kdevelop - en to ne translation catalogue (78 entries)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ne: मुख्य उपकरणपट्टी

en: Code
ne: सङ्केत

en: KDevelop
ne: केडीई विकास

en: The KDevelop Integrated Development Environment
ne: केडीई विकास एकिकृत विकास परिवेश

en: Andreas Pakulat
ne: एन्ड्रिएस पाकुलाट

en: Alexander Dymo
ne: अलेक्जेन्डर ड्यमो

en: Hamish Rodda
ne: हामिश रोड्डा

en: Text editor integration, definition-use chain
ne: पाठ सम्पादक एकिकरण, परिभाषा प्रयोग श्रृंखला

en: Amilcar do Carmo Lucas
ne: अमिल्कर डो कार्मो लुकास

en: Matt Rogers
ne: म्याट रोजरस्

note: i18n("Manuel Breugelmanns"), i18n( "Veritas, QTest integration"), "mbr.nxi@gmail.com" );
en: Robert Gruber
ne: रोबर्ट ग्रुबर

en: SnippetPart, debugger and usability patches
ne: स्निपेट भाग, त्रुटिमोचक र उपयोगी प्याच

en: Dukju Ahn
ne: डुक्जु अहन

en: Subversion plugin, Custom Make Manager, Overall improvements
ne: उपसंस्करण प्लगइन, अनुकुल निर्माण प्रबन्धक, समष्टिगत सुधार

en: Harald Fernengel
ne: हराल्ड फर्नेन्जेल

en: Ported to Qt 3, patches, valgrind, diff and perforce support
ne: Qt 3 मा पोर्ट्रेड, प्याचेज, भलग्रिन्ड, डिफ र पर्फोर्स समर्थन

en: Roberto Raggi
ne: रोबेर्टो रागि

en: The KWrite authors
ne: केडीई राइट लेखक

en: Kate editor component
ne: केट सम्पादक अवयव

en: Designer code
ne: डिजाइनर सङ्केत

en: Bernd Gehrmann
ne: बेर्न्ड गेह्र्म्यान

en: Initial idea, basic architecture, much initial source code
ne: सुरुआत उपाय, आधारभूत बनावट, धेरै सुरुआत स्रोत सङ्केत

en: Caleb Tennis
ne: क्यालेब टेनिस

en: KTabBar, bugfixes
ne: केडीई ट्याब पट्टी, बग समाधान

en: Richard Dale
ne: रिचार्ड डेले

en: Java & Objective C support
ne: जाभा र वस्तुगत C समर्थन

en: John Birch
ne: जोन बिर्च

en: Debugger frontend
ne: त्रुटिमोचक फ्रन्टइन्ड

en: Sandy Meier
ne: सान्डि मेइर

en: PHP support, context menu stuff
ne: PHP समर्थन, प्रसङ्ग मेनु स्टफ

en: Kurt Granroth
ne: कुर्ट ग्रान्रोथ

en: KDE application templates
ne: केडीई अनुप्रयोग टेम्प्लेट

en: Ian Reinhart Geiser
ne: इआन रेइन्हार्ट गेइसेर

en: Dist part, bash support, application templates
ne: डिस्ट भाग, ब्यास समर्थन, अनुप्रयोग टेम्प्लेट

en: Matthias Hoelzer-Kluepfel
ne: मात्थियस होइल्जर-क्लुप्फेल

en: Several components, htdig indexing
ne: धेरै अवयव, htdig अनुक्रमण

en: Victor Roeder
ne: भिक्टर रोइडर

en: Simon Hausmann
ne: सिमोन हाउसम्यान

en: Help with KParts infrastructure
ne: केडीई भागको भौतिक संरचनासँग मद्दत

en: Oliver Kellogg
ne: ओलिभर केल्लोग

en: Ada support
ne: एडा समर्थन

en: Jakob Simon-Gaarde
ne: जाकोब सिमोन-गार्दे

en: QMake projectmanager
ne: QMake परियोजना प्रबन्धक

en: MDI modes, QEditor, bugfixes
ne: MDI मोड, QEditor, बग समाधान

en: Mario Scalas
ne: मारिओ स्कालस

en: PartExplorer, redesign of CvsPart, patches, bugs(fixes)
ne: भाग अन्वेषक, CvsPart को पुन डिजाइन, प्याचेज, बग(समाधान)

en: Jens Dagerbo
ne: जेन्स डगेर्बो

en: Replace, Bookmarks, FileList and CTags2 plugins. Overall improvements and patches
ne: प्रतिस्थापन, पुस्तकचिनो, फाइल सूची र CTags2 प्लगइन । समष्टिगत सुधार र प्याचेज

en: Julian Rockey
ne: जुलियन रक्की

en: Filecreate part and other bits and patches
ne: फाइल सिर्जना भाग र अन्य बिट र प्याच

en: Ajay Guleria
ne: अजय गुलेरिआ

en: ClearCase support
ne: केस समर्थन खाली गर्नुहोस्

en: Marek Janukowicz
ne: मारेक जानुकोविज

en: Ruby support
ne: रूबी समर्थन

en: Robert Moniot
ne: रोबर्ट मोनिओट

en: Fortran documentation
ne: फर्ट्रान मिसिलीकरण

en: Ka-Ping Yee
ne: का-पिङ्ग यि

en: Python documentation utility
ne: पाइथोन मिसिलीकरण उपयोगिता

en: Dimitri van Heesch
ne: दिमित्रि भन हैस्च

en: Doxygen wizard
ne: Doxygen विजार्ड

en: Hugo Varotto
ne: ह्युगो भारोत्तो

en: Fileselector component
ne: फाइल चयनकर्ता अवयव

en: Matt Newell
ne: म्याट नेवेल

en: Daniel Engelschalt
ne: ड्यानियल एन्गल्सचाल्ट

en: Patches
ne: प्याच

en: Jens Zurheide
ne: जेन्स जुर्हेइडे

en: Luc Willems
ne: लुक विल्लेम्स्

en: Help with Perl support
ne: पर्ल समर्थनसँग मद्दत

en: Marcel Turino
ne: मार्केल तुरिनो

en: Documentation index view
ne: मिसिलीकरण अनुक्रमणिका दृश्य

en: Yann Hodique
ne: यान होडिक्यु

en: Documentation Finder,  qmake projectmanager patches, usability improvements, bugfixes ...
ne: मिसिलीकरण अन्वेषक,  qmake परियोजना प्रबन्धक प्याच, उपयोगिता सुधार, बग समाधान ...

en: Andreas Koepfle
ne: एन्ड्रिआस कोएप्फ्ले

en: QMake project manager patches
ne: QMake परियोजना प्रबन्धक प्याच

en: Sascha Cunz
ne: सास्च कुन्ज

en: Cleanup and bugfixes for qEditor, AutoMake and much other stuff
ne: qEditor, स्वत: निर्माण र धेरै अन्य स्टफ का लागि सफाइ र बग समाधान

en: Zoran Karavla
ne: जोरान कारावला

en: Artwork for the ruby language
ne: रूबी भाषाका लागि चित्रकला
