kdevquickopen - en to pt translation catalogue (39 entries)

en: Documentation in the %1
pt: Documentação no %1

en: Not available any more: %1
pt: Não está mais disponível: %1

en: Not available any more
pt: Não está mais disponível

[ctx: %1: function signature]
en: Return: %1
pt: Devolver: %1

[ctx: %1: file path]
en: File: %1
pt: Ficheiro: %1

note: i18n: ectx: ToolBar (quickOpenToolBar)
en: Quick Open Toolbar
pt: Barra de Abertura Rápida

[ctx: %1: project name]
en: Project %1
pt: Projecto %1

en: Not parsed yet
pt: Ainda por processar

[ctx: @item no project]
en: none
pt: nenhum

[ctx: @item quick open item type]
en: Functions
pt: Funções

[ctx: @item quick open scope]
en: Project
pt: Projecto

[ctx: @item quick open scope]
en: Includes
pt: Inclusões

[ctx: @item quick open scope]
en: Includers
pt: Incluídos

[ctx: @item quick open scope]
en: Currently Open
pt: Aberto de Momento

[ctx: @item quick open item type]
en: Files
pt: Ficheiros

[ctx: @item quick open item type]
en: Documentation
pt: Documentação

[ctx: @item quick open item type]
en: Actions
pt: Acções

[ctx: @action]
en: &Quick Open
pt: Abertura &Rápida

[ctx: @action]
en: Quick Open &File
pt: Abrir Rapidamente um &Ficheiro

[ctx: @action]
en: Quick Open &Class
pt: Abrir Rapidamente uma &Classe

[ctx: @action]
en: Quick Open &Function
pt: Abrir Rapidamente uma F&unção

[ctx: @action]
en: Quick Open &Already Open File
pt: &Abrir Rapidamente um Ficheiro Já Aberto

[ctx: @action]
en: Quick Open &Documentation
pt: Abrir Rapidamente a &Documentação

[ctx: @action]
en: Quick Open &Actions
pt: Abrir Rapidamente as &Acções

[ctx: @action]
en: Jump to Declaration
pt: Ir para a Declaração

[ctx: @action]
en: Jump to Definition
pt: Ir para a Definição

[ctx: @action]
en: Embedded Quick Open
pt: Abertura Rápida Incorporada

[ctx: @action jump to]
en: Next Function
pt: Função Seguinte

[ctx: @action jump to]
en: Previous Function
pt: Função Anterior

[ctx: @action open outline quick open menu]
en: Outline
pt: Destaque

[ctx: @title:window]
en: Quick Open
pt: Abertura Rápida

[ctx: @title:window]
en: Outline
pt: Destaque

[ctx: @info:placeholder]
note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, searchLine)
en: Quick Open...
pt: Abertura Rápida...

[ctx: @info:tooltip]
en: Search for files, classes, functions and more, allowing you to quickly navigate in your source code.
pt: Procura por ficheiros, classes, funções, entre outros, podendo navegar rapidamente no seu código-fonte.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, searchLabel)
en: Search:
pt: Procurar:

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, okButton)
en: Open
pt: Abrir

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelButton)
en: Cancel
pt: Cancelar

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Scopes:
pt: Âmbito&s:

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Items:
pt: &Itens:
