not find an open document
it: Impossibile trovare un documento aperto

en: Could not find the chain for the selected document: %1
it: Impossibile trovare il chain per il documento selezionato: %1

en: Error finding context for selection range
it: Impossibile trovare il contesto per il campo selezionato

en: Error checking conditions to generate code: %1
it: Impossibile verificare le condizioni per generare il codice: %1

en: Error Gathering user information: %1
it: Errore nel raccogliere le informazioni dell'utente: %1

en: Error generating code: %1
it: Errore nel generare il codice: %1

en: Could not rename '%1' to '%2'
it: Impossibile rinominare «%1» come «%2»

[ctx: Inconsistent change in <filename> between <range>, found <oldText> (encountered <foundText>) -> <newText>]
en: Inconsistent change in %1 between %2, found %3 (encountered "%4") -> "%5"
it: Variazione incoerente in %1 tra %2, %3 trovato («%4» incontrato) -> «%5»

en: Could not replace text in the document: %1
it: Impossibile rimpiazzare il testo nel documento: %1

[ctx: Inconsistent change in <document> at <range> = <oldText> (encountered <encountered>) -> <newText>]
en: Inconsistent change in %1 at %2 = "%3"(encountered "%4") -> "%5"
it: Variazione incoerente in %1 al %2 = «%3»(«%4» incontrato) -> «%5»

[ctx: Inconsistent change-request at <document>:intersecting changes: <previous-oldText> -> <previous-newText> @<range> & <new-oldText> -> <new-newText> @<range>]
en: Inconsistent change-request at %1; intersecting changes: "%2"->"%3"@%4 & "%5"->"%6"@%7
it: Cambio-richiesta incoerente in %1; cambi incrociati: «%2»->«%3»@%4 & «%5»->«%6»@%7

[ctx: @title:window]
note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, RefactoringDialog)
en: Refactoring
it: Rifattorizzazione

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, abortButton)
en: &Abort
it: &Interrompi

en: Alias %1 as %2
it: Alias %1 come %2

en: Lost alias %1
it: Alias %1 perduto

en: invalid member-function %1 type %2
it: funzione-membro %1 di tipo %2 non valida

en: (unknown direct declaration)
it: (dichiarazione diretta sconosciuta)

en: (missing)
it: (mancante)

en: context-free forward-declaration %1
it: dichiarazione anticipata libera dal contesto %1

en: Import %1 as %2
it: Importa %1 come %2

en: Import %1
it: Importa %1

en: lost declaration
it: dichiarazione persa

en: Back to %1<br />
it: Indietro a %1<br />

en: enumerator
it: enumeratore

en: enumeration %1
it: enumerazione %1

en: (resolved forward-declaration:
it: (dichiarazione anticipata risolta:

en: (unresolved forward-declaration)
it: (dichiarazione anticipata irrisolta)

en: possible resolution from
it: possibile risoluzione

en: Returns:
it: Ritorna:

en: Type:
it: Tipo:

en: Container:
it: Contenitore:

en: Scope: %1
it: Ambito: %1

en: Access: %1
it: Accesso: %1

en: Kind: %1 %2
it: Tipo : %1 %2

en: Kind: %1
it: Tipo : %1

en: Deprecated
it: Deprecato

en: Status: %1
it: Stato: %1

en: Decl.:
it: Dich.:

en:  Decl.:
it:  Dich.:

en: Show uses
it: Mostra usi

en: Show documentation for
it: Mostra la documentazione

[ctx: An anonymous declaration (class, function, etc.)]
en: <anonymous>
it: <anonima>

en: Overrides a
it: Sovrascrivi un

en: function
it: funzione

en:  from
it:  da

en: Hides a
it: Nascondi un

en: Overridden in
it: Sovrascrivi in

en: Overriders possible, show all
it: Possibili sovrascritti, mostra tutti

en: More overriders possible, show all
it: Più sovrascritti possibile, mostra tutti

en: Inherited by
it: Ereditato da

en: Inheriters possible, show all
it: Possibili ereditati, mostra tutti

en: More inheriters possible, show all
it: Più ereditati possibile, mostra tutti

[ctx: A declaration that is unknown]
en: Unknown
it: Sconosciuto

[ctx: tells if a declaration is defining the variable's value]
en: definition
it: definizione

[ctx: as in c++ forward declaration]
en: forward
it: avanti

[ctx: a variable that won't change, const]
en: constant
it: costante

en: 1 Byte | %1 Bytes
it[0]: un byte
it[1]: %1 byte

en: 1 Bit | %1 Bits
it[0]: un bit
it[1]: %1 bit

en: offset in parent: %1
it: scostamento nel livello superiore: %1

en: size: %1 Bytes
it: dimensione: %1 byte

en: aligned to: %1 Bytes
it: allineato a: %1 byte

en: Declarations:
it: Dichiarazioni:

en: not parsed yet
it: non ancora analizzato

[ctx: Files included into this file]
en: Includes
it: Includi

[ctx: Count of files this file was included into]
en: Included by
it: Incluso da

en: Class
it: Classe

en: Variable
it: Variabile

en: Namespace import
it: Importa namespace

en: Namespace alias
it: Alias namespace

en: Forward Declaration
it: Dichiarazione anticipata

en: (Hold <em>Alt</em> to show. Navigate via arrow keys, activate by pressing <em>Enter</em>)
it: (Tieni premuto <em>Alt</em> per mostrare. Naviga tramite i tasti freccia, attiva premendo il tasto <em>Invio</em>)

en: (Hold <em>Alt</em> to show this tooltip)
it: (Tienti premuto <em>Alt</em> per mostrare questo suggerimento)

en: Problem
it: Problema

en: Problem in <i>%1</i>
it: Problema in <i>%1</i>

en: Location:
it: Posizione:

en: <br>See:
it: <br>Vedi:

en: Solution (%1)
it: Soluzione (%1)

en: %1 still needs an update!
it: %1 ha ancora bisogno di un aggiornamento!

en: Uses of
it: Usi di

en: Uses of %1
it: Usi di %1

[ctx: refers to a line in source code]
en: Line <b>%1</b>:
it: Riga <b>%1</b>:

[ctx: Refers to a line in source code]
en: Line <b>%1</b>:
it: Riga <b>%1</b>:

en: Unknown context
it: Contesto sconosciuto

en: Global
it: Globale

en: Definition
it: Definizione

en: Declaration
it: Dichiarazione

[ctx: %1: number of uses, %2: filename with uses]
en: %2: 1 use | %2: %1 uses
it[0]: %2: un uso
it[1]: %2: %1 usi

[ctx: Refers to closing a UI element]
en: Collapse
it: Richiudi

[ctx: Refers to opening a UI element]
en: Expand
it: Espandi

en: 1 use found | %1 uses found
it[0]: Un uso trovato
it[1]: %1 usi trovati

en: Expand all
it: Espandi tutto

en: Collapse all
it: Richiudi tutto

en: Warning
it: Attenzione

en: Hint
it: Suggerimento

en: Disk
it: Disco

en: Preprocessor
it: Preprocessore

en: Parser
it: Analizzatore

en: Semantic analysis
it: Analisi semantica

en: To-do
it: Da-fare

en: Unknown
it: Sconosciuto

[ctx: <severity>: <description> in <url>:[<range>]: <explanation> (found by <source>)]
en: %1: %2 in %3:[(%4,%5),(%6,%7)]: %8 (found by %9)
it: %1: %2 in %3:[(%4,%5),(%6,%7)]: %8 (trovato da %9)

en: <no explanation>
it: <nessuna spiegazione>

en: %1 of %2
it: %1 di %2

en: unknown
it: sconosciuto

en: %1 of %2 : %3
it: %1 di %2 : %3

en: files or - to read from STDIN, the latter is the default if nothing is provided
it: file o - per leggere dallo STDIN, quest'ultimo è il predefinito se non è previsto

en: print generated AST tree
it: stampa l'albero AST generato

en: print generated token stream
it: stampa il flusso di token generato

en: code to parse
it: codice da analizzare

en: No build directory specified for a builder job.
it: Non è stata specificata alcuna cartella di compilazione per una compilazione.

en: No working directory specified for a process.
it: Non è stata specificata alcuna cartella di lavoro per un processo.

en: Invalid build directory '%1'
it: Cartella di compilazione «%1» non valida

en: Invalid working directory '%1'
it: Cartella di lavoro «%1» non valida

en: Build directory '%1' is not a local path
it: La cartella di compilazione «%1» non è un percorso locale

en: Working directory '%1' is not a local path
it: La cartella di lavoro «%1» non ha un percorso locale

en: Build directory '%1' does not exist or is not a directory
it: La cartella di compilazione «%1» non esiste o non è una cartella

en: Working directory '%1' does not exist or is not a directory
it: La cartella di lavoro «%1» non esiste o non è una cartella

en: Failed to specify program to start: %1
it: Errore nell'indicazione del programma da avviare: %1

en: *** Killed process ***
it: *** processo interrotto ***

en: *** Warning: could not kill the process ***
it: *** Attenzione: impossibile interrompere il processo***

en: %1 has failed to start
it: impossibile avviare %1

en: %1 has crashed
it: %1 è andato in crash

en: Read error
it: Errore di lettura

en: Write error
it: Errore di scrittura

en: Waiting for the process has timed out
it: In attesa che il processo vada in time out

en: Exit code %1
it: Codice di uscita %1

en: *** Failure: %1 ***
it: *** Errore: %1 ***

en: *** Finished ***
it: *** Finito ***

en: The base folder of project <b>%1</b> got deleted or moved outside of KDevelop.
    The project has to be closed.
it: La cartella base del progetto <b>%1</b> è stata eliminata o spostata al di fuori di KDevelop.
    Il progetto deve essere chiuso.

[ctx: @title:window]
en: Project Folder Deleted
it: Cartella del progetto eliminata

en: You tried to rename '%1' to '%2', but the latter is filtered and will be hidden.
    Do you want to continue?
it: Hai cercato di rinominare «%1» in «%2», ma quest'ultimo è filtrato e sarà nascosto.
    Vuoi continuare?

[ctx: @info:status]
en: build
it: compila

[ctx: @info:status]
en: clean
it: pulisci

[ctx: @info:status]
en: configure
it: configura

[ctx: @info:status]
en: install
it: installa

[ctx: @info:status]
en: prune
it: ripulisci

[ctx: Unspecified set of build items (e. g. projects, targets)]
en: Various items
it: Elementi vari

en: Cannot remove folder <i>%1</i>.
it: Impossibile rimuovere la cartella <i>%1</i>.

en: Cannot remove file <i>%1</i>.
it: Impossibile rimuovere il file <i>%1</i>.

en: The file <i>%1</i> already exists.
it: Il file <i>%1</i> esiste già.

en: Cannot create file <i>%1</i>.
it: Impossibile creare il file <i>%1</i>.

en: Cannot create folder <i>%1</i>.
it: Impossibile creare la cartella <i>%1</i>.

en: Project Import: %1
it: Importazione progetto: %1

en: Project import canceled.
it: Importazione progetto cancellata.

[ctx: @title:column buildset item name]
en: Name
it: Nome

[ctx: @title:column buildset item path]
en: Path
it: Percorso

[ctx: @item:intext]
en: no branch
it: nessun ramo

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter the path to an item from the projects tree...
it: Inserire il percorso di un elemento dall'albero dei progetti...

[ctx: @action]
en: Select...
it: Seleziona...

[ctx: @title:window]
en: Select an Item
it: Seleziona un elemento

en: Select the item you want to get the path from.
it: Seleziona l'elemento che vuoi ottenere dal percorso.

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (ProjectItemLineEdit, targetDependency)
en: Enter a dependency to add to the list
it: Inserisci una dipendenza da aggiungere all'elenco

[ctx: @info:placedholder]
note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (ProjectItemLineEdit, targetDependency)
en: Enter a dependency to add to the list...
it: Inserisci una dipendenza da aggiungere all'elenco...

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, addDependency)
en: Add the listed target to the dependency list
it: Aggiunge l'obiettivo elencato all'elenco delle dipendenze

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, dependencies)
en: List of indirect dependent targets.
it: Elenco degli obiettivi dipendenza indiretta.

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, dependencies)
en: This list should contain targets that the application does not directly depend on, but for which an action needs to be taken before running the application.
it: Questo elenco dovrebbe contenere gli obiettivi da cui l'applicazione non dipende direttamente, ma per cui è necessaria una qualche azione da compiere prima che l'applicazione venga eseguita.

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeDependency)
en: Remove the selected dependencies from the list
it: Rimuove le dipendenze selezionate dall'elenco.

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, moveDepUp)
en: Move the selected dependency up in the list
it: Sposta la dipendenza selezionata in alto nell'elenco.

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, moveDepDown)
en: Move the selected dependency down in the list
it: Sposta la dipendenza selezionata in basso nell'elenco.

en: Failed writing to %1, probably the disk is full
it: Impossibile scrivere su %1, probabilmente il disco è pieno

en: The previous session crashed. | Session crashed %1 times in a row.
it[0]: La sessione precedente è andata in crash.
it[1]: La sessione è andata in crash %1 volte di fila.

[ctx: tty action]
en: Clear cache
it: Pulisci cache

[ctx: @title]
en: Session Crashed
it: Sessione in crash

en: The crash may be caused by a corruption of cached data.
    
    Press Clear if you want KDevelop to clear the cache, otherwise press Continue if you are sure the crash has another origin.
it: Il crash potrebbe essere causato da una corruzione dei dati in cache.
    
    Premi Pulisci se vuoi che KDevelop pulisca la cache, altrimenti premi Continua se sei sicuro che il crash ha un altra origine.

[ctx: @action:button]
en: Clear Cache
it: Pulisci cache

[ctx: @action:button]
en: Continue
it: Continua

en: Execute actions to change the area.<br />An area is a tool view configuration for a specific use case. From here you can also navigate back to the default code area.
it: Esegue azioni per cambiare l'area.<br />Un'area è una strumento visivo di configurazione per uno specifico caso d'uso. Da qui puoi anche tornare all'area di codifica predefinita.

[ctx: @action:inmenu]
en: Back to Code
it: Torna al codice

[ctx: @info:progress]
en: Running %1
it: In esecuzione %1

en: &Window Color Scheme
it: Schema di colori della &finestra

[ctx: @title:window]
en: Configure
it: Configura

en: The settings of the current module have changed.
    Do you want to apply the changes or discard them?
it: Sono cambiate le impostazioni del modulo corrente.
    Vuoi applicare le modifiche o vuoi scartarle?

[ctx: @title:window]
en: Apply Settings
it: Applica le impostazioni

[ctx: @title:window]
en: No Plugins Found
it: Nessuna estensione trovata

en: <p>Could not find any plugins during startup.<br/>Please make sure QT_PLUGIN_PATH is set correctly.</p>Refer to <a href="https://community.kde.org/Guidelines_and_HOWTOs/Build_from_source#Set_up_the_runtime_environment">this article</a> for more information.
it: <p>Impossibile trovare alcuna estensione durante l'avvio.<br/>Assicurati che QT_PLUGIN_PATH sia impostata correttamente.</p>Fai riferimento a <a href="https://community.kde.org/Guidelines_and_HOWTOs/Build_from_source#Set_up_the_runtime_environment">questo articolo</a> per ulteriori informazioni.

[ctx: @title:window]
en: Breakpoints
it: Breakpoint

[ctx: @title:window]
en: Variables
it: Variabili

en: &Restart
it: &Riavvia

en: Restart program
it: Riavvia il programma

en: Restarts applications from the beginning.
it: Riavvia le applicazioni dall'inizio.

[ctx: @action]
en: Interrupt
it: Interrompi

[ctx: @info:tooltip]
en: Interrupt application
it: Interrompi l'applicazione

[ctx: @info:whatsthis]
en: Interrupts the debugged process or current debugger command.
it: Interrompe il processo in debug o il comando corrente del debugger.

[ctx: @action]
en: Run to &Cursor
it: Esegui fino al &cursore

[ctx: @info:tooltip]
en: Run to cursor
it: Esegui fino al cursore

[ctx: @info:whatsthis]
en: Continues execution until the cursor position is reached.
it: Continua l'esecuzione fino a raggiungere la posizione del cursore.

[ctx: @action]
en: Set E&xecution Position to Cursor
it: Imposta la posizione di e&secuzione al cursore

[ctx: @info:tooltip]
en: Jump to cursor
it: Salta al cursore

[ctx: @info:whatsthis]
en: Continue execution from the current cursor position.
it: Continua l'esecuzione dalla posizione corrente del cursore.

[ctx: @action]
en: Step &Over
it: Passa &oltre

[ctx: @info:tooltip]
en: Step over the next line
it: Passa alla prossima riga

[ctx: @info:whatsthis]
en: Executes one line of source in the current source file. If the source line is a call to a function the whole function is executed and the app will stop at the line following the function call.
it: Esegue una linea di codice sorgente nel file corrente. Se la linea contiene una chiamata a una funzione, l'intera funzione viene eseguita e il programma viene fermato alla linea che segue la chiamata alla funzione.

[ctx: @action]
en: Step over Ins&truction
it: Passa oltre l'is&truzione

[ctx: @info:tooltip]
en: Step over instruction
it: Passa oltre l'istruzione

[ctx: @info:whatsthis]
en: Steps over the next assembly instruction.
it: Passa oltre la prossima istruzione assembler.

[ctx: @action]
en: Step &Into
it: Passa dentro la prossima &istruzione

[ctx: @info:tooltip]
en: Step into the next statement
it: Passa dentro la prossima istruzione

[ctx: @info:whatsthis]
en: Executes exactly one line of source. If the source line is a call to a function then execution will stop after the function has been entered.
it: Esegue esattamente una riga di codice sorgente. Se la riga del sorgente è una chiamata a una funzione allora l'esecuzione sarà fermata dopo che il programma è entrato nella funzione.

[ctx: @action]
en: Step into I&nstruction
it: Passa dentro l'istruzio&ne

[ctx: @info:tooltip]
en: Step into instruction
it: Passa dentro l'istruzione

[ctx: @info:whatsthis]
en: Steps into the next assembly instruction.
it: Entra nella prossima istruzione assembler.

[ctx: @action]
en: Step O&ut
it: Esci f&uori

[ctx: @info:tooltip]
en: Step out of the current function
it: Esci dalla funzione corrente

[ctx: @whatsthis]
en: Executes the application until the currently executing function is completed. The debugger will then display the line after the original call to that function. If program execution is in the outermost frame (i.e. in main()) then this operation has no effect.
it: Esegue l'applicazione fino a che la funzione in esecuzione non termina. Il debugger mostrerà la riga dopo la chiamata originale per quella funzione. Se l'esecuzione del programma è nel frame esterno (per esempio in main()), questa operazione non ha effetto.

[ctx: @action]
en: Toggle Breakpoint
it: Attiva/disattiva breakpoint

[ctx: @info:tooltip]
en: Toggle breakpoint
it: Attiva/disattiva breakpoint

[ctx: @info:whatsthis]
en: Toggles the breakpoint at the current line in editor.
it: Attiva/disattiva nell'editor il breakpoint alla riga corrente.

[ctx: @action]
en: Show Current Line
it: Mostra la riga attuale

[ctx: @info:tooltip]
en: Show the current execution position
it: Mostra il punto di esecuzione attuale

[ctx: @info:whatsthis]
en: Jumps to the execution line in the editor.
it: Passa alla riga in esecuzione nell'editor.

[ctx: @action]
en: Debug Launch
it: Debug del lancio

[ctx: @info:tooltip]
en: Debug current launch
it: Esegue il debug del lancio attuale

[ctx: @info:whatsthis]
en: Executes the target or the program specified in currently active launch configuration inside a Debugger.
it: Esegue l'obiettivo o il programma specificato nella configurazione di lancio attualmente attiva all'interno di un debugger.

[ctx: @action]
en: &Continue
it: &Continua

[ctx: @info:tooltip]
en: Continue application execution
it: Continua l'esecuzione dell'applicazione

[ctx: @info:whatsthis]
en: Continues the execution of your application in the debugger. This only takes effect when the application has been halted by the debugger (i.e. a breakpoint has been activated or the interrupt was pressed).
it: Continua l'esecuzione dell'applicazione nel debugger. Ha effetto solamente quando l'applicazione è stata fermata dal debugger (per es. è stato attivato un breakpoint oppure è stato premuto il pulsante di interruzione).

note: i18n: ectx: ToolBar (debugToolBar)
en: Debugger Toolbar
it: Barra degli strumenti del debugger

[ctx: @action]
en: Show Documentation
it: Mostra la documentazione

[ctx: @title:window]
en: Documentation
it: Documentazione

en: Untitled
it: Senza titolo

[ctx: @title:window]
en: Open File
it: Apri file

en: *|Text File
it: *|File di testo

en: KDevelop could not find the editor for file '%1' of type %2.
    Do you want to open it as plain text?
it: KDevelop non ha trovato l'editor per il file «%1» di tipo %2.
    Vuoi aprirlo come testo normale?

[ctx: @title:window]
en: Could Not Find Editor
it: Impossibile trovare l'editor

[ctx: @action:button]
en: Open as Plain Text
it: Apri come testo semplice

[ctx: @action:button]
en: Do Not Open
it: Non aprire

[ctx: @action]
en: &Open...
it: &Apri...

[ctx: @info:tooltip]
en: Open file
it: Apri file

[ctx: @info:whatsthis]
en: Opens a file for editing.
it: Apre un file per la modifica.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This lists files which you have opened recently, and allows you to easily open them again.
it: Elenca i file che hai aperto di recente, e ti consente di riaprirli facilmente.

[ctx: @action]
en: Save Al&l
it: Sa&lva tutto

[ctx: @info:tooltip]
en: Save all open documents
it: Salva tutti i documenti aperti

[ctx: @info:whatsthis]
en: Save all open documents, prompting for additional information when necessary.
it: Salva tutti i documenti aperti, richiedendo informazioni aggiuntive quando necessario.

[ctx: @action]
en: Reload All
it: Ricarica tutto

[ctx: @info:tooltip]
en: Revert all open documents
it: Annulla le modifiche a tutti i documenti aperti

[ctx: @info:whatsthis]
en: Revert all open documents, returning to the previously saved state.
it: Ritorna tutti i documenti aperti, ripristinandoli all'ultimo stato salvato.

[ctx: @action]
en: &Close
it: &Chiudi

[ctx: @info:tooltip]
en: Close file
it: Chiudi file

[ctx: @info:whatsthis]
en: Closes current file.
it: Chiude il file corrente.

[ctx: @action]
en: Clos&e All
it: Chi&udi tutto

[ctx: @info:tooltip]
en: Close all open documents
it: Chiudi tutti i documenti aperti

[ctx: @info:whatsthis]
en: Close all open documents, prompting for additional information when necessary.
it: Chiude tutti i documenti aperti, richiedendo informazioni aggiuntive quando necessario.

[ctx: @action]
en: Close All Ot&hers
it: Chiudi tutti gli al&tri

[ctx: @info:tooltip]
en: Close all other documents
it: Salva tutti gli altri documenti

[ctx: @info:whatsthis]
en: Close all open documents, with the exception of the currently active document.
it: Chiude tutti i documenti aperti, tranne quello attivo.

[ctx: @action]
en: Show Annotate on Current Document
it: Mostra annota sul documento corrente

[ctx: @action]
en: Annotate
it: Annota

en: Could not annotate the document because it is not part of a version-controlled project.
it: Impossibile commentare il documento perché non fa parte di un progetto sotto controllo di versione.

en: Configure Text Editor
it: Configura editor di testo

[ctx: @info:tooltip]
en: Configure environment variables
it: Configura le variabili d'ambiente

[ctx: @title:window]
en: Launch Configurations
it: Configurazioni di lancio

[ctx: @info:tooltip]
en: Add a new launch configuration.
it: Aggiungi una nuova configurazione di lancio.

[ctx: @info:tooltip]
en: Delete selected launch configuration.
it: Cancella la configurazione di lancio selezionata.

en: No launch configurations available. (Is any of the Execute plugins loaded?)
it: Nessuna configurazione di avvio disponibile (è caricata un qualche estensione di tipo Esecuzione?)

[ctx: @action:inmenu]
en: Rename Configuration
it: Rinomina la configurazione

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete Configuration
it: Elimina la configurazione

en: Selected Launch Configuration has unsaved changes. Do you want to save it?
it: La configurazione di lancio selezionata ha modifiche non salvate. Vuoi salvarle?

[ctx: @title:window]
en: Unsaved Changes
it: Modifiche non salvate

[ctx: %1 is a launcher name]
en: No configuration is needed for '%1'
it: Non è necessaria alcuna configurazione per «%1»

en: <i>Select a configuration to edit from the left,<br>or click the "Add" button to add a new one.</i>
it: <i>Seleziona una configurazione da modificare da sinistra,<br>o fai clic su «Aggiungi» per aggiungerne una nuova</i>

en: Editing %2: <b>%1</b>
it: Modifica %2: <b>%1</b>

[ctx: @title:column Name of the Launch Configurations]
en: Name
it: Nome

[ctx: @title:column Type of the Launch Configurations (i.e. Python Application, C++ Application)]
en: Type
it: Tipo

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addConfig)
en: Add
it: Aggiungi

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteConfig)
en: Remove
it: Rimuovi

[ctx: @title:window]
en: Loaded Plugins
it: Estensioni caricate

en: <html><font size="4">Plugins loaded for <b>%1</b></font></html>
it: <html><font size="4">Estensioni caricate da <b>%1</b></font></html>

en:  (read only)
it:  (sola lettura)

[ctx: @info:tooltip %1 = application name]
en: Configure %1
it: Configura %1

[ctx: @info:whatsthis]
en: Lets you customize %1.
it: Ti permette di personalizzare %1.

[ctx: @action]
en: Configure Notifications...
it: Configura notifiche...

[ctx: @info:tooltip]
en: Configure notifications
it: Configura le notifiche

[ctx: @info:whatsthis]
en: Shows a dialog that lets you configure notifications.
it: Mostra una finestra di dialogo che ti consente di configurare le notifiche.

[ctx: @action]
en: Loaded Plugins
it: Estensioni caricate

[ctx: @info:tooltip]
en: Show a list of all loaded plugins
it: Mostra un elenco di tutte le estensioni caricate

[ctx: @info:whatsthis]
en: Shows a dialog with information about all loaded plugins.
it: Mostra una finestra di dialogo con le informazioni su tutte le estensioni caricate.

[ctx: @action]
en: &Next Window
it: Fi&nestra successiva

[ctx: @info:tooltip]
en: Next window
it: Finestra successiva

[ctx: @info:whatsthis]
en: Switches to the next window.
it: Passa alla finestra successiva.

[ctx: @action]
en: &Previous Window
it: Finestra &precedente

[ctx: @info:tooltip]
en: Previous window
it: Finestra precedente

[ctx: @info:whatsthis]
en: Switches to the previous window.
it: Passa alla finestra precedente.

[ctx: @action]
en: Jump to Next Outputmark
it: Salta al prossimo segno di output

[ctx: @action]
en: Jump to Previous Outputmark
it: Salta al precedente segno di output

[ctx: @action]
en: Split View &Top/Bottom
it: Dividi vista al&to/basso

[ctx: @info:tooltip]
en: Split horizontal
it: Divide orizzontalmente

[ctx: @info:whatsthis]
en: Splits the current view horizontally.
it: Divide orizzontalmente la vista corrente.

[ctx: @action]
en: Split View &Left/Right
it: Dividi vista &sinistra/destra

[ctx: @info:tooltip]
en: Split vertical
it: Divide verticalmente

[ctx: @info:whatsthis]
en: Splits the current view vertically.
it: Divide verticalmente la vista corrente.

[ctx: @action]
en: &Next Split View
it: Vista divisa &successiva

[ctx: @info:tooltip]
en: Next split view
it: Vista divisa successiva

[ctx: @info:whatsthis]
en: Switches to the next split view.
it: Passa alla vista divisa successiva.

[ctx: @action]
en: &Previous Split View
it: Vista divisa &precedente

[ctx: @info:tooltip]
en: Previous split view
it: Vista divisa precedente

[ctx: @info:whatsthis]
en: Switches to the previous split view.
it: Passa alla vista divisa precedente.

[ctx: @action new file]
en: &New
it: &Nuovo

[ctx: @action Shorter Text for 'New File' shown in the toolbar]
en: New
it: Nuovo

[ctx: @info:tooltip]
en: New file
it: Nuovo file

[ctx: @info:whatsthis]
en: Creates an empty file.
it: Crea un file vuoto.

[ctx: @action]
en: &Add Tool View...
it: &Aggiungi vista strumento...

[ctx: @info:tooltip]
en: Add tool view
it: Aggiunge la vista degli strumenti

[ctx: @info:whatsthis]
en: Adds a new tool view to this window.
it: Aggiunge una nuova vista degli strumenti a questa finestra.

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Top/Bottom
it: Dividi vista alto/basso

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Left/Right
it: Dividi vista sinistra/destra

[ctx: @action:inmenu]
en: New File
it: Nuovo file

[ctx: @action:inmenu]
en: Reload
it: Ricarica

[ctx: @action:inmenu]
en: Reload All
it: Ricarica tutto

[ctx: @action:inmenu]
en: Add Tool View
it: Aggiungi vista strumento

[ctx: @action:inmenu]
en: Lock the Panel from Hiding
it: Evita che il pannello si nasconda

en: %1|All Project Files (%1)
it: %1|Tutti i file di progetto (%1)

[ctx: @title:tab]
en: Select Source
it: Seleziona il sorgente

en: Select a build system setup file, existing KDevelop project, or any folder to open as a project
it: Seleziona un file di configurazione per il sistema di compilazione, un progetto
    di KDevelop esistente o qualsiasi altra cartella da aprire come un progetto.

[ctx: @title:window]
en: Open Project
it: Apri progetto

[ctx: @title:tab]
en: Project Information
it: Informazioni sul progetto

en: Open "%1" as project
it: Apri %1 come progetto

en: Selected URL is invalid
it: L'URL selezionato non è valido

[ctx: @item:inlistbox]
en: Open existing file "%1"
it: Apri file esistente «%1»

[ctx: @info:whatsthis]
en: Use this command to show or hide the view's statusbar.
it: Usa questo comando per mostrare o nascondere la barra di stato della vista.

en: The document "%1" has unsaved changes. Would you like to save them?
it: Il documento «%1» ha modifiche non salvate. Vuoi salvarle?

[ctx: @title:window]
en: Close Document
it: Chiudi il documento

en: The document "%1" has unsaved changes and was modified by an external process.
    Do you want to overwrite the external changes?
it: Il documento «%1» ha modifiche non salvate ed è stato modificato da un processo esterno.
    Vuoi sovrascrivere le modifiche esterne?

[ctx: @action:button]
en: Overwrite External Changes
it: Sovrascrivi modifiche esterne

en: Plugin
it: Estensione

en: DuchainBuilder
it: Generatore di Duchain

en: Todo
it: Da fare

[ctx: @item problem severity]
en: Hint
it: Suggerimento

[ctx: @item problem severity]
en: Warning
it: Attenzione

[ctx: @item problem severity]
en: Error
it: Errore

[ctx: @info:tooltip]
en: Re-parse all watched documents
it: Rianalizza tutti i documenti osservati

[ctx: @title:column source of problem]
en: Source
it: Origine

[ctx: @title:column problem description]
en: Problem
it: Problema

[ctx: @title:column line number with problem]
en: Line
it: Riga

[ctx: @title:column column number with problem]
en: Column
it: Colonna

[ctx: @info:tooltip]
en: Cancel this operation
it: Annulla questa operazione

[ctx: @info]
en: Aborting...
it: Interruzione...

[ctx: @info:tooltip]
en: Open detailed progress dialog
it: Apri la finestra di avanzamento dettagliata

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide detailed progress window
it: Nascondi la finestra di avanzamento dettagliata

[ctx: @info:tooltip]
en: Show detailed progress window
it: Mostra la finestra di avanzamento dettagliata

en: Loading Project %1
it: Caricamento progetto %1

[ctx: %1: Project name]
en: Loading %1
it: Caricamento %1

en: Unable to load the project file %1.<br>The project has been removed from the session.
it: Impossibile caricare il file di progetto: %1.<br>Il progetto è stato rimosso dalla sessione.

en: Unable to create hidden dir (%1) for developer file
it: Impossibile creare una cartella nascosta (%1) per i file di sviluppo

en: Unable to get project file: %1
it: Impossibile recuperare il file di progetto: %1

en: Could not load %1, a project with the same name '%2' is already open.
it: Impossibile caricare %1, un progetto con lo stesso nome «%2» è già aperto.

en: Could not load project management plugin <b>%1</b>.<br>Check that the required programs are installed, or see console output for more information.
it: Impossibile caricare l'estensione per la gestione di progetti <b>%1</b>.<br>Verifica che i programmi richiesti siano installati, o controlla l'output della console per maggiori informazioni.

en: The project importing plugin (%1) does not support the IProjectFileManager interface.
it: L'estensione (%1) per importare i progetti non supporta l'interfaccia IProjectFileManager.

en: Could not open project.
it: Impossibile aprire il progetto.

en: Could not store developer specific project configuration.
    Attention: The project settings you changed will be lost.
it: Impossibile salvare la configurazione del progetto
    Attenzione: le impostazioni del progetto che hai modificato andranno perse.

[ctx: @title:window]
en: Configure Project %1
it: Configura il progetto %1

en: Invalid Location: %1
it: Posizione non valida: %1

en: Already opening %1, not opening again
it: Già aperto %1, non riaprirlo

[ctx: @action:button]
en: Override
it: Sovrascrivi

[ctx: @info:tooltip]
en: Continue to open the project and use the just provided project configuration
it: Continua ad aprire il progetto e a utilizzare la configurazione del progetto appena fornita

[ctx: @action:button]
en: Open Existing File
it: Apri file esistente

[ctx: @info:tooltip]
en: Continue to open the project but use the existing project configuration
it: Continua ad aprire il progetto ma usa la configurazione del progetto esistente

[ctx: @info:tooltip]
en: Cancel and do not open the project
it: Annulla e non aprire il progetto

en: There already exists a project configuration file at %1.
    Do you want to override it or open the existing file?
it: Esiste già un file di configurazione del progetto in %1. 
    Vuoi sovrascriverlo o aprire il file esistente?

[ctx: @title:window]
en: Override Existing Project Configuration
it: Sovrascrivi la configurazione del progetto esistente

en: Unable to create configuration file %1
it: Impossibile creare il file di configurazione %1

en: Reopen the current project?
it: Riapro il progetto?

[ctx: @action:button]
en: Reopen
it: Riapri

[ctx: @action]
en: Open / Import Project...
it: Apri / Importa progetto...

[ctx: @info:tooltip]
en: Open or import project
it: Apre o importa un progetto

[ctx: @info:whatsthis]
en: Open an existing KDevelop project or import an existing Project into KDevelop. This entry allows one to select a KDevelop project file or an existing directory to open it in KDevelop. When opening an existing directory that does not yet have a KDevelop project file, the file will be created.
it: Apre un progetto esistente di KDevelop o importa un progetto esistente in KDevelop. Questa voce permette di selezionare un file di progetto di KDevelop o una cartella esistente da aprire in KDevelop. Quando si apre una cartella esistente che non dispone ancora di un file di progetto di KDevelop, il file verrà creato.

[ctx: @action]
en: Fetch Project...
it: Preleva progetto...

[ctx: @info:tooltip]
en: Fetch project
it: Recupera progetto

[ctx: @info:whatsthis]
en: Guides the user through the project fetch and then imports it into KDevelop.
it: Guida l'utente nell'apertura del progetto e poi lo importa in KDevelop.

[ctx: @action]
en: Close Project(s)
it: Chiudi progetto(i)

[ctx: @info:tooltip]
en: Closes all currently selected projects
it: Chiudi tutti i progetti selezionati

[ctx: @action]
en: Open Configuration...
it: Apri configurazione...

[ctx: @action]
en: Commit Current Project...
it: Esegui il commit del progetto corrente...

[ctx: @action]
en: Commit...
it: Esegui il commit...

[ctx: @action]
en: Open Recent Project
it: Apre un progetto recente

[ctx: @info:whatsthis]
en: Opens recently opened project.
it: Apre un progetto aperto di recente.

[ctx: @action]
en: Open Project for Current File
it: Apri progetto dal file corrente

en: Project already open: %1
it: Progetto già aperto: %1

en: No active document
it: Nessun documento attivo

[ctx: @title:window]
en: Project Already Open
it: Progetto già aperto

en: The project you're trying to open is already open in at least one other session.<br>What do you want to do?
it: Il progetto che stai cercando di aprire è già aperto, almeno, in un'altra sessione.<br>Cosa vuoi fare?

[ctx: @option:radio]
en: Add project to current session
it: Aggiungi un progetto alla sessione corrente

[ctx: @option:radio]
en: Open session %1
it: Apri la sessione %1

en: No enabled plugin supports this repository URL: %1
it: Nessuna estensione abilitata supporta questo URL di repository: %1

[ctx: @action]
en: Reparse the Entire Project
it: Analizza nuovamente l'intero progetto

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, managerCombo)
en: Select the Management Plugin to use for this project
it: Seleziona l'estensione di gestione da usare in questo progetto

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Project manager:
it: Gestore del progetto:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, nameEdit)
en: Provide a name for the project
it: Dai un nome al progetto

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
it: Nome:

[ctx: @item:inlistbox]
en: From File System
it: Dal filesystem

en: Could not create the directory: %1
it: Impossibile creare la cartella: %1

en: You need to specify a valid or nonexistent directory to check out a project
it: È necessario specificare una cartella valida o non esistente per controllare un progetto

en: You need to specify the source for your remote project
it: È necessario specificare la fonte per il progetto remoto

en: You need to specify an empty folder as your project destination
it: È necessario specificare una cartella vuota come destinazione del progetto

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Source:
it: Origine:

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Destination
it: Destinazione

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Directory:
it: Cartella:

[ctx: @info:placeholder]
note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KUrlRequester, workingDir)
en: Select the directory to use...
it: Seleziona la cartella da usare...

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, sourceBox)
en: Source
it: Origine

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, get)
en: Get
it: Ottieni

[ctx: launch mode]
en: Profile
it: Profilo

[ctx: launch mode]
en: Execute
it: Esegui

en: The current launch configuration does not support the '%1' mode.
it: La configurazione attuale di lancio non supporta la modalità «%1».

[ctx: @action]
en: Configure Launches...
it: Configura lanci...

[ctx: @info:tooltip]
en: Open Launch Configuration Dialog
it: Apri la finestra della configurazione di lancio

[ctx: @info:whatsthis]
en: Opens a dialog to setup new launch configurations, or to change the existing ones.
it: Apre una finestra di dialogo per impostare le nuove configurazioni di lancio o per modificare quelle esistenti.

[ctx: @action]
en: Execute Launch
it: Esegui lancio

[ctx: @action Short text for 'Execute Launch' used in the toolbar]
en: Execute
it: Esegui

[ctx: @info:tooltip]
en: Execute current launch
it: Esegue il lancio corrente

[ctx: @info:whatsthis]
en: Executes the target or the program specified in currently active launch configuration.
it: Esegue l'obiettivo o il programma specificato nella configurazione di lancio attualmente attiva.

[ctx: @action]
note: i18n("Profile Launch"), this); profileAction->setToolTip(i18nc("@info:tooltip", "Profile current launch")); profileAction->setWhatsThis(i18nc("@info:whatsthis", "Executes the target or the program specified in currently active launch configuration inside a Profiler.")); ac->addAction("run_profile", 
en: Stop All Jobs
it: Ferma tutti i job

[ctx: @action Short text for 'Stop All Jobs' used in the toolbar]
en: Stop All
it: Ferma tutto

[ctx: @info:tooltip]
en: Stop all currently running jobs
it: Ferma tutti i job in esecuzione

[ctx: @info:whatsthis]
en: Requests that all running jobs are stopped.
it: Richiede che tutti i job in esecuzione siano fermati.

[ctx: @action]
en: Stop
it: Ferma

[ctx: @action Short text for 'Stop' used in the toolbar]
en: Stop
it: Ferma

[ctx: @info:tooltip]
en: Menu allowing to stop individual jobs
it: Menu che permette di interrompere i job individuali

[ctx: @info:whatsthis]
en: List of jobs that can be stopped individually.
it: Elenco dei job che possono essere fermati individualmente.

[ctx: @title:menu]
en: Current Launch Configuration
it: Configurazione di lancio attuale

[ctx: @info:tooltip]
en: Current launch configuration
it: Configurazione di lancio attuale

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select which launch configuration to run when run is invoked.
it: Seleziona la configurazione di lancio per l'esecuzione quando è invocato esegui.

[ctx: @item:inmenu]
en: <%1> Unnamed job
it: <%1> Job senza nome

en: New %1 Launcher
it: Nuovo lanciatore per %1

[ctx: @title:menu]
en: %1 As...
it: %1 come...

en: Host System
it: Sistema host

en: Allows to select a runtime
it: Permette di selezionare un runtime

[ctx: @title:window]
en: Save Modified Files?
it: Vuoi salvare i file modificati?

en: The following files have been modified. Save them?
it: I seguenti file sono stati modificati. Li salvo?

[ctx: @action:button]
en: Save &None
it: &Non salvare nulla

[ctx: @info:tooltip]
en: Discard all modifications
it: Rifiuta tutte le modifiche

en: (no projects)
it: (nessun progetto)

[ctx: @info:tooltip]
en: Delete session
it: Elimina sessione

[ctx: @title:window]
en: Pick a Session
it: Scegliere una sessione

[ctx: @action:button]
en: Run
it: Esegui

[ctx: @info:tooltip]
en: Active session.
    pid %1, app %2, host %3
it: Sessione attiva.
    pid %1, app %2, host %3

en: Running
it: In esecuzione

[ctx: @title:window]
en: Cannot Delete Session
it: Impossibile eliminare la sessione

[ctx: @info]
en: <p>Cannot delete a locked session.
it: <p>Impossibile eliminare una sessione bloccata.

[ctx: @info]
en: <p>The session <b>%1</b> is locked by %2 on %3 (PID %4).
it: <p>La sessione <b>%1</b> è bloccata da %2 su %3 (PID %4).

[ctx: @info]
en: The session <b>%1</b> and all contained settings will be deleted. The projects will stay unaffected. Do you really want to continue?
it: La sessione <b>%1</b> e tutte le impostazioni contenute verranno eliminate. I progetti resteranno inalterati. Sei sicuro di voler continuare?

[ctx: @title:window]
en: Delete Session
it: Elimina sessione

en: The current session and all contained settings will be deleted. The projects will stay unaffected. Do you really want to continue?
it: La sessione corrente e tutte le impostazioni contenute verranno cancellate. I progetti resteranno inalterati. Sei sicuro di voler continuare?

[ctx: @title:window]
en: Rename Session
it: Rinomina sessione

[ctx: @label:textbox]
en: New session name:
it: Nome nuova sessione:

en: Session Manager
it: Gestore della sessione

[ctx: @action:inmenu]
en: Start New Session
it: Avvia una nuova sessione

[ctx: @info:tooltip]
en: Start a new KDevelop instance with an empty session
it: Avvia una nuova istanza di KDevelop con una sessione vuota

[ctx: @action]
en: Rename Current Session...
it: Rinomina la sessione corrente...

[ctx: @action]
en: Delete Current Session...
it: Elimina la sessione corrente...

[ctx: @action]
en: Quit
it: Esci

en: Copy of %1
it: Copia di %1

[ctx: @title:column]
en: Identity
it: Identità

[ctx: @title:column]
en: Contents
it: Contenuti

[ctx: @title:column]
en: State
it: Stato

[ctx: @title:column]
en: Name
it: Nome

[ctx: @label:textbox]
en: Filter:
it: Filtro:

en: Create New Session
it: Crea una nuova sessione

[ctx: @info:shell]
en: Running %1 instance (PID: %2) detected, making this one visible instead of starting a new one
it: Istanza di %1 in esecuzione (PID: %2) rilevata, viene resa questa visibile invece di eseguirne una nuova.

[ctx: @info:shell]
en: Running %1 instance (PID: %2) is apparently hung
it: L'istanza di %1 in esecuzione (PID: %2) è apparentemente sospesa

[ctx: @info]
en: The given application did not respond to a DBUS call, it may have crashed or is hanging.
it: L'applicazione non ha risposto ad una chiamata a DBUS, potrebbe essere in crash o sospesa.

[ctx: @info]
en: Failed to lock the session <em>%1</em>, already locked by %2 on %3 (PID %4).
it: Impossibile bloccare la sessione <em>%1</em>, è già bloccata da %2 a %3 (PID %4).

[ctx: @info]
en: Failed to lock the session <em>%1</em> (lock-file unavailable).
it: Impossibile bloccare la sessione <em>%1</em> (file di blocco non disponibile).

[ctx: @info]
en: <p>Please, close the offending application instance or choose another session to launch.</p>
it: <p>Chiudi l'istanza dell'applicazione incriminata o scegli un altra sessione da lanciare.</p>

[ctx: @action:button]
en: Retry Startup
it: Riprova l'avvio

[ctx: @action:button]
en: Choose Another Session
it: Scegli un'altra sessione

[ctx: @title:window]
en: Failed to Lock Session %1
it: Impossibile bloccare la sessione %1

[ctx: @info]
en: The session %1 is already active in another running instance.
it: La sessione %1 è già attiva in un'altra istanza in esecuzione.

en: Analyzers
it: Analizzatori

en: Configure Analyzers
it: Configura gli analizzatori

en: Configure Background Parser
it: Configura l'analizzatore in background

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, kcfg_enable)
en: <p>Enables or disables the background parser.<br>If unsure, leave it enabled. Disabling the background parser will disable large parts of KDevelop's functionality.</p>
it: <p>Abilita o disabilita l'analizzatore in background.<br>Se non sei sicuro lascialo abilitato. La disattivazione dell'analizzatore in background disattiverà la maggior parte delle funzionalità di KDevelop.</p>

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_enable)
en: Enable Background Parser
it: Abilita l'analizzatore in background

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_delay)
en: The time to wait before the document is re-analyzed when you edit it.
it: Il tempo di attesa prima che il documento sia reinizializzato quando lo modifichi.

[ctx: @label:spinbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Delay:
it: Ritardo:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_threads)
en: The maximum number of parallel instances the background parser uses. If unsure, select 1 or 2.
it: Il numero massimo di istanze parallele che vengono usate dall'analizzatore in background. Se non si è sicuri, selezionare 1 o 2.

[ctx: @label:spinbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Maximum number of threads:
it: Numero massimo di thread:

[ctx: @item:valuesuffix]
note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_threads)
en:  threads
it:  thread

en: Configure Documentation
it: Configura la documentazione

en: No Source Formatter available
it: Nessun formattatore di sorgenti disponibile

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPreview) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, previewLabel)
en: Preview:
it: Anteprima:

en: Environment
it: Ambiente

en: Configure Environment Variables
it: Configura le variabili d'ambiente

en: %1 (default profile)
it: %1 (profilo predefinito)

[ctx: @title:column]
en: Variable
it: Variabile

[ctx: @title:column]
en: Value
it: Valore

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter variable...
it: Inserisci la variabile...

[ctx: @title:window]
en: Enter Name of New Environment Profile
it: Inserisci il nome del nuovo profilo di ambiente

[ctx: @title:window]
en: Batch Edit Mode
it: Modalità di modifica in blocco

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Environment profile:
it: Profilo ambiente:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, addProfileButton)
en: Add profile...
it: Aggiungi profilo...

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, cloneProfileButton)
en: Clone profile...
it: Clona profilo...

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeProfileButton)
en: Remove profile
it: Rimuovi profilo

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, setAsDefaultProfileButton)
en: Set as default
it: Imposta come predefinito

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeVariableButton)
en: Remove variable
it: Rimuovi variabile

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, batchModeEditButton)
en: Batch edit mode
it: Modalità di modifica in blocco

en: Language Support
it: Supporto linguaggio

en: Configure Code-Completion and Semantic Highlighting
it: Configura il completamento del codice e l'evidenziazione della semantica

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Code Completion
it: Completamento codice

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_automaticInvocation)
en: If disabled, the code completion widget will never show automatically.
it: Se disabilitato, l'oggetto completamento del codice non verrà mostrato automaticamente.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Enable automatic invocation:
it: Abilita l'invocazione automatica:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_7)
en: Choose whether to display additional information for the currently selected codecompletion item.
it: Scegli se visualizzare informazioni aggiuntive per gli elementi del completamento del codice selezionati.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Additional information for current item:
it: Informazioni aggiuntive per l'elemento attuale:

[ctx: info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showMultiLineSelectionInformation)
en: Choose whether to display additional information for the currently selected code completion item.
it: Scegli se visualizzare informazioni aggiuntive per gli elementi del completamento del codice selezionati.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_completionDetail)
en: <p>The code completion UI has a minimal mode and a detailed mode.<br>Choose in what cases full code completion will be displayed.</p>
it: <p>L'intefaccia utente del completamento del codice presenta una modalità minimale e una modalità dettagliata.<br>Scegli in quali casi sarà visualizzato il completamento del codice completo.</p>

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Detailed completion:
it: Completamento dettagliato:

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_completionDetail)
en: Never
it: Mai

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_completionDetail)
en: When Invoked Manually
it: Quando è invocato manualmente

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_completionDetail)
en: Always
it: Sempre

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Semantic Code Highlighting
it: Evidenziamento semantico del codice

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, localColorizationLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kcfg_localColorization)
en: <p>This setting decides about the intensity of colors for local variables, for example function arguments, variables and the like.</p>
it: <p>Questa impostazione stabilisce l'intensità dei colori per le variabili locali, come gli argomenti per le funzioni, le variabili e cose simili.</p>

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, localColorizationLabel)
en: Local colorization intensity:
it: Intensità di colore per i tipi locali

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_globalColorSource) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_9)
en: <p>By default, the global colors for types, functions, namespaces and so forth are auto-generated and will adapt to the selected editor theme based on the global colorization intensity. If you want to have full control over the colors, you can instead use the editor theme as color source. You can then fine tune the colors in the settings under Editor &gt; Color Themes &gt; Highlighting Text Styles &gt; KDevelop/Semantic Colors.</p>
it: <p>Come comportamento predefinito i colori globali per tipi, funzioni, spazi dei nomi e così via sono generati automaticamente e si adatteranno al tema dell'editor selezionato in base all'intensità di colorazione globale. Se vuoi avere il controllo completo sui colori, puoi usare invece il tema dell'editor come fonte dei colori. Puoi quindi rifinire i colori nelle impostazioni tramite Editor &gt; Temi di colori &gt; Stili di testo evidenziato &gt; KDevelop/Semantic Colors.</p>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_globalColorSource)
en: Auto-Generated
it: Auto-generato

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_globalColorSource)
en: From Editor Theme
it: Dal tema dell'editor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Global colors:
it: Colori globali:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kcfg_globalColorization) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, globalColorizationLabel)
en: <p>This settings lets you change the intensity of globally accessible types, for example classes, methods, functions etc.</p>
it: <p>Questa impostazione ti consente di modificare l'intensità dei tipi accessibili a livello globale, ad esempio, le classi, i metodi, le funzioni ecc.</p>

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, globalColorizationLabel)
en: Global colorization intensity:
it: Intensità di colore per i tipi globali:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_highlightSemanticProblems)
en: <p>Highlight semantic problems, such as non-existent or inaccessible declarations.</p>
it: <p>Evidenzia problemi semantici, come le dichiarazioni inesistenti o inacessibili.</p>

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Highlight semantic problems:
it: Evidenzia problemi semantici:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_highlightProblematicLines)
en: <p>When enabled, lines with errors will get additionally highlighted and their positions get marked in the scrollbar.</p>
it: <p>Quando è abilitato, le righe con degli errori saranno evidenziate e le loro posizioni saranno segnate nella barra di scorrimento.</p>

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Highlight problematic lines:
it: Evidenzia righe problematiche:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, boldDeclarationsLabel)
en: <html><head/><body><p>Use bold font for declarations such as classes, functions, local variables, etc.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Utilizzare il grassetto per le dichiarazioni delle classi, funzioni, variabili locali, ecc.</p></body></html>

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, boldDeclarationsLabel)
en: Bold font for declarations:
it: Grassetto per le dichiarazioni:

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Problems shown as inline notes:
it: Problemi mostrati come note in linea:

[ctx: @item:inlistbox inline problems shown]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_problemInlineNotesLevel)
en: None
it: Nessuno

[ctx: @item:inlistbox inline problems shown]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_problemInlineNotesLevel)
en: Errors
it: Errori

[ctx: @item:inlistbox inline problems shown]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_problemInlineNotesLevel)
en: Warnings and Errors
it: Avvisi ed errori

[ctx: @item:inlistbox inline problems shown]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_problemInlineNotesLevel)
en: Hints, Warnings and Errors
it: Suggerimenti, avvisi ed errori

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3)
en: Space-separated list of words that make a comment represent a TODO item
it: Elenco di parole separate da spazi che rendono un commento un elemento TODO

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: TODO marker words:
it: Parole che indicano un TODO:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_todoMarkerWords)
en: Space-separated list of words that make a comment represent a TODO item.
it: Elenco di parole separate da spazi che rendono un commento un elemento TODO.

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Project Parsing
it: Analisi del progetto

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPluralHandlingSpinBox, kcfg_minFilesForSimplifiedParsing)
en: <p>When a project contains more files than this number, the project will be
    parsed in simplified mode, increasing the efficiency by gathering less information. Global code navigation and quickopen capabilities will be reduced.</p>
it: <p>Quando un progetto contiene più file di questo numero, il progetto sarà
    analizzato in modo semplificato, aumentando l'efficienza mediante la raccolta di meno informazioni. La navigazione globale del codice e le capacità di apertura rapida saranno ridotte.</p>

[ctx: @label:spinbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Minimum project size for simplified parsing:
it: Dimensione minima del progetto per l'analisi semplificata:

[ctx: @title:group]
en: Project Management
it: Gestione del progetto

[ctx: @title:group]
en: Version Control
it: Controllo versione

[ctx: @title:group]
en: Utilities
it: Utilità

[ctx: @title:group]
en: Documentation
it: Documentazione

[ctx: @title:group]
en: Language Support
it: Supporto linguaggio

[ctx: @title:group]
en: Analyzers
it: Analizzatori

[ctx: @title:group]
en: Runtimes
it: Runtime

[ctx: @title:group]
en: Other
it: Altro

en: Plugins
it: Estensioni

en: Configure Plugins
it: Configura le estensioni

note: i18n: ectx: label, entry (parseAllProjectSources), group (Project Manager)
en: Schedule all project source code to be parsed by the language support in the background
it: Pianifica l'analisi in background di tutto il codice sorgente del progetto con il supporto al linguaggio.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (parseAllProjectSources), group (Project Manager)
en: If this option is set, KDevelop will schedule all source code
            found by the current build system for parsing by the appropriate language
            support part.  This will enable more complete language support, but may
            be slower.
it: Se questa opzione è impostata, KDevelop pianificherà l'analisi di tutto
            il codice sorgente trovato nel sistema di compilazione attuale con il linguaggio appropriato.
            Ciò permetterà un supporto più completo per la lingua, ma potrebbe
            essere più lento.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (projectsBaseDirectory), group (Project Manager)
en: Chooses the base directory where new projects are created.
it: Sceglie la cartella dove sono creati i nuovi progetti.

note: i18n: ectx: label, entry (saveDocuments), group (Project Manager)
en: Save all open documents before building anything
it: Salva tutti i documenti aperti prima di compilare qualsiasi cosa

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (saveDocuments), group (Project Manager)
en: If this option is set all open documents will be automatically saved before any build is started.
it: Se questa opzione è impostata tutti i documenti aperti verranno salvati automaticamente prima di avviare qualsiasi compilazione.

en: Projects
it: Progetti

en: Configure Projects
it: Configura i progetti

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, kcfg_projectsBaseDirectory)
en: Select the base directory where new projects are to be created
it: Seleziona la cartella dove devono essere creati i nuovi progetti

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Projects base directory:
it: Cartella base dei progetti:

[ctx: @info:tolltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_parseAllProjectSources)
en: Parse all files in a project after the project has been opened
it: Analizza tutti i file in un progetto dopo che il progetto è stato aperto

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_parseAllProjectSources)
en: Schedule all project files for parsing
it: Pianifica l'analisi di tutti i file del progetto

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_saveDocuments)
en: Save all modified documents when the "build" action is triggered
it: Salva tutti i documenti aperti quando si lancia l'azione di «compilazione»

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_saveDocuments)
en: Save all documents before building
it: Salva tutti i documenti prima di compilarli

en: Runtimes
it: Runtime

en: Configure Runtimes
it: Configura runtime

en: Source Formatter
it: Formattatore di sorgenti

en: Configure Source Formatter
it: Configura il formattatore di sorgenti

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: General
it: Generale

[ctx: @info:tolltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkKateOverrideIndentation)
en: Override the editor indentation mode according to the formatting style for documents without Kate modeline.
it: Sovrascrivi la modalità di indentazione dell'editor secondo lo stile di formattazione per i documenti senza le variabili dei documenti di Kate.

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkKateOverrideIndentation)
en: Override Kate Indentation Mode
it: Sovrascrivi la modalità di indentazione di Kate

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkKateModelines)
en: Add a Kate modeline according to the formatting style to formatted documents.
it: Aggiungi una variabile dei documenti di Kate secondo lo stile di formattazione ai documenti formattati.

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkKateModelines)
en: Add Kate Modeline
it: Aggiungi una variabile dei documenti di Kate

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Formatting Styles
it: Stili di formattazione

en: Templates
it: Modelli

en: Configure Templates
it: Configura i modelli

[ctx: @action:button]
en: Get More Templates
it: Ottieni altri modelli

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, loadButton)
en: Load Template From File
it: Carica modello da file

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, extractButton)
en: Clone Template
it: Clona il modello

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, UiConfig)
en: User Interface
it: Interfaccia utente

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Dock Window Behavior
it: Comportamento della finestra dell'area d'aggancio

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_BottomLeftCornerOwner)
en: <p>Controls whether the bottom left corner is occupied by the dock at the left, or by the dock at the bottom.</p>
it: <p>Controlla se l'angolo in basso a sinistra è occupato dall'area d'aggancio a sinistra, o da quella in basso.</p>

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Bottom left corner occupied by:
it: L'angolo in basso a sinistra è occupato da:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_BottomRightCornerOwner)
en: <p>Controls whether the bottom right corner is occupied by the dock at the right, or by the dock at the bottom.</p>
it: <p>Controlla se l'angolo in basso a destra è occupato dall'area d'aggancio a destra, o da quella in basso.</p>

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Bottom right corner occupied by:
it: L'angolo in basso a destra è occupato da:

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_BottomLeftCornerOwner)
en: Left Dock
it: Area d'aggancio a sinistra

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_BottomLeftCornerOwner) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_BottomRightCornerOwner)
en: Bottom Dock
it: Area d'aggancio in basso

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_BottomRightCornerOwner)
en: Right Dock
it: Area d'aggancio a destra

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Tabbed Browsing
it: Navigazione a schede

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_TabBarOpenAfterCurrent)
en: Controls whether to open new tabs next to the active one.
it: Controlla se aprire delle nuove schede accanto alla scheda attiva.

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabBarOpenAfterCurrent)
en: Open new tab after current
it: Apri una nuova scheda dopo l'attuale

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_TabBarArrangeBuddies)
en: When enabled, plugins can group related files side by side.
    For example, a header file will be opened next to the implementation file.
it: Quando abilitata, l'estensione può raggruppare i file correlati affiancati.
    Per esempio, un header file sarà aperto accanto al relativo file di implementazione.

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabBarArrangeBuddies)
en: Arrange related documents side by side
it: Disponi i documenti correlati affiancati

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_TabBarVisibility)
en: Enables or disables the display of the tab bar at the top of the editor window.
it: Abilita o disabilita la visualizzazione della barra delle schede nella parte superiore dell'editor.

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabBarVisibility)
en: Show tabs
it: Mostra schede

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_CloseButtonsOnTabs)
en: Enables or disables the display of a close button in each tab in the tab bar at the top of the editor window.
it: Abilita o disabilita la visualizzazione di un pulsante di chiusura in ogni scheda della barra delle schede nella parte superiore dell'editor.

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CloseButtonsOnTabs)
en: Show close buttons on tabs
it: Mostra i pulsanti di chiusura sulle schede

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Coloring
it: Colorazione

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ColorizeByProject)
en: When enabled, tabs and other widgets are colored based on the project affiliation
it: Quando è abilitato, le schede e gli altri oggetti sono colorati in base all'affiliazione del progetto

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ColorizeByProject)
en: Color widgets based on the project affiliation
it: Colora gli oggetti in base all'affiliazione del progetto

en: Configure User Interface
it: Configura l'intefaccia utente

[ctx: @action]
en: &Reformat Source
it: &Riformatta sorgente

[ctx: @action]
en: Reformat Line
it: Riformatta riga

[ctx: @action]
en: Reformat Files...
it: Riformatta file...

[ctx: @info:tooltip]
en: Format file(s) using the configured source formatter(s)
it: Formatta i(l) file usando lo/gli strumento/i di formattazione del sorgente configurato/i

[ctx: @info:whatsthis]
en: Formatting functionality using the configured source formatter(s).
it: La funzionalità di formattazione utilizza lo/gli strumento/i di formattazione del sorgente configurato/i.

[ctx: @info:tooltip]
en: Reformat selection or file using <i>%1</i> (<b>%2</b>)
it: Riformatta selezione o file usando <i>%1</i> (<b>%2</b>)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Reformats selected text or the entire file if nothing is selected, using <i>%1</i> tool with <b>%2</b> style.
it: Riformatta il testo selezionato, o il file intero se non c'è una selezione, usando lo strumento <i>%1</i> con lo stile <b>%2</b>.

[ctx: @info:tooltip]
en: Reformat current line using <i>%1</i> (<b>%2</b>)
it: Riformatta la riga corrente usando <i>%1</i> (<b>%2</b>)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Source reformatting of line under cursor using <i>%1</i> tool with <b>%2</b> style.
it: Riformattazione del sorgente della riga sotto il cursore usando lo strumento <i>%1</i> con lo stile <b>%2</b>.

[ctx: @info:tooltip]
en: Reformat selection or file using the configured source formatter
it: Riformatta selezione o file usando lo strumento di formattazione del sorgente configurato

[ctx: @info:whatsthis]
en: Reformats selected text or the entire file if nothing is selected, using the configured source formatter.
it: Riformatta il testo selezionato, o il file intero se non c'è una selezione, usando lo strumento di formattazione del sorgente configurato.

[ctx: @info:tooltip]
en: Reformat current line using the configured source formatter
it: Riformatta la riga corrente usando lo strumento di formattazione del sorgente configurato

[ctx: @info:whatsthis]
en: Source reformatting of line under cursor using the configured source formatter.
it: Riformattazione del sorgente della riga sotto il cursore usando lo strumento di formattazione del sorgente configurato.

[ctx: @title:window]
en: Reformat Files?
it: Riformatta file?

en: Reformat all files in the selected folder?
it: Riformatta tutti i file nella cartella selezionata?

[ctx: @action:button]
en: Reformat
it: Riformatta

en: Reformatting
it: Riformattazione

en: Reformat Files
it: Riformatta file

en: Reformatting one file | Reformatting %1 files
it[0]: Riformattazione di un file
it[1]: Riformattazione di %1 file

en: The style %1 is also used for the following languages:
    %2.
    Are you sure you want to delete it?
it: Lo stile %1 è usato anche per i seguenti linguaggi:
    %2.
    Sei sicuro di volerlo eliminare?

[ctx: @title:window]
en: Deleting Style
it: Eliminazione stili

en: New %1
it: Nuovo %1

en: New Style
it: Nuovo stile

en: No language selected
it: Nessun linguaggio selezionato

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Language:
it: Linguaggio:

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Formatter:
it: Formattatore:

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Style:
it: Stile:

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnNewStyle)
en: New
it: Nuovo

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnEditStyle)
en: Edit...
it: Modifica...

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnDelStyle) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: Delete
it: Elimina

en: The file "%1" is modified on disk.
    
    Are you sure you want to overwrite it? (External changes will be lost.)
it: Il file «%1» è stato modificato sul disco.
    
    Sei sicuro di volerlo sovrascrivere? (i cambiamenti esterni andranno persi.)

[ctx: @title:window]
en: Document Externally Modified
it: Il documento è stato modificato esternamente

en:  Line: %1 Col: %2
it:  Riga: %1 Colonna: %2

[ctx: area]
en: Code
it: Codice

[ctx: area]
en: Review
it: Revisione

[ctx: @title:window]
en: Select Tool View to Add
it: Seleziona la vista degli strumenti da aggiungere

en: <b>Active Working Set</b>
it: <b>Working set attivo</b>

en: <b>Working Set</b>
it: <b>Working set</b>

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove this working set. The contained documents are not affected.
it: Rimuovi questo working set. I documenti contenuti non ne sono interessati.

[ctx: @label]
en: Documents:
it: Documenti:

[ctx: @action:button]
en: Add All
it: Aggiungi tutto

[ctx: @info:tooltip]
en: Add all documents that are part of this working set to the currently active working set
it: Aggiungi tutti i documenti che fanno parte di questo working set al working set attivo

[ctx: @action:button]
en: Remove All
it: Rimuovi tutto

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove all documents that are part of this working set from the currently active working set
it: Rimuovi tutti i documenti che fanno parte di questo working set dal working set attivo

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to open and activate this document.
it: Fare clic per aprire e attivare questo documento.

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove this file from the current working set
it: Rimuovi questo file dal working set attuale

[ctx: @info:tooltip]
en: Add this file to the current working set
it: Aggiungi questo file al working set attuale

[ctx: @action:button]
en: Load
it: Carica

en: Line: 00000 Col: 000
it:  Riga: 00000 Colonna: 000

[ctx: @info:tooltip]
en: Show sorted list of opened documents
it: Mostra l'elenco ordinato dei documenti aperti

[ctx: @info]
en: (Press Ctrl+Tab to switch)
it: (premi Ctrl-Tab per cambiare)

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy Filename
it: Copia nome del file

[ctx: @action:inmenu]
en: Close
it: Chiudi

[ctx: @action:inmenu]
en: Close All Other
it: Chiudi tutti gli altri

[ctx: @action:inmenu]
en: Close All
it: Chiudi tutto

[ctx: @info:tooltip]
en: Toggle '%1' tool view
it: Attiva/disattiva vista strumento «%1»

[ctx: @info:tooltip]
en: Right click to add new tool views.
it: Clic destro per aggiungere una nuova vista degli strumenti.

[ctx: @title:window]
en: %1 Toolbar
it: Barra degli strumenti %1

[ctx: @title:menu]
en: Tool View Position
it: Posizione vista degli strumenti

[ctx: @option:radio tool view position]
en: Left
it: Sinistra

[ctx: @option:radio tool view position]
en: Bottom
it: In basso

[ctx: @option:radio tool view position]
en: Right
it: Destra

[ctx: @option:radio tool view position]
en: Detached
it: Staccata

[ctx: @action:inmenu]
en: Assign Shortcut...
it: Assegna scorciatoia...

[ctx: @info:tooltip]
en: Use this shortcut to trigger visibility of the tool view.
it: Usa questa scorciatoia per attivare la visibilità della vista degli strumenti.

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove Tool View
it: Rimuovi vista degli strumenti

[ctx: @title:window]
en: Assign Shortcut For '%1' Tool View
it: Assegna scorciatoia per la vista degli strumenti «%1»

[ctx: @option:check]
en: Concentration Mode
it: Modalità concentrazione

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove most of the controls so you can focus on what matters
it: Rimuove la maggior parte dei controlli per potersi focalizzare su quello che conta.

[ctx: @option:check]
en: Show Left Dock
it: Mostra l'area di aggancio a sinistra

[ctx: @option:check]
en: Show Right Dock
it: Mostra l'area di aggancio a destra

[ctx: @option:check]
en: Show Bottom Dock
it: Mostra l'area di aggancio in basso

[ctx: @action]
en: Focus Editor
it: Editor focus

[ctx: @action]
en: Hide/Restore Docks
it: Nascondi/Ripristina le aree di aggancio

[ctx: @action]
en: Next Tool View
it: Vista degli strumenti successiva

[ctx: @action]
en: Previous Tool View
it: Vista degli strumenti precedente

[ctx: @title:menu]
en: Tool Views
it: Viste strumenti

en: Left Button Bar
it: Barra dei pulsanti sinistra

en: Right Button Bar
it: Barra dei pulsanti destra

en: Bottom Button Bar
it: Barra dei pulsanti inferiore

[ctx: @action]
en: Close
it: Chiudi

[ctx: @info:tooltip]
en: Close message
it: Chiudi messaggio

en: DUChain builder application
it: Applicazione generatore DUChain

en: file or directory
it: file o cartella

en: Show warnings
it: Mostra avvertimenti

en: Show warnings and debug output
it: Mostra avvertimenti e output di debug

en: Enforce an update of the top-contexts corresponding to the given files
it: Forza un aggiornamento dei principali contesti che corrispondono ai file dati

en: Enforce an update of the top-contexts corresponding to the given files and all included files
it: Forza un aggiornamento dei principali contesti che corrispondono ai file e a tutti i file inclusi

en: Number of threads to use
it: Numero di thread da usare

en: Features to build. Options: empty, simplified-visible-declarations, visible-declarations (default), all-declarations, all-declarations-and-uses, all-declarations-and-uses-and-AST
it: Caratteristiche da compilare. Opzioni: vuoto, dichiarazioni visibili semplificate, dichiarazioni visibili (predefinito), tutte le dichiarazioni, tutte le dichiarazioni e gli usi, tutte le dichiarazioni e gli usi e AST

en: Print complete Definition-Use Chain on successful parse
it: Stampa tutta la catena definizione-uso dopo un'analisi completata con successo

en: Print complete DUChain Definitions repository on successful parse
it: Stampa tutto il deposito delle definizioni DUChain dopo un'analisi completata con successo

en: Print complete DUChain PersistentSymbolTable repository on successful parse
it: Stampa tutto il deposito PersistentSymbolTable DUChain dopo un'analisi completata con successo

en: Number defining the maximum depth where declaration details are printed
it: Numero che definisce la massima profondità con la quale sono stampati i dettagli della dichiarazione

en: Dump DUChain graph (in .dot format)
it: Grafico Dump DUChain (in formato .dot)

en: Print problems encountered during parsing
it: Stampa i problemi incontrati durante l'analisi

en: Recursively dump errors from imported contexts.
it: Stampa ricorsivamente gli errori dai contesti importati.

[ctx: @title:column]
en: Profile
it: Profilo

[ctx: @item:inlistbox]
en: Use default profile (currently: %1)
it: Usa il profilo predefinito (ora: %1)

[ctx: @item:inlistbox]
en: %1 (does not exist)
it: %1 (non esiste)

en: Task aborted
it: Attività interrotta

en: Run all tests in %1
it: Esegui tutti i test in %1

en: You don't have write permissions for the following files; add write permissions for owner before saving?
it: Non hai i permessi di scrittura per i seguenti file; aggiungere i permessi di scrittura per il proprietario prima di salvare?

[ctx: @title:window]
en: Some Files are Write-Protected
it: Alcuni file sono protetti da scrittura

[ctx: @action:button]
en: Set Write Permissions
it: Imposta permessi di scrittura

[ctx: @action:button]
en: Ignore
it: Ignora

en: Failed adding write permissions for some files.
it: Aggiunta dei permessi di scrittura di alcuni file non riuscita.

[ctx: @title:window]
en: Failed Setting Permissions
it: Impostazione dei permessi non riuscita

en: Working Directory does not exist: %1
it: La cartella di lavoro non esiste: %1

en: Working Directory is not absolute: %1
it: La cartella di lavoro non è assoluta: %1

en: Process '%1' exited with status %2
    %3
it: Processo «%1» terminato con stato %2
    %3

en: Command finished with error %1.
it: Comando concluso con errore %1.

en: Command exited with value %1.
it: Comando terminato con valore %1.

[ctx: @action:inmenu]
en: Branches...
it: Rami...

[ctx: @title:window]
en: Branch Manager
it: Gestore rami

en: You must select a base branch from the list before creating a new branch.
it: Devi selezionare un ramo base dall'elenco prima di crearne uno nuovo.

[ctx: @title:window]
en: New Branch
it: Nuovo ramo

[ctx: @label:textbox]
en: Name of the new branch:
it: Nome del nuovo ramo:

en: Branch "%1" already exists.
    Please, choose another name.
it: Il ramo «%1» esiste già.
    Scegli un altro nome.

en: Currently at the branch "%1".
    To delete it, please change to another branch.
it: Attualmente sul ramo «%1».
    Per eliminarlo è necessario passare a un altro ramo.

en: Are you sure you want to irreversibly delete the branch '%1'?
it: Sei sicuro di voler eliminare in maniera irreversibile il ramo «%1»?

en: Already on branch "%1"
it: Già sul ramo «%1»

en: Branch "%1" doesn't exists.
    Please, choose another name.
it: Il ramo «%1» non esiste.
    Scegli un altro nome.

en: You must select a branch to merge into current one from the list.
it: Devi selezionare dall'elenco un ramo da unire a quello attuale.

en: Could not create a patch for the current version.
it: Impossibile creare una patch per la versione corrente.

[ctx: @titlew:indow]
en: Unable to Retrieve Diff
it: Impossibile ottenere le differenze.

en: There are no committed differences.
it: Non ci sono differenze già depositate.

[ctx: @title:window]
en: VCS Support
it: Supporto VCS

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, newButton)
en: Creates new branch based on the selected branch
it: Crea un nuovo ramo basato sul ramo selezionato

[ctx: @action:button new branch]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: New
it: Nuovo

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, deleteButton)
en: The same as git branch -D
it: Lo stesso come git branch -D

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, renameButton)
en: Rename
it: Rinomina

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, diffButton)
en: <p>Show changes between the current branch (or staging area, if not empty) and the last commit on the selected branch.</p>
it: <p>Mostra le modifiche tra il ramo attuale (o l'area di attesa (staging), se non vuota) e l'ultimo commit sul ramo selezionato.</p>

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, diffButton)
en: Compare to Branch
it: Confronta con il ramo

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, checkoutButton)
en: Checkout to the selected branch
it: Passa al ramo selezionato

[ctx: @action:button checkout a version]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, checkoutButton)
en: Checkout
it: Passa a

[ctx: @action:button merge a branch]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mergeButton)
en: Merge
it: Unisci

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelUrl)
en: Source directory:
it: Cartella sorgente:

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Commit message:
it: Messaggio di commit:

en: Branch "%1" already exists.
it: Il ramo «%1» esiste già.

en: Are you sure you want to rename "%1" to "%2"?
it: Sei sicuro di voler rinominare «%1» in «%2» ?

en: Author:
it: Autore:

en: Date:
it: Data:

en: Commit message:
it: Messaggio di commit:

[ctx: @title:column]
en: Revision
it: Revisione

[ctx: @title:column]
en: Message
it: Messaggio

[ctx: @title:column]
en: Author
it: Autore

[ctx: @title:column]
en: Date
it: Data

[ctx: @item file was added to versioncontrolsystem]
en: Added
it: Aggiunto

[ctx: @item file was deleted from versioncontrolsystem]
en: Deleted
it: Eliminato

[ctx: @item file is conflicting (versioncontrolsystem)]
en: Has Conflicts
it: Presenta dei conflitti

[ctx: @item version controlled file was modified]
en: Modified
it: Modificato

[ctx: @item file is up to date in versioncontrolsystem]
en: Up To Date
it: Aggiornato

[ctx: @item file is not known to versioncontrolsystem]
en: Unknown
it: Sconosciuto

[ctx: @title:column]
en: Filename
it: Nome file

[ctx: @title:column]
en: Status
it: Stato

[ctx: @item]
en: Added
it: Aggiunto

[ctx: @item]
en: Deleted
it: Eliminato

[ctx: @item]
en: Modified
it: Modificato

[ctx: @item]
en: Copied
it: Copiato

[ctx: @item]
en: Replaced
it: Sostituito

[ctx: @title:column]
en: Location
it: Posizione

[ctx: @title:column]
en: Actions
it: Azioni

[ctx: @title:column]
en: Source Location
it: Posizione sorgente

[ctx: @title:column]
en: Source Revision
it: Revisione sorgente

[ctx: @action:inmenu]
en: Commit...
it: Esegui il commit...

[ctx: @action:inmenu]
en: Update
it: Aggiorna

[ctx: @action:inmenu]
en: Add
it: Aggiungi

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Differences...
it: Mostra differenze...

[ctx: @action:inmenu]
en: Revert
it: Ripristina

[ctx: @action:inmenu revision history]
en: History...
it: Cronologia...

[ctx: @action:inmenu]
en: Annotation...
it: Annotazione...

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Diff...
it: Mostra diff...

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Diff (All Files)...
it: Mostra diff (tutti i file)...

en: There are no differences.
it: Non ci sono differenze.

[ctx: @title:window]
en: Unable to Get Differences
it: Impossibile ottenere la differenza.

[ctx: @title:window %1: path or URL, %2: name of a version control system]
en: %2 History (%1)
it: Cronologia %2 (%1)

en: Cannot display annotations, missing interface KTextEditor::AnnotationInterface for the editor.
it: Impossibile mostare le annotazioni, manca l'interfaccia KTextEditor::AnnotationInterface dell'editor.

en: Cannot execute annotate action because the document was not found, or was not a text document:
    %1
it: Impossibile eseguire l'azione di annotazione perché il documento non è stato trovato, o non è un documento di testo:
    %1

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy Revision Id
it: Copia ID della revisione

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter the repository URL...
it: Inserire l'URL del deposito...

[ctx: @item age]
en: %1 year | %1 years
it[0]: un anno
it[1]: %1 anni

[ctx: @item age]
en: %1 month | %1 months
it[0]: un mese
it[1]: %1 mesi

[ctx: @item age]
en: %1 day | %1 days
it[0]: un giorno
it[1]: %1 giorni

[ctx: @item age]
en: Today
it: Oggi

[ctx: By: commit author]
en: By: %1
it: Da: %1

[ctx: @title:window]
note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, VcsCommitDialog)
en: Select Files to Commit
it: Seleziona i file per il commit

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Commit files:
it: Esegui il commit dei file:

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, recursiveChk)
en: Recursive
it: Ricorsivo

en: Old Messages
it: Vecchi messaggi

en: For more detailed information please see the Version Control tool view.
it: Per informazioni più dettagliate vedere la vista degli strumenti di controllo versione.

en: Unable to commit
it: Impossibile fare il commit

[ctx: @title:window]
en: Commit Unsuccessful
it: Commit non riuscito

en: <qt>Files will be committed:
    <ul>%1</ul>
    With message:
     <pre>%2</pre></qt>
it: <qt>File di cui sarà fatto il commit:
    <ul>%1</ul>
    Con messaggio:
     <pre>%2</pre></qt>

[ctx: @title:window]
en: About to Commit to Repository
it: In procinto di effettuare il commit sul repository

[ctx: @label]
en: Difference between revision %1 and %2:
it: Differenza tra le revisioni %1 e %2:

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, revLabel)
en: Difference between revisions:
it: Differenza tra le revisioni:

[ctx: @action:inmenu]
en: Diff to Previous Revision
it: Differenza con la revisione precedente

[ctx: @action:inmenu]
en: Diff between Revisions
it: Differenza tra revisioni

[ctx: @title:window]
en: Difference To Previous
it: Differenza con il precedente

[ctx: @title:window]
en: Difference between Revisions
it: Differenza tra revisioni
