kdevstandardoutputview - en to nl translation catalogue (26 entries)

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter a case-insensitive regular expression to filter the output view
nl: Voer een reguliere expressie zonder verschil tussen hoofd-/kleine letters in om de weergave van de uitvoer te filteren

[ctx: @title:window]
en: Output View
nl: Uitvoerweergave

[ctx: @info:tooltip]
en: Close the currently active output view
nl: Sluit de huidige actieve uitvoerweergave

[ctx: @info:tooltip]
en: Close all other output views
nl: Sluit alle andere uitvoerweergaven

[ctx: @action]
en: Previous Output
nl: Vorige uitvoer

[ctx: @action]
en: Next Output
nl: Volgende uitvoer

[ctx: @action]
en: Select Activated Item
nl: Geactiveerd item selecteren

[ctx: @action]
en: Focus when Selecting Item
nl: Krijg focus bij selecteren van een item

[ctx: @action]
en: First Item
nl: Eerste item

[ctx: @action]
en: Previous Item
nl: Vorige item

[ctx: @action]
en: Next Item
nl: Volgende item

[ctx: @action]
en: Last Item
nl: Laatste item

[ctx: @action]
en: Clear
nl: Wissen

[ctx: @info:placeholder]
en: Search...
nl: Zoeken...

[ctx: @action %1: output type, e.g. Build or Run]
en: Configure %1 Output
nl: %1 uitvoer configureren

[ctx: @info:tooltip %1 - position in the pattern, %2 - textual description of the error]
en: Filter regular expression pattern error at offset %1: %2
nl: Fout in filterpatroon reguliere expressie bij offset %1: %2

[ctx: @title:window %1: output type, e.g. Build or Run]
en: Configure %1 Output
nl: %1 uitvoer configureren

[ctx: @option:check]
en: Limit the number of output views
nl: Het aantal uitvoerweergaven beperken

[ctx: @info:tooltip]
en: Automatically close oldest output views
nl: Automatisch oudste uitvoerweergaven sluiten

[ctx: @label:spinbox]
en: Maximum output view count
nl: Maximaal aantal uitvoerweergaven

[ctx: @info:tooltip]
en: The oldest output view is closed when
    the number of views exceeds this value
nl: De oudste uitvoerweergave wordt gesloten wanneer
    het aantal weergaven deze waarde overschrijdt

[ctx: @title:window]
en: Build
nl: Bouwen

[ctx: @title:window]
en: Run
nl: Uitvoeren

[ctx: @title:window]
en: Debug
nl: Debuggen

[ctx: @title:window]
en: Test
nl: Testen

[ctx: @title:window]
en: Version Control
nl: Versiebeheer
