kdevstandardoutputview - en to pt translation catalogue (26 entries)

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter a case-insensitive regular expression to filter the output view
pt: Introduza uma sequência especial de caracteres, sem distinção de maiúsculas/minúsculas, para filtrar a área de resultados

[ctx: @title:window]
en: Output View
pt: Área de Resultados

[ctx: @info:tooltip]
en: Close the currently active output view
pt: Fechar a área de resultados activa no momento

[ctx: @info:tooltip]
en: Close all other output views
pt: Fechar todas as outras áreas de resultados

[ctx: @action]
en: Previous Output
pt: Resultado Anterior

[ctx: @action]
en: Next Output
pt: Resultado Seguinte

[ctx: @action]
en: Select Activated Item
pt: Seleccionar o Item Activado

[ctx: @action]
en: Focus when Selecting Item
pt: Colocar o Item Seleccionado em Primeiro Plano

[ctx: @action]
en: First Item
pt: Primeiro Item

[ctx: @action]
en: Previous Item
pt: Item Anterior

[ctx: @action]
en: Next Item
pt: Item Seguinte

[ctx: @action]
en: Last Item
pt: Último Item

[ctx: @action]
en: Clear
pt: Limpar

[ctx: @info:placeholder]
en: Search...
pt: Procurar...

[ctx: @action %1: output type, e.g. Build or Run]
en: Configure %1 Output
pt: Configurar o Resultado da %1

[ctx: @info:tooltip %1 - position in the pattern, %2 - textual description of the error]
en: Filter regular expression pattern error at offset %1: %2
pt: Erro do padrão de expressão regular de filtragem na posição %1: %2

[ctx: @title:window %1: output type, e.g. Build or Run]
en: Configure %1 Output
pt: Configurar o Resultado da %1

[ctx: @option:check]
en: Limit the number of output views
pt: Limitar o número de áreas de resultados

[ctx: @info:tooltip]
en: Automatically close oldest output views
pt: Fechar automaticamente as áreas de resultados mais antigas

[ctx: @label:spinbox]
en: Maximum output view count
pt: Número máximo de áreas de resultados

[ctx: @info:tooltip]
en: The oldest output view is closed when
    the number of views exceeds this value
pt: A área de resultados mais antiga é fechada
    quando se atingir o número áreas aqui indicado

[ctx: @title:window]
en: Build
pt: Compilar

[ctx: @title:window]
en: Run
pt: Executar

[ctx: @title:window]
en: Debug
pt: Depurar

[ctx: @title:window]
en: Test
pt: Testar

[ctx: @title:window]
en: Version Control
pt: Controlo de Versões
