kdevsubversion - en to ja translation catalogue (37 entries)

en: Please select only one item for this operation
ja: この操作には一つだけ選んでください

en: Copying only works on local files
ja: ローカルファイルのみコピーできます

en: Moving only works on local files/dirs
ja: ローカルファイルとディレクトリのみ移動できます

en: Not enough information to add file
ja: ファイルを追加するには情報が足りません

en: Not enough information to checkout
ja: チェックアウトするには情報が足りません

en: Committing...
ja: コミット中...

en: Not enough information to execute commit
ja: コミットするには情報が足りません

en: Not enough information to copy file
ja: ファイルをコピーするには情報が足りません

en: Not enough information given to execute diff
ja: 差分を得るには情報が足りません

en: Not enough information to import
ja: インポートするには情報が足りません

[ctx: A file was marked to be added to svn]
en: Added %1
ja: %1 を追加予定

[ctx: A file was marked for deletion from svn]
en: Deleted %1
ja: %1 を削除予定

[ctx: A file was deleted during an svn update operation]
en: Deleted %1
ja: %1 を削除

[ctx: A file was added during an svn update operation]
en: Added %1
ja: %1 を追加

en: Revision %1
ja: リビジョン %1

en: Sending %1
ja: %1 を送信中

en: Adding %1.
ja: %1 を追加中。

en: Deleting %1.
ja: %1 を削除中。

en: Transmitting file data
ja: ファイルデータを送信中

en: Reverted working copy %1
ja: 作業コピー %1 を復元

en: Reverting failed on working copy %1
ja: 作業コピー %1 を復元するにの失敗しました

en: Copied %1
ja: %1 をコピー

en: Certificate is not yet valid.
ja: 証明書はまだ有効ではありません。

en: Certificate has expired.
ja: 証明書は失効しました。

en: Certificate's CN (hostname) doesn't match the remote hostname.
ja: 証明書の CN がリモートのホスト名と一致しません。

en: Certificate authority is unknown.
ja: 不明な認証局です。

en: Other unknown error.
ja: 他の不明なエラー

en: Enter Login for: %1
ja: %1 のログインを入力

en: Completed
ja: 完了

en: Not enough information to move file
ja: ファイルを移動するには情報が不足しています

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, msgLabel)
en: There were errors validating the server certificate.
    Do you want to trust this certificate?
ja: サーバ証明書を検証中にエラーがありました。
    この証明書を信用しますか？

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Reasons why the validation failed
ja: 検証が失敗した理由

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hostname)
en: someserver
ja: あるサーバ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, issuer)
en: someissuer
ja: ある発行者

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, validFrom)
en: validfrom
ja: 有効開始

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, validUntil)
en: validuntil
ja: 有効終了

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fingerprint)
en: fingerprint
ja: フィンガープリント
