kdevproblemreporter - en to it translation catalogue (38 entries)

en: Parser
it: Analizzatore

[ctx: @title:window]
en: Problems
it: Problemi

[ctx: @action:inmenu]
en: Solve Problem
it: Risolvi problema

[ctx: @action:inmenu]
en: Solve: %1
it: Risolto: %1

[ctx: @action]
en: Force Full Update
it: Forza aggiornamento completo

[ctx: @info:tooltip]
en: Which files to display the problems for
it: Di quali file mostrare i problemi

[ctx: @option:check]
en: Current Document
it: Documento corrente

[ctx: @info:tooltip]
en: Display problems in current document
it: Mostra i problemi nel documento corrente

[ctx: @option:check]
en: Open Documents
it: Documenti aperti

[ctx: @info:tooltip]
en: Display problems in all open documents
it: Mostra i problemi in tutti i documento aperti

[ctx: @option:check]
en: Current Project
it: Progetto corrente

[ctx: @info:tooltip]
en: Display problems in current project
it: Mostra i problemi nel progetto corrente

[ctx: @option:check]
en: All Projects
it: Tutti i progetti

[ctx: @info:tooltip]
en: Display problems in all projects
it: Mostra i problemi in tutti i progetti

[ctx: @option:check]
en: Documents In Path
it: Documenti nel percorso

[ctx: @info:tooltip]
en: Display problems from all files in a specific path
it: Mostra i problemi in tutti i file in un percorso specifico

[ctx: @option:check]
en: Documents In Current Path
it: Documenti nel percorso corrente

[ctx: @info:tooltip]
en: Display problems from all files in the path of the current document
it: Mostra i problemi in tutti i file nel percorso del documento corrente

[ctx: @option:check]
en: Show All
it: Mostra tutti

[ctx: @info:tooltip]
en: Display all problems
it: Mostra tutti i problemi

[ctx: @info:placeholder]
en: Path Filter...
it: Filtro per il percorso...

[ctx: @option:check]
en: Show Imports
it: Mostra importazioni

[ctx: @info:tooltip]
en: Display problems in imported files
it: Mostra i problemi nei file importati

[ctx: @info:tooltip]
en: Display errors
it: Mostra errori

[ctx: @option:check]
en: Show Errors
it: Mostra errori

[ctx: @info:tooltip]
en: Display warnings
it: Mostra avvisi

[ctx: @option:check]
en: Show Warnings
it: Mostra avvisi

[ctx: @info:tooltip]
en: Display hints
it: Mostra suggerimenti

[ctx: @option:check]
en: Show Hints
it: Mostra suggerimenti

[ctx: @title:menu]
en: Grouping
it: Raggruppamento

[ctx: @option:check]
en: None
it: Nessuno

[ctx: @option:check]
en: Path
it: Percorso

[ctx: @option:check]
en: Severity
it: Gravità

[ctx: @info:placeholder]
en: Search...
it: Cerca...

[ctx: @info:whatsthis]
en: Problems
it: Problemi

[ctx: @title:menu]
en: Problem
it: Problema

[ctx: @action:inmenu]
en: &Copy Description
it: &Copia descrizione

[ctx: @title:menu]
en: Solve: %1
it: Risolvi: %1
