kdevsubversion - en to it translation catalogue (82 entries)

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy...
it: Copia...

[ctx: @action:inmenu]
en: Move...
it: Sposta...

en: Please select only one item for this operation
it: Selezionare un solo elemento per questa operazione

[ctx: @label]
en: Destination file/directory
it: File/cartella di destinazione

en: Copying only works on local files
it: La copia funziona solo su i file locali

en: Destination file/directory
it: File/cartella di destinazione

en: Moving only works on local files/dirs
it: Lo spostamento funziona solo su file/cartelle

en: Subversion Add
it: Aggiungi da subversion

en: Not enough information to add file
it: Informazioni insufficienti per aggiungere un file

en: Subversion Annotate
it: Commenta Subversion

en: Not enough information to blame location
it: Informazioni insufficienti per ottenere la responsabilità della posizione

en: Subversion Checkout
it: Controllo di subversion

en: Not enough information to checkout
it: Informazioni insufficienti per controllare

en: Subversion Commit
it: Commit subversion

en: Committing...
it: Invio...

en: Not enough information to execute commit
it: Informazioni insufficienti per eseguire l'invio

en: Subversion Copy
it: Copia da subversion

en: Not enough information to copy file
it: Informazioni insufficienti per copiare il file

en: Subversion Diff
it: Diff da subversion

en: Not enough information given to execute diff
it: Informazioni insufficienti per eseguire diff

en: Subversion Import
it: Importa da subversion

en: Not enough information to import
it: Informazioni insufficienti per importare

en: Subversion Info
it: Info subversion

en: Not enough information to execute info job
it: Informazioni insufficienti per avere informazioni sul job

[ctx: A file was marked to be added to svn]
en: Added %1
it: Aggiunto %1

[ctx: A file was marked for deletion from svn]
en: Deleted %1
it: Cancellato %1

[ctx: A file was deleted during an svn update operation]
en: Deleted %1
it: Cancellato %1

[ctx: A file was added during an svn update operation]
en: Added %1
it: Aggiunto %1

en: Revision %1
it: Revisione %1

en: Updating externals: %1
it: Aggiornamenti esterni: %1

en: Sending %1
it: Invio %1

en: Adding %1 using mimetype %2.
it: Aggiunta in corso di %1 usando il tipo MIME %2.

en: Adding %1.
it: Aggiunta in corso di %1.

en: Deleting %1.
it: Eliminazione in corso di %1.

en: Replacing %1.
it: Sostituzione in corso di %1.

en: Transmitting file data
it: Trasmissione file di dati in corso

en: Blame finished for revision %1, path %2
it: Resposabilità finita per la revisione %1, percorso %2

en: Reverted working copy %1
it: Copia di lavoro %1 riportata allo stato precedente

en: Reverting failed on working copy %1
it: Impossibile riportare allo stato precedente la copia di lavoro %1

en: Copied %1
it: Copiato %1

en: Certificate is not yet valid.
it: Il certificato non è ancora valido.

en: Certificate has expired.
it: Il certificato è scaduto.

en: Certificate's CN (hostname) doesn't match the remote hostname.
it: CN del certificato (nome host) non corrisponde al nome del host remoto.

en: Certificate authority is unknown.
it: L'autorità di certificazione non è nota.

en: Other unknown error.
it: Altro errore sconosciuto.

en: Enter Login for: %1
it: Inserisci login per: %1

en: Completed
it: Completato

en: Error executing Job:
    %1
it: Errore nell'esecuzione del job.
    %1

en: Subversion Log
it: Log di subversion

en: Not enough information to log location
it: Informazioni insufficienti per fare il log della posizione

en: Subversion Move
it: Sposta da subversion

en: Not enough information to move file
it: Informazioni insufficienti per spostare il file

en: Subversion Remove
it: Rimuovi da subversion

en: Not enough information to execute remove job
it: Informazioni insufficienti per eseguire la rimozione del job

en: Subversion Revert
it: Ripristina da subversion

en: Not enough information to execute revert
it: Informazioni insufficienti per riportare allo stato precedente

[ctx: @title:window]
en: SSL Server Certificate
it: Certificato server SSL

[ctx: @action:button]
en: Trust Permanently
it: Fidati definitivamente

[ctx: @action:button]
en: Trust Temporarily
it: Fidati temporaneamente

[ctx: @title:window]
en: SSL Server Certificate: %1
it: Certificato server SSL: %1

en: Subversion Status
it: Stato di subversion

en: Not enough information to execute status job
it: Informazioni insufficienti per eseguire il job di stato.

en: Subversion Update
it: Aggiornamento da subversion

en: Not enough Information to execute update
it: Informazioni insufficienti per eseguire l'aggiornamento

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelForSrc)
en: Source directory:
it: Cartella sorgente:

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Repository:
it: Deposito:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, dest)
en: Repository location
it: Posizione deposito

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, dest)
en: Choose the repository into which the source directory is imported
it: Scegli il deposito nel quale la cartella dei sorgenti viene importata

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Commit message:
it: Messaggio di commit:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, msgLabel)
en: There were errors validating the server certificate.
    Do you want to trust this certificate?
it: Ci sono stati errori nel convalidare il certificato del server.
    Vuoi fidarti di questo certificato?

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Reasons why the validation failed
it: Motivi per cui la convalida non è riuscita

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Certificate Information
it: Informazioni certificato

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Hostname:
it: Nome host:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hostname)
en: someserver
it: un server

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Issuer:
it: Emittente:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, issuer)
en: someissuer
it: un emittente

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Valid from:
it: Valido da:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, validFrom)
en: validfrom
it: valido da

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Valid until:
it: Valido fino a:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, validUntil)
en: validuntil
it: validi fino a

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Fingerprint:
it: Impronta digitale:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fingerprint)
en: fingerprint
it: impronta digitale
