kdevplatform - en to ja translation catalogue (97 entries)

en: Ignore
ja: 無視

en: Breakpoint
ja: ブレークポイント

en: Type
ja: タイプ

en: Location
ja: 場所

en: Condition
ja: 条件

en: State
ja: 状態

[ctx: New breakpoint]
en: &New
ja: 新規(&N)

[ctx: Code breakpoint]
en: &Code
ja: コード(&C)

en: &Delete
ja: 削除(&D)

[ctx: #thread-id at function-name or address]
en: #%1 at %2
ja: #%1: %2

en: Depth
ja: 深さ

en: Function
ja: 関数

en: Source
ja: ソース

en: Threads:
ja: スレッド:

en: Remote Path
ja: リモートパス

en: Local Path
ja: ローカルパス

en: Delete
ja: 削除

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, configName)
en: Name
ja: 名前

en: Value
ja: 値

en: Debugger Variables
ja: デバッガの変数

en: &Format
ja: フォーマット(&F)

en: &Binary
ja: 二進(&B)

en: &Decimal
ja: 十進(&D)

en: &Hexadecimal
ja: 十六進(&H)

en: Remove Watch Variable
ja: 変数のウォッチを削除

en: &Copy Value
ja: 値をコピー(&C)

en: Documentation
ja: ドキュメンテーション

en: Background Parser
ja: バックグラウンドパーサ

en: Could not open file '%1'
ja: '%1' のファイルを開けませんでした

en: File could not be opened.
ja: ファイルを開けませんでした。

en: Could not find an open document
ja: 開いている文書がありません

en: (unresolved forward-declaration)
ja: (前方宣言未解決)

en: Type:
ja: タイプ:

en: Enum:
ja: 列挙型:

en: Container:
ja: コンテナ:

en: Scope: %1
ja: スコープ: %1

en: Access: %1
ja: アクセス: %1

en: Def.:
ja: 定義:

en: Decl.:
ja: 宣言:

en:  Def.:
ja:  定義:

en:  Decl.:
ja:  宣言:

en: function
ja: 関数

en: Inherited by
ja: 次に継承される

[ctx: A declaration that is unknown]
en: Unknown
ja: 不明

en: Declarations:
ja: 宣言:

en: Class
ja: クラス

en: Variable
ja: 変数

en: Namespace
ja: ネームスペース

en: Forward Declaration
ja: 前方宣言

en: Unknown context
ja: 不明なコンテキスト

en: Global
ja: グローバル

en: Definition
ja: 定義

en: Declaration
ja: 宣言

en: Disk
ja: ディスク

en: Preprocessor
ja: プリプロセッサー

en: Lexer
ja: レクサ

en: Parser
ja: パーサ

en: Unknown
ja: 不明

en: Cannot remove folder <i>%1</i>.
ja: フォルダ ‘%1’ を削除できません。

en: Cannot remove file <i>%1</i>.
ja: ファイル ‘%1’ を削除できません。

en: Cannot create file <i>%1</i>.
ja: ファイル %1 を作成できませんでした。

en: Cannot create folder <i>%1</i>.
ja: フォルダ ‘%1’ を作成できませんでした。

en: Project Import: %1
ja: プロジェクトのインポート: %1

en: Project import canceled.
ja: プロジェクトのインポートがキャンセルされました。

en: &Restart
ja: 再実行(&R)

en: Restart program
ja: プログラムを再実行

note: i18n: ectx: ToolBar (debugToolBar)
en: Debugger Toolbar
ja: デバッガのツールバー

en: Untitled
ja: タイトルなし

en: *|Text File
ja: *|テキストファイル

en: Selected Launch Configuration has unsaved changes. Do you want to save it?
ja: 起動設定には未保存の変更があります。保存しますか？

en: The document "%1" has unsaved changes. Would you like to save them?
ja: 文書 “%1” には未保存の変更があります。保存しますか？

en: Loading Project %1
ja: プロジェクト %1 を読み込み中

en: Unable to get project file: %1
ja: プロジェクトファイルを取得できません: %1

en: Invalid Location: %1
ja: 無効な場所: %1

en: Unable to create configuration file %1
ja: 設定ファイル ‘%1’ を作成できません

en: Reopen the current project?
ja: 現在のプロジェクトを開き直しますか？

en: Project already open: %1
ja: プロジェクトが既に開かれています: %1

en: No active document
ja: アクティブな文書はありません

en: Could not create the directory: %1
ja: ディレクトリ ‘%1’ を作成できませんでした: %1

en: The following files have been modified. Save them?
ja: 以下のファイルは変更されています。保存しますか？

en: (no projects)
ja: (プロジェクトなし)

en: Copy of %1
ja: %1 のコピー

en: Create New Session
ja: 新しいセッションを作成

en: Environment
ja: 環境

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (projectsBaseDirectory), group (Project Manager)
en: Chooses the base directory where new projects are created.
ja: 新しく作成されるプロジェクトのベースディレクトリを選択します。

note: i18n: ectx: label, entry (saveDocuments), group (Project Manager)
en: Save all open documents before building anything
ja: ビルドの前に、開いているすべての文書を保存します

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, UiConfig)
en: User Interface
ja: ユーザインターフェース

en: New %1
ja: 新しい %1

en: New Style
ja: 新しいファイル

en: The file "%1" is modified on disk.
    
    Are you sure you want to overwrite it? (External changes will be lost.)
ja: ファイル ‘%1’ はディスク上で変更されています。
    
    本当に上書きしますか？ (外部での変更は失われます)

en:  Line: %1 Col: %2
ja:  行: %1 列: %2

en: <b>Working Set</b>
ja: 作業セット

en: Line: 00000 Col: 000
ja:  行: 00000 列: 000

en: Show warnings
ja: 警告を表示する

en: Number of threads to use
ja: スレッドの最大数

en: Command exited with value %1.
ja: コマンドが %1 で終了しました

en: Old Messages
ja: 古いメッセージ
