kdevstandardoutputview - en to it translation catalogue (24 entries)

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter a case-insensitive regular expression to filter the output view
it: Inserisci un'espressione regolare che non differenzia maiuscole e minuscole per filtrare la vista d'uscita

[ctx: @title:window]
en: Output View
it: Vista output

[ctx: @info:tooltip]
en: Close the currently active output view
it: Chiudi la vista di output correntemente attiva

[ctx: @info:tooltip]
en: Close all other output views
it: Chiudi tutte le altre viste di output

[ctx: @action]
en: Previous Output
it: Output precedente

[ctx: @action]
en: Next Output
it: Output successivo

[ctx: @action]
en: Select Activated Item
it: Seleziona elemento attivo

[ctx: @action]
en: Focus when Selecting Item
it: Focalizza quando selezioni l'elemento

[ctx: @action]
en: First Item
it: Primo elemento

[ctx: @action]
en: Previous Item
it: Elemento precedente

[ctx: @action]
en: Next Item
it: Elemento successivo

[ctx: @action]
en: Last Item
it: Ultimo elemento

[ctx: @action]
en: Clear
it: Pulisci

[ctx: @info:placeholder]
en: Search...
it: Cerca...

[ctx: @action %1: output type, e.g. Build or Run]
en: Configure %1 Output
it: Configura output di tipo %1

[ctx: @info:tooltip %1 - position in the pattern, %2 - textual description of the error]
en: Filter regular expression pattern error at offset %1: %2
it: Errore nel modello di espressione regolare del filtro alla posizione %1: %2

[ctx: @title:window %1: output type, e.g. Build or Run]
en: Configure %1 Output
it: Configura output di tipo %1

[ctx: @option:check]
en: Limit the number of output views
it: Limita il numero di viste di output

[ctx: @info:tooltip]
en: Automatically close oldest output views
it: Chiudi automaticamente la vista di output più vecchia

[ctx: @label:spinbox]
en: Maximum output view count
it: Numero totale delle viste di output

[ctx: @info:tooltip]
en: The oldest output view is closed when
    the number of views exceeds this value
it: La vista di output più vecchia viene chiusa
    quando il totale delle viste supera questo valore

[ctx: @title:window]
en: Build
it: Compila

[ctx: @title:window]
en: Run
it: Esegui

[ctx: @title:window]
en: Version Control
it: Controllo versione
