kdevproblemreporter - en to pt translation catalogue (39 entries)

en: Parser
pt: Analisador

[ctx: @title:window]
en: Problems
pt: Problemas

[ctx: @action:inmenu]
en: Solve Problem
pt: Resolver o Problema

[ctx: @action:inmenu]
en: Solve: %1
pt: Resolver: %1

[ctx: @action]
en: Force Full Update
pt: Forçar a Actualização Completa

[ctx: @info:tooltip]
en: Which files to display the problems for
pt: Quais os ficheiros para os quais mostrar problemas

[ctx: @option:check]
en: Current Document
pt: Documento Actual

[ctx: @info:tooltip]
en: Display problems in current document
pt: Mostrar os problemas no documento actual

[ctx: @option:check]
en: Open Documents
pt: Documentos Abertos

[ctx: @info:tooltip]
en: Display problems in all open documents
pt: Mostrar os problemas em todos os documentos abertos

[ctx: @option:check]
en: Current Project
pt: Projecto Actual

[ctx: @info:tooltip]
en: Display problems in current project
pt: Mostrar os problemas no projecto actual

[ctx: @option:check]
en: All Projects
pt: Todos os Projectos

[ctx: @info:tooltip]
en: Display problems in all projects
pt: Mostrar os problemas em todos os projectos

[ctx: @option:check]
en: Documents In Path
pt: Documentos na Localização

[ctx: @info:tooltip]
en: Display problems from all files in a specific path
pt: Mostrar os problemas em todos os projectos de uma dada localização

[ctx: @option:check]
en: Documents In Current Path
pt: Documentos na Localização Actual

[ctx: @info:tooltip]
en: Display problems from all files in the path of the current document
pt: Mostrar os problemas de todos os ficheiros na localização do documento actual

[ctx: @option:check]
en: Show All
pt: Mostrar Tudo

[ctx: @info:tooltip]
en: Display all problems
pt: Mostrar todos os problemas

[ctx: @info:placeholder]
en: Path Filter...
pt: Filtro de Localizações...

[ctx: @option:check]
en: Show Imports
pt: Mostrar as Importações

[ctx: @info:tooltip]
en: Display problems in imported files
pt: Mostrar os problemas nos ficheiros importados

[ctx: @info:tooltip]
en: Display errors
pt: Mostrar os erros

[ctx: @option:check]
en: Show Errors
pt: Mostrar os Erros

[ctx: @info:tooltip]
en: Display warnings
pt: Mostrar os avisos

[ctx: @option:check]
en: Show Warnings
pt: Mostrar os Avisos

[ctx: @info:tooltip]
en: Display hints
pt: Mostrar as informações

[ctx: @option:check]
en: Show Hints
pt: Mostrar as Informações

[ctx: @title:menu]
en: Grouping
pt: Agrupamento

[ctx: @option:check]
en: None
pt: Nenhum

[ctx: @option:check]
en: Path
pt: Localização

[ctx: @option:check]
en: Severity
pt: Gravidade

[ctx: @info:placeholder]
en: Search...
pt: Procurar...

[ctx: @title:menu]
en: Scope: %1
pt: Âmbito: %1

[ctx: @info:whatsthis]
en: Problems
pt: Problemas

[ctx: @title:menu]
en: Problem
pt: Problema

[ctx: @action:inmenu]
en: &Copy Description
pt: &Copiar a Descrição

[ctx: @title:menu]
en: Solve: %1
pt: Resolver: %1
