kdevappwizard - en to nl translation catalogue (35 entries)

[ctx: @title:window]
en: Create New Project
nl: Nieuw project aanmaken

[ctx: @title:tab Page for general configuration options]
en: General
nl: Algemeen

[ctx: @title:tab Page for version control options]
en: Version Control
nl: Versiebeheer

[ctx: @action]
en: New from Template...
nl: Nieuw van sjabloon...

[ctx: @info:tooltip]
en: Generate a new project from a template
nl: Genereert een nieuw project vanuit een sjabloon

[ctx: @info:whatsthis]
en: This starts KDevelop's application wizard. It helps you to generate a skeleton for your application from a set of templates.
nl: Dit start de toepassingenassistent van KDevelop. Deze helpt u bij het aanmaken van een skelet van uw toepassing aan de hand van een set sjablonen.

en: Could not create project from template.
nl: Kon geen project aanmaken vanaf sjabloon.

en: Please see the Version Control tool view.
nl: Zie de hulpmiddelweergave van versiebeheer

[ctx: @title:window]
en: Version Control System Error
nl: Fout in versiebeheersysteem

en: Could not initialize DVCS repository
nl: DVCS-repository kon niet worden geïnitialiseerd

en: Could not check status of the DVCS repository
nl: Kon status van DVCS-opslagruimte niet controleren

en: Could not add files to the DVCS repository
nl: Kon geen bestanden toevoegen aan DVCS-repository

en: Could not import project into %1.
nl: Kon geen project importeren in %1.

en: Could not import project
nl: Kon project niet importeren

en: Could not checkout imported project
nl: Kon geen checkout doen op geïmporteerd project

en: Could not create new project
nl: Kon geen nieuw project aanmaken

en: The file %1 cannot be created.
nl: Het bestand %1 kan niet worden aangemaakt.

en: Project Templates
nl: Projectsjablonen

[ctx: @title:column]
en: Category
nl: Categorie

[ctx: @title:column]
en: Project Type
nl: Type project

[ctx: @action:button]
en: Get More Templates
nl: Meer sjablonen ophalen

[ctx: @action:button]
en: Load Template from File
nl: Sjabloon uit bestand laden

en: Invalid location
nl: Ongeldige locatie

en: Empty project name
nl: Lege projectnaam

en: Invalid project name
nl: Ongeldige projectnaam

en: Unable to create subdirectories, missing permissions on: %1
nl: Niet in staat om submappen aan te maken, ontbrekende toegangsrechten op: %1

en: Invalid project template, please choose a leaf item
nl: Ongeldig projectsjabloon, kies een blad-item

en: Path already exists and contains files. Open it as a project.
nl: Pad bestaat al en bevat bestanden. Open het als een project.

en: The specified path already exists and contains files. Are you sure you want to proceed?
nl: Het gespecificeerde pad bestaat al en bevat bestanden. Wilt u verder gaan?

[ctx: @title:window]
en: Load Template from File
nl: Sjabloon uit bestand laden

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, propertiesBox)
en: Properties
nl: Eigenschappen

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, projectNameLabel)
en: Project name:
nl: Projectnaam:

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locationLabel)
en: Location:
nl: Locatie:

[ctx: @item:inlistbox No Version Control Support chosen]
en: None
nl: Geen

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Version control system:
nl: Versiebeheersysteem:
