kdevplatform - en to pt translation catalogue (928 entries)

[ctx: @info:tooltip]
en: Error
pt: Erro

[ctx: @info:tooltip]
en: Dirty
pt: Alterado

[ctx: @info:tooltip]
en: Pending
pt: Pendente

[ctx: @info:tooltip]
en: Clean
pt: Inalterado

en: Not hit yet
pt: Ainda não acedido

en: Ignore
pt: Ignorar

en: next hits
pt: próximos acessos

en: Breakpoint is <a href="pending">pending</a>
pt: O ponto de paragem está <a href="pending">pendente</a>

en: Breakpoint is <a href="dirty">dirty</a>
pt: O ponto de paragem está <a href="dirty">alterado</a>

en: Breakpoint is active
pt: O ponto de paragem está activo

en: Hit %1 time | Hit %1 times
pt[0]: Acedido %1 vez
pt[1]: Acedido %1 vezes

en: Breakpoint has errors
pt: O ponto de paragem tem erros

en: <b>Breakpoint is pending</b><p>Pending breakpoints are those that have been passed to GDB, but which are not yet installed in the target, because GDB cannot find the function or file to which the breakpoint refers. The most common case is a breakpoint in a shared library: GDB will insert this breakpoint only when the library is loaded.</p>
pt: <b>O ponto de paragem está pendente</b><p>Os pontos de paragem pendentes são os que foram comunicados ao GDB, mas que ainda não estão instalados no destino, ou porque o GDB não consegue encontrar a função ou o ponto de paragem a que esta diz respeito. O caso mais comum é um ponto de paragem numa biblioteca carregada dinamicamente: o GDB irá inserir este ponto de paragem apenas quando a biblioteca for carregada.</p>

en: <b>Breakpoint is dirty</b><p>The breakpoint has not yet been passed to the debugger.</p>
pt: <b>O ponto de paragem está alterado</b><p>O ponto de paragem ainda não foi comunicado ao depurador.</p>

en: Breakpoint
pt: Ponto de paragem

en: Breakpoint not found
pt: Ponto de paragem não encontrado

en: Couldn't find breakpoint at %1:%2
pt: Não foi possível encontrar o ponto de paragem em %1:%2

en: &Breakpoint
pt: &Ponto de paragem

en: &Disable Breakpoint
pt: &Desactivar o Ponto de Paragem

en: &Enable Breakpoint
pt: A&ctivar o Ponto de Paragem

en: &Bookmark
pt: &Favorito

en: Type
pt: Tipo

en: Location
pt: Localização

en: Condition
pt: Condição

en: Active status
pt: Estado activo

en: State
pt: Estado

[ctx: @title:window]
en: Debugger Breakpoints
pt: Pontos de Paragem do Depurador

[ctx: @info:whatsthis]
en: Displays a list of breakpoints with their current status. Clicking on a breakpoint item allows you to change the breakpoint and will take you to the source in the editor window.
pt: Mostra uma lista com os pontos de paragem e o seu estado actual. Se carregar num item da lista, poderá alterar o ponto de paragem e irá directamente para o código na janela do editor.

en: Breakpoint Details
pt: Detalhes do Ponto de Paragem

en: New code breakpoint ...
pt: Novo ponto de paragem do código...

en: Enter condition ...
pt: Indicar a condição...

[ctx: New breakpoint]
en: &New
pt: &Novo

[ctx: Code breakpoint]
en: &Code
pt: &Código

[ctx: Data breakpoint]
en: Data &Write
pt: &Escrita de Dados

[ctx: Data read breakpoint]
en: Data &Read
pt: &Leitura de Dados

[ctx: Data access breakpoint]
en: Data &Access
pt: &Acesso aos Dados

en: &Delete
pt: &Apagar

en: Disable &All
pt: Desactiv&ar Tudo

en: &Enable All
pt: A&ctivar Tudo

en: &Remove All
pt: &Remover Tudo

en: %2 | %2 (repeated %1 times)
pt[0]: %2
pt[1]: %2 (repetido %1 vezes)

[ctx: #thread-id at function-name or address]
en: #%1 at %2 (crashed)
pt: #%1 em %2 (estoirou)

[ctx: #thread-id at function-name or address]
en: #%1 at %2
pt: #%1 em %2

en: Depth
pt: Profundidade

en: Function
pt: Função

en: Source
pt: Código

en: <b>Frame stack</b>Often referred to as the "call stack", this is a list showing which function is currently active, and what called each function to get to this point in your program. By clicking on an item you can see the values in any of the previous calling functions.
pt: <b>Pilha de chamadas</b>Esta é uma lista que mostra qual a função activa de momento e o que chamou cada uma das funções até chegar a este ponto no seu programa. Se carregar num item, poderá ver os valores em qualquer uma das funções chamadas anteriormente.

en: Threads:
pt: Tarefas:

[ctx: #frame function() at file]
en: #%1 %2() at %3
pt: #%1 %2() em %3

[ctx: #frame function() at file:line]
en: #%1 %2() at %3:%4
pt: #%1 %2() em %3:%4

en: Breakpoint hit: %1
pt: Ponto de paragem atingido: %1

en: Watchpoint hit: %1
pt: Ponto de vigia atingido: %1

en: Remote Path
pt: Localização Remota

en: Local Path
pt: Localização Local

en: Delete
pt: Apagar

en: Error
pt: Erro

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, configName)
en: Name
pt: Nome

en: Value
pt: Valor

en: Locals
pt: Locais

en: Watch This
pt: Vigiar Isto

en: Stop on Change
pt: Parar por Modificação

en: Debugger Variables
pt: Variáveis do Depurador

[ctx: @option:check]
en: Auto-resize columns on click
pt: Dimensionar automaticamente as colunas ao carregar

en: <b>Variable tree</b>The variable tree allows you to see the values of local variables and arbitrary expressions.<br />Local variables are displayed automatically and are updated as you step through your program. For each expression you enter, you can either evaluate it once, or "watch" it (make it auto-updated). Expressions that are not auto-updated can be updated manually from the context menu. Expressions can be renamed to more descriptive names by clicking on the name column.<br />To change the value of a variable or an expression, click on the value.<br />
pt: <b>Árvore de variáveis</b>A árvore de variáveis permite-lhe ver os valores das variáveis locais e de expressões arbitrárias.<br/>As variáveis locais são mostradas automaticamente e são actualizadas à medida que percorre o seu programa. Para cada expressão que introduzir, poderá tanto avaliá-la de uma vez como "vigiá-la" (fazê-la actualizar-se automaticamente). As expressões que não forem actualizadas automaticamente podê-lo-ão ser manualmente a partir do menu de contexto. Os nomes das expressões poderão ser alterados para algo mais descritivo, carregando na coluna do nome.<br/>Para alterar o valor de uma variável ou expressão, carregue no valor.<br/>

en: <b>Expression entry</b>Type in expression to watch.
pt: <b>Item da expressão</b>Escreva a expressão a vigiar.

en: &Format
pt: &Formatar

en: &Binary
pt: &Binário

en: Remove Watch Variable
pt: Remover a Variável de Vigia

en: &Copy Value
pt: &Copiar o Valor

en: &Stop on Change
pt: &Parar por Modificação

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Find:
pt: Procurar:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, nextButton)
en: Jump to next match
pt: Ir para a ocorrência seguinte

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, previousButton)
en: Jump to previous match
pt: Ir para a ocorrência anterior

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, matchCase)
en: Match case sensitive
pt: Distinguir capitalização

en: Documentation
pt: Documentação

[ctx: @action go back]
en: Back
pt: Recuar

[ctx: @action go forward]
en: Forward
pt: Avançar

[ctx: @action go to start page]
en: Home
pt: Início

[ctx: @info:placeholder]
note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, branchFilterEdit)
en: Search...
pt: Procurar...

[ctx: @action]
en: Find in Text...
pt: Procurar no Texto...

[ctx: @info:tooltip]
en: Find in text of current documentation page
pt: Procura no texto da página de documentação actual

[ctx: @title:menu]
en: Debug
pt: Depurar

[ctx: @title:menu]
en: Refactor
pt: Refactorar

[ctx: @title:menu]
en: Analyze Current File With
pt: Analisar o Ficheiro Actual com

[ctx: @title:menu]
en: Analyze Current Project With
pt: Analisar o Projecto Actual com

en: The executable %1 cannot be found. Please make sure it is installed and can be executed. <br />The plugin will not work until you fix this problem.
pt: Não foi possível encontrar o executável '%1'. Certifique-se que está instalado e pode ser executado. <br />O 'plugin' não irá funcionar até que resolva este problema.

en: Rename "%1" to "%2"
pt: Mudar o nome de "%1" para "%2"

en: Failed to apply changes: %1
pt: Não foi possível aplicar as alterações: %1

en: Rename
pt: Mudar o Nome

en: Rename file from "%1" to "%2".
pt: Mudar o nome do ficheiro de "%1" para "%2".

en: Parsing: %1
pt: A processar: %1

en: Background Parser
pt: Processador em Segundo Plano

[ctx: %1: filename]
en: Skipped file that is too large: '%1'
pt: Foi ignorado o ficheiro demasiado grande: '%1'

[ctx: %1: file size, %2: limit file size]
en: The file is %1 and exceeds the limit of %2.
pt: O ficheiro ocupa %1 e excede o limite de %2.

en: Could not open file '%1'
pt: Não foi possível aceder ao ficheiro '%1'

en: File could not be read from disk.
pt: Não foi possível ler o ficheiro do disco.

en: File could not be opened.
pt: Não foi possível aceder ao ficheiro.

en: File could not be read from disk due to permissions.
pt: Não foi possível ler o ficheiro do disco por causa das suas permissões.

en: Process 1 file in %2 | Process %1 files in %2
pt[0]: Processar 1 ficheiro em %2
pt[1]: Processar %1 ficheiros em %2

en: All projects classes
pt: Todas as classes dos projectos

en: Base classes
pt: Classes de base

en: Derived classes
pt: Classes derivadas

en: Classes in project %1
pt: Classes no projecto %1

en: not implemented
pt: não implementado

[ctx: @action]
en: Rename "%1"...
pt: Mudar o Nome a "%1"...

en: No declaration under cursor
pt: Não existe nenhuma declaração sob o cursor

en: Declaration is located in non-writable file %1.
pt: A declaração encontra-se no ficheiro sem permissões de escrita %1.

[ctx: @title:window Renaming some declaration]
en: Rename "%1"
pt: Mudar o nome a "%1"

[ctx: @title:tab]
en: Uses
pt: Utilizações

[ctx: @title:tab]
en: Declaration Info
pt: Informação da Declaração

en: Renaming "%1" to "%2"
pt: A mudar o nome de "%1" para "%2"

[ctx: @title:window]
note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, RenameDialog)
en: Rename
pt: Mudar o Nome

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, newNameLabel)
en: &New name:
pt: &Novo nome:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, goButton)
en: <html><head/><body><p>&quot;Note: All overloaded functions, overloads, forward-declarations, etc. will be renamed too&quot;</p></body></html>
pt: <html><head/><body><p>&quot;Nota: Todas as funções, reimplementações, declarações posteriores, etc. irão também mudar de nome&quot;</p></body></html>

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, goButton)
en: &Rename
pt: Muda&r o Nome

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelButton)
en: &Cancel
pt: &Cancelar

en: Could not find an open document
pt: Não foi possível encontrar um documento aberto

en: Could not find the chain for the selected document: %1
pt: Não foi possível encontrar a sequência para o documento seleccionado: %1

en: Error finding context for selection range
pt: Erro ao procurar o contexto para o intervalo de selecção

en: Error checking conditions to generate code: %1
pt: Erro ao verificar as condições para gerar o código: %1

en: Error Gathering user information: %1
pt: Erro ao recolher a informação do utilizador: %1

en: Error generating code: %1
pt: Erro ao gerar o código: %1

en: Could not rename '%1' to '%2'
pt: Não foi possível mudar o nome de '%1' para '%2'

[ctx: Inconsistent change in <filename> between <range>, found <oldText> (encountered <foundText>) -> <newText>]
en: Inconsistent change in %1 between %2, found %3 (encountered "%4") -> "%5"
pt: Mudança inconsistente no %1 entre %2, descobriu-se %3 (encontrou-se "%4") -> "%5"

en: Could not replace text in the document: %1
pt: Não foi possível substituir o texto no documento: %1

[ctx: Inconsistent change in <document> at <range> = <oldText> (encountered <encountered>) -> <newText>]
en: Inconsistent change in %1 at %2 = "%3"(encountered "%4") -> "%5"
pt: Mudança inconsistente no %1 em %2 = "%3"(foi encontrado "%4") -> "%5"

[ctx: Inconsistent change-request at <document>:intersecting changes: <previous-oldText> -> <previous-newText> @<range> & <new-oldText> -> <new-newText> @<range>]
en: Inconsistent change-request at %1; intersecting changes: "%2"->"%3"@%4 & "%5"->"%6"@%7
pt: Pedido de alteração inconsistente em %1; mudanças em intersecção: "%2"->"%3"@%4 & "%5"->"%6"@%7

[ctx: @title:window]
note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, RefactoringDialog)
en: Refactoring
pt: A refactorar

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, abortButton)
en: &Abort
pt: &Interromper

en: Alias %1 as %2
pt: Nome alternativo de %1 para %2

en: Lost alias %1
pt: Nome alternativo perdido %1

en: invalid member-function %1 type %2
pt: o tipo %2 da função-membro %1 é inválido

en: (unknown direct declaration)
pt: (declaração directa desconhecida)

en: (missing)
pt: (em falta)

en: context-free forward-declaration %1
pt: declaração posterior livre de contexto %1

en: Import %1 as %2
pt: Importar o %1 como %2

en: Import %1
pt: Importar o %1

en: lost declaration
pt: declaração perdida

en: Back to %1<br />
pt: Voltar a %1<br/>

en: enumerator
pt: enumerador

en: namespace %1
pt: espaço de nomes %1

en: enumeration %1
pt: enumeração %1

en: (resolved forward-declaration:
pt: (declaração posterior resolvida:

en: (unresolved forward-declaration)
pt: (declaração posterior não-resolvida)

en: possible resolution from
pt: possível resolução de

en: Returns:
pt: Devolve:

en: Type:
pt: Tipo:

en: Container:
pt: Contentor:

en: Scope: %1
pt: Âmbito: %1

en: Access: %1
pt: Acesso: %1

en: Kind: %1 %2
pt: Tipo: %1 %2

en: Kind: %1
pt: Tipo: %1

en: Deprecated
pt: Obsoleto

en: Status: %1
pt: Estado: %1

en: Show uses
pt: Mostrar os usos

en: Show documentation for
pt: Mostrar a documentação de

[ctx: An anonymous declaration (class, function, etc.)]
en: <anonymous>
pt: <anónima>

en: Overrides a
pt: Substitui um(a)

en: function
pt: função

en:  from
pt:  de

en: Hides a
pt: Esconde um(a)

en: Overridden in
pt: Substituído em

en: Overriders possible, show all
pt: Substituições possíveis, mostrar tudo

en: More overriders possible, show all
pt: Mais substituições possíveis, mostrar tudo

en: Inherited by
pt: Herdado por

en: Inheriters possible, show all
pt: Heranças possíveis, mostrar tudo

en: More inheriters possible, show all
pt: Mais heranças possíveis, mostrar tudo

[ctx: A declaration that is unknown]
en: Unknown
pt: Desconhecida

[ctx: tells if a declaration is defining the variable's value]
en: definition
pt: definição

[ctx: as in c++ forward declaration]
en: forward
pt: declaração posterior

[ctx: a variable that won't change, const]
en: constant
pt: constante

en: offset in parent: %1
pt: posição no pai: %1

en: size: %1 Bytes
pt: tamanho: %1 Bytes

en: aligned to: %1 Bytes
pt: alinhado a: %1 Bytes

en: Declarations:
pt: Declarações:

en: not parsed yet
pt: ainda não processado

[ctx: Files included into this file]
en: Includes
pt: Inclusões

[ctx: Count of files this file was included into]
en: Included by
pt: Incluído por

en: Class
pt: Classe

en: Variable
pt: Variável

en: Namespace
pt: Espaço de nomes

en: Namespace import
pt: Importação de espaço de nomes

en: Namespace alias
pt: Nome alternativo para o espaço de nomes

en: Forward Declaration
pt: Declaração Posterior

en: (Hold <em>Alt</em> to show. Navigate via arrow keys, activate by pressing <em>Enter</em>)
pt: (Mantenha carregado o <em>Alt</em> para mostrar. Navegue com as teclas de cursores, active com a tecla <em>Enter</em>)

en: (Hold <em>Alt</em> to show this tooltip)
pt: (Mantenha carregado o <em>Alt</em> para mostrar esta dica)

en: Problem
pt: Problema

en: Problem in <i>%1</i>
pt: Problema em <i>%1</i>

en: Location:
pt: Localização:

en: <br>See:
pt: <br/>Ver:

en:  in
pt:  em

en: Solution (%1)
pt: Solução (%1)

en: %1 still needs an update!
pt: %1 ainda precisa de uma actualização!

en: Uses of
pt: Usos de

en: Uses of %1
pt: Usos de %1

[ctx: refers to a line in source code]
en: Line <b>%1</b>:
pt: Linha <b>%1</b>:

[ctx: Refers to a line in source code]
en: Line <b>%1</b>:
pt: Linha <b>%1</b>:

en: Unknown context
pt: Contexto desconhecido

[ctx: %1: source file]
en: In %1
pt: Em %1

en: Definition
pt: Definição

en: Declaration
pt: Declaração

[ctx: %1: number of uses, %2: filename with uses]
en: %2: 1 use | %2: %1 uses
pt[0]: %2: 1 utilização
pt[1]: %2: %1 utilizações

[ctx: Refers to closing a UI element]
en: Collapse
pt: Fechar

[ctx: Refers to opening a UI element]
en: Expand
pt: Expandir

en: 1 use found | %1 uses found
pt[0]: 1 utilização encontrada
pt[1]: %1 utilizações encontradas

en: Expand all
pt: Expandir tudo

en: Collapse all
pt: Fechar tudo

en: Warning
pt: Aviso

en: Hint
pt: Sugestão

en: Disk
pt: Disco

en: Preprocessor
pt: Pré-Processador

en: Lexer
pt: Analisador Léxico

en: Parser
pt: Analisador

en: Definition-Use Chain
pt: Cadeia de Definições-Usos

en: Semantic analysis
pt: Análise semântica

en: To-do
pt: Por-Fazer

en: Unknown
pt: Desconhecida

[ctx: <severity>: <description> in <url>:[<range>]: <explanation> (found by <source>)]
en: %1: %2 in %3:[(%4,%5),(%6,%7)]: %8 (found by %9)
pt: %1: %2 em %3:[(%4,%5),(%6,%7)]: %8 (encontrado por %9)

en: <no explanation>
pt: <sem explicação>

en: %1 of %2
pt: %1 de %2

en: unknown
pt: desconhecida

en: %1 of %2 : %3
pt: %1 de %2 : %3

en: files or - to read from STDIN, the latter is the default if nothing is provided
pt: ficheiros ou '-' para ler do STDIN, sendo o último o predefinido, caso não seja indicado nada

en: print generated AST tree
pt: imprimir a árvore AST gerada

en: print generated token stream
pt: imprimir a sequência de itens gerada

en: code to parse
pt: código a processar

en: No build directory specified for a builder job.
pt: Não foi indicada a pasta de compilação da tarefa de compilação.

en: No working directory specified for a process.
pt: Não foi indicada a pasta de compilação do processo.

en: Invalid build directory '%1'
pt: Pasta de compilação '%1' inválida

en: Invalid working directory '%1'
pt: A pasta de trabalho '%1' é inválida

en: Build directory '%1' is not a local path
pt: A pasta de compilação '%1' não é uma pasta local

en: Working directory '%1' is not a local path
pt: A pasta de trabalho '%1' não é local

en: Build directory '%1' does not exist or is not a directory
pt: A pasta de compilação '%1' não existe ou não é uma pasta

en: Working directory '%1' does not exist or is not a directory
pt: A pasta de trabalho '%1' não existe ou não é uma pasta

en: Failed to specify program to start: %1
pt: Não foi possível indicar o programa a iniciar: %1

en: *** Killed process ***
pt: *** Matou-se o processo ***

en: *** Warning: could not kill the process ***
pt: *** Atenção: não é possível matar o processo ***

en: %1 has failed to start
pt: Não foi possível iniciar o %1

en: %1 has crashed
pt: O %1 estoirou

en: Read error
pt: Erro de leitura

en: Write error
pt: Erro de escrita

en: Waiting for the process has timed out
pt: A espera pelo processo expirou o tempo-limite

en: Exit code %1
pt: Código de saída %1

en: *** Failure: %1 ***
pt: *** Erro: %1 ***

en: *** Finished ***
pt: *** Terminado ***

en: The base folder of project <b>%1</b> got deleted or moved outside of KDevelop.
    The project has to be closed.
pt: A pasta de base do projecto <b>%1</b> foi removida ou movida para fora do KDevelop.
    O projecto terá de ser fechado.

[ctx: @title:window]
en: Project Folder Deleted
pt: Pasta do Projecto Removida

en: You tried to rename '%1' to '%2', but the latter is filtered and will be hidden.
    Do you want to continue?
pt: Tentou mudar o nome de '%1' para '%2', mas o último está filtrado e ficará escondido.
    Deseja continuar?

[ctx: @info:status]
en: build
pt: compilar

[ctx: @info:status]
en: clean
pt: limpar

[ctx: @info:status]
en: configure
pt: configurar

[ctx: @info:status]
en: install
pt: instalar

[ctx: @info:status]
en: prune
pt: eliminar

[ctx: Unspecified set of build items (e. g. projects, targets)]
en: Various items
pt: Vários itens

en: Cannot remove folder <i>%1</i>.
pt: Não é possível remover a pasta <i>%1</i>.

en: Cannot remove file <i>%1</i>.
pt: Não é possível remover o ficheiro <i>%1</i>.

en: The file <i>%1</i> already exists.
pt: O ficheiro <i>%1</i> já existe.

en: Cannot create file <i>%1</i>.
pt: Não é possível criar o ficheiro <i>%1</i>.

en: Cannot create folder <i>%1</i>.
pt: Não é possível criar a pasta <i>%1</i>.

en: Project Import: %1
pt: Importação do Projecto: %1

en: Project import canceled.
pt: A importação do projecto foi cancelada.

[ctx: @title:column buildset item name]
en: Name
pt: Nome

[ctx: @title:column buildset item path]
en: Path
pt: Localização

[ctx: @item:intext]
en: no branch
pt: sem ramificação

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter the path to an item from the projects tree...
pt: Indique a localização de um item na árvore de projectos...

[ctx: @action]
en: Select...
pt: Seleccionar...

[ctx: @title:window]
en: Select an Item
pt: Seleccionar um Item

en: Select the item you want to get the path from.
pt: Seleccione o item para o qual deseja obter a localização.

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (ProjectItemLineEdit, targetDependency)
en: Enter a dependency to add to the list
pt: Indique uma dependência a adicionar à lista

[ctx: @info:placedholder]
note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (ProjectItemLineEdit, targetDependency)
en: Enter a dependency to add to the list...
pt: Indique uma dependência a adicionar à lista...

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, addDependency)
en: Add the listed target to the dependency list
pt: Adiciona o alvo apresentado à lista de dependências

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, dependencies)
en: List of indirect dependent targets.
pt: Lista de alvos dependentes indirectos.

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, dependencies)
en: This list should contain targets that the application does not directly depend on, but for which an action needs to be taken before running the application.
pt: Esta lista deverá conter os alvos dos quais a aplicação não depende directamente, mas para os quais deverá ser tomada alguma acção antes da execução da aplicação.

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeDependency)
en: Remove the selected dependencies from the list
pt: Remove as dependências seleccionadas da lista

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, moveDepUp)
en: Move the selected dependency up in the list
pt: Sobe a dependência seleccionada na lista

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, moveDepDown)
en: Move the selected dependency down in the list
pt: Desce a dependência seleccionada na lista

en: Failed writing to %1, probably the disk is full
pt: Não foi possível gravar em %1; talvez o disco esteja cheio

en: The previous session crashed. | Session crashed %1 times in a row.
pt[0]: A sessão anterior estoirou.
pt[1]: A sessão anterior estoirou %1 vezes consecutivas.

[ctx: tty action]
en: Clear cache
pt: Limpar a 'cache'

[ctx: @title]
en: Session Crashed
pt: A Sessão Estoirou

en: The crash may be caused by a corruption of cached data.
    
    Press Clear if you want KDevelop to clear the cache, otherwise press Continue if you are sure the crash has another origin.
pt: O estoiro poderá ser devido a uma corrupção dos dados em 'cache'.
    
    Carregue em Limpar se quiser que o KDevelop limpe a 'cache', caso contrário carregue em Continuar se tiver a certeza de que o estoiro teve outra origem.

[ctx: @action:button]
en: Clear Cache
pt: Limpar a 'Cache'

[ctx: @action:button]
en: Continue
pt: Continuar

en: Execute actions to change the area.<br />An area is a tool view configuration for a specific use case. From here you can also navigate back to the default code area.
pt: Executa as acções para mudar a área.<br />Uma área é uma configuração da zona das ferramentas para um caso de uso específico. A partir daqui, poderá voltar à área de código predefinida.

[ctx: @action:inmenu]
en: Back to Code
pt: Voltar ao Código

[ctx: @info:progress]
en: Running %1
pt: A executar o %1

en: &Window Color Scheme
pt: Esquema de Cores da &Janela

[ctx: @title:window]
en: Configure
pt: Configurar

en: The settings of the current module have changed.
    Do you want to apply the changes or discard them?
pt: A configuração do módulo actual foi alterada.
    Deseja aplicar as alterações ou esquecê-las?

[ctx: @title:window]
en: Apply Settings
pt: Aplicar a Configuração

[ctx: @title:window]
en: No Plugins Found
pt: Nenhuns 'Plugins' Encontrados

en: <p>Could not find any plugins during startup.<br/>Please make sure QT_PLUGIN_PATH is set correctly.</p>Refer to <a href="https://community.kde.org/Guidelines_and_HOWTOs/Build_from_source#Set_up_the_runtime_environment">this article</a> for more information.
pt: <p>Não foi possível encontrar nenhuns 'plugins' durante o arranque.<br/>Por favor, certifique-se que o QT_PLUGIN_PATH está definido de forma correcta.</p>Consulte <a href="https://community.kde.org/Guidelines_and_HOWTOs/Build_from_source#Set_up_the_runtime_environment">este artigo</a> para saber mais informações.

en: Debugger
pt: Depurador

[ctx: @title:window]
en: Frame Stack
pt: Pilha de Chamadas

[ctx: @title:window]
en: Breakpoints
pt: Pontos de Paragem

[ctx: @title:window]
en: Variables
pt: Variáveis

en: &Restart
pt: &Reiniciar

en: Restart program
pt: Reiniciar o programa

en: Restarts applications from the beginning.
pt: Reinicia as aplicações desde o início.

[ctx: @action]
en: Interrupt
pt: Interromper

[ctx: @info:tooltip]
en: Interrupt application
pt: Interromper a aplicação

[ctx: @info:whatsthis]
en: Interrupts the debugged process or current debugger command.
pt: Interrompe o processo sob depuração ou o comando do depurador actual.

[ctx: @action]
en: Run to &Cursor
pt: Executar até ao &Cursor

[ctx: @info:tooltip]
en: Run to cursor
pt: Executar até ao cursor

[ctx: @info:whatsthis]
en: Continues execution until the cursor position is reached.
pt: Continua a execução até atingir a posição do cursor.

[ctx: @action]
en: Set E&xecution Position to Cursor
pt: Colocar a Posição de E&xecução no Cursor

[ctx: @info:tooltip]
en: Jump to cursor
pt: Ir até ao cursor

[ctx: @info:whatsthis]
en: Continue execution from the current cursor position.
pt: Prossegue a execução a partir da posição actual do cursor.

[ctx: @action]
en: Step &Over
pt: Avançar S&obre

[ctx: @info:tooltip]
en: Step over the next line
pt: Avançar por cima da linha seguinte

[ctx: @info:whatsthis]
en: Executes one line of source in the current source file. If the source line is a call to a function the whole function is executed and the app will stop at the line following the function call.
pt: Executa uma linha de código no ficheiro de código actual. Se a linha for uma chamada a uma função, esta é executada por inteiro e a aplicação irá parar na linha a seguir à chamada à função.

[ctx: @action]
en: Step over Ins&truction
pt: Avançar Sobre a Ins&trução

[ctx: @info:tooltip]
en: Step over instruction
pt: Avançar sobre a instrução

[ctx: @info:whatsthis]
en: Steps over the next assembly instruction.
pt: Avança sobre a instrução de Assembly seguinte.

[ctx: @action]
en: Step &Into
pt: Avançar &Para

[ctx: @info:tooltip]
en: Step into the next statement
pt: Salta para a próxima instrução

[ctx: @info:whatsthis]
en: Executes exactly one line of source. If the source line is a call to a function then execution will stop after the function has been entered.
pt: Executa exactamente uma linha de código. Se a linha de código for uma chamada a uma função, então a execução irá parar a seguir à entrada na função.

[ctx: @action]
en: Step into I&nstruction
pt: Avançar Para a I&nstrução

[ctx: @info:tooltip]
en: Step into instruction
pt: Avançar Para a instrução

[ctx: @info:whatsthis]
en: Steps into the next assembly instruction.
pt: Avança para dentro da instrução de Assembly seguinte.

[ctx: @action]
en: Step O&ut
pt: S&air

[ctx: @info:tooltip]
en: Step out of the current function
pt: Avança até sair da função actual

[ctx: @whatsthis]
en: Executes the application until the currently executing function is completed. The debugger will then display the line after the original call to that function. If program execution is in the outermost frame (i.e. in main()) then this operation has no effect.
pt: Executa a aplicação até terminar a função actualmente em execução. O depurador irá então mostrar a linha após a chamada original a essa função. Se a execução do programa for no nível superior das chamadas (i.e., no main()), então esta operação não faz efeito.

[ctx: @action]
en: Toggle Breakpoint
pt: Comutar o Ponto de Paragem

[ctx: @info:tooltip]
en: Toggle breakpoint
pt: Comutar o ponto de paragem

[ctx: @info:whatsthis]
en: Toggles the breakpoint at the current line in editor.
pt: Activa/desactiva o ponto de paragem na linha actual do editor.

[ctx: @action]
en: Show Current Line
pt: Mostrar a Linha Actual

[ctx: @info:tooltip]
en: Show the current execution position
pt: Mostrar a posição actual da execução

[ctx: @info:whatsthis]
en: Jumps to the execution line in the editor.
pt: Vai para a linha de execução no editor.

[ctx: @title:window]
en: Debug
pt: Depurar

[ctx: @action]
en: Debug Launch
pt: Depurar o Lançamento

[ctx: @info:tooltip]
en: Debug current launch
pt: Depurar o lançamento actual

[ctx: @info:whatsthis]
en: Executes the target or the program specified in currently active launch configuration inside a Debugger.
pt: Executa o alvo ou o programa indicado na janela de configuração do módulo de lançamento activo de momento, dentro de um depurador.

[ctx: @action]
en: &Continue
pt: &Continuar

[ctx: @info:tooltip]
en: Continue application execution
pt: Prossegue a execução da aplicação

[ctx: @info:whatsthis]
en: Continues the execution of your application in the debugger. This only takes effect when the application has been halted by the debugger (i.e. a breakpoint has been activated or the interrupt was pressed).
pt: Continua a execução da sua aplicação no depurador. Isto só fará efeito quando a aplicação tiver sido parada pelo depurador (i.e., um ponto de paragem tiver sido activado ou a interrupção ter sido activada).

note: i18n: ectx: ToolBar (debugToolBar)
en: Debugger Toolbar
pt: Barra de Depuração

[ctx: @action]
en: Show Documentation
pt: Mostrar a Documentação

[ctx: @title:window]
en: Documentation
pt: Documentação

en: Untitled
pt: Sem Título

[ctx: @title:window]
en: Open File
pt: Abrir um Ficheiro

en: *|Text File
pt: *|Ficheiro de Texto

en: KDevelop could not find the editor for file '%1' of type %2.
    Do you want to open it as plain text?
pt: O KDevelop não conseguiu encontrar o editor do ficheiro '%1', do tipo '%2'.
    Deseja abri-lo como texto simples?

[ctx: @title:window]
en: Could Not Find Editor
pt: Impossível Encontrar o Editor

[ctx: @action:button]
en: Open as Plain Text
pt: Abrir como Texto Simples

[ctx: @action:button]
en: Do Not Open
pt: Não Abrir

[ctx: @action]
en: &Open...
pt: &Abrir...

[ctx: @info:tooltip]
en: Open file
pt: Abrir um ficheiro

[ctx: @info:whatsthis]
en: Opens a file for editing.
pt: Abre um ficheiro para o editar.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This lists files which you have opened recently, and allows you to easily open them again.
pt: Isto enumera os ficheiros que tenha aberto recentemente, permitindo abri-los de novo facilmente.

[ctx: @action]
en: Save Al&l
pt: Gravar T&udo

[ctx: @info:tooltip]
en: Save all open documents
pt: Gravar todos os documentos abertos

[ctx: @info:whatsthis]
en: Save all open documents, prompting for additional information when necessary.
pt: Grava todos os documentos abertos, pedindo informações adicionais quando for necessário.

[ctx: @action]
en: Reload All
pt: Recarregar Tudo

[ctx: @info:tooltip]
en: Revert all open documents
pt: Reverter todos os documentos abertos

[ctx: @info:whatsthis]
en: Revert all open documents, returning to the previously saved state.
pt: Reverte todos os documentos abertos, voltando ao estado gravado anteriormente.

[ctx: @action]
en: &Close
pt: Fe&char

[ctx: @info:tooltip]
en: Close file
pt: Fechar o ficheiro

[ctx: @info:whatsthis]
en: Closes current file.
pt: Fecha o ficheiro actual.

[ctx: @action]
en: Clos&e All
pt: Fech&ar Tudo

[ctx: @info:tooltip]
en: Close all open documents
pt: Fechar todos os documentos abertos

[ctx: @info:whatsthis]
en: Close all open documents, prompting for additional information when necessary.
pt: Fecha todos os documentos abertos, pedindo informações adicionais quando necessário.

[ctx: @action]
en: Close All Ot&hers
pt: Fec&har Todos os Outros

[ctx: @info:tooltip]
en: Close all other documents
pt: Fechar todos os outros documentos

[ctx: @info:whatsthis]
en: Close all open documents, with the exception of the currently active document.
pt: Fecha todos os documentos abertos, com a excepção do documento activo no momento.

[ctx: @action]
en: Show Annotate on Current Document
pt: Mostrar a Anotação no documento actual

[ctx: @action]
en: Annotate
pt: Anotar

en: Could not annotate the document because it is not part of a version-controlled project.
pt: Não foi possível anotar o documento, porque não faz parte de um projecto com controlo de versões.

en: Configure Text Editor
pt: Configurar o Editor de Texto

[ctx: @info:tooltip]
en: Configure environment variables
pt: Configurar as variáveis de ambiente

[ctx: @title:window]
en: Launch Configurations
pt: Configurações de Lançamento

[ctx: @info:tooltip]
en: Add a new launch configuration.
pt: Adicionar uma nova configuração de lançamento.

[ctx: @info:tooltip]
en: Delete selected launch configuration.
pt: Apagar a configuração de lançamento seleccionada.

en: No launch configurations available. (Is any of the Execute plugins loaded?)
pt: Não está disponível nenhuma configuração de lançamento. (Está carregado algum dos 'plugins' de Execução?)

[ctx: @action:inmenu]
en: Rename Configuration
pt: Mudar o Nome da Configuração

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete Configuration
pt: Apagar a Configuração

en: Selected Launch Configuration has unsaved changes. Do you want to save it?
pt: A configuração de lançamento tem alterações por gravar. Deseja gravá-las?

[ctx: @title:window]
en: Unsaved Changes
pt: Alterações Não Gravadas

[ctx: %1 is a launcher name]
en: No configuration is needed for '%1'
pt: Não é necessária nenhuma configuração para o '%1'

en: <i>Select a configuration to edit from the left,<br>or click the "Add" button to add a new one.</i>
pt: <i>Seleccione uma configuração a editar à esquerda<br/>ou carregue no botão "Adicionar" para adicionar uma nova.</i>

en: Editing %2: <b>%1</b>
pt: A editar o %2: <b>%1</b>

[ctx: @title:column Name of the Launch Configurations]
en: Name
pt: Nome

[ctx: @title:column Type of the Launch Configurations (i.e. Python Application, C++ Application)]
en: Type
pt: Tipo

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addConfig)
en: Add
pt: Adicionar

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteConfig)
en: Remove
pt: Remover

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, debugLabel)
en: Debugger:
pt: Depurador:

[ctx: @title:window]
en: Loaded Plugins
pt: 'Plugins' Carregados

en: <html><font size="4">Plugins loaded for <b>%1</b></font></html>
pt: <html><font size="4">'Plugins' carregados para <b>%1</b></font></html>

en:  (read only)
pt:  (apenas para leitura)

[ctx: @info:tooltip %1 = application name]
en: Configure %1
pt: Configurar o %1

[ctx: @info:whatsthis]
en: Lets you customize %1.
pt: Permite-lhe personalizar o %1.

[ctx: @action]
en: Configure Notifications...
pt: Configurar as Notificações...

[ctx: @info:tooltip]
en: Configure notifications
pt: Configurar as notificações

[ctx: @info:whatsthis]
en: Shows a dialog that lets you configure notifications.
pt: Mostra uma janela que lhe permite configurar as notificações.

[ctx: @action]
en: Loaded Plugins
pt: 'Plugins' Carregados

[ctx: @info:tooltip]
en: Show a list of all loaded plugins
pt: Mostrar uma lista com todos os 'plugins' carregados

[ctx: @info:whatsthis]
en: Shows a dialog with information about all loaded plugins.
pt: Mostra uma janela com informações sobre todos os 'plugins' carregados.

[ctx: @action]
en: &Next Window
pt: Janela Segui&nte

[ctx: @info:tooltip]
en: Next window
pt: Janela seguinte

[ctx: @info:whatsthis]
en: Switches to the next window.
pt: Muda para a janela seguinte.

[ctx: @action]
en: &Previous Window
pt: Janela &Anterior

[ctx: @info:tooltip]
en: Previous window
pt: Janela anterior

[ctx: @info:whatsthis]
en: Switches to the previous window.
pt: Muda para a janela anterior.

[ctx: @action]
en: Jump to Next Outputmark
pt: Ir para a Marcação de Saída Seguinte

[ctx: @action]
en: Jump to Previous Outputmark
pt: Ir para a Marcação de Saída Anterior

[ctx: @action]
en: Split View &Top/Bottom
pt: Dividir a Área em Cima/Bai&xo

[ctx: @info:tooltip]
en: Split horizontal
pt: Dividir horizontalmente

[ctx: @info:whatsthis]
en: Splits the current view horizontally.
pt: Divide a janela actual na horizontal.

[ctx: @action]
en: Split View &Left/Right
pt: Dividir a Área em Es&querda/Direita

[ctx: @info:tooltip]
en: Split vertical
pt: Dividir verticalmente

[ctx: @info:whatsthis]
en: Splits the current view vertically.
pt: Divide a janela actual na vertical.

[ctx: @action]
en: &Next Split View
pt: Janela Dividida Segui&nte

[ctx: @info:tooltip]
en: Next split view
pt: Janela dividida seguinte

[ctx: @info:whatsthis]
en: Switches to the next split view.
pt: Muda para a janela dividida seguinte.

[ctx: @action]
en: &Previous Split View
pt: Janela Dividida &Anterior

[ctx: @info:tooltip]
en: Previous split view
pt: Janela dividida anterior

[ctx: @info:whatsthis]
en: Switches to the previous split view.
pt: Muda para a janela dividida anterior.

[ctx: @action new file]
en: &New
pt: &Novo

[ctx: @action Shorter Text for 'New File' shown in the toolbar]
en: New
pt: Novo

[ctx: @info:tooltip]
en: New file
pt: Novo ficheiro

[ctx: @info:whatsthis]
en: Creates an empty file.
pt: Cria um ficheiro em branco.

[ctx: @action]
en: &Add Tool View...
pt: &Adicionar uma Janela de Ferramenta...

[ctx: @info:tooltip]
en: Add tool view
pt: Adicionar uma janela de ferramentas

[ctx: @info:whatsthis]
en: Adds a new tool view to this window.
pt: Adiciona uma janela de ferramentas nova a esta janela.

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Top/Bottom
pt: Dividir a Área em Cima/Baixo

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Left/Right
pt: Dividir a Área em Esquerda/Direita

[ctx: @action:inmenu]
en: New File
pt: Novo Ficheiro

[ctx: @action:inmenu]
en: Reload
pt: Recarregar

[ctx: @action:inmenu]
en: Reload All
pt: Recarregar Tudo

[ctx: @action:inmenu]
en: Add Tool View
pt: Adicionar uma Janela de Ferramenta

[ctx: @action:inmenu]
en: Lock the Panel from Hiding
pt: Impedir o Painel de se Esconder

en: %1|All Project Files (%1)
pt: %1|Todos os Ficheiros de Projectos (%1)

[ctx: @title:tab]
en: Select Source
pt: Seleccionar a Origem

en: Select a build system setup file, existing KDevelop project, or any folder to open as a project
pt: Seleccione um ficheiro de configuração do sistema de compilação, um projecto existente do KDevelop ou qualquer pasta para os abrir como um projecto

[ctx: @title:window]
en: Open Project
pt: Abrir um Projecto

[ctx: @title:tab]
en: Project Information
pt: Informação do Projecto

en: Open "%1" as project
pt: abrir o "%1" como um projecto

en: Selected URL is invalid
pt: O URL seleccionado é inválido

[ctx: @item:inlistbox]
en: Open existing file "%1"
pt: Abrir o ficheiro existente "%1"

[ctx: @info:whatsthis]
en: Use this command to show or hide the view's statusbar.
pt: Use este comando para mostrar ou esconder a barra de estado da janela.

en: The document "%1" has unsaved changes. Would you like to save them?
pt: O documento "%1" tem alterações por gravar. Deseja gravá-las?

[ctx: @title:window]
en: Close Document
pt: Fechar o Documento

en: The document "%1" has unsaved changes and was modified by an external process.
    Do you want to overwrite the external changes?
pt: O documento "%1" tem alterações não gravadas e foi modificado por um processo externo.
    Deseja substituir as alterações externas?

[ctx: @action:button]
en: Overwrite External Changes
pt: Substituir as Alterações Externas

en: Plugin
pt: 'Plugin'

en: Todo
pt: Por fazer

[ctx: @item problem severity]
en: Hint
pt: Sugestão

[ctx: @item problem severity]
en: Warning
pt: Aviso

[ctx: @item problem severity]
en: Error
pt: Erro

[ctx: @info:tooltip]
en: Re-parse all watched documents
pt: Processar de novo todos os documentos vigiados

[ctx: @title:column source of problem]
en: Source
pt: Origem

[ctx: @title:column problem description]
en: Problem
pt: Problema

[ctx: @title:column file where problem was found]
en: File
pt: Ficheiro

[ctx: @title:column line number with problem]
en: Line
pt: Linha

[ctx: @title:column column number with problem]
en: Column
pt: Coluna

[ctx: @info:tooltip]
en: Cancel this operation
pt: Cancelar esta operação

[ctx: @info]
en: Aborting...
pt: A cancelar...

[ctx: @info:tooltip]
en: Open detailed progress dialog
pt: Abrir a janela de evolução detalhada

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide detailed progress window
pt: Esconder janela de evolução detalhada

[ctx: @info:tooltip]
en: Show detailed progress window
pt: Mostrar a janela de evolução detalhada

en: Loading Project %1
pt: A Carregar o Projecto %1

[ctx: %1: Project name]
en: Loading %1
pt: A carregar o %1

en: Unable to load the project file %1.<br>The project has been removed from the session.
pt: Não foi possível carregar o ficheiro do projecto %1.<br/>O projecto foi removido da sessão.

en: Unable to create hidden dir (%1) for developer file
pt: Não foi possível criar a pasta escondida (%1) para o ficheiro de desenvolvimento

en: Unable to get project file: %1
pt: Não foi possível obter o ficheiro do projecto: %1

en: Could not load %1, a project with the same name '%2' is already open.
pt: Não foi possível carregar o %1, por já existir um projecto '%2' com o mesmo nome.

en: Could not load project management plugin <b>%1</b>.<br>Check that the required programs are installed, or see console output for more information.
pt: Não foi possível carregar o 'plugin' de gestão de projectos <b>%1</b>.<br>Verifique se os programas necessários estão instalados ou veja o resultado na consola para obter mais informações.

en: The project importing plugin (%1) does not support the IProjectFileManager interface.
pt: O 'plugin' de importação do projecto (%1) não suporta a interface IProjectFileManager.

en: Could not open project.
pt: Não foi possível abrir o projecto.

en: Could not store developer specific project configuration.
    Attention: The project settings you changed will be lost.
pt: Não foi possível guardar a configuração específica do projecto.
    Atenção: A configuração do projecto que alterar perder-se-á.

[ctx: @title:window]
en: Configure Project %1
pt: Configurar o Projecto %1

en: Invalid Location: %1
pt: Localização Inválida: %1

en: Already opening %1, not opening again
pt: Já está a abrir o '%1'; não será aberto de novo

[ctx: @action:button]
en: Override
pt: Substituto

[ctx: @info:tooltip]
en: Continue to open the project and use the just provided project configuration
pt: Continue para abrir o projecto e usar a configuração acabada de fornecer

[ctx: @action:button]
en: Open Existing File
pt: Abrir o Ficheiro Existente

[ctx: @info:tooltip]
en: Continue to open the project but use the existing project configuration
pt: Continuar para abrir o projecto, mas usando a configuração existente do mesmo

[ctx: @info:tooltip]
en: Cancel and do not open the project
pt: Cancelar e não abrir o projecto

en: There already exists a project configuration file at %1.
    Do you want to override it or open the existing file?
pt: Já existe um ficheiro de configuração do projecto em %1.
    Deseja substituí-lo ou abrir o ficheiro existente?

[ctx: @title:window]
en: Override Existing Project Configuration
pt: Substituir a Configuração do Projecto Existente

en: Unable to create configuration file %1
pt: Não foi possível criar o ficheiro de configuração %1

en: Reopen the current project?
pt: Deseja abrir de novo o projecto actual?

[ctx: @action:button]
en: Reopen
pt: Reabrir

[ctx: @action]
en: Open / Import Project...
pt: Abrir / Importar um Projecto...

[ctx: @info:tooltip]
en: Open or import project
pt: Abrir ou importar um projecto

[ctx: @info:whatsthis]
en: Open an existing KDevelop project or import an existing Project into KDevelop. This entry allows one to select a KDevelop project file or an existing directory to open it in KDevelop. When opening an existing directory that does not yet have a KDevelop project file, the file will be created.
pt: Abre um projecto existente do KDevelop ou importa um projecto existente para o KDevelop. Este item permite seleccionar um ficheiro de projecto do KDevelop ou uma pasta existente para o abrir no KDevelop. Ao abrir uma pasta existente que ainda não tenha um ficheiro de projecto do KDevelop, será criado o ficheiro.

[ctx: @action]
en: Fetch Project...
pt: Obter o Projecto...

[ctx: @info:tooltip]
en: Fetch project
pt: Obter um projecto

[ctx: @info:whatsthis]
en: Guides the user through the project fetch and then imports it into KDevelop.
pt: Conduz o utilizador pelo processo de obtenção do projecto e posterior importação para o KDevelop.

[ctx: @action]
en: Close Project(s)
pt: Fechar os Projectos

[ctx: @info:tooltip]
en: Closes all currently selected projects
pt: Fecha todos os projectos seleccionados de momento

[ctx: @action]
en: Open Configuration...
pt: Abrir a Configuração...

[ctx: @action]
en: Commit Current Project...
pt: Enviar o Projecto Actual...

[ctx: @action]
en: Commit...
pt: Enviar...

[ctx: @action]
en: Open Recent Project
pt: Abrir um Projecto Recente

[ctx: @info:whatsthis]
en: Opens recently opened project.
pt: Abre um projecto aberto recentemente.

[ctx: @action]
en: Open Project for Current File
pt: Abrir o Projecto para o Ficheiro Actual

en: Project already open: %1
pt: O projecto já está aberto: %1

en: No active document
pt: Nenhum documento activo

[ctx: @title:window]
en: Project Already Open
pt: Projecto Já Aberto

en: The project you're trying to open is already open in at least one other session.<br>What do you want to do?
pt: O projecto que está a abrir já está aberto pelo menos numa outra sessão.<br/>O que deseja fazer?

[ctx: @option:radio]
en: Add project to current session
pt: Adicionar o projecto à sessão actual

[ctx: @option:radio]
en: Open session %1
pt: Abrir a sessão %1

en: No enabled plugin supports this repository URL: %1
pt: Nenhum 'plugin' activo suporta este URL de repositório: %1

[ctx: @action]
en: Reparse the Entire Project
pt: Processar o Projecto Inteiro de Novo

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, managerCombo)
en: Select the Management Plugin to use for this project
pt: Seleccione o 'Plugin' de Gestão a usar para este projecto

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Project manager:
pt: Gestor de projectos:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, nameEdit)
en: Provide a name for the project
pt: Indique um nome para o projecto

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
pt: Nome:

[ctx: @item:inlistbox]
en: From File System
pt: Do Sistema de Ficheiros

en: Could not create the directory: %1
pt: Não foi possível criar a pasta: %1

en: You need to specify a valid or nonexistent directory to check out a project
pt: Tem de indicar uma pasta válida ou inexistente para onde obter o projecto

en: You need to specify the source for your remote project
pt: Tem de indicar a origem do seu projecto remoto

en: You need to specify an empty folder as your project destination
pt: Tem de indicar uma pasta vazia como destino do seu projecto

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Source:
pt: Origem:

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Destination
pt: Destino

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Directory:
pt: Pasta:

[ctx: @info:placeholder]
note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KUrlRequester, workingDir)
en: Select the directory to use...
pt: Seleccione a pasta a usar...

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, sourceBox)
en: Source
pt: Origem

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, get)
en: Get
pt: Obter

[ctx: launch mode]
en: Debug
pt: Depurar

[ctx: launch mode]
en: Profile
pt: Perfil

[ctx: launch mode]
en: Execute
pt: Executar

en: The current launch configuration does not support the '%1' mode.
pt: A configuração de lançamento actual não suporta o modo '%1'.

[ctx: @action]
en: Configure Launches...
pt: Configurar os Lançamentos...

[ctx: @info:tooltip]
en: Open Launch Configuration Dialog
pt: Abrir a Janela de Configuração do Lançamento

[ctx: @info:whatsthis]
en: Opens a dialog to setup new launch configurations, or to change the existing ones.
pt: Abre uma janela para criar configurações de lançamento novas ou alterar as existentes.

[ctx: @action]
en: Execute Launch
pt: Executar o Lançamento

[ctx: @action Short text for 'Execute Launch' used in the toolbar]
en: Execute
pt: Executar

[ctx: @info:tooltip]
en: Execute current launch
pt: Executar o lançamento actual

[ctx: @info:whatsthis]
en: Executes the target or the program specified in currently active launch configuration.
pt: Executa o alvo ou o programa indicado na janela de configuração do módulo de lançamento activo de momento.

[ctx: @action Short text for 'Debug Launch' used in the toolbar]
en: Debug
pt: Depurar

[ctx: @action]
note: i18n("Profile Launch"), this); profileAction->setToolTip(i18nc("@info:tooltip", "Profile current launch")); profileAction->setWhatsThis(i18nc("@info:whatsthis", "Executes the target or the program specified in currently active launch configuration inside a Profiler.")); ac->addAction("run_profile", 
en: Stop All Jobs
pt: Parar Todas as Tarefas

[ctx: @action Short text for 'Stop All Jobs' used in the toolbar]
en: Stop All
pt: Parar Tudo

[ctx: @info:tooltip]
en: Stop all currently running jobs
pt: Pára todas as tarefas em execução

[ctx: @info:whatsthis]
en: Requests that all running jobs are stopped.
pt: Pede para que todas as tarefas em execução sejam interrompidas.

[ctx: @action]
en: Stop
pt: Parar

[ctx: @action Short text for 'Stop' used in the toolbar]
en: Stop
pt: Parar

[ctx: @info:tooltip]
en: Menu allowing to stop individual jobs
pt: Menu que permite parar as tarefas individuais

[ctx: @info:whatsthis]
en: List of jobs that can be stopped individually.
pt: Lista das tarefas que podem ser interrompidas individualmente.

[ctx: @title:menu]
en: Current Launch Configuration
pt: Configuração de Lançamento Actual

[ctx: @info:tooltip]
en: Current launch configuration
pt: Configuração de lançamento actual

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select which launch configuration to run when run is invoked.
pt: Seleccione a configuração de lançamento a executar quando for invocada a operação.

[ctx: @item:inmenu]
en: <%1> Unnamed job
pt: <%1> Tarefa sem nome

en: New %1 Launcher
pt: Novo Lançamento de %1

[ctx: @title:menu]
en: %1 As...
pt: %1 Como...

en: Host System
pt: Sistema Anfitrião

en: Allows to select a runtime
pt: Permite seleccionar um ambiente de execução

en: Runtime: %1
pt: Ambiente de Execução: %1

[ctx: @title:window]
en: Save Modified Files?
pt: Gravar os Ficheiros Modificados?

en: The following files have been modified. Save them?
pt: Os seguintes ficheiros foram modificados. Deseja gravá-los?

[ctx: @action:button]
en: Save &None
pt: &Não Gravar Nenhum

[ctx: @info:tooltip]
en: Discard all modifications
pt: Esquecer todas as modificações

en: (no projects)
pt: (sem projectos)

[ctx: @info:tooltip]
en: Delete session
pt: Apagar a sessão

[ctx: @title:window]
en: Pick a Session
pt: Escolher uma Sessão

[ctx: @action:button]
en: Run
pt: Executar

[ctx: @info:tooltip]
en: Active session.
    pid %1, app %2, host %3
pt: Sessão activa.
    PID %1, aplicação %2, máquina %3

en: Running
pt: Em execução

[ctx: @title:window]
en: Cannot Delete Session
pt: Não é Possível Apagar a Sessão

[ctx: @info]
en: <p>Cannot delete a locked session.
pt: <p>Não é possível apagar uma sessão bloqueada</p>.

[ctx: @info]
en: <p>The session <b>%1</b> is locked by %2 on %3 (PID %4).
pt: <p>A sessão <b>%1</b> está bloqueada por %2 em %3 (PID %4).

[ctx: @info]
en: The session <b>%1</b> and all contained settings will be deleted. The projects will stay unaffected. Do you really want to continue?
pt: Será removida a sessão <b>%1</b> e toda a configuração nela contida. Os projectos permanecerão sem alterações. Deseja mesmo continuar?

[ctx: @title:window]
en: Delete Session
pt: Apagar a Sessão

en: The current session and all contained settings will be deleted. The projects will stay unaffected. Do you really want to continue?
pt: Será removida a sessão actual e toda a configuração nela contida. Os projectos permanecerão sem alterações. Deseja mesmo continuar?

[ctx: @title:window]
en: Rename Session
pt: Mudar o Nome da Sessão

[ctx: @label:textbox]
en: New session name:
pt: Nome da nova sessão:

en: Session Manager
pt: Gestor de Sessões

[ctx: @action:inmenu]
en: Start New Session
pt: Iniciar uma Nova Sessão

[ctx: @info:tooltip]
en: Start a new KDevelop instance with an empty session
pt: Iniciar uma nova instância do KDevelop com uma sessão vazia

[ctx: @action]
en: Rename Current Session...
pt: Mudar o Nome da Sessão Actual...

[ctx: @action]
en: Delete Current Session...
pt: Apagar a Sessão Actual...

[ctx: @action]
en: Quit
pt: Sair

en: Copy of %1
pt: Cópia de %1

[ctx: @title:column]
en: Identity
pt: Identidade

[ctx: @title:column]
en: Contents
pt: Conteúdo

[ctx: @title:column]
en: State
pt: Estado

[ctx: @title:column]
en: Name
pt: Nome

[ctx: @label:textbox]
en: Filter:
pt: Filtro:

en: Create New Session
pt: Criar uma Nova Sessão

[ctx: @info:shell]
en: Running %1 instance (PID: %2) detected, making this one visible instead of starting a new one
pt: Foi detectada uma instância de %1 (PID: %2) em execução; a tornar esta visível em vez de iniciar uma nova

[ctx: @info:shell]
en: Running %1 instance (PID: %2) is apparently hung
pt: A instância de %1 em execução (PID: %2) está possivelmente bloqueada

[ctx: @info]
en: The given application did not respond to a DBUS call, it may have crashed or is hanging.
pt: A aplicação indicada não respondeu à chamada de DBUS; pode ter estoirado ou bloqueado.

[ctx: @info]
en: Failed to lock the session <em>%1</em>, already locked by %2 on %3 (PID %4).
pt: Não foi possível bloquear a sessão <em>%1</em>, já bloqueada por %2 em %3 (PID %4).

[ctx: @info]
en: Failed to lock the session <em>%1</em> (lock-file unavailable).
pt: Não foi possível bloquear a sessão <em>%1</em> (ficheiro de bloqueio indisponível).

[ctx: @info]
en: <p>Please, close the offending application instance or choose another session to launch.</p>
pt: <p>Por favor, feche a instância da aplicação em questão ou escolha outra sessão a lançar.</p>

[ctx: @action:button]
en: Retry Startup
pt: Repetir o Arranque

[ctx: @action:button]
en: Choose Another Session
pt: Escolher Outra Sessão

[ctx: @title:window]
en: Failed to Lock Session %1
pt: Não Foi Possível Bloquear a Sessão %1

[ctx: @info]
en: The session %1 is already active in another running instance.
pt: A sessão %1 já está activa noutra instância em execução.

en: Analyzers
pt: Analisadores

en: Configure Analyzers
pt: Configurar os Analisadores

en: Configure Background Parser
pt: Configurar o Processador de Segundo Plano

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, kcfg_enable)
en: <p>Enables or disables the background parser.<br>If unsure, leave it enabled. Disabling the background parser will disable large parts of KDevelop's functionality.</p>
pt: <p>Activa ou desactiva o processamento em segundo plano.<br/>Se não tiver a certeza, deixe-o activo. A desactivação do processador em segundo plano irá desactivar bastantes funcionalidades do KDevelop.</p>

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_enable)
en: Enable Background Parser
pt: Activar o Processador em Segundo Plano

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_delay)
en: The time to wait before the document is re-analyzed when you edit it.
pt: O tempo a esperar antes de o documento voltar a ser analisado quando o editar.

[ctx: @label:spinbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Delay:
pt: Atraso:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_threads)
en: The maximum number of parallel instances the background parser uses. If unsure, select 1 or 2.
pt: O número máximo de instâncias em paralelo que o processador em segundo plano usa. Se não tiver a certeza, seleccione 1 ou 2.

[ctx: @label:spinbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Maximum number of threads:
pt: Número máximo de tarefas:

[ctx: @item:valuesuffix]
note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_threads)
en:  threads
pt:  tarefas

en: Configure Documentation
pt: Configurar a Documentação

en: No Source Formatter available
pt: Nenhuma formatação de código disponível

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPreview) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, previewLabel)
en: Preview:
pt: Antevisão:

en: Environment
pt: Ambiente

en: Configure Environment Variables
pt: Configurar as Variáveis de Ambiente

en: %1 (default profile)
pt: %1 (perfil predefinido)

[ctx: @title:column]
en: Variable
pt: Variável

[ctx: @title:column]
en: Value
pt: Valor

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter variable...
pt: Introduzir a variável...

[ctx: @title:window]
en: Enter Name of New Environment Profile
pt: Indique o Nome do Novo Perfil de Ambiente

[ctx: @title:window]
en: Batch Edit Mode
pt: Modo de Edição em Lote

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Environment profile:
pt: Perfil do ambiente:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, addProfileButton)
en: Add profile...
pt: Adicionar um perfil...

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, cloneProfileButton)
en: Clone profile...
pt: Clonar o perfil...

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeProfileButton)
en: Remove profile
pt: Remover o perfil

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, setAsDefaultProfileButton)
en: Set as default
pt: Configurar como predefinido

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeVariableButton)
en: Remove variable
pt: Remover a variável

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, batchModeEditButton)
en: Batch edit mode
pt: Modo de edição em lote

[ctx: @item:valuesuffix]
en:  file |  files
pt[0]:  ficheiro
pt[1]:  ficheiros

en: Language Support
pt: Suporte à Linguagem

en: Configure Code-Completion and Semantic Highlighting
pt: Configurar a Completação de Código e o Realce Semântico

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Code Completion
pt: Completação de Código

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_automaticInvocation)
en: If disabled, the code completion widget will never show automatically.
pt: Se estiver desactivado, o item de completação de código nunca irá aparecer automaticamente.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Enable automatic invocation:
pt: Activar a invocação automática:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_7)
en: Choose whether to display additional information for the currently selected codecompletion item.
pt: Escolha se deve mostrar informações adicionais para o item de completação de código seleccionado de momento.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Additional information for current item:
pt: Informação adicional para o item actual:

[ctx: info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showMultiLineSelectionInformation)
en: Choose whether to display additional information for the currently selected code completion item.
pt: Escolha se deve mostrar informações adicionais para o item de completação de código seleccionado de momento.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_completionDetail)
en: <p>The code completion UI has a minimal mode and a detailed mode.<br>Choose in what cases full code completion will be displayed.</p>
pt: <p>A interface de completação de código tem um modo mínimo e um modo detalhado.<br/>Escolha em que casos será apresentada a completação total de código.</p>

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Detailed completion:
pt: Completação detalhada:

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_completionDetail)
en: Never
pt: Nunca

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_completionDetail)
en: When Invoked Manually
pt: Ao Invocar Manualmente

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_completionDetail)
en: Always
pt: Sempre

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Semantic Code Highlighting
pt: Realce Semântico de Código

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, localColorizationLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kcfg_localColorization)
en: <p>This setting decides about the intensity of colors for local variables, for example function arguments, variables and the like.</p>
pt: <p>Esta opção decide a intensidade das cores para as variáveis locais, como os argumentos das funções, as variáveis e outros itens.</p>

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, localColorizationLabel)
en: Local colorization intensity:
pt: Intensidade da coloração local:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_globalColorSource) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_9)
en: <p>By default, the global colors for types, functions, namespaces and so forth are auto-generated and will adapt to the selected editor theme based on the global colorization intensity. If you want to have full control over the colors, you can instead use the editor theme as color source. You can then fine tune the colors in the settings under Editor &gt; Color Themes &gt; Highlighting Text Styles &gt; KDevelop/Semantic Colors.</p>
pt: <p>Por omissão, as cores globais dos tipos, funções, espaços de nomes, entre outros, são geradas automaticamente e adaptar-se-ão ao tema seleccionado do editor, com base na intensidade da coloração global. Se quiser ter o controlo total sobre as cores, pode usar em alternativa o tema do editor como ponto de partida. Depois poderá ajustar as cores na configuração em Editor &gt; Temas de Cores &gt; Estilos de Realce do Texto &gt; KDevelop/Cores Semânticas.</p>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_globalColorSource)
en: Auto-Generated
pt: Gerado Automaticamente

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_globalColorSource)
en: From Editor Theme
pt: Do Tema do Editor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Global colors:
pt: Cores globais:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kcfg_globalColorization) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, globalColorizationLabel)
en: <p>This settings lets you change the intensity of globally accessible types, for example classes, methods, functions etc.</p>
pt: <p>Esta opção permite-lhe alterar a intensidade dos tipos acessíveis a nível global, como as classes, métodos, funções, etc.</p>

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, globalColorizationLabel)
en: Global colorization intensity:
pt: Intensidade da coloração global:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_highlightSemanticProblems)
en: <p>Highlight semantic problems, such as non-existent or inaccessible declarations.</p>
pt: <p>Realçar os problemas semânticos, como declarações não encontradas ou não acessíveis.</p>

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Highlight semantic problems:
pt: Realçar os problemas semânticos:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_highlightProblematicLines)
en: <p>When enabled, lines with errors will get additionally highlighted and their positions get marked in the scrollbar.</p>
pt: <p>Quando estiver activo, as linhas com erros ficarão realçadas e as suas posições ficam marcadas na barra de posicionamento.</p>

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Highlight problematic lines:
pt: Realçar as linhas problemáticas:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, boldDeclarationsLabel)
en: <html><head/><body><p>Use bold font for declarations such as classes, functions, local variables, etc.</p></body></html>
pt: <html><head/><body><p>Usar o texto a negrito para as declarações das classes, funções, variáveis locais, etc.</p></body></html>

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, boldDeclarationsLabel)
en: Bold font for declarations:
pt: Texto negrito para as declarações:

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Problems shown as inline notes:
pt: Problemas visíveis como notas incorporadas:

[ctx: @item:inlistbox inline problems shown]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_problemInlineNotesLevel)
en: None
pt: Nenhum

[ctx: @item:inlistbox inline problems shown]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_problemInlineNotesLevel)
en: Errors
pt: Erros

[ctx: @item:inlistbox inline problems shown]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_problemInlineNotesLevel)
en: Warnings and Errors
pt: Avisos e Erros

[ctx: @item:inlistbox inline problems shown]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_problemInlineNotesLevel)
en: Hints, Warnings and Errors
pt: Informações, Avisos e Erros

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3)
en: Space-separated list of words that make a comment represent a TODO item
pt: Uma lista, separada por espaços, das palavras que compõem um comentário TODO (item por-fazer)

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: TODO marker words:
pt: Palavras de marcação 'Por-Fazer':

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_todoMarkerWords)
en: Space-separated list of words that make a comment represent a TODO item.
pt: Uma lista, separada por espaços, das palavras que compõem um comentário TODO (item por-fazer).

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Project Parsing
pt: Processamento do Projecto

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPluralHandlingSpinBox, kcfg_minFilesForSimplifiedParsing)
en: <p>When a project contains more files than this number, the project will be
    parsed in simplified mode, increasing the efficiency by gathering less information. Global code navigation and quickopen capabilities will be reduced.</p>
pt: <p>Quando um projecto contém mais ficheiros que o número aqui indicado, o projecto será processado no modo simplificado, o que aumenta a eficiência, recolhendo para tal menos informações.
    A navegação global pelo código e as capacidades de abertura rápida serão reduzidas.</p>

[ctx: @label:spinbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Minimum project size for simplified parsing:
pt: Tamanho mínimo do projecto para o processamento simplificado:

[ctx: @title:group]
en: Core
pt: Base

[ctx: @title:group]
en: Project Management
pt: Gestão de Projectos

[ctx: @title:group]
en: Version Control
pt: Controlo de Versões

[ctx: @title:group]
en: Utilities
pt: Utilitários

[ctx: @title:group]
en: Documentation
pt: Documentação

[ctx: @title:group]
en: Language Support
pt: Suporte às Linguagens

[ctx: @title:group]
en: Debugging
pt: Depuração

[ctx: @title:group]
en: Testing
pt: Testes

[ctx: @title:group]
en: Analyzers
pt: Analisadores

[ctx: @title:group]
en: Runtimes
pt: Ambientes de Execução

[ctx: @title:group]
en: Other
pt: Outros

en: Plugins
pt: 'Plugins'

en: Configure Plugins
pt: Configurar os 'Plugins'

note: i18n: ectx: label, entry (parseAllProjectSources), group (Project Manager)
en: Schedule all project source code to be parsed by the language support in the background
pt: Escalonar em segundo plano o processamento de todo o código-fonte do projecto pelo suporte à linguagem

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (parseAllProjectSources), group (Project Manager)
en: If this option is set, KDevelop will schedule all source code
            found by the current build system for parsing by the appropriate language
            support part.  This will enable more complete language support, but may
            be slower.
pt: Se esta opção estiver assinalada, o KDevelop irá agendar todo o código-fonte
    descoberto pelo sistema de compilação actual para ser processado pela componente
    de suporte à linguagem apropriada. Isto irá activar um suporte mais completo
    à linguagem, mas poderá ser mais lento.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (projectsBaseDirectory), group (Project Manager)
en: Chooses the base directory where new projects are created.
pt: Seleccione a pasta de base onde serão criados os projectos novos.

note: i18n: ectx: label, entry (saveDocuments), group (Project Manager)
en: Save all open documents before building anything
pt: Gravar todos os documentos abertos antes de compilar algo

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (saveDocuments), group (Project Manager)
en: If this option is set all open documents will be automatically saved before any build is started.
pt: Se esta opção estiver assinalada, todos os documentos abertos serão gravados automaticamente antes do início de qualquer compilação.

en: Projects
pt: Projectos

en: Configure Projects
pt: Configurar os Projectos

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, kcfg_projectsBaseDirectory)
en: Select the base directory where new projects are to be created
pt: Seleccione a pasta de base onde serão criados os projectos novos

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Projects base directory:
pt: Pasta de base dos projectos:

[ctx: @info:tolltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_parseAllProjectSources)
en: Parse all files in a project after the project has been opened
pt: Processar todos os ficheiros num projecto após a sua abertura

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_parseAllProjectSources)
en: Schedule all project files for parsing
pt: Agendar todos os ficheiros do projecto para processamento

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_saveDocuments)
en: Save all modified documents when the "build" action is triggered
pt: Gravar todos os documentos abertos antes de despoletar a acção "compilação"

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_saveDocuments)
en: Save all documents before building
pt: Gravar todos os documentos antes da compilação

en: Runtimes
pt: Ambientes de Execução

en: Configure Runtimes
pt: Configurar os Ambientes de Execução

en: Source Formatter
pt: Formatador de Código

en: Configure Source Formatter
pt: Configurar o Formatador de Código

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: General
pt: Geral

[ctx: @info:tolltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkKateOverrideIndentation)
en: Override the editor indentation mode according to the formatting style for documents without Kate modeline.
pt: Substitui o modo de indentação do editor, de acordo com o estilo de formatação dos documentos sem a linha de modo do Kate.

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkKateOverrideIndentation)
en: Override Kate Indentation Mode
pt: Substituir o Modo de Indentação do Kate

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkKateModelines)
en: Add a Kate modeline according to the formatting style to formatted documents.
pt: Adiciona uma linha de modo do Kate, de acordo com o estilo de formatação, aos documentos formatados.

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkKateModelines)
en: Add Kate Modeline
pt: Adicionar uma Linha de Modo do Kate

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Formatting Styles
pt: Estilos de Formatação

en: Templates
pt: Modelos

en: Configure Templates
pt: Configurar os Modelos

[ctx: @action:button]
en: Get More Templates
pt: Obter Mais Modelos

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, loadButton)
en: Load Template From File
pt: Carregar o Modelo de um Ficheiro

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, extractButton)
en: Clone Template
pt: Clonar o Modelo

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, UiConfig)
en: User Interface
pt: Interface do Utilizador

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Dock Window Behavior
pt: Comportamento da Janela Acoplável

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_BottomLeftCornerOwner)
en: <p>Controls whether the bottom left corner is occupied by the dock at the left, or by the dock at the bottom.</p>
pt: <p>Controla se o canto inferior esquerdo é ocupado pela área da esquerda ou pela área inferior.</p>

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Bottom left corner occupied by:
pt: Canto inferior esquerdo ocupado por:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_BottomRightCornerOwner)
en: <p>Controls whether the bottom right corner is occupied by the dock at the right, or by the dock at the bottom.</p>
pt: <p>Controla se o canto inferior direito é ocupado pela área da direita ou pela área inferior.</p>

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Bottom right corner occupied by:
pt: Canto inferior direito ocupado por:

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_BottomLeftCornerOwner)
en: Left Dock
pt: Acoplagem Esquerda

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_BottomLeftCornerOwner) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_BottomRightCornerOwner)
en: Bottom Dock
pt: Acoplagem Inferior

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_BottomRightCornerOwner)
en: Right Dock
pt: Acoplagem Direita

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Tabbed Browsing
pt: Navegação com Páginas

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_TabBarOpenAfterCurrent)
en: Controls whether to open new tabs next to the active one.
pt: Controla se deve mostrar as páginas novas a seguir à activa.

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabBarOpenAfterCurrent)
en: Open new tab after current
pt: Abrir uma página nova a seguir à actual

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_TabBarArrangeBuddies)
en: When enabled, plugins can group related files side by side.
    For example, a header file will be opened next to the implementation file.
pt: Quando estiver activo, os 'plugins' poderão agrupar os ficheiros relacionados lado-a-lado.
    Por exemplo, um ficheiro de inclusão poderá ser aberto a seguir ao ficheiro de implementação.

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabBarArrangeBuddies)
en: Arrange related documents side by side
pt: Organizar os documentos relacionados lado-a-lado

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_TabBarVisibility)
en: Enables or disables the display of the tab bar at the top of the editor window.
pt: Activa ou desactiva a visibilidade da barra de páginas no topo da janela de edição.

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabBarVisibility)
en: Show tabs
pt: Mostrar as páginas

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_CloseButtonsOnTabs)
en: Enables or disables the display of a close button in each tab in the tab bar at the top of the editor window.
pt: Activa ou desactiva a visibilidade do botão de fecho em cada página da barra de páginas no topo da janela de edição.

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CloseButtonsOnTabs)
en: Show close buttons on tabs
pt: Mostrar botões de fecho nas páginas

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Coloring
pt: Coloração

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ColorizeByProject)
en: When enabled, tabs and other widgets are colored based on the project affiliation
pt: Quando estiver activa, as páginas e os outros elementos são coloridos com base na afiliação ao projecto

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ColorizeByProject)
en: Color widgets based on the project affiliation
pt: Colorir os elementos com base na afiliação ao projecto

en: Configure User Interface
pt: Configurar a Interface de Utilizador

[ctx: @action]
en: &Reformat Source
pt: &Formatar o Código

[ctx: @action]
en: Reformat Line
pt: Formatar de Novo a Linha

[ctx: @action]
en: Reformat Files...
pt: Formatar de Novo os Ficheiros...

[ctx: @info:tooltip]
en: Format file(s) using the configured source formatter(s)
pt: Formatar os ficheiros com os formatadores de código configurados

[ctx: @info:whatsthis]
en: Formatting functionality using the configured source formatter(s).
pt: Funcionalidade de formatação com a(s) ferramenta(s) de formatação configuradas.

[ctx: @info:tooltip]
en: Reformat selection or file using <i>%1</i> (<b>%2</b>)
pt: Formatar de novo a selecção ou ficheiro com o <i>%1</i> (<b>%2</b>)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Reformats selected text or the entire file if nothing is selected, using <i>%1</i> tool with <b>%2</b> style.
pt: Volta a formatar o texto seleccionado, ou o ficheiro inteiro caso nada esteja seleccionado, usando a ferramenta <i>%1</i> com o estilo <b>%2</b>.

[ctx: @info:tooltip]
en: Reformat current line using <i>%1</i> (<b>%2</b>)
pt: Formatar de novo a linha actual com o <b>%1</b> (<b>%2</b>)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Source reformatting of line under cursor using <i>%1</i> tool with <b>%2</b> style.
pt: Formatação de código da linha sob o cursor, usando a ferramenta <b>%1</b> com o estilo <b>%2</b>.

[ctx: @info:tooltip]
en: Reformat selection or file using the configured source formatter
pt: Formatar de novo a selecção ou o ficheiro, usando o formatador de código seleccionado

[ctx: @info:whatsthis]
en: Reformats selected text or the entire file if nothing is selected, using the configured source formatter.
pt: Formatar de novo o texto seleccionado, ou o ficheiro inteiro caso nada esteja seleccionado, usando o formatador de código seleccionado.

[ctx: @info:tooltip]
en: Reformat current line using the configured source formatter
pt: Formatar de novo a linha actual, usando o formatador de código configurado

[ctx: @info:whatsthis]
en: Source reformatting of line under cursor using the configured source formatter.
pt: Formatação da linha sob o cursor, usando o formatador de código configurado.

[ctx: @title:window]
en: Reformat Files?
pt: Formatar de Novo os Ficheiros?

en: Reformat all files in the selected folder?
pt: Deseja voltar a formatar todos os ficheiros na pasta seleccionada?

[ctx: @action:button]
en: Reformat
pt: Formatar de Novo

en: Reformatting
pt: A Formatar de Novo

en: Reformat Files
pt: Formatar de Novo os Ficheiros

en: Reformatting one file | Reformatting %1 files
pt[0]: A formatar de novo um ficheiro
pt[1]: A formatar de novo %1 ficheiros

en: The style %1 is also used for the following languages:
    %2.
    Are you sure you want to delete it?
pt: O estilo %1 também é usado para as seguintes linguagens:
    %2.
    Tem a certeza que o deseja apagar?

[ctx: @title:window]
en: Deleting Style
pt: A Apagar o Estilo

en: New %1
pt: Novo %1

en: New Style
pt: Novo Estilo

en: No language selected
pt: Nenhuma língua seleccionada

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Language:
pt: Linguagem:

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Formatter:
pt: Formatação:

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Style:
pt: Estilo:

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnNewStyle)
en: New
pt: Novo

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnEditStyle)
en: Edit...
pt: Editar...

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnDelStyle) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: Delete
pt: Apagar

en: The file "%1" is modified on disk.
    
    Are you sure you want to overwrite it? (External changes will be lost.)
pt: O ficheiro "%1" foi modificado no disco.
    
    Tem a certeza que o deseja sobrepor? (As alterações externas serão perdidas.)

[ctx: @title:window]
en: Document Externally Modified
pt: O Documento foi Modificado Externamente

en:  Line: %1 Col: %2
pt:  Linha: %1 Coluna: %2

[ctx: area]
en: Code
pt: Código

[ctx: area]
en: Debug
pt: Depurar

[ctx: area]
en: Review
pt: Revisão

[ctx: @title:window]
en: Select Tool View to Add
pt: Seleccione a Ferramenta a Adicionar

en: <b>Active Working Set</b>
pt: <b>Conjunto de Trabalho Activo</b>

en: <b>Working Set</b>
pt: <b>Espaço de Trabalho</b>

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove this working set. The contained documents are not affected.
pt: Remover este espaço de trabalho. Os documentos existentes não são afectados.

[ctx: @label]
en: Documents:
pt: Documentos:

[ctx: @action:button]
en: Add All
pt: Adicionar Tudo

[ctx: @info:tooltip]
en: Add all documents that are part of this working set to the currently active working set
pt: Adicionar todos os documentos que façam parte deste espaço de trabalho ao espaço activo de momento

[ctx: @action:button]
en: Remove All
pt: Remover Tudo

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove all documents that are part of this working set from the currently active working set
pt: Remover todos os documentos que façam parte deste espaço de trabalho do espaço activo de momento

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to open and activate this document.
pt: Carregue para abrir e activar este documento.

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove this file from the current working set
pt: Remover este ficheiro do espaço de trabalho actual

[ctx: @info:tooltip]
en: Add this file to the current working set
pt: Adicionar este ficheiro ao espaço de trabalho actual

[ctx: @action:button]
en: Stash
pt: Guardar no repositório temporário

[ctx: @action:button]
en: Load
pt: Carregar

en: Line: 00000 Col: 000
pt:  Linha: 00000 Coluna: 000

[ctx: @info:tooltip]
en: Show sorted list of opened documents
pt: Mostrar uma lista ordenada com os documentos abertos

[ctx: @info]
en: (Press Ctrl+Tab to switch)
pt: (Carregue em Ctrl+Tab para mudar)

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy Filename
pt: Copiar o Nome do Ficheiro

[ctx: @action:inmenu]
en: Close
pt: Fechar

[ctx: @action:inmenu]
en: Close All Other
pt: Fechar Todos os Outros

[ctx: @action:inmenu]
en: Close All
pt: Fechar Tudo

[ctx: @info:tooltip]
en: Toggle '%1' tool view
pt: Activar/desactivar a área de ferramentas '%1'.

[ctx: @info:tooltip]
en: Right click to add new tool views.
pt: Carregue com o botão direito para adicionar novas áreas de ferramentas.

[ctx: @title:window]
en: %1 Toolbar
pt: Barra de %1

[ctx: @title:menu]
en: Tool View Position
pt: Posição da Área de Ferramentas

[ctx: @option:radio tool view position]
en: Left
pt: Esquerda

[ctx: @option:radio tool view position]
en: Bottom
pt: Fundo

[ctx: @option:radio tool view position]
en: Right
pt: Direita

[ctx: @option:radio tool view position]
en: Detached
pt: Destacada

[ctx: @action:inmenu]
en: Assign Shortcut...
pt: Atribuir um Atalho...

[ctx: @info:tooltip]
en: Use this shortcut to trigger visibility of the tool view.
pt: Usar este atalho para activar a visibilidade da área de ferramentas.

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove Tool View
pt: Remover a Área de Ferramentas

[ctx: @title:window]
en: Assign Shortcut For '%1' Tool View
pt: Atribuir o Atalho para a Área de Ferramentas '%1'

[ctx: @option:check]
en: Concentration Mode
pt: Modo de Concentração

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove most of the controls so you can focus on what matters
pt: Remove a maioria dos controlos, para que se possa focar no que interessa

[ctx: @option:check]
en: Show Left Dock
pt: Mostrar a Acoplagem Esquerda

[ctx: @option:check]
en: Show Right Dock
pt: Mostrar a Acoplagem Direita

[ctx: @option:check]
en: Show Bottom Dock
pt: Mostrar a Acoplagem Inferior

[ctx: @action]
en: Focus Editor
pt: Seleccionar o Editor

[ctx: @action]
en: Hide/Restore Docks
pt: Esconder/Repor as Acoplagens

[ctx: @action]
en: Next Tool View
pt: Janela de Ferramenta Seguinte

[ctx: @action]
en: Previous Tool View
pt: Janela de Ferramenta Anterior

[ctx: @title:menu]
en: Tool Views
pt: Janelas de Ferramentas

en: Left Button Bar
pt: Barra de Botões Esquerda

en: Right Button Bar
pt: Barra de Botões Direita

en: Bottom Button Bar
pt: Barra de Botões Inferior

[ctx: @action]
en: Close
pt: Fechar

[ctx: @info:tooltip]
en: Close message
pt: Fechar a mensagem

en: duchainify
pt: cadeia de declaração-uso

en: DUChain builder application
pt: Aplicação de criação da cadeia de declaração-uso

en: file or directory
pt: ficheiro ou pasta

en: Show warnings
pt: Mostrar os avisos

en: Show warnings and debug output
pt: Mostrar os avisos e o resultado de depuração

en: Enforce an update of the top-contexts corresponding to the given files
pt: Força uma actualização dos contextos de topo que correspondem aos ficheiros indicados

en: Enforce an update of the top-contexts corresponding to the given files and all included files
pt: Força uma actualização dos contextos de topo que correspondem aos ficheiros indicados e a todos os ficheiros incluídos

en: Number of threads to use
pt: Número de tarefas a usar

en: Features to build. Options: empty, simplified-visible-declarations, visible-declarations (default), all-declarations, all-declarations-and-uses, all-declarations-and-uses-and-AST
pt: Funcionalidades a compilar. Opções: declarações visíveis (por omissão), todas as declarações, todas as declarações e usos, todas as declarações e usos e AST

en: Print complete Definition-Use Chain on successful parse
pt: Imprimir a Cadeia de Definições Uso se processado com sucesso

en: Print complete DUChain Definitions repository on successful parse
pt: Imprimir o repositório de Cadeias de Definições-Uso completa se processado com sucesso

en: Print complete DUChain PersistentSymbolTable repository on successful parse
pt: Imprimir o repositório da Cadeia de Definições-Uso completa se processado com sucesso

en: Number defining the maximum depth where declaration details are printed
pt: Um número que define a profundidade máxima onde são impressos os detalhes da declaração

en: Dump DUChain graph (in .dot format)
pt: Gerar o grafo do DUChain (no formato .dot)

en: Print problems encountered during parsing
pt: Imprimir os problemas encontrados no processamento

en: Recursively dump errors from imported contexts.
pt: Apresentar recursivamente os erros dos contextos importados.

[ctx: @title:column]
en: Profile
pt: Perfil

[ctx: @item:inlistbox]
en: Use default profile (currently: %1)
pt: Usar o perfil predefinido (actual: %1)

[ctx: @item:inlistbox]
en: %1 (does not exist)
pt: %1 (não existe)

en: Task aborted
pt: Tarefa interrompida

en: Run all tests in %1
pt: Correr todos os testes em %1

en: You don't have write permissions for the following files; add write permissions for owner before saving?
pt: Não tem permissões de escrita para os seguintes ficheiros; adicione as permissões de escrita para o dono antes da gravação?

[ctx: @title:window]
en: Some Files are Write-Protected
pt: Alguns Ficheiros Estão Protegidos Contra Escrita

[ctx: @action:button]
en: Set Write Permissions
pt: Definir as Permissões de Escrita

[ctx: @action:button]
en: Ignore
pt: Ignorar

en: Failed adding write permissions for some files.
pt: Não foi possível adicionar permissões de escrita para alguns ficheiros.

[ctx: @title:window]
en: Failed Setting Permissions
pt: Não foi Possível Definir as Permissões

en: Working Directory does not exist: %1
pt: A pasta de trabalho não existe: %1

en: Working Directory is not absolute: %1
pt: A pasta de trabalho não é absoluta: %1

en: Process '%1' exited with status %2
    %3
pt: O processo '%1' saiu com o estado %2
    %3

en: Command finished with error %1.
pt: O comando terminou com o erro %1.

en: Command exited with value %1.
pt: O comando saiu com o valor %1.

[ctx: @action:inmenu]
en: Branches...
pt: Ramificações...

[ctx: @title:window]
en: Branch Manager
pt: Gestor de Ramificações

en: You must select a base branch from the list before creating a new branch.
pt: Deverá seleccionar uma ramificação de base antes de criar uma nova ramificação.

[ctx: @title:window]
en: New Branch
pt: Nova Ramificação

[ctx: @label:textbox]
en: Name of the new branch:
pt: Nome da nova ramificação:

en: Branch "%1" already exists.
    Please, choose another name.
pt: Já existe a ramificação "%1".
    Escolha outro nome, por favor.

en: Currently at the branch "%1".
    To delete it, please change to another branch.
pt: Está de momento na ramificação "%1".
    Para a remover, mude por favor para outra ramificação.

en: Are you sure you want to irreversibly delete the branch '%1'?
pt: Tem a certeza que deseja remover de forma irreversível a ramificação '%1'?

en: Already on branch "%1"
pt: Já está na ramificação "%1"

en: Branch "%1" doesn't exists.
    Please, choose another name.
pt: Não existe a ramificação "%1".
    Escolha outro nome, por favor.

en: You must select a branch to merge into current one from the list.
pt: Deverá seleccionar uma ramificação na lista para reunir com a actual.

en: Could not create a patch for the current version.
pt: Não foi possível criar uma modificação para a versão actual.

[ctx: @titlew:indow]
en: Unable to Retrieve Diff
pt: Não Foi Possível Obter as Diferenças

en: There are no committed differences.
pt: Não existem quaisquer diferenças gravadas.

[ctx: @title:window]
en: VCS Support
pt: Suporte ao SCV

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, newButton)
en: Creates new branch based on the selected branch
pt: Cria uma nova ramificação com base na seleccionada

[ctx: @action:button new branch]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: New
pt: Nova

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, deleteButton)
en: The same as git branch -D
pt: O mesmo que o 'git-branch -D'

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, renameButton)
en: Rename
pt: Mudar o Nome

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, diffButton)
en: <p>Show changes between the current branch (or staging area, if not empty) and the last commit on the selected branch.</p>
pt: <p>Mostrar as diferenças entre a área local (se não estiver limpa ou se for a última modificação na ramificação actual, caso contrário) e a última modificação na ramificação seleccionada.</p>

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, diffButton)
en: Compare to Branch
pt: Comparar com a Ramificação

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, checkoutButton)
en: Checkout to the selected branch
pt: Obtém a ramificação seleccionada

[ctx: @action:button checkout a version]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, checkoutButton)
en: Checkout
pt: Extrair

[ctx: @action:button merge a branch]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mergeButton)
en: Merge
pt: Reunir

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelUrl)
en: Source directory:
pt: Pasta de origem:

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Commit message:
pt: Mensagem de envio:

en: Branch "%1" already exists.
pt: Já existe a ramificação "%1".

en: Are you sure you want to rename "%1" to "%2"?
pt: Tem a certeza que deseja mudar o nome de "%1" para "%2"?

en: Author:
pt: Autor:

en: Date:
pt: Data:

en: Commit message:
pt: Mensagem de envio:

[ctx: @title:column]
en: Revision
pt: Versão

[ctx: @title:column]
en: Message
pt: Mensagem

[ctx: @title:column]
en: Author
pt: Autoria

[ctx: @title:column]
en: Date
pt: Data

[ctx: @item file was added to versioncontrolsystem]
en: Added
pt: Adicionado

[ctx: @item file was deleted from versioncontrolsystem]
en: Deleted
pt: Removido

[ctx: @item file is conflicting (versioncontrolsystem)]
en: Has Conflicts
pt: Tem Conflitos

[ctx: @item version controlled file was modified]
en: Modified
pt: Modificado

[ctx: @item file is up to date in versioncontrolsystem]
en: Up To Date
pt: Actualizado

[ctx: @item file is not known to versioncontrolsystem]
en: Unknown
pt: Desconhecido

[ctx: @title:column]
en: Filename
pt: Nome do Ficheiro

[ctx: @title:column]
en: Status
pt: Estado

[ctx: @item]
en: Added
pt: Adicionado

[ctx: @item]
en: Deleted
pt: Removido

[ctx: @item]
en: Modified
pt: Modificado

[ctx: @item]
en: Copied
pt: Copiado

[ctx: @item]
en: Replaced
pt: Substituído

[ctx: @title:column]
en: Location
pt: Localização

[ctx: @title:column]
en: Actions
pt: Acções

[ctx: @title:column]
en: Source Location
pt: Localização na Origem

[ctx: @title:column]
en: Source Revision
pt: Versão de Origem

[ctx: @action:inmenu]
en: Commit...
pt: Enviar...

[ctx: @action:inmenu]
en: Update
pt: Actualizar

[ctx: @action:inmenu]
en: Add
pt: Adicionar

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Differences...
pt: Mostrar as Diferenças...

[ctx: @action:inmenu]
en: Revert
pt: Reverter

[ctx: @action:inmenu revision history]
en: History...
pt: Histórico...

[ctx: @action:inmenu]
en: Annotation...
pt: Anotações...

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Diff...
pt: Mostrar as Diferenças...

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Diff (All Files)...
pt: Mostrar as Diferenças (Todos os Ficheiros)...

[ctx: @action:inmenu]
en: Push
pt: Envio Remoto

[ctx: @action:inmenu]
en: Pull
pt: Recepção Remota

en: There are no differences.
pt: Não existem quaisquer diferenças.

[ctx: @title:window]
en: Unable to Get Differences
pt: Não Foi Possível Obter as Diferenças

[ctx: @title:window %1: path or URL, %2: name of a version control system]
en: %2 History (%1)
pt: Histórico de %2 (%1)

en: Cannot display annotations, missing interface KTextEditor::AnnotationInterface for the editor.
pt: Não é possível mostrar as anotações, porque falta a interface KTextEditor::AnnotationInterface no editor.

en: Cannot execute annotate action because the document was not found, or was not a text document:
    %1
pt: Não foi possível executar a acção de anotação, porque o documento não foi encontrado ou então não era um documento de texto:
    %1

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy Revision Id
pt: Copiar o ID da Versão

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter the repository URL...
pt: Indicar o URL do repositório...

[ctx: @item age]
en: %1 year | %1 years
pt[0]: %1 ano
pt[1]: %1 anos

[ctx: @item age]
en: %1 month | %1 months
pt[0]: %1 mês
pt[1]: %1 meses

[ctx: @item age]
en: %1 day | %1 days
pt[0]: %1 dia
pt[1]: %1 dias

[ctx: @item age]
en: Today
pt: Hoje

[ctx: By: commit author]
en: By: %1
pt: Por: %1

[ctx: @title:window]
note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, VcsCommitDialog)
en: Select Files to Commit
pt: Seleccionar os Ficheiros a Enviar

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Commit files:
pt: Enviar os ficheiros:

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, recursiveChk)
en: Recursive
pt: Recursivo

en: Old Messages
pt: Mensagens Antigas

en: For more detailed information please see the Version Control tool view.
pt: Para informações mais detalhadas, veja a área de ferramentas de Controlo de Versões.

en: Unable to commit
pt: Não é possível enviar

[ctx: @title:window]
en: Commit Unsuccessful
pt: Envio sem Sucesso

[ctx: @action:button To make a commit]
en: Commit
pt: Enviar

en: <qt>Files will be committed:
    <ul>%1</ul>
    With message:
     <pre>%2</pre></qt>
pt: <qt>Os ficheiros serão enviados:
    <ul>%1</ul>
    Com a mensagem:
     <pre>%2</pre></qt>

[ctx: @title:window]
en: About to Commit to Repository
pt: Prestes a Enviar para o Repositório

[ctx: @label]
en: Difference between revision %1 and %2:
pt: Diferença entre a versão %1 e a %2:

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, revLabel)
en: Difference between revisions:
pt: Diferença entre versões:

[ctx: @action:inmenu]
en: Diff to Previous Revision
pt: Diferenças para a Versão Anterior

[ctx: @action:inmenu]
en: Diff between Revisions
pt: Diferenças entre Versões

[ctx: @title:window]
en: Difference To Previous
pt: Diferenças para a Anterior

[ctx: @title:window]
en: Difference between Revisions
pt: Diferenças entre Versões
