kdevqthelp - en to pt translation catalogue (31 entries)

en: Qt Compressed Help Files
pt: Ficheiros de Ajuda Comprimidos do Qt

[ctx: @title:window]
en: Modify Entry
pt: Modificar o Item

[ctx: @title:window]
en: Add New Entry
pt: Adicionar um Novo Item

en: Name cannot be empty.
pt: O nome não pode estar em branco.

[ctx: @action:button Allow user to get some API documentation with GHNS]
en: Get New Documentation
pt: Obter Nova Documentação

en: The command "qmake -query" could not provide a path to a QtHelp file (QCH).
pt: O comando "qmake -query" não conseguiu devolver a localização do ficheiro do QtHelp (QCH).

en: Documentation provided by GHNS
pt: Documentação fornecida pelo GHNS

en: Qt Compressed Help file is not valid.
pt: O ficheiro de ajuda comprimido do Qt não é válido.

en: Documentation already imported
pt: Documentação já importada

[ctx: @title:tab]
en: Qt Help
pt: Ajuda do Qt

[ctx: @title:tab]
en: Configure Qt Help Settings
pt: Configurar as Definições de Ajuda do Qt

[ctx: @info:tooltip]
en: Modify
pt: Modificar

[ctx: @info:tooltip]
en: Delete
pt: Apagar

[ctx: @info:tooltip]
en: Please uninstall this via GHNS.
pt: Por favor, desinstale isto com o GHNS.

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, boxAutoLoad)
en: Load Qt Help Documentation from System Locations
pt: Carregar a Documentação da Ajuda do Qt das Localizações do Sistema

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelLoadQtApiDocs)
en: &Load Qt API documentation:
pt: Carregar a documentação da API do &Qt:

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelLoadFromDirectory)
en: Load Qt Help files from directory:
pt: Carregar os ficheiros de Ajuda do Qt da pasta:

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, boxQchManage)
en: Install Additional Documentation Files
pt: Instalar os Ficheiros de Documentação Adicional

[ctx: @title:column]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, qchTable)
en: Name
pt: Nome

[ctx: @title:column]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, qchTable)
en: Path
pt: Localização

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
pt: Adicionar

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Icon:
pt: Ícone:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KIconButton, qchIcon)
en: Select an icon
pt: Seleccionar um ícone

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
pt: Nome:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, qchName)
en: Enter a name
pt: Introduzir um nome

[ctx: @info:placeholder]
note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, qchName)
en: Select a name...
pt: Seleccionar um nome...

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Path:
pt: Localização:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, qchRequester)
en: Select a Qt Help file...
pt: Seleccionar um ficheiro de Ajuda do Qt...

[ctx: @info:placeholder]
note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KUrlRequester, qchRequester)
en: Select a Qt Help file...
pt: Seleccionar um ficheiro de Ajuda do Qt...

en: Could not find any documentation for '%1'
pt: Não foi possível encontrar qualquer documentação sobre '%1'

en: QtHelp Home Page
pt: Página Pessoal do QtHelp
