kdevqthelp - en to it translation catalogue (30 entries)

en: Qt Compressed Help Files
it: File d'aiuto compressi di Qt

[ctx: @title:window]
en: Modify Entry
it: Modifica voce

[ctx: @title:window]
en: Add New Entry
it: Aggiungi una nuova voce

en: Name cannot be empty.
it: Il nome non può essere vuoto.

[ctx: @action:button Allow user to get some API documentation with GHNS]
en: Get New Documentation
it: Ottieni nuova documentazione

en: The command "qmake -query" could not provide a path to a QtHelp file (QCH).
it: Il comando «qmake -query» non ha fornito un percorso per un file QtHelp (QCH).

en: Documentation provided by GHNS
it: Documentazione fornita da GHNS

en: Qt Compressed Help file is not valid.
it: Il file compresso d'aiuto di Qt non è valido.

en: Documentation already imported
it: La documentazione è stata già importata.

[ctx: @title:tab]
en: Configure Qt Help Settings
it: Configura le impostazioni di Qt Help

[ctx: @info:tooltip]
en: Modify
it: Modifica

[ctx: @info:tooltip]
en: Delete
it: Elimina

[ctx: @info:tooltip]
en: Please uninstall this via GHNS.
it: Disinstalla questo tramite GHNS.

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, boxAutoLoad)
en: Load Qt Help Documentation from System Locations
it: Carica la documentazione di QtHelp da posizioni di sistema

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelLoadQtApiDocs)
en: &Load Qt API documentation:
it: Carica &la documentazione delle API di Qt:

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelLoadFromDirectory)
en: Load Qt Help files from directory:
it: Carica i file di Qt Help da questa cartella:

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, boxQchManage)
en: Install Additional Documentation Files
it: Installa ulteriori file di documentazione

[ctx: @title:column]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, qchTable)
en: Name
it: Nome

[ctx: @title:column]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, qchTable)
en: Path
it: Percorso

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
it: Aggiungi

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Icon:
it: Icona:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KIconButton, qchIcon)
en: Select an icon
it: Seleziona un'icona

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
it: Nome:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, qchName)
en: Enter a name
it: Inserisci un nome

[ctx: @info:placeholder]
note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, qchName)
en: Select a name...
it: Seleziona un nome...

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Path:
it: Percorso:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, qchRequester)
en: Select a Qt Help file...
it: Seleziona un file Qt Help...

[ctx: @info:placeholder]
note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KUrlRequester, qchRequester)
en: Select a Qt Help file...
it: Seleziona un file Qt Help...

en: Could not find any documentation for '%1'
it: Impossibile trovare la documentazione di «%1»

en: QtHelp Home Page
it: Pagina iniziale di QtHelp
