kdevelop - en to nds translation catalogue (75 entries)

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (session)
en: Session
nds: Törn

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (project)
en: &Project
nds: &Projekt

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (navigation)
en: &Navigation
nds: &Navigeren

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
nds: &Datei

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
nds: &Bewerken

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (code)
en: Code
nds: Kode

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (window)
en: &Window
nds: &Finster

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: Settings
nds: Instellen

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (help)
en: Help
nds: Hülp

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nds: Hööft-Warktüüchbalken

en: Code
nds: Kode

en: Could not open %1
nds: "%1" lett sik nich opmaken

en: The KDevelop Integrated Development Environment
nds: De Programmsmeed KDevelop

en: Architecture, VCS Support, Project Management Support, QMake Projectmanager
nds: Opbuu, VKS-Ünnerstütten, Projektpleeg-Ünnerstütten, QMake-Projektpleger

en: Architecture, Sublime UI, Ruby support
nds: Opbuu, Sublime-Böversiet, Ruby-Ünnerstütten

en: Definition-Use Chain, C++ Support, Code Navigation, Code Completion, Coding Assistance, Refactoring
nds: Definitschoonbruuk-Keed, C++-Ünnerstütten, Kodenavigeren, Kodekompletteren, Hülp bi't Programmeren, Renoveren

en: GDB integration
nds: GDB-Inbetten

en: Text editor integration, definition-use chain
nds: Texteditor-Inbetten, Definitschoonbruuk-Keed

en: Website admin, API documentation, Doxygen and autoproject patches
nds: Nettsiedenpleger, API-Dokmentatschoon, Doxygen un Autoprojekt-Kodeplasters

en: GDB integration, Webdevelopment Plugins
nds: GDB-Inbetten, Nettutwickeln-Modulen

en: astyle and indent support
nds: Ünnerstütten för "astyle" un "indent"

en: Evgeniy Ivanov
nds: Jewgenij Iwanow

en: Distributed VCS, Git, Mercurial
nds: Verdeelt VKS, Git, Mercurial

en: SnippetPart, debugger and usability patches
nds: Snippel-Komponent, Fehlersöker un Kodeplasters för de Bruukborkeit

en: Subversion plugin, Custom Make Manager, Overall improvements
nds: Subversion-Moduul, Egen-Make-Pleger, Allmeen Verbetern

en: Ported to Qt 3, patches, valgrind, diff and perforce support
nds: Porteren na Qt3, Kodeplasters, Valgrind, Ünnerstütten för "diff" un "perforce"

en: C++ parser
nds: C++-Inleser

en: The KWrite authors
nds: De Schrievers vun KWrite

en: Kate editor component
nds: "Kate"- Editorkomponent

en: Designer code
nds: Maker-Kode

en: Contributors to older versions:
nds: Bidregers to öller Verschonen:

en: Initial idea, basic architecture, much initial source code
nds: Orginaalidee, Grundopbuu, veel vun den eersten Bornkode

en: KTabBar, bugfixes
nds: KTabBar, Fehlerrichten

en: Java & Objective C support
nds: Ünnerstütten för Java un Objective-C

en: Debugger frontend
nds: Fehlersöker-Böversiet

en: PHP support, context menu stuff
nds: PHP-Ünnerstütten, Rechtsklickmenü-Kraams

en: KDE application templates
nds: KDE-Programmvörlagen

en: Dist part, bash support, application templates
nds: Dist-Komponent, bash-Ünnerstütten, Programmvörlagen

en: Several components, htdig indexing
nds: Verscheden Komponenten, "htdig"-Indizeren

en: Help with Automake manager and persistent class store
nds: Hülp mit den Automake-Pleger un duerhaftig Klassenspieker

en: Help with KParts infrastructure
nds: Hülp mit de KParts-Infrastruktuur

en: Ada support
nds: Ada-Ünnerstütten

en: QMake projectmanager
nds: QMake-Projektpleger

en: MDI modes, QEditor, bugfixes
nds: Mehrdokmenten-Bedrief, QEditor, Fehlerrichten

en: PartExplorer, redesign of CvsPart, patches, bugs(fixes)
nds: "PartExplorer", Niegopbuu vun "CvsPart", Kodeplasters, Fehlers un Fehlerrichten

en: Replace, Bookmarks, FileList and CTags2 plugins. Overall improvements and patches
nds: Utwesseln, Leestekens, "FileList"- un "CTags2"-Modulen. Allgemeen Verbetern un Kodeplasters

en: Filecreate part and other bits and patches
nds: Komponent "Filecreate", anner Kraam un Kodeplasters

en: ClearCase support
nds: Ünnerstütten för "ClearCase"

en: Ruby support
nds: Ünnerstütten för "Ruby"

en: Fortran documentation
nds: Fortran-Dokmentatschoon

en: Python documentation utility
nds: Hülpprogramm för Python-Dokmentatschoon

en: Doxygen wizard
nds: Doxygen-Hölper

en: Fileselector component
nds: Dateiutsöök-Komponent

en: C++ code completion, persistent class store
nds: C++-Kodekompletteren, duerhaftig Klassenspieker

en: Patches
nds: Kodeplasters

en: Help with Perl support
nds: Hülp bi de Perl-Ünnerstütten

en: Documentation index view
nds: Index-Ansicht för de Dokmentatschoon

en: Documentation Finder,  qmake projectmanager patches, usability improvements, bugfixes ...
nds: Söökzentrum, Kodeplasters för den QMake-Projektpleger, Verbetern vun de Bruukborkeit, Fehlerrichten...

en: QMake project manager patches
nds: Kodeplasters för den QMake-Projektpleger

en: Cleanup and bugfixes for qEditor, AutoMake and much other stuff
nds: Oprümen un Fehlerrichten för qEditor, AutoMake un veel anner Saken

en: Artwork for the ruby language
nds: Billerwark för Ruby

en: Open KDevelop with a new session using the given name.
nds: KDevelop as nieg Törn mit angeven Naam opmaken.

en: Open KDevelop with the given session.
    You can pass either hash or the name of the session.
nds: KDevelop mit den angeven Törn opmaken
    Bitte Pröövsumm oder Törnnaam ingeven.

en: Shows all available sessions and lets you select one to open.
nds: Wiest all verföögbor Törns un lett Di dor een vun opmaken.

en: List available sessions and quit.
nds: Verföögbor Törns oplisten un Programm utmaken.

en: Available sessions (use '-s HASH' or '-s NAME' to open a specific one):
nds: Verföögbor Törns (bruuk "-s PRÖÖVSUMM" oder "-s NAAM'', wenn Du en besünner opmaken wullt):

en: Hash
nds: Pröövsumm

en: Name: Opened Projects
nds: Naam: Opmaakt Projekten

en: [running]
nds: [an't Lopen]

en: A session with the name %1 exists already. Use the -s switch to open it.
nds: Dat gifft al en Törn mit den Naam "%1". Bruuk "-s", wenn Du em opmaken wullt.

en: Cannot find native launch configuration type
nds: Normaal Instellen-Typ för Programmstart lett sik nich finnen.

en: Cannot find launcher %1
nds: Programmstarter "%1" lett sik nich finnen.

en: Finds KDevelop sessions matching :q:.
nds: Na KDevelop-Törns söken, op de :q: passt

en: Lists all the KDevelop editor sessions in your account.
nds: List all KDevelop-Törns för Dien Konto op.

en: Open KDevelop Session
nds: KDevelop-Törn opmaken
