kdevquickopen - en to it translation catalogue (39 entries)

en: Documentation in the %1
it: Documentazione da %1

en: Not available any more: %1
it: Non più disponibile: %1

en: Not available any more
it: Non più disponibile

[ctx: %1: function signature]
en: Return: %1
it: Restituisce: %1

note: i18n: ectx: ToolBar (quickOpenToolBar)
en: Quick Open Toolbar
it: Barra degli strumenti dell'apertura veloce

[ctx: %1: project name]
en: Project %1
it: Progetto %1

en: Not parsed yet
it: Non ancora analizzato

[ctx: @item no project]
en: none
it: nessuno

[ctx: @item quick open item type]
en: Classes
it: Classi

[ctx: @item quick open item type]
en: Functions
it: Funzioni

[ctx: @item quick open scope]
en: Project
it: Progetto

[ctx: @item quick open scope]
en: Includes
it: Includi

[ctx: @item quick open scope]
en: Includers
it: Inclusori

[ctx: @item quick open scope]
en: Currently Open
it: Correntemente aperto

[ctx: @item quick open item type]
en: Files
it: File

[ctx: @item quick open item type]
en: Documentation
it: Documentazione

[ctx: @item quick open item type]
en: Actions
it: Azioni

[ctx: @action]
en: &Quick Open
it: &Apertura veloce

[ctx: @action]
en: Quick Open &File
it: Apertura veloce &file

[ctx: @action]
en: Quick Open &Class
it: Apertura veloce &classe

[ctx: @action]
en: Quick Open &Function
it: Apertura veloce &funzione

[ctx: @action]
en: Quick Open &Already Open File
it: Apertura veloce di un file già &aperto

[ctx: @action]
en: Quick Open &Documentation
it: Apertura veloce della &documentazione

[ctx: @action]
en: Quick Open &Actions
it: Apertura &azioni veloce

[ctx: @action]
en: Jump to Declaration
it: Salta alla dichiarazione

[ctx: @action]
en: Jump to Definition
it: Salta alla definizione

[ctx: @action]
en: Embedded Quick Open
it: Apertura veloce integrata

[ctx: @action jump to]
en: Next Function
it: Funzione successiva

[ctx: @action jump to]
en: Previous Function
it: Funzione precedente

[ctx: @action open outline quick open menu]
en: Outline
it: Schema di massima

[ctx: @title:window]
en: Quick Open
it: Apertura veloce

[ctx: @title:window]
en: Outline
it: Schema di massima

[ctx: @info:placeholder]
note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, searchLine)
en: Quick Open...
it: Apertura veloce...

[ctx: @info:tooltip]
en: Search for files, classes, functions and more, allowing you to quickly navigate in your source code.
it: Ricerca file, classi, funzioni e di più, consentendoti di navigare velocemente nel codice sorgente.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, searchLabel)
en: Search:
it: Cerca:

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, okButton)
en: Open
it: Apri

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelButton)
en: Cancel
it: Annulla

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Scopes:
it: &Scope:

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Items:
it: Element&i:
