kdevplatform - en to pt_BR translation catalogue (912 entries)

[ctx: @info:tooltip]
en: Error
pt_BR: Erro

[ctx: @info:tooltip]
en: Dirty
pt_BR: Alterado

[ctx: @info:tooltip]
en: Pending
pt_BR: Pendente

[ctx: @info:tooltip]
en: Clean
pt_BR: Limpo

en: Not hit yet
pt_BR: Ainda não acessado

en: Ignore
pt_BR: Ignorar

en: next hits
pt_BR: próximos acessos

en: Breakpoint is <a href="pending">pending</a>
pt_BR: O ponto de parada está <a href="pending">pendente</a>

en: Breakpoint is <a href="dirty">dirty</a>
pt_BR: O ponto de parada está <a href="dirty">alterado</a>

en: Breakpoint is active
pt_BR: O ponto de parada está ativo

en: Hit %1 time | Hit %1 times
pt_BR[0]: Acessado %1 vez
pt_BR[1]: Acessado %1 vezes

en: Breakpoint has errors
pt_BR: O ponto de parada possui erros

en: <b>Breakpoint is pending</b><p>Pending breakpoints are those that have been passed to GDB, but which are not yet installed in the target, because GDB cannot find the function or file to which the breakpoint refers. The most common case is a breakpoint in a shared library: GDB will insert this breakpoint only when the library is loaded.</p>
pt_BR: <b>O ponto de parada está pendente</b><p>Os pontos de parada pendentes são os que foram comunicados ao GDB, mas que ainda não estão instalados no destino, ou porque o GDB não consegue encontrar a função ou o ponto de parada a que esta se refere. O caso mais comum é um ponto de parada numa biblioteca carregada dinamicamente: o GDB irá inserir este ponto de parada apenas quando a biblioteca for carregada.</p>

en: <b>Breakpoint is dirty</b><p>The breakpoint has not yet been passed to the debugger.</p>
pt_BR: <b>O ponto de parada está alterado</b><p>O ponto de parada ainda não foi comunicado ao depurador.</p>

en: Breakpoint
pt_BR: Ponto de parada

en: Breakpoint not found
pt_BR: Ponto de parada não encontrado

en: Couldn't find breakpoint at %1:%2
pt_BR: Não foi possível encontrar o ponto de parada em %1:%2

en: &Breakpoint
pt_BR: &Ponto de parada

en: &Disable Breakpoint
pt_BR: &Desabilitar ponto de parada

en: &Enable Breakpoint
pt_BR: &Habilitar ponto de parada

en: &Bookmark
pt_BR: &Favoritos

en: Type
pt_BR: Tipo

en: Location
pt_BR: Localização

en: Condition
pt_BR: Condição

en: Active status
pt_BR: Status ativo

en: State
pt_BR: Estado

[ctx: @title:window]
en: Debugger Breakpoints
pt_BR: Pontos de parada do depurador

[ctx: @info:whatsthis]
en: Displays a list of breakpoints with their current status. Clicking on a breakpoint item allows you to change the breakpoint and will take you to the source in the editor window.
pt_BR: Mostra uma lista com os pontos de parada e o seu estado atual. Se clicar num item da lista, poderá alterar o ponto de parada e irá diretamente para o código na janela do editor.

en: Breakpoint Details
pt_BR: Detalhes do ponto de parada

en: New code breakpoint ...
pt_BR: Novo ponto de parada no código...

en: Enter condition ...
pt_BR: Inserir condição...

[ctx: New breakpoint]
en: &New
pt_BR: &Novo

[ctx: Code breakpoint]
en: &Code
pt_BR: &Código

[ctx: Data breakpoint]
en: Data &Write
pt_BR: E&scrita de dados

[ctx: Data read breakpoint]
en: Data &Read
pt_BR: Leitu&ra de dados

[ctx: Data access breakpoint]
en: Data &Access
pt_BR: &Acesso aos dados

en: &Delete
pt_BR: E&xcluir

en: Disable &All
pt_BR: Des&ativar tudo

en: &Enable All
pt_BR: A&tivar tudo

en: &Remove All
pt_BR: &Remover todos

en: %2 | %2 (repeated %1 times)
pt_BR[0]: %2
pt_BR[1]: %2 (repetido %1 vezes)

[ctx: #thread-id at function-name or address]
en: #%1 at %2 (crashed)
pt_BR: #%1 em %2 (falhou)

[ctx: #thread-id at function-name or address]
en: #%1 at %2
pt_BR: #%1 em %2

en: Depth
pt_BR: Profundidade

en: Function
pt_BR: Função

en: Source
pt_BR: Fonte

en: <b>Frame stack</b>Often referred to as the "call stack", this is a list showing which function is currently active, and what called each function to get to this point in your program. By clicking on an item you can see the values in any of the previous calling functions.
pt_BR: <b>Pilha de chamadas</b>Esta é uma lista que mostra qual a função ativa no momento e o que chamou cada uma das funções até chegar a este ponto no seu programa. Se clicar num item, poderá ver os valores em qualquer uma das funções chamadas anteriormente.

en: Threads:
pt_BR: Tarefas:

[ctx: #frame function() at file]
en: #%1 %2() at %3
pt_BR: #%1 %2() em %3

[ctx: #frame function() at file:line]
en: #%1 %2() at %3:%4
pt_BR: #%1 %2() em %3:%4

en: Breakpoint hit: %1
pt_BR: Ponto de parada atingido: %1

en: Watchpoint hit: %1
pt_BR: Ponto de vigia atingido: %1

en: Remote Path
pt_BR: Localização Remota

en: Local Path
pt_BR: Caminho local

en: Delete
pt_BR: Excluir

en: Error
pt_BR: Erro

en: Auto
pt_BR: Automático

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, configName)
en: Name
pt_BR: Nome

en: Value
pt_BR: Valor

en: Locals
pt_BR: Locais

en: Watch This
pt_BR: Vigiar isto

en: Stop on Change
pt_BR: Parar em caso de alteração

en: Debugger Variables
pt_BR: Variáveis do Depurador

en: <b>Variable tree</b>The variable tree allows you to see the values of local variables and arbitrary expressions.<br />Local variables are displayed automatically and are updated as you step through your program. For each expression you enter, you can either evaluate it once, or "watch" it (make it auto-updated). Expressions that are not auto-updated can be updated manually from the context menu. Expressions can be renamed to more descriptive names by clicking on the name column.<br />To change the value of a variable or an expression, click on the value.<br />
pt_BR: <b>Árvore de variáveis</b>A árvore de variáveis permite-lhe ver os valores das variáveis locais e de expressões arbitrárias.<br />As variáveis locais são mostradas automaticamente e são atualizadas à medida que percorre o seu programa. Para cada expressão que inserir, você poderá tanto avaliá-la de uma vez como "vigiá-la" (fazê-la atualizar-se automaticamente). As expressões que não forem atualizadas automaticamente poderão ser atualizadas manualmente a partir do menu de contexto. Os nomes das expressões poderão ser alterados para algo mais descritivo, clicando na coluna do nome.<br />Para alterar o valor de uma variável ou expressão, clique no valor.<br />

en: <b>Expression entry</b>Type in expression to watch.
pt_BR: <b>Item da expressão</b>Escreva a expressão a vigiar.

en: &Format
pt_BR: &Formatar

en: &Binary
pt_BR: &Binário

en: Remove Watch Variable
pt_BR: Remover a variável de vigia

en: &Copy Value
pt_BR: &Copiar valor

en: &Stop on Change
pt_BR: &Parar em caso de alteração

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Find:
pt_BR: Localizar:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, nextButton)
en: Jump to next match
pt_BR: Ir para a próxima ocorrência

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, previousButton)
en: Jump to previous match
pt_BR: Ir para a ocorrência anterior

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, matchCase)
en: Match case sensitive
pt_BR: Diferenciar maiúsculas de minúsculas

en: Documentation
pt_BR: Documentação

[ctx: @action go back]
en: Back
pt_BR: Voltar

[ctx: @action go forward]
en: Forward
pt_BR: Avançar

[ctx: @action go to start page]
en: Home
pt_BR: Início

[ctx: @info:placeholder]
note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, branchFilterEdit)
en: Search...
pt_BR: Pesquisar...

[ctx: @action]
en: Find in Text...
pt_BR: Localizar no texto...

[ctx: @info:tooltip]
en: Find in text of current documentation page
pt_BR: Localizar no texto da página de documentação atual

[ctx: @title:menu]
en: Debug
pt_BR: Depurar

[ctx: @title:menu]
en: Refactor
pt_BR: Reestruturar

[ctx: @title:menu]
en: Analyze Current File With
pt_BR: Analisar o arquivo atual com

[ctx: @title:menu]
en: Analyze Current Project With
pt_BR: Analisar o projeto atual com

en: The executable %1 cannot be found. Please make sure it is installed and can be executed. <br />The plugin will not work until you fix this problem.
pt_BR: Não foi possível encontrar o executável '%1'. Certifique-se de que está instalado e pode ser executado. <br />O plugin não irá funcionar até que resolva este problema.

en: Rename "%1" to "%2"
pt_BR: Renomear de "%1" para "%2"

en: Failed to apply changes: %1
pt_BR: Não foi possível aplicar as alterações: %1

en: Rename
pt_BR: Renomear

en: Rename file from "%1" to "%2".
pt_BR: Renomear o arquivo de "%1" para "%2".

en: Parsing: %1
pt_BR: Analisando: %1

en: Background Parser
pt_BR: Analisador em plano de fundo

[ctx: %1: filename]
en: Skipped file that is too large: '%1'
pt_BR: Foi ignorado o arquivo muito grande: '%1'

[ctx: %1: file size, %2: limit file size]
en: The file is %1 and exceeds the limit of %2.
pt_BR: O arquivo ocupa %1 e excede o limite de %2.

en: Could not open file '%1'
pt_BR: Não foi possível abrir o arquivo '%1'

en: File could not be read from disk.
pt_BR: Não foi possível ler o arquivo do disco.

en: File could not be opened.
pt_BR: O arquivo não pode ser aberto.

en: File could not be read from disk due to permissions.
pt_BR: Não foi possível ler o arquivo do disco por causa das suas permissões.

en: Process 1 file in %2 | Process %1 files in %2
pt_BR[0]: Processar 1 arquivo em %2
pt_BR[1]: Processar %1 arquivos em %2

en: All projects classes
pt_BR: Todas as classes de projetos

en: Base classes
pt_BR: Classes de base

en: Derived classes
pt_BR: Classes derivadas

en: Classes in project %1
pt_BR: Classes do projeto %1

en: not implemented
pt_BR: não implementado

[ctx: @action]
en: Rename "%1"...
pt_BR: Renomear "%1"...

en: No declaration under cursor
pt_BR: Nenhuma declaração sob o cursor

en: Declaration is located in non-writable file %1.
pt_BR: A declaração encontra-se no arquivo sem permissão de gravação %1.

[ctx: @title:window Renaming some declaration]
en: Rename "%1"
pt_BR: Renomear "%1"

[ctx: @title:tab]
en: Uses
pt_BR: Usos

[ctx: @title:tab]
en: Declaration Info
pt_BR: Informações da declaração

en: Renaming "%1" to "%2"
pt_BR: Renomeando "%1" para "%2"

[ctx: @title:window]
note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, RenameDialog)
en: Rename
pt_BR: Renomear

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, newNameLabel)
en: &New name:
pt_BR: &Novo nome:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, goButton)
en: <html><head/><body><p>&quot;Note: All overloaded functions, overloads, forward-declarations, etc. will be renamed too&quot;</p></body></html>
pt_BR: <html><head/><body><p>&quot;Nota: Todas as funções, reimplementações, declarações posteriores, etc., também serão renomeadas&quot;</p></body></html>

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, goButton)
en: &Rename
pt_BR: &Renomear

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelButton)
en: &Cancel
pt_BR: &Cancelar

en: Could not find an open document
pt_BR: Não foi possível encontrar um documento aberto

en: Could not find the chain for the selected document: %1
pt_BR: Não foi possível encontrar a cadeia para o documento selecionado: %1

en: Error finding context for selection range
pt_BR: Erro ao procurar o contexto para o intervalo de seleção

en: Error checking conditions to generate code: %1
pt_BR: Erro ao verificar as condições para gerar o código: %1

en: Error Gathering user information: %1
pt_BR: Erro ao recolher a informação do usuário: %1

en: Error generating code: %1
pt_BR: Erro ao gerar o código: %1

en: Could not rename '%1' to '%2'
pt_BR: Não foi possível renomear '%1' para '%2'

[ctx: Inconsistent change in <filename> between <range>, found <oldText> (encountered <foundText>) -> <newText>]
en: Inconsistent change in %1 between %2, found %3 (encountered "%4") -> "%5"
pt_BR: Alteração inconsistente em %1 entre %2, encontrado %3 (encontrado "%4") -> "%5"

en: Could not replace text in the document: %1
pt_BR: Não foi possível substituir o texto no documento: %1

[ctx: Inconsistent change in <document> at <range> = <oldText> (encountered <encountered>) -> <newText>]
en: Inconsistent change in %1 at %2 = "%3"(encountered "%4") -> "%5"
pt_BR: Alteração inconsistente em %1 no %2 = "%3"(encontrado "%4") -> "%5"

[ctx: Inconsistent change-request at <document>:intersecting changes: <previous-oldText> -> <previous-newText> @<range> & <new-oldText> -> <new-newText> @<range>]
en: Inconsistent change-request at %1; intersecting changes: "%2"->"%3"@%4 & "%5"->"%6"@%7
pt_BR: Alteração inconsistente-solicitação em %1; a intersecção altera: "%2"->"%3"@%4 & "%5"->"%6"@%7

[ctx: @title:window]
note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, RefactoringDialog)
en: Refactoring
pt_BR: Reestruturação

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, abortButton)
en: &Abort
pt_BR: &Cancelar

en: Alias %1 as %2
pt_BR: Nome alternativo %1 como %2

en: Lost alias %1
pt_BR: Nome alternativo perdido %1

en: invalid member-function %1 type %2
pt_BR: Função-membro %1 tipo %2 inválida

en: (unknown direct declaration)
pt_BR: (declaração direta desconhecida)

en: (missing)
pt_BR: (faltando)

en: context-free forward-declaration %1
pt_BR: declaração posterior livre de contexto %1

en: Import %1 as %2
pt_BR: Importar %1 como %2

en: Import %1
pt_BR: Importar %1

en: lost declaration
pt_BR: declaração perdida

en: Back to %1<br />
pt_BR: Voltar a %1<br />

en: enumerator
pt_BR: enumerador

en: namespace %1
pt_BR: espaço de nomes %1

en: enumeration %1
pt_BR: enumeração %1

en: (resolved forward-declaration:
pt_BR: (declaração posterior resolvida:

en: (unresolved forward-declaration)
pt_BR: (declaração posterior não-resolvida)

en: possible resolution from
pt_BR: possível resolução de

en: Returns:
pt_BR: Retorna:

en: Type:
pt_BR: Tipo:

en: Container:
pt_BR: Contentor:

en: Scope: %1
pt_BR: Escopo: %1

en: Access: %1
pt_BR: Acesso: %1

en: Kind: %1 %2
pt_BR: Tipo: %1 %2

en: Kind: %1
pt_BR: Tipo: %1

en: Deprecated
pt_BR: Obsoleto

en: Show uses
pt_BR: Mostrar os usos

en: Show documentation for
pt_BR: Mostrar a documentação de

[ctx: An anonymous declaration (class, function, etc.)]
en: <anonymous>
pt_BR: <anônima>

en: Overrides a
pt_BR: Substitui um(a)

en: function
pt_BR: função

en:  from
pt_BR:  de

en: Hides a
pt_BR: Oculta um(a)

en: Overridden in
pt_BR: Substituído em

en: Overriders possible, show all
pt_BR: Substituições possíveis, mostrar tudo

en: More overriders possible, show all
pt_BR: Mais substituições possíveis, mostrar tudo

en: Inherited by
pt_BR: Herdado por

en: Inheriters possible, show all
pt_BR: Heranças possíveis, mostrar tudo

en: More inheriters possible, show all
pt_BR: Mais heranças possíveis, mostrar tudo

[ctx: A declaration that is unknown]
en: Unknown
pt_BR: Desconhecida

[ctx: tells if a declaration is defining the variable's value]
en: definition
pt_BR: definição

[ctx: as in c++ forward declaration]
en: forward
pt_BR: avançar

[ctx: a variable that won't change, const]
en: constant
pt_BR: constante

en: offset in parent: %1
pt_BR: desvio no parente: %1

en: size: %1 Bytes
pt_BR: tamanho: %1 Bytes

en: aligned to: %1 Bytes
pt_BR: alinhado a: %1 bytes

en: Declarations:
pt_BR: Declarações:

en: not parsed yet
pt_BR: ainda não processado

[ctx: Files included into this file]
en: Includes
pt_BR: Inclusões

[ctx: Count of files this file was included into]
en: Included by
pt_BR: Incluído por

en: Class
pt_BR: Classe

en: Variable
pt_BR: Variável

en: Namespace
pt_BR: Espaço de nomes

en: Namespace import
pt_BR: Importação de espaço de nomes

en: Namespace alias
pt_BR: Nome alternativo para o espaço de nomes

en: Forward Declaration
pt_BR: Declaração Posterior

en: (Hold <em>Alt</em> to show. Navigate via arrow keys, activate by pressing <em>Enter</em>)
pt_BR: (Pressione <em>Alt</em> para exibir. Navegue usando as teclas direcionais, ative apertando <em>Enter</em>)

en: (Hold <em>Alt</em> to show this tooltip)
pt_BR: (Pressione <em>Alt</em> para exibir esta dica)

en: Problem
pt_BR: Problema

en: Problem in <i>%1</i>
pt_BR: Problema em <i>%1</i>

en: Location:
pt_BR: Localização:

en: <br>See:
pt_BR: <br>Veja:

en:  in
pt_BR:  em

en: Solution (%1)
pt_BR: Solução (%1)

en: %1 still needs an update!
pt_BR: %1 ainda precisa de uma atualização!

en: Uses of
pt_BR: Usos de

en: Uses of %1
pt_BR: Usos de %1

[ctx: refers to a line in source code]
en: Line <b>%1</b>:
pt_BR: Linha <b>%1</b>:

[ctx: Refers to a line in source code]
en: Line <b>%1</b>:
pt_BR: Linha <b>%1</b>:

en: Unknown context
pt_BR: Contexto desconhecido

[ctx: %1: source file]
en: In %1
pt_BR: Em %1

en: Definition
pt_BR: Definição

en: Declaration
pt_BR: Declaração

[ctx: %1: number of uses, %2: filename with uses]
en: %2: 1 use | %2: %1 uses
pt_BR[0]: %2: 1 uso
pt_BR[1]: %2: %1 usos

[ctx: Refers to closing a UI element]
en: Collapse
pt_BR: Recolher

[ctx: Refers to opening a UI element]
en: Expand
pt_BR: Expandir

en: 1 use found | %1 uses found
pt_BR[0]: 1 utilização encontrada
pt_BR[1]: %1 utilizações encontradas

en: Expand all
pt_BR: Expandir tudo

en: Collapse all
pt_BR: Recolher tudo

en: Warning
pt_BR: Aviso

en: Hint
pt_BR: Dica

en: Disk
pt_BR: Disco

en: Preprocessor
pt_BR: Pré-Processador

en: Lexer
pt_BR: Analisador Léxico

en: Parser
pt_BR: Analisador

en: Definition-Use Chain
pt_BR: Cadeia de Definições-Usos

en: Semantic analysis
pt_BR: Análise semântica

en: To-do
pt_BR: Tarefa

en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

[ctx: <severity>: <description> in <url>:[<range>]: <explanation> (found by <source>)]
en: %1: %2 in %3:[(%4,%5),(%6,%7)]: %8 (found by %9)
pt_BR: %1: %2 em %3:[(%4,%5),(%6,%7)]: %8 (encontrado por %9)

en: <no explanation>
pt_BR: <nenhuma explicação>

en: %1 of %2
pt_BR: %1 de %2

en: unknown
pt_BR: desconhecido

en: %1 of %2 : %3
pt_BR: %1 de %2 : %3

en: files or - to read from STDIN, the latter is the default if nothing is provided
pt_BR: arquivos ou '-' para ler do STDIN, sendo o último o padrão, se nada for indicado

en: print generated AST tree
pt_BR: imprimir a árvore AST gerada

en: print generated token stream
pt_BR: imprimir a sequência de itens gerada

en: code to parse
pt_BR: código a processar

en: No build directory specified for a builder job.
pt_BR: Não foi indicada a pasta de compilação da tarefa de compilação.

en: No working directory specified for a process.
pt_BR: Não foi indicada a pasta de compilação do processo.

en: Invalid build directory '%1'
pt_BR: Pasta de compilação '%1' inválida

en: Invalid working directory '%1'
pt_BR: A pasta de trabalho '%1' é inválida

en: Build directory '%1' is not a local path
pt_BR: A pasta de compilação '%1' não é uma pasta local

en: Working directory '%1' is not a local path
pt_BR: A pasta de trabalho '%1' não é uma pasta local

en: Build directory '%1' does not exist or is not a directory
pt_BR: A pasta de compilação '%1' não existe ou não é uma pasta

en: Working directory '%1' does not exist or is not a directory
pt_BR: A pasta de trabalho '%1' não existe ou não é uma pasta

en: Failed to specify program to start: %1
pt_BR: Não foi possível indicar o programa a iniciar: %1

en: *** Killed process ***
pt_BR: *** Processo interrompido ***

en: *** Warning: could not kill the process ***
pt_BR: *** Atenção: Não é possível finalizar o processo ***

en: %1 has failed to start
pt_BR: Não foi possível iniciar o %1

en: %1 has crashed
pt_BR: O %1 falhou

en: Read error
pt_BR: Erro de leitura

en: Write error
pt_BR: Erro de gravação

en: Waiting for the process has timed out
pt_BR: Aguardando pelo processo que expirou o tempo limite

en: Exit code %1
pt_BR: Código de saída %1

en: *** Failure: %1 ***
pt_BR: *** Falha: %1 ***

en: *** Finished ***
pt_BR: *** Concluído ***

en: The base folder of project <b>%1</b> got deleted or moved outside of KDevelop.
    The project has to be closed.
pt_BR: A pasta de base do projeto <b>%1</b> foi removida ou movida para fora do KDevelop.
    O projeto tem que ser fechado.

[ctx: @title:window]
en: Project Folder Deleted
pt_BR: Pasta do projeto removida

en: You tried to rename '%1' to '%2', but the latter is filtered and will be hidden.
    Do you want to continue?
pt_BR: Você tentou renomear '%1' para '%2', mas o último está filtrado e será ocultado.
    Você deseja continuar?

[ctx: @info:status]
en: build
pt_BR: compilar

[ctx: @info:status]
en: clean
pt_BR: limpar

[ctx: @info:status]
en: configure
pt_BR: configurar

[ctx: @info:status]
en: install
pt_BR: instalar

[ctx: @info:status]
en: prune
pt_BR: eliminar

[ctx: Unspecified set of build items (e. g. projects, targets)]
en: Various items
pt_BR: Vários items

en: Cannot remove folder <i>%1</i>.
pt_BR: Não foi possível remover a pasta <i>%1</i>.

en: Cannot remove file <i>%1</i>.
pt_BR: Não foi possível remover o arquivo <i>%1</i>.

en: The file <i>%1</i> already exists.
pt_BR: O arquivo <i>%1</i> já existe.

en: Cannot create file <i>%1</i>.
pt_BR: Não foi possível criar o arquivo <i>%1</i>.

en: Cannot create folder <i>%1</i>.
pt_BR: Não foi possível criar a pasta <i>%1</i>.

en: Project Import: %1
pt_BR: Importação do Projeto: %1

en: Project import canceled.
pt_BR: A importação do projeto foi cancelada.

[ctx: @title:column buildset item name]
en: Name
pt_BR: Nome

[ctx: @title:column buildset item path]
en: Path
pt_BR: Caminho

[ctx: @item:intext]
en: no branch
pt_BR: sem ramificação

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter the path to an item from the projects tree...
pt_BR: Indique a localização de um item na árvore de projetos...

[ctx: @action]
en: Select...
pt_BR: Selecionar...

[ctx: @title:window]
en: Select an Item
pt_BR: Selecionar um item

en: Select the item you want to get the path from.
pt_BR: Selecione o item que você deseja obter o caminho.

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (ProjectItemLineEdit, targetDependency)
en: Enter a dependency to add to the list
pt_BR: Insira uma dependência a adicionar à lista

[ctx: @info:placedholder]
note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (ProjectItemLineEdit, targetDependency)
en: Enter a dependency to add to the list...
pt_BR: Insira uma dependência a adicionar à lista...

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, addDependency)
en: Add the listed target to the dependency list
pt_BR: Adiciona o alvo indicado à lista de dependências

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, dependencies)
en: List of indirect dependent targets.
pt_BR: Lista de alvos dependentes indiretos.

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, dependencies)
en: This list should contain targets that the application does not directly depend on, but for which an action needs to be taken before running the application.
pt_BR: Esta lista deverá conter os alvos de que o aplicativo não depende diretamente, mas que necessitam de uma ação antes da execução do aplicativo.

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeDependency)
en: Remove the selected dependencies from the list
pt_BR: Remove as dependências selecionadas da lista

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, moveDepUp)
en: Move the selected dependency up in the list
pt_BR: Sobe a dependência selecionada na lista

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, moveDepDown)
en: Move the selected dependency down in the list
pt_BR: Desce a dependência selecionada na lista

en: Failed writing to %1, probably the disk is full
pt_BR: Ocorreu um erro ao gravar em %1. Provavelmente o disco está cheio

en: The previous session crashed. | Session crashed %1 times in a row.
pt_BR[0]: A sessão anterior falhou.
pt_BR[1]: A sessão falhou %1 vezes em seguida.

[ctx: tty action]
en: Clear cache
pt_BR: Limpar cache

[ctx: @title]
en: Session Crashed
pt_BR: A sessão falhou

en: The crash may be caused by a corruption of cached data.
    
    Press Clear if you want KDevelop to clear the cache, otherwise press Continue if you are sure the crash has another origin.
pt_BR: A falha pode ser devido à danificação dos dados em cache.
    
    Clique em Limpar se quiser que o KDevelop limpe a cache, caso contrário, clique em Continuar se tiver certeza de que a falha tem outra origem.

[ctx: @action:button]
en: Clear Cache
pt_BR: Limpar cache

[ctx: @action:button]
en: Continue
pt_BR: Continuar

en: Execute actions to change the area.<br />An area is a tool view configuration for a specific use case. From here you can also navigate back to the default code area.
pt_BR: Executa as ações para mudar a área.<br />Uma área é uma configuração da exibição das ferramentas para uma utilização específica. A partir daqui, você poderá voltar à área de código padrão.

[ctx: @action:inmenu]
en: Back to Code
pt_BR: Voltar ao código

[ctx: @info:progress]
en: Running %1
pt_BR: Executando %1

[ctx: @title:window]
en: Configure
pt_BR: Configurar

en: The settings of the current module have changed.
    Do you want to apply the changes or discard them?
pt_BR: As configurações do módulo atual foram alteradas.
    Deseja aplicar as alterações ou descartá-las?

[ctx: @title:window]
en: Apply Settings
pt_BR: Aplicar configurações

[ctx: @title:window]
en: No Plugins Found
pt_BR: Nenhum plugin encontrado

en: <p>Could not find any plugins during startup.<br/>Please make sure QT_PLUGIN_PATH is set correctly.</p>Refer to <a href="https://community.kde.org/Guidelines_and_HOWTOs/Build_from_source#Set_up_the_runtime_environment">this article</a> for more information.
pt_BR: <p>Não foi possível encontrar nenhum plugin durante a inicialização.<br/>Verifique se a variável QT_PLUGIN_PATH está definida corretamente.</p>Consulte <a href="https://community.kde.org/Guidelines_and_HOWTOs/Build_from_source#Set_up_the_runtime_environment">este artigo</a> para obter mais informações.

en: Debugger
pt_BR: Depurador

[ctx: @title:window]
en: Frame Stack
pt_BR: Pilha de chamadas

[ctx: @title:window]
en: Breakpoints
pt_BR: Pontos de parada

[ctx: @title:window]
en: Variables
pt_BR: Variáveis

en: &Restart
pt_BR: &Reiniciar

en: Restart program
pt_BR: Reiniciar o programa

en: Restarts applications from the beginning.
pt_BR: Reinicia os aplicativos desde o início.

[ctx: @action]
en: Interrupt
pt_BR: Interromper

[ctx: @info:tooltip]
en: Interrupt application
pt_BR: Interromper o aplicativo

[ctx: @info:whatsthis]
en: Interrupts the debugged process or current debugger command.
pt_BR: Interrompe o processo sob depuração ou o comando do depurador atual.

[ctx: @action]
en: Run to &Cursor
pt_BR: Executar até o &cursor

[ctx: @info:tooltip]
en: Run to cursor
pt_BR: Executar até o cursor

[ctx: @info:whatsthis]
en: Continues execution until the cursor position is reached.
pt_BR: Continua com a execução até atingir a posição do cursor.

[ctx: @action]
en: Set E&xecution Position to Cursor
pt_BR: Colocar a posição de e&xecução no cursor

[ctx: @info:tooltip]
en: Jump to cursor
pt_BR: Saltar para o cursor

[ctx: @info:whatsthis]
en: Continue execution from the current cursor position.
pt_BR: Continuar a execução a partir da posição atual do cursor.

[ctx: @action]
en: Step &Over
pt_BR: Avançar s&obre

[ctx: @info:tooltip]
en: Step over the next line
pt_BR: Avançar por cima da linha seguinte

[ctx: @info:whatsthis]
en: Executes one line of source in the current source file. If the source line is a call to a function the whole function is executed and the app will stop at the line following the function call.
pt_BR: Executa uma linha de código no arquivo de código atual. Se a linha for uma chamada a uma função, esta é executada por inteiro e o aplicativo irá parar na linha após a chamada à função.

[ctx: @action]
en: Step over Ins&truction
pt_BR: Avançar sobre a ins&trução

[ctx: @info:tooltip]
en: Step over instruction
pt_BR: Avançar sobre a instrução

[ctx: @info:whatsthis]
en: Steps over the next assembly instruction.
pt_BR: Avança sobre a instrução de Assembly seguinte.

[ctx: @action]
en: Step &Into
pt_BR: Avançar &para

[ctx: @info:tooltip]
en: Step into the next statement
pt_BR: Salta para a próxima instrução

[ctx: @info:whatsthis]
en: Executes exactly one line of source. If the source line is a call to a function then execution will stop after the function has been entered.
pt_BR: Executa exatamente uma linha de código. Se a linha de código for uma chamada a uma função, então a execução irá parar a seguir à entrada na função.

[ctx: @action]
en: Step into I&nstruction
pt_BR: Avançar para a i&nstrução

[ctx: @info:tooltip]
en: Step into instruction
pt_BR: Avançar para a instrução

[ctx: @info:whatsthis]
en: Steps into the next assembly instruction.
pt_BR: Avança para dentro da instrução de Assembly seguinte.

[ctx: @action]
en: Step O&ut
pt_BR: Sai&r

[ctx: @info:tooltip]
en: Step out of the current function
pt_BR: Avança até sair da função atual

[ctx: @whatsthis]
en: Executes the application until the currently executing function is completed. The debugger will then display the line after the original call to that function. If program execution is in the outermost frame (i.e. in main()) then this operation has no effect.
pt_BR: Executa o aplicativo até terminar a função que está em execução. O depurador irá então mostrar a linha após a chamada original a essa função. Se a execução do programa for no nível superior das chamadas (p.ex., no main()), então esta operação não tem efeito.

[ctx: @action]
en: Toggle Breakpoint
pt_BR: Alternar o ponto de parada

[ctx: @info:tooltip]
en: Toggle breakpoint
pt_BR: Alternar o ponto de parada

[ctx: @info:whatsthis]
en: Toggles the breakpoint at the current line in editor.
pt_BR: Ativa/desativa o ponto de parada na linha atual do editor.

[ctx: @action]
en: Show Current Line
pt_BR: Mostrar linha atual

[ctx: @info:tooltip]
en: Show the current execution position
pt_BR: Mostrar a posição de execução atual

[ctx: @info:whatsthis]
en: Jumps to the execution line in the editor.
pt_BR: Pular para a linha de execução no editor.

[ctx: @title:window]
en: Debug
pt_BR: Depurar

[ctx: @action]
en: Debug Launch
pt_BR: Depurar o lançamento

[ctx: @info:tooltip]
en: Debug current launch
pt_BR: Depura o lançamento atual

[ctx: @info:whatsthis]
en: Executes the target or the program specified in currently active launch configuration inside a Debugger.
pt_BR: Executa o alvo ou o programa indicado na janela de configuração do módulo de lançamento ativo no momento, dentro de um depurador.

[ctx: @action]
en: &Continue
pt_BR: &Continuar

[ctx: @info:tooltip]
en: Continue application execution
pt_BR: Continua com a execução do aplicativo

[ctx: @info:whatsthis]
en: Continues the execution of your application in the debugger. This only takes effect when the application has been halted by the debugger (i.e. a breakpoint has been activated or the interrupt was pressed).
pt_BR: Continua com a execução do seu aplicativo no depurador. Isto só terá efeito quando o aplicativo tiver sido parado pelo depurador (p.ex., quando um ponto de parada ou interrupção foram ativados).

note: i18n: ectx: ToolBar (debugToolBar)
en: Debugger Toolbar
pt_BR: Barra de ferramentas do depurador

[ctx: @action]
en: Show Documentation
pt_BR: Mostrar a documentação

[ctx: @title:window]
en: Documentation
pt_BR: Documentação

en: Untitled
pt_BR: Sem título

[ctx: @title:window]
en: Open File
pt_BR: Abrir arquivo

en: *|Text File
pt_BR: *|Arquivo de texto

en: KDevelop could not find the editor for file '%1' of type %2.
    Do you want to open it as plain text?
pt_BR: O KDevelop não conseguiu encontrar o editor do arquivo '%1' do tipo %2.
    Deseja abri-lo como texto simples?

[ctx: @title:window]
en: Could Not Find Editor
pt_BR: Não foi possível encontrar o editor

[ctx: @action:button]
en: Open as Plain Text
pt_BR: Abrir como texto simples

[ctx: @action:button]
en: Do Not Open
pt_BR: Não abrir

[ctx: @action]
en: &Open...
pt_BR: &Abrir...

[ctx: @info:tooltip]
en: Open file
pt_BR: Abrir arquivo

[ctx: @info:whatsthis]
en: Opens a file for editing.
pt_BR: Abre um arquivo para edição.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This lists files which you have opened recently, and allows you to easily open them again.
pt_BR: Isto lista os arquivos abertos recentemente, permitindo abri-los de novo facilmente.

[ctx: @action]
en: Save Al&l
pt_BR: Salvar t&udo

[ctx: @info:tooltip]
en: Save all open documents
pt_BR: Salva todos os documentos abertos

[ctx: @info:whatsthis]
en: Save all open documents, prompting for additional information when necessary.
pt_BR: Salva todos os documentos abertos, pedindo informações adicionais quando for necessário.

[ctx: @action]
en: Reload All
pt_BR: Recarregar tudo

[ctx: @info:tooltip]
en: Revert all open documents
pt_BR: Reverter todos os documentos abertos

[ctx: @info:whatsthis]
en: Revert all open documents, returning to the previously saved state.
pt_BR: Reverte todos os documentos abertos, voltando ao estado salvo anteriormente.

[ctx: @action]
en: &Close
pt_BR: Fe&char

[ctx: @info:tooltip]
en: Close file
pt_BR: Fechar o arquivo

[ctx: @info:whatsthis]
en: Closes current file.
pt_BR: Fecha o arquivo atual.

[ctx: @action]
en: Clos&e All
pt_BR: Fechar &todos

[ctx: @info:tooltip]
en: Close all open documents
pt_BR: Fechar todos os documentos abertos

[ctx: @info:whatsthis]
en: Close all open documents, prompting for additional information when necessary.
pt_BR: Fecha todos os documentos abertos, pedindo informações adicionais quando necessário.

[ctx: @action]
en: Close All Ot&hers
pt_BR: Fec&har todos os outros

[ctx: @info:tooltip]
en: Close all other documents
pt_BR: Fechar todos os outros documentos

[ctx: @info:whatsthis]
en: Close all open documents, with the exception of the currently active document.
pt_BR: Fecha todos os documentos abertos, com a exceção do documento ativo no momento.

[ctx: @action]
en: Show Annotate on Current Document
pt_BR: Mostrar o Anotar no documento atual

[ctx: @action]
en: Annotate
pt_BR: Anotar

en: Could not annotate the document because it is not part of a version-controlled project.
pt_BR: Não é possível fazer anotações no documento porque ele não é parte de um projeto controlado por versões.

en: Configure Text Editor
pt_BR: Configurar editor de texto

[ctx: @info:tooltip]
en: Configure environment variables
pt_BR: Configurar as variáveis de ambiente

[ctx: @title:window]
en: Launch Configurations
pt_BR: Configurações de lançamento

[ctx: @info:tooltip]
en: Add a new launch configuration.
pt_BR: Adiciona uma nova configuração de lançamento.

[ctx: @info:tooltip]
en: Delete selected launch configuration.
pt_BR: Excluir a configuração de lançamento selecionada.

en: No launch configurations available. (Is any of the Execute plugins loaded?)
pt_BR: Nenhuma configuração de lançamento disponível. (Há algum plugin de execução carregado?)

[ctx: @action:inmenu]
en: Rename Configuration
pt_BR: Renomear a configuração

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete Configuration
pt_BR: Excluir a configuração

en: Selected Launch Configuration has unsaved changes. Do you want to save it?
pt_BR: A configuração de lançamento tem alterações por salvar. Você deseja salvá-las?

[ctx: @title:window]
en: Unsaved Changes
pt_BR: Alterações não salvas

[ctx: %1 is a launcher name]
en: No configuration is needed for '%1'
pt_BR: Nenhuma configuração é necessária para '%1'

en: <i>Select a configuration to edit from the left,<br>or click the "Add" button to add a new one.</i>
pt_BR: <i>Selecione uma configuração para editar na esquerda,<br>ou clique no botão "Adicionar" para adicionar uma nova configuração.</i>

en: Editing %2: <b>%1</b>
pt_BR: Editando %2: <b>%1</b>

[ctx: @title:column Name of the Launch Configurations]
en: Name
pt_BR: Nome

[ctx: @title:column Type of the Launch Configurations (i.e. Python Application, C++ Application)]
en: Type
pt_BR: Tipo

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addConfig)
en: Add
pt_BR: Adicionar

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteConfig)
en: Remove
pt_BR: Remover

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, debugLabel)
en: Debugger:
pt_BR: Depurador:

[ctx: @title:window]
en: Loaded Plugins
pt_BR: Plugins carregados

en: <html><font size="4">Plugins loaded for <b>%1</b></font></html>
pt_BR: <html><font size="4">Plugins carregados para <b>%1</b></font></html>

en:  (read only)
pt_BR:  (somente leitura)

[ctx: @info:tooltip %1 = application name]
en: Configure %1
pt_BR: Configurar %1

[ctx: @info:whatsthis]
en: Lets you customize %1.
pt_BR: Permite você personalizar o %1.

[ctx: @action]
en: Configure Notifications...
pt_BR: Configurar as notificações...

[ctx: @info:tooltip]
en: Configure notifications
pt_BR: Configurar notificações

[ctx: @info:whatsthis]
en: Shows a dialog that lets you configure notifications.
pt_BR: Mostra uma janela que lhe permite configurar as notificações.

[ctx: @action]
en: Loaded Plugins
pt_BR: Plugins carregados

[ctx: @info:tooltip]
en: Show a list of all loaded plugins
pt_BR: Mostrar uma lista com todos os plugins carregados

[ctx: @info:whatsthis]
en: Shows a dialog with information about all loaded plugins.
pt_BR: Mostra uma janela com informações sobre todos os plugins carregados.

[ctx: @action]
en: &Next Window
pt_BR: &Próxima janela

[ctx: @info:tooltip]
en: Next window
pt_BR: Próxima janela

[ctx: @info:whatsthis]
en: Switches to the next window.
pt_BR: Muda para a próxima janela.

[ctx: @action]
en: &Previous Window
pt_BR: Janela &anterior

[ctx: @info:tooltip]
en: Previous window
pt_BR: Janela anterior

[ctx: @info:whatsthis]
en: Switches to the previous window.
pt_BR: Muda para a janela anterior.

[ctx: @action]
en: Jump to Next Outputmark
pt_BR: Ir para a próxima marcação de saída

[ctx: @action]
en: Jump to Previous Outputmark
pt_BR: Ir para a marcação de saída anterior

[ctx: @action]
en: Split View &Top/Bottom
pt_BR: &Dividir a exibição em superior/inferior

[ctx: @info:tooltip]
en: Split horizontal
pt_BR: Dividir na horizontal

[ctx: @info:whatsthis]
en: Splits the current view horizontally.
pt_BR: Divide a janela atual na horizontal.

[ctx: @action]
en: Split View &Left/Right
pt_BR: &Dividir a exibição em esquerda/direita

[ctx: @info:tooltip]
en: Split vertical
pt_BR: Dividir na vertical

[ctx: @info:whatsthis]
en: Splits the current view vertically.
pt_BR: Divide a janela atual na vertical.

[ctx: @action]
en: &Next Split View
pt_BR: &Próxima divisão de visão

[ctx: @info:tooltip]
en: Next split view
pt_BR: Próxima divisão de visão

[ctx: @info:whatsthis]
en: Switches to the next split view.
pt_BR: Muda para a próxima divisão de visão.

[ctx: @action]
en: &Previous Split View
pt_BR: &Divisão de visão anterior

[ctx: @info:tooltip]
en: Previous split view
pt_BR: Divisão de visão anterior

[ctx: @info:whatsthis]
en: Switches to the previous split view.
pt_BR: Muda para a divisão de visão anterior.

[ctx: @action new file]
en: &New
pt_BR: &Novo

[ctx: @action Shorter Text for 'New File' shown in the toolbar]
en: New
pt_BR: Novo

[ctx: @info:tooltip]
en: New file
pt_BR: Novo arquivo

[ctx: @info:whatsthis]
en: Creates an empty file.
pt_BR: Cria um arquivo em branco.

[ctx: @action]
en: &Add Tool View...
pt_BR: &Adicionar uma janela de ferramentas...

[ctx: @info:tooltip]
en: Add tool view
pt_BR: Adicionar uma janela de ferramentas

[ctx: @info:whatsthis]
en: Adds a new tool view to this window.
pt_BR: Adiciona uma nova janela de ferramentas a esta janela.

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Top/Bottom
pt_BR: Dividir a exibição em superior/inferior

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Left/Right
pt_BR: Dividir a exibição em esquerda/direita

[ctx: @action:inmenu]
en: New File
pt_BR: Novo arquivo

[ctx: @action:inmenu]
en: Reload
pt_BR: Recarregar

[ctx: @action:inmenu]
en: Reload All
pt_BR: Recarregar tudo

[ctx: @action:inmenu]
en: Add Tool View
pt_BR: Adicionar uma janela de ferramentas

[ctx: @action:inmenu]
en: Lock the Panel from Hiding
pt_BR: Bloquear o painel de ocultar

en: %1|All Project Files (%1)
pt_BR: %1|Todos os arquivos de projeto (%1)

[ctx: @title:tab]
en: Select Source
pt_BR: Selecionar origem

en: Select a build system setup file, existing KDevelop project, or any folder to open as a project
pt_BR: Escolha uma configuração do sistema de compilação, um projeto do KDevelop ou uma pasta para abrir como projeto

[ctx: @title:window]
en: Open Project
pt_BR: Abrir projeto

[ctx: @title:tab]
en: Project Information
pt_BR: Informações do projeto

en: Open "%1" as project
pt_BR: Abrir "%1" como projeto

en: Selected URL is invalid
pt_BR: A URL selecionada é inválida

[ctx: @item:inlistbox]
en: Open existing file "%1"
pt_BR: Abrir o arquivo existente "%1"

[ctx: @info:whatsthis]
en: Use this command to show or hide the view's statusbar.
pt_BR: Use este comando para mostrar ou ocultar a barra de status da janela.

en: The document "%1" has unsaved changes. Would you like to save them?
pt_BR: O documento "%1" tem alterações não salvas. Deseja salvá-las?

[ctx: @title:window]
en: Close Document
pt_BR: Fechar documento

en: The document "%1" has unsaved changes and was modified by an external process.
    Do you want to overwrite the external changes?
pt_BR: O documento "%1" tem alterações não salvas e foi modificado por um processo externo.
    Deseja sobrescrever as alterações externas?

[ctx: @action:button]
en: Overwrite External Changes
pt_BR: Sobrescrever alterações externas

en: Todo
pt_BR: Tarefa

[ctx: @item problem severity]
en: Hint
pt_BR: Dica

[ctx: @item problem severity]
en: Warning
pt_BR: Aviso

[ctx: @item problem severity]
en: Error
pt_BR: Erro

[ctx: @info:tooltip]
en: Re-parse all watched documents
pt_BR: Reanalisar todos os documentos vigiados

[ctx: @title:column source of problem]
en: Source
pt_BR: Origem

[ctx: @title:column problem description]
en: Problem
pt_BR: Problema

[ctx: @title:column file where problem was found]
en: File
pt_BR: Arquivo

[ctx: @title:column line number with problem]
en: Line
pt_BR: Linha

[ctx: @title:column column number with problem]
en: Column
pt_BR: Coluna

[ctx: @info:tooltip]
en: Cancel this operation
pt_BR: Cancelar esta operação

[ctx: @info]
en: Aborting...
pt_BR: Cancelando...

[ctx: @info:tooltip]
en: Open detailed progress dialog
pt_BR: Abrir a janela de progresso detalhada

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide detailed progress window
pt_BR: Ocultar a janela de progresso detalhada

[ctx: @info:tooltip]
en: Show detailed progress window
pt_BR: Mostrar a janela de progresso detalhada

en: Loading Project %1
pt_BR: Carregando o projeto %1

[ctx: %1: Project name]
en: Loading %1
pt_BR: Carregando %1

en: Unable to load the project file %1.<br>The project has been removed from the session.
pt_BR: Não foi possível carregar o arquivo do projeto %1.<br>O projeto foi removido da sessão.

en: Unable to create hidden dir (%1) for developer file
pt_BR: Não foi possível criar a pasta oculto (%1) para o arquivo de desenvolvimento

en: Unable to get project file: %1
pt_BR: Não foi possível obter o arquivo do projeto: %1

en: Could not load %1, a project with the same name '%2' is already open.
pt_BR: Não foi possível carregar o %1, por já existir um projeto '%2' com o mesmo nome.

en: Could not load project management plugin <b>%1</b>.<br>Check that the required programs are installed, or see console output for more information.
pt_BR: Não foi possível carregar o plugin de gerenciamento de projeto <b>%1</b>.<br>Verifique se os programas necessários estão instalados ou veja a saída do console para mais informações.

en: The project importing plugin (%1) does not support the IProjectFileManager interface.
pt_BR: O plugin de importação do projeto (%1) não suporta a interface IProjectFileManager.

en: Could not open project.
pt_BR: Não foi possível abrir o projeto.

en: Could not store developer specific project configuration.
    Attention: The project settings you changed will be lost.
pt_BR: Não foi possível guardar a configuração específica do projeto.
    Atenção: A configuração do projeto que alterar será perdida.

[ctx: @title:window]
en: Configure Project %1
pt_BR: Configurar o projeto %1

en: Invalid Location: %1
pt_BR: Localização inválida: %1

en: Already opening %1, not opening again
pt_BR: Já está abrindo o '%1'; não será aberto de novo

[ctx: @action:button]
en: Override
pt_BR: Substituir

[ctx: @info:tooltip]
en: Continue to open the project and use the just provided project configuration
pt_BR: Continue a abrir o projeto e use a configuração do projeto recém fornecida

[ctx: @action:button]
en: Open Existing File
pt_BR: Abrir um arquivo existente

[ctx: @info:tooltip]
en: Continue to open the project but use the existing project configuration
pt_BR: Continue a abrir o projeto mas use a configuração de projeto existente

[ctx: @info:tooltip]
en: Cancel and do not open the project
pt_BR: Cancelar e não abrir o projeto

en: There already exists a project configuration file at %1.
    Do you want to override it or open the existing file?
pt_BR: Já existe um arquivo de configuração de projeto em %1.
    Você deseja substituí-lo ou abrir o arquivo existente?

[ctx: @title:window]
en: Override Existing Project Configuration
pt_BR: Substituir a configuração de projeto existente

en: Unable to create configuration file %1
pt_BR: Não foi possível criar o arquivo de configuração %1

en: Reopen the current project?
pt_BR: Deseja abrir de novo o projeto atual?

[ctx: @action:button]
en: Reopen
pt_BR: Reabrir

[ctx: @action]
en: Open / Import Project...
pt_BR: Abrir / Importar projeto...

[ctx: @info:tooltip]
en: Open or import project
pt_BR: Abre ou importa um projeto

[ctx: @info:whatsthis]
en: Open an existing KDevelop project or import an existing Project into KDevelop. This entry allows one to select a KDevelop project file or an existing directory to open it in KDevelop. When opening an existing directory that does not yet have a KDevelop project file, the file will be created.
pt_BR: Abre ou importa um projeto existente do KDevelop. Isto permite selecionar um arquivo de projeto do KDevelop ou uma pasta existente para abrir no programa. Ao abrir uma pasta existente que não possui ainda um arquivo de projeto do KDevelop, o arquivo será criado.

[ctx: @action]
en: Fetch Project...
pt_BR: Obter um projeto...

[ctx: @info:tooltip]
en: Fetch project
pt_BR: Obter um projeto

[ctx: @info:whatsthis]
en: Guides the user through the project fetch and then imports it into KDevelop.
pt_BR: Guia o usuário pelo processo de obtenção do projeto e posterior importação para o KDevelop.

[ctx: @action]
en: Close Project(s)
pt_BR: Fechar o(s) projeto(s)

[ctx: @info:tooltip]
en: Closes all currently selected projects
pt_BR: Fecha todos os projetos selecionados no momento

[ctx: @action]
en: Open Configuration...
pt_BR: Abrir configuração...

[ctx: @action]
en: Commit Current Project...
pt_BR: Enviar o projeto atual...

[ctx: @action]
en: Commit...
pt_BR: Enviar...

[ctx: @action]
en: Open Recent Project
pt_BR: Abrir um projeto recente

[ctx: @info:whatsthis]
en: Opens recently opened project.
pt_BR: Abre um projeto aberto recentemente.

[ctx: @action]
en: Open Project for Current File
pt_BR: Abrir o projeto para o arquivo atual

en: Project already open: %1
pt_BR: O projeto já está aberto: %1

en: No active document
pt_BR: Nenhum documento ativo

[ctx: @title:window]
en: Project Already Open
pt_BR: O projeto já está aberto

en: The project you're trying to open is already open in at least one other session.<br>What do you want to do?
pt_BR: O projeto que você está tentando abrir já está aberto em pelo menos uma outra sessão.<br>O que deseja fazer?

[ctx: @option:radio]
en: Add project to current session
pt_BR: Adicionar o projeto à sessão atual

[ctx: @option:radio]
en: Open session %1
pt_BR: Abrir a sessão %1

en: No enabled plugin supports this repository URL: %1
pt_BR: Nenhum plugin habilitado suporta esta URL de repositório: %1

[ctx: @action]
en: Reparse the Entire Project
pt_BR: Reanalisar o projeto inteiro

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, managerCombo)
en: Select the Management Plugin to use for this project
pt_BR: Selecione o Plugin de gerenciamento a usar para este projeto

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Project manager:
pt_BR: Gerenciador do projeto:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, nameEdit)
en: Provide a name for the project
pt_BR: Fornecer um nome para o projeto

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
pt_BR: Nome:

[ctx: @item:inlistbox]
en: From File System
pt_BR: Do sistema de arquivos

en: Could not create the directory: %1
pt_BR: Não foi possível criar a pasta: %1

en: You need to specify a valid or nonexistent directory to check out a project
pt_BR: Você precisa especificar uma pasta válida ou inexistente para obter um projeto

en: You need to specify the source for your remote project
pt_BR: Você precisa especificar a fonte para seu projeto remoto

en: You need to specify an empty folder as your project destination
pt_BR: Você precisa indicar uma pasta vazia como destino do projeto

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Source:
pt_BR: Origem:

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Destination
pt_BR: Destino

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Directory:
pt_BR: Pasta:

[ctx: @info:placeholder]
note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KUrlRequester, workingDir)
en: Select the directory to use...
pt_BR: Selecione a pasta a usar...

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, sourceBox)
en: Source
pt_BR: Fonte

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, get)
en: Get
pt_BR: Obter

[ctx: launch mode]
en: Debug
pt_BR: Depurar

[ctx: launch mode]
en: Profile
pt_BR: Perfil

[ctx: launch mode]
en: Execute
pt_BR: Executar

en: The current launch configuration does not support the '%1' mode.
pt_BR: A configuração de lançamento atual não suporta o modo '%1'.

[ctx: @action]
en: Configure Launches...
pt_BR: Configurar os lançamentos...

[ctx: @info:tooltip]
en: Open Launch Configuration Dialog
pt_BR: Abrir a janela de configuração de lançamentos

[ctx: @info:whatsthis]
en: Opens a dialog to setup new launch configurations, or to change the existing ones.
pt_BR: Abre uma janela para criar novas configurações de lançamento ou alterar as existentes.

[ctx: @action]
en: Execute Launch
pt_BR: Executar o lançamento

[ctx: @action Short text for 'Execute Launch' used in the toolbar]
en: Execute
pt_BR: Executar

[ctx: @info:tooltip]
en: Execute current launch
pt_BR: Executa o lançamento atual

[ctx: @info:whatsthis]
en: Executes the target or the program specified in currently active launch configuration.
pt_BR: Executa o alvo ou o programa indicado na janela de configuração do módulo de lançamento ativo no momento.

[ctx: @action Short text for 'Debug Launch' used in the toolbar]
en: Debug
pt_BR: Depurar

[ctx: @action]
note: i18n("Profile Launch"), this); profileAction->setToolTip(i18nc("@info:tooltip", "Profile current launch")); profileAction->setWhatsThis(i18nc("@info:whatsthis", "Executes the target or the program specified in currently active launch configuration inside a Profiler.")); ac->addAction("run_profile", 
en: Stop All Jobs
pt_BR: Parar todas as tarefas

[ctx: @action Short text for 'Stop All Jobs' used in the toolbar]
en: Stop All
pt_BR: Parar tudo

[ctx: @info:tooltip]
en: Stop all currently running jobs
pt_BR: Interrompe todas as tarefas em execução

[ctx: @info:whatsthis]
en: Requests that all running jobs are stopped.
pt_BR: Solicita que todas as tarefas em execução sejam interrompidas.

[ctx: @action]
en: Stop
pt_BR: Parar

[ctx: @action Short text for 'Stop' used in the toolbar]
en: Stop
pt_BR: Parar

[ctx: @info:tooltip]
en: Menu allowing to stop individual jobs
pt_BR: Menu que permite parar as tarefas individualmente

[ctx: @info:whatsthis]
en: List of jobs that can be stopped individually.
pt_BR: Lista de tarefas que podem ser interrompidas individualmente.

[ctx: @title:menu]
en: Current Launch Configuration
pt_BR: Configuração de lançamento atual

[ctx: @info:tooltip]
en: Current launch configuration
pt_BR: Configuração de lançamento atual

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select which launch configuration to run when run is invoked.
pt_BR: Seleciona a configuração de lançamento a executar quando for invocada a operação.

[ctx: @item:inmenu]
en: <%1> Unnamed job
pt_BR: <%1> Tarefa sem nome

en: New %1 Launcher
pt_BR: Novo lançador %1

[ctx: @title:menu]
en: %1 As...
pt_BR: %1 como...

en: Host System
pt_BR: Sistema hospedeiro

en: Allows to select a runtime
pt_BR: Permite selecionar um tempo de execução

en: Runtime: %1
pt_BR: Tempo de execução: %1

[ctx: @title:window]
en: Save Modified Files?
pt_BR: Salvar os arquivos modificados?

en: The following files have been modified. Save them?
pt_BR: Os seguintes arquivos foram modificados. Deseja salvá-los?

[ctx: @action:button]
en: Save &None
pt_BR: &Não salvar nenhum

[ctx: @info:tooltip]
en: Discard all modifications
pt_BR: Descartar todas as modificações

en: (no projects)
pt_BR: (sem projetos)

[ctx: @info:tooltip]
en: Delete session
pt_BR: Excluir a sessão

[ctx: @title:window]
en: Pick a Session
pt_BR: Escolher uma sessão

[ctx: @action:button]
en: Run
pt_BR: Executar

[ctx: @info:tooltip]
en: Active session.
    pid %1, app %2, host %3
pt_BR: Sessão ativa.
    PID %1, aplicativo %2, máquina %3

en: Running
pt_BR: Em execução

[ctx: @title:window]
en: Cannot Delete Session
pt_BR: Não é possível excluir a sessão

[ctx: @info]
en: <p>Cannot delete a locked session.
pt_BR: <p>Não é possível excluir uma sessão bloqueada.

[ctx: @info]
en: <p>The session <b>%1</b> is locked by %2 on %3 (PID %4).
pt_BR: <p>A sessão <b>%1</b> está bloqueada por %2 em %3 (PID %4).

[ctx: @info]
en: The session <b>%1</b> and all contained settings will be deleted. The projects will stay unaffected. Do you really want to continue?
pt_BR: A sessão <b>%1</b> e todas as configurações nela contida será excluída. Os projetos permanecerão sem alterações. Deseja realmente continuar?

[ctx: @title:window]
en: Delete Session
pt_BR: Excluir a sessão

en: The current session and all contained settings will be deleted. The projects will stay unaffected. Do you really want to continue?
pt_BR: Será removida a sessão atual e toda a configuração nela contida. Os projetos permanecerão sem alterações. Você deseja mesmo continuar?

[ctx: @title:window]
en: Rename Session
pt_BR: Renomear a sessão

[ctx: @label:textbox]
en: New session name:
pt_BR: Nome da nova sessão:

en: Session Manager
pt_BR: Gerenciador de sessão

[ctx: @action:inmenu]
en: Start New Session
pt_BR: Iniciar uma nova sessão

[ctx: @info:tooltip]
en: Start a new KDevelop instance with an empty session
pt_BR: Iniciar uma nova instância do KDevelop com uma sessão vazia

[ctx: @action]
en: Rename Current Session...
pt_BR: Renomear a sessão atual...

[ctx: @action]
en: Delete Current Session...
pt_BR: Apagar a sessão atual...

[ctx: @action]
en: Quit
pt_BR: Sair

en: Copy of %1
pt_BR: Cópia de %1

[ctx: @title:column]
en: Identity
pt_BR: Identidade

[ctx: @title:column]
en: Contents
pt_BR: Conteúdo

[ctx: @title:column]
en: State
pt_BR: Estado

[ctx: @title:column]
en: Name
pt_BR: Nome

[ctx: @label:textbox]
en: Filter:
pt_BR: Filtro:

en: Create New Session
pt_BR: Criar nova sessão

[ctx: @info:shell]
en: Running %1 instance (PID: %2) detected, making this one visible instead of starting a new one
pt_BR: Detectada instância %1 em execução (PID: %2), tornando esta visível em vez de iniciar uma nova

[ctx: @info:shell]
en: Running %1 instance (PID: %2) is apparently hung
pt_BR: A instância %1 em execução (PID: %2) está aparentemente bloqueada

[ctx: @info]
en: The given application did not respond to a DBUS call, it may have crashed or is hanging.
pt_BR: O aplicativo indicado não respondeu à chamada de D-Bus. Ele pode ter falhado ou bloqueado.

[ctx: @info]
en: Failed to lock the session <em>%1</em>, already locked by %2 on %3 (PID %4).
pt_BR: Não foi possível bloquear a sessão <em>%1</em>, já bloqueada por %2 em %3 (PID %4).

[ctx: @info]
en: Failed to lock the session <em>%1</em> (lock-file unavailable).
pt_BR: Não foi possível bloquear a sessão <em>%1</em> (arquivo de bloqueio indisponível).

[ctx: @info]
en: <p>Please, close the offending application instance or choose another session to launch.</p>
pt_BR: <p>Feche a instância do aplicativo em questão ou escolha outra sessão.</p>

[ctx: @action:button]
en: Retry Startup
pt_BR: Repetir a inicialização

[ctx: @action:button]
en: Choose Another Session
pt_BR: Escolher outra sessão

[ctx: @title:window]
en: Failed to Lock Session %1
pt_BR: Não foi possível bloquear a sessão %1

[ctx: @info]
en: The session %1 is already active in another running instance.
pt_BR: A sessão %1 já está ativa em outra instância em execução.

en: Analyzers
pt_BR: Analisadores

en: Configure Analyzers
pt_BR: Configurar analisadores

en: Configure Background Parser
pt_BR: Configurar o processamento em segundo plano

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, kcfg_enable)
en: <p>Enables or disables the background parser.<br>If unsure, leave it enabled. Disabling the background parser will disable large parts of KDevelop's functionality.</p>
pt_BR: <p>Ativa ou desativa o processamento em segundo plano.<br/>Se não tiver certeza, deixe-o ativo. A desativação do processador em segundo plano irá desativar muitas funcionalidades do KDevelop.</p>

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_enable)
en: Enable Background Parser
pt_BR: Ativar o processador em segundo plano

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_delay)
en: The time to wait before the document is re-analyzed when you edit it.
pt_BR: O tempo a esperar antes de o documento ser reanalisado após a edição.

[ctx: @label:spinbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Delay:
pt_BR: Atraso:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_threads)
en: The maximum number of parallel instances the background parser uses. If unsure, select 1 or 2.
pt_BR: O número máximo de instâncias em paralelo que o processador em segundo plano usa. Se não tiver certeza, selecione 1 ou 2.

[ctx: @label:spinbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Maximum number of threads:
pt_BR: Número máximo de tarefas:

[ctx: @item:valuesuffix]
note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_threads)
en:  threads
pt_BR:  tarefas

en: Configure Documentation
pt_BR: Configurar documentação

en: No Source Formatter available
pt_BR: Nenhuma formatação de código disponível

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPreview) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, previewLabel)
en: Preview:
pt_BR: Visualização:

en: Environment
pt_BR: Ambiente

en: Configure Environment Variables
pt_BR: Configurar as variáveis de ambiente

en: %1 (default profile)
pt_BR: %1 (perfil padrão)

[ctx: @title:column]
en: Variable
pt_BR: Variável

[ctx: @title:column]
en: Value
pt_BR: Valor

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter variable...
pt_BR: Inserir variável...

[ctx: @title:window]
en: Enter Name of New Environment Profile
pt_BR: Insira o nome do novo perfil de ambiente

[ctx: @title:window]
en: Batch Edit Mode
pt_BR: Modo de edição em lote

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Environment profile:
pt_BR: Perfil de ambiente:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, addProfileButton)
en: Add profile...
pt_BR: Adicionar perfil...

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, cloneProfileButton)
en: Clone profile...
pt_BR: Clonar perfil...

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeProfileButton)
en: Remove profile
pt_BR: Remover perfil

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, setAsDefaultProfileButton)
en: Set as default
pt_BR: Definir como padrão

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeVariableButton)
en: Remove variable
pt_BR: Remover variável

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, batchModeEditButton)
en: Batch edit mode
pt_BR: Modo de edição em lote

[ctx: @item:valuesuffix]
en:  file |  files
pt_BR[0]:  arquivo
pt_BR[1]:  arquivos

en: Language Support
pt_BR: Suporte à linguagem

en: Configure Code-Completion and Semantic Highlighting
pt_BR: Configurar os realces de completação de código e semântica

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Code Completion
pt_BR: Complementação de código

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_automaticInvocation)
en: If disabled, the code completion widget will never show automatically.
pt_BR: Se estiver desativado, o widget de completação de código nunca será exibido automaticamente.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Enable automatic invocation:
pt_BR: Ativar o carregamento automático:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_7)
en: Choose whether to display additional information for the currently selected codecompletion item.
pt_BR: Escolha se deve mostrar informações adicionais para o item de completação de código selecionado.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Additional information for current item:
pt_BR: Informação adicional para o item atual:

[ctx: info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showMultiLineSelectionInformation)
en: Choose whether to display additional information for the currently selected code completion item.
pt_BR: Escolha se deve mostrar informações adicionais para o item de completação de código selecionado.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_completionDetail)
en: <p>The code completion UI has a minimal mode and a detailed mode.<br>Choose in what cases full code completion will be displayed.</p>
pt_BR: <p>A interface de completação de código tem um modo mínimo e um detalhado.<br>Escolha em qual desses casos será apresentada a completação total de código.</p>

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Detailed completion:
pt_BR: Completação detalhada:

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_completionDetail)
en: Never
pt_BR: Nunca

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_completionDetail)
en: When Invoked Manually
pt_BR: Ao carregar manualmente

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_completionDetail)
en: Always
pt_BR: Sempre

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Semantic Code Highlighting
pt_BR: Realce semântico de código

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, localColorizationLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kcfg_localColorization)
en: <p>This setting decides about the intensity of colors for local variables, for example function arguments, variables and the like.</p>
pt_BR: <p>Esta opção decide a intensidade das cores para as variáveis locais, como os argumentos das funções, as variáveis e outros itens.</p>

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, localColorizationLabel)
en: Local colorization intensity:
pt_BR: Intensidade da coloração local:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_globalColorSource)
en: Auto-Generated
pt_BR: Gerado automaticamente

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_globalColorSource)
en: From Editor Theme
pt_BR: Do editor de temas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Global colors:
pt_BR: Cores globais:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kcfg_globalColorization) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, globalColorizationLabel)
en: <p>This settings lets you change the intensity of globally accessible types, for example classes, methods, functions etc.</p>
pt_BR: <p>Esta opção permite-lhe alterar a intensidade dos tipos acessíveis a nível global, como as classes, métodos, funções, etc.</p>

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, globalColorizationLabel)
en: Global colorization intensity:
pt_BR: Intensidade da coloração global:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_highlightSemanticProblems)
en: <p>Highlight semantic problems, such as non-existent or inaccessible declarations.</p>
pt_BR: <p>Realçar os problemas semânticos, como declarações não encontradas ou não acessíveis.</p>

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Highlight semantic problems:
pt_BR: Realçar os problemas semânticos:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_highlightProblematicLines)
en: <p>When enabled, lines with errors will get additionally highlighted and their positions get marked in the scrollbar.</p>
pt_BR: <p>Quando habilitado, as linhas com erros ficarão realçadas e as suas posições ficam marcadas na barra de rolagem.</p>

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Highlight problematic lines:
pt_BR: Realçar as linhas com problemas:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, boldDeclarationsLabel)
en: <html><head/><body><p>Use bold font for declarations such as classes, functions, local variables, etc.</p></body></html>
pt_BR: <html><head/><body><p>Use uma fonte em negrito para declarações, como classes, funções, variáveis locais, etc.</p></body></html>

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, boldDeclarationsLabel)
en: Bold font for declarations:
pt_BR: Fonte em negrito para declarações:

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Problems shown as inline notes:
pt_BR: Problemas mostrados como notas embutidas:

[ctx: @item:inlistbox inline problems shown]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_problemInlineNotesLevel)
en: None
pt_BR: Nenhum

[ctx: @item:inlistbox inline problems shown]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_problemInlineNotesLevel)
en: Errors
pt_BR: Erros

[ctx: @item:inlistbox inline problems shown]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_problemInlineNotesLevel)
en: Warnings and Errors
pt_BR: Avisos e erros

[ctx: @item:inlistbox inline problems shown]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_problemInlineNotesLevel)
en: Hints, Warnings and Errors
pt_BR: Dicas, avisos e erros

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3)
en: Space-separated list of words that make a comment represent a TODO item
pt_BR: Uma lista separada por espaços de palavras que compõem um item TODO (a fazer)

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: TODO marker words:
pt_BR: Palavras do marcador TODO (a fazer):

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_todoMarkerWords)
en: Space-separated list of words that make a comment represent a TODO item.
pt_BR: Uma lista separada por espaços de palavras que compõem um item TODO (à fazer).

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Project Parsing
pt_BR: Processamento do projeto

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPluralHandlingSpinBox, kcfg_minFilesForSimplifiedParsing)
en: <p>When a project contains more files than this number, the project will be
    parsed in simplified mode, increasing the efficiency by gathering less information. Global code navigation and quickopen capabilities will be reduced.</p>
pt_BR: <p>Quando um projeto contém mais arquivos que o número aqui indicado, o projeto
    será processado no modo simplificado, o que aumenta a eficiência, recolhendo
    para isso menos informações. A navegação global pelo código e as capacidades de abertura
    rápida serão reduzidas.</p>

[ctx: @label:spinbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Minimum project size for simplified parsing:
pt_BR: Tamanho mínimo do projeto para o processamento simplificado:

[ctx: @title:group]
en: Core
pt_BR: Base

[ctx: @title:group]
en: Project Management
pt_BR: Gerenciamento de projetos

[ctx: @title:group]
en: Version Control
pt_BR: Controle de versão

[ctx: @title:group]
en: Utilities
pt_BR: Utilitários

[ctx: @title:group]
en: Documentation
pt_BR: Documentação

[ctx: @title:group]
en: Language Support
pt_BR: Suporte à linguagem

[ctx: @title:group]
en: Debugging
pt_BR: Depuração

[ctx: @title:group]
en: Testing
pt_BR: Testes

[ctx: @title:group]
en: Analyzers
pt_BR: Analisadores

[ctx: @title:group]
en: Runtimes
pt_BR: Tempos de execução

[ctx: @title:group]
en: Other
pt_BR: Outro

en: Configure Plugins
pt_BR: Configurar plugins

note: i18n: ectx: label, entry (parseAllProjectSources), group (Project Manager)
en: Schedule all project source code to be parsed by the language support in the background
pt_BR: Agendar em segundo plano o processamento de todo o código-fonte do projeto pelo suporte à linguagem

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (parseAllProjectSources), group (Project Manager)
en: If this option is set, KDevelop will schedule all source code
            found by the current build system for parsing by the appropriate language
            support part.  This will enable more complete language support, but may
            be slower.
pt_BR: Se esta opção estiver assinalada, o KDevelop irá agendar todo o código-fonte
    descoberto pelo sistema de compilação atual para ser processado pela componente
    de suporte à linguagem apropriada. Isto irá ativar um suporte mais completo
    à linguagem, mas poderá ser mais lento.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (projectsBaseDirectory), group (Project Manager)
en: Chooses the base directory where new projects are created.
pt_BR: Selecione a pasta base onde serão criados os projetos novos.

note: i18n: ectx: label, entry (saveDocuments), group (Project Manager)
en: Save all open documents before building anything
pt_BR: Salvar todos os documentos abertos antes de compilar algo

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (saveDocuments), group (Project Manager)
en: If this option is set all open documents will be automatically saved before any build is started.
pt_BR: Se esta opção estiver assinalada, todos os documentos abertos serão salvos automaticamente antes do início de qualquer compilação.

en: Projects
pt_BR: Projetos

en: Configure Projects
pt_BR: Configurar projetos

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, kcfg_projectsBaseDirectory)
en: Select the base directory where new projects are to be created
pt_BR: Selecione a pasta base onde serão criados os projetos novos

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Projects base directory:
pt_BR: Pasta base dos projetos:

[ctx: @info:tolltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_parseAllProjectSources)
en: Parse all files in a project after the project has been opened
pt_BR: Processar todos os arquivos num projeto após a sua abertura

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_parseAllProjectSources)
en: Schedule all project files for parsing
pt_BR: Agendar todos os arquivos de projeto para serem processados

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_saveDocuments)
en: Save all modified documents when the "build" action is triggered
pt_BR: Salvar todos os documentos modificados antes de acionar a ação "compilação"

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_saveDocuments)
en: Save all documents before building
pt_BR: Salvar todos os documentos antes da compilação

en: Runtimes
pt_BR: Tempos de execução

en: Configure Runtimes
pt_BR: Configurar os tempos de execução

en: Source Formatter
pt_BR: Formatador de código

en: Configure Source Formatter
pt_BR: Configurar o formatador de código

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: General
pt_BR: Geral

[ctx: @info:tolltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkKateOverrideIndentation)
en: Override the editor indentation mode according to the formatting style for documents without Kate modeline.
pt_BR: Substitui o modo de recuo do editor, de acordo com o estilo de formatação dos documentos sem a linha de modo do Kate.

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkKateOverrideIndentation)
en: Override Kate Indentation Mode
pt_BR: Substituir o modo de recuo do Kate

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkKateModelines)
en: Add a Kate modeline according to the formatting style to formatted documents.
pt_BR: Adicionar uma linha de modo do Kate aos documentos formatados, de acordo com o estilo de formatação.

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkKateModelines)
en: Add Kate Modeline
pt_BR: Adicionar a linha de modo do Kate

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Formatting Styles
pt_BR: Estilos de formatação

en: Templates
pt_BR: Modelos

en: Configure Templates
pt_BR: Configurar modelos

[ctx: @action:button]
en: Get More Templates
pt_BR: Obter mais modelos

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, loadButton)
en: Load Template From File
pt_BR: Carregar modelo a partir do arquivo

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, extractButton)
en: Clone Template
pt_BR: Clonar modelo

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, UiConfig)
en: User Interface
pt_BR: Interface do usuário

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Dock Window Behavior
pt_BR: Comportamento da janela acoplável

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_BottomLeftCornerOwner)
en: <p>Controls whether the bottom left corner is occupied by the dock at the left, or by the dock at the bottom.</p>
pt_BR: <p>Controla se o canto inferior esquerdo é ocupado pela área da esquerda ou pela área inferior.</p>

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Bottom left corner occupied by:
pt_BR: Canto inferior esquerdo ocupado por:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_BottomRightCornerOwner)
en: <p>Controls whether the bottom right corner is occupied by the dock at the right, or by the dock at the bottom.</p>
pt_BR: <p>Controla se o canto inferior direito é ocupado pela área da direita ou pela área inferior.</p>

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Bottom right corner occupied by:
pt_BR: Canto inferior direito ocupado por:

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_BottomLeftCornerOwner)
en: Left Dock
pt_BR: Acoplagem esquerda

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_BottomLeftCornerOwner) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_BottomRightCornerOwner)
en: Bottom Dock
pt_BR: Acoplagem inferior

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_BottomRightCornerOwner)
en: Right Dock
pt_BR: Acoplagem direita

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Tabbed Browsing
pt_BR: Navegação em abas

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_TabBarOpenAfterCurrent)
en: Controls whether to open new tabs next to the active one.
pt_BR: Controla se deve abrir as páginas novas próximas da ativa.

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabBarOpenAfterCurrent)
en: Open new tab after current
pt_BR: Abrir uma página nova após a atual

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_TabBarArrangeBuddies)
en: When enabled, plugins can group related files side by side.
    For example, a header file will be opened next to the implementation file.
pt_BR: Quando habilitado, os plugins podem agrupar os arquivos relacionados lado a lado.
    Por exemplo, um arquivo de cabeçalho poderá ser aberto próximo ao arquivo de implementação.

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabBarArrangeBuddies)
en: Arrange related documents side by side
pt_BR: Organizar os documentos relacionados lado a lado

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_TabBarVisibility)
en: Enables or disables the display of the tab bar at the top of the editor window.
pt_BR: Ativa ou desativa a exibição da barra de abas no topo da janela de edição.

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabBarVisibility)
en: Show tabs
pt_BR: Mostrar as páginas

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_CloseButtonsOnTabs)
en: Enables or disables the display of a close button in each tab in the tab bar at the top of the editor window.
pt_BR: Ativa ou desativa a exibição do botão fechar em cada aba da barra de abas no topo da janela de edição.

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CloseButtonsOnTabs)
en: Show close buttons on tabs
pt_BR: Mostrar os botões de fechar nas abas

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Coloring
pt_BR: Coloração

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ColorizeByProject)
en: When enabled, tabs and other widgets are colored based on the project affiliation
pt_BR: Quando estiver ativa, as abas e outros elementos serão coloridos com base na afiliação ao projeto

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ColorizeByProject)
en: Color widgets based on the project affiliation
pt_BR: Colorir os elementos com base na afiliação ao projeto

en: Configure User Interface
pt_BR: Configurar a interface do usuário

[ctx: @action]
en: &Reformat Source
pt_BR: &Reformatar o código

[ctx: @action]
en: Reformat Line
pt_BR: Reformatar a linha

[ctx: @action]
en: Reformat Files...
pt_BR: Reformatar arquivos...

[ctx: @title:window]
en: Reformat Files?
pt_BR: Reformatar arquivos?

en: Reformat all files in the selected folder?
pt_BR: Reformatar todos os arquivos na pasta selecionada?

[ctx: @action:button]
en: Reformat
pt_BR: Reformatar

en: Reformatting
pt_BR: Reformatando

en: Reformat Files
pt_BR: Reformatar arquivos

en: Reformatting one file | Reformatting %1 files
pt_BR[0]: Reformatando um arquivo
pt_BR[1]: Reformatando %1 arquivos

en: The style %1 is also used for the following languages:
    %2.
    Are you sure you want to delete it?
pt_BR: O estilo %1 também é usado para as seguintes linguagens:
    %2.
    Tem certeza de que deseja excluí-lo?

[ctx: @title:window]
en: Deleting Style
pt_BR: Excluindo estilo

en: New %1
pt_BR: Novo %1

en: New Style
pt_BR: Novo estilo

en: No language selected
pt_BR: Nenhuma linguagem selecionada

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Language:
pt_BR: Linguagem:

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Formatter:
pt_BR: Formatação:

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Style:
pt_BR: Estilo:

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnNewStyle)
en: New
pt_BR: Novo

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnEditStyle)
en: Edit...
pt_BR: Editar...

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnDelStyle) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: Delete
pt_BR: Excluir

en: The file "%1" is modified on disk.
    
    Are you sure you want to overwrite it? (External changes will be lost.)
pt_BR: O arquivo "%1" foi modificado no disco.
    
    Tem certeza de que deseja sobrescrevê-lo? (As alterações externas serão perdidas.)

[ctx: @title:window]
en: Document Externally Modified
pt_BR: O documento foi modificado externamente

en:  Line: %1 Col: %2
pt_BR:  Linha: %1 Coluna: %2

[ctx: area]
en: Code
pt_BR: Código

[ctx: area]
en: Debug
pt_BR: Depurar

[ctx: area]
en: Review
pt_BR: Revisão

[ctx: @title:window]
en: Select Tool View to Add
pt_BR: Selecione a ferramenta a adicionar

en: <b>Active Working Set</b>
pt_BR: <b>Conjunto de trabalho ativo</b>

en: <b>Working Set</b>
pt_BR: <b>Espaço de trabalho</b>

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove this working set. The contained documents are not affected.
pt_BR: Remover este espaço de trabalho. Os documentos existentes não são afetados.

[ctx: @label]
en: Documents:
pt_BR: Documentos:

[ctx: @action:button]
en: Add All
pt_BR: Adicionar tudo

[ctx: @info:tooltip]
en: Add all documents that are part of this working set to the currently active working set
pt_BR: Adicionar todos os documentos que façam parte deste espaço de trabalho ao espaço ativo no momento

[ctx: @action:button]
en: Remove All
pt_BR: Remover todos

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove all documents that are part of this working set from the currently active working set
pt_BR: Remover todos os documentos que façam parte deste espaço de trabalho do espaço ativo no momento

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to open and activate this document.
pt_BR: Clique para abrir e ativar este documento.

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove this file from the current working set
pt_BR: Remover este arquivo do espaço de trabalho atual

[ctx: @info:tooltip]
en: Add this file to the current working set
pt_BR: Adicionar este arquivo ao espaço de trabalho atual

[ctx: @action:button]
en: Stash
pt_BR: Modificação temporária

[ctx: @action:button]
en: Load
pt_BR: Carregar

en: Line: 00000 Col: 000
pt_BR:  Linha: 00000 Coluna: 000

[ctx: @info:tooltip]
en: Show sorted list of opened documents
pt_BR: Mostrar a lista ordenada de documentos abertos

[ctx: @info]
en: (Press Ctrl+Tab to switch)
pt_BR: (Pressione Ctrl+Tab para alternar)

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy Filename
pt_BR: Copiar nome do arquivo

[ctx: @action:inmenu]
en: Close
pt_BR: Fechar

[ctx: @action:inmenu]
en: Close All Other
pt_BR: Fechar todos os outros

[ctx: @action:inmenu]
en: Close All
pt_BR: Fechar todos

[ctx: @info:tooltip]
en: Toggle '%1' tool view
pt_BR: Ativar/desativar a área de ferramentas '%1'

[ctx: @info:tooltip]
en: Right click to add new tool views.
pt_BR: Clique com o botão direito para adicionar novas áreas de ferramentas.

[ctx: @title:window]
en: %1 Toolbar
pt_BR: Barra de ferramentas %1

[ctx: @title:menu]
en: Tool View Position
pt_BR: Posição da área de ferramentas

[ctx: @option:radio tool view position]
en: Left
pt_BR: Esquerda

[ctx: @option:radio tool view position]
en: Bottom
pt_BR: Inferior

[ctx: @option:radio tool view position]
en: Right
pt_BR: Direita

[ctx: @option:radio tool view position]
en: Detached
pt_BR: Destacada

[ctx: @action:inmenu]
en: Assign Shortcut...
pt_BR: Associar atalho...

[ctx: @info:tooltip]
en: Use this shortcut to trigger visibility of the tool view.
pt_BR: Usar este atalho para acionar a visibilidade da área de ferramentas.

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove Tool View
pt_BR: Remover a área de ferramentas

[ctx: @title:window]
en: Assign Shortcut For '%1' Tool View
pt_BR: A assinatura atalho para a ferramenta de visualização '%1'

[ctx: @option:check]
en: Concentration Mode
pt_BR: Modo concentração

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove most of the controls so you can focus on what matters
pt_BR: Remove a maioria dos controles para que você possa se concentrar no que importa

[ctx: @option:check]
en: Show Left Dock
pt_BR: Mostrar a acoplagem esquerda

[ctx: @option:check]
en: Show Right Dock
pt_BR: Mostrar a acoplagem direita

[ctx: @option:check]
en: Show Bottom Dock
pt_BR: Mostrar a acoplagem inferior

[ctx: @action]
en: Focus Editor
pt_BR: Selecionar o editor

[ctx: @action]
en: Hide/Restore Docks
pt_BR: Esconder/restaurar as acoplagens

[ctx: @action]
en: Next Tool View
pt_BR: Janela de ferramentas seguinte

[ctx: @action]
en: Previous Tool View
pt_BR: Janela de ferramentas anterior

[ctx: @title:menu]
en: Tool Views
pt_BR: Janelas de ferramentas

en: Left Button Bar
pt_BR: Barra de botões esquerda

en: Right Button Bar
pt_BR: Barra de botões direita

en: Bottom Button Bar
pt_BR: Barra de botões inferior

[ctx: @action]
en: Close
pt_BR: Fechar

[ctx: @info:tooltip]
en: Close message
pt_BR: Fechar mensagem

en: duchainify
pt_BR: cadeia de declaração-uso

en: DUChain builder application
pt_BR: Aplicativo de geração da cadeia de declaração-uso

en: file or directory
pt_BR: arquivo ou pasta

en: Show warnings
pt_BR: Mostrar os avisos

en: Show warnings and debug output
pt_BR: Mostrar os avisos e o resultado de depuração

en: Enforce an update of the top-contexts corresponding to the given files
pt_BR: Força uma atualização dos contextos de topo que correspondem aos arquivos indicados

en: Enforce an update of the top-contexts corresponding to the given files and all included files
pt_BR: Força uma atualização dos contextos de topo que correspondem aos arquivos indicados e a todos os arquivos incluídos

en: Number of threads to use
pt_BR: Número de tarefas a usar

en: Features to build. Options: empty, simplified-visible-declarations, visible-declarations (default), all-declarations, all-declarations-and-uses, all-declarations-and-uses-and-AST
pt_BR: Funcionalidades a compilar. Opções: declarações visíveis (padrão), todas as declarações, todas as declarações e usos, todas as declarações e usos e AST

en: Print complete Definition-Use Chain on successful parse
pt_BR: Imprimir a cadeia de definições de uso se processado com sucesso

en: Print complete DUChain Definitions repository on successful parse
pt_BR: Imprimir o repositório DUChain Definitions se processado com sucesso

en: Print complete DUChain PersistentSymbolTable repository on successful parse
pt_BR: Imprimir o repositório DUChain PersistentSymbolTable se processado com sucesso

en: Number defining the maximum depth where declaration details are printed
pt_BR: Número que define a profundidade máxima onde os detalhes da declaração são impressos

en: Dump DUChain graph (in .dot format)
pt_BR: Gerar o grafo do DUChain (no formato .dot)

en: Print problems encountered during parsing
pt_BR: Imprimir os problemas encontrados no processamento

en: Recursively dump errors from imported contexts.
pt_BR: Apresentar os erros recursivamente a partir dos contextos importados.

[ctx: @title:column]
en: Profile
pt_BR: Perfil

[ctx: @item:inlistbox]
en: Use default profile (currently: %1)
pt_BR: Usar o perfil padrão (atualmente: %1)

[ctx: @item:inlistbox]
en: %1 (does not exist)
pt_BR: %1 (não existe)

en: Task aborted
pt_BR: Tarefa cancelada

en: Run all tests in %1
pt_BR: Executar todos os testes em %1

en: You don't have write permissions for the following files; add write permissions for owner before saving?
pt_BR: Você não tem permissões de gravação para os seguintes arquivos; adicionar permissões de gravação para o proprietário antes de salvar?

[ctx: @title:window]
en: Some Files are Write-Protected
pt_BR: Alguns arquivos estão protegidos contra gravação

[ctx: @action:button]
en: Set Write Permissions
pt_BR: Definir permissões de escrita

[ctx: @action:button]
en: Ignore
pt_BR: Ignorar

en: Failed adding write permissions for some files.
pt_BR: Falha ao adicionar as permissões de gravação para alguns arquivos.

[ctx: @title:window]
en: Failed Setting Permissions
pt_BR: Falha ao definir permissões

en: Working Directory does not exist: %1
pt_BR: A pasta de trabalho não existe: %1

en: Working Directory is not absolute: %1
pt_BR: A pasta de trabalho não é absoluta: %1

en: Process '%1' exited with status %2
    %3
pt_BR: O processo '%1' terminou com o status %2
    %3

en: Command finished with error %1.
pt_BR: O comando finalizou com o erro %1.

en: Command exited with value %1.
pt_BR: O comando terminou com o valor %1.

[ctx: @action:inmenu]
en: Branches...
pt_BR: Ramificações...

[ctx: @title:window]
en: Branch Manager
pt_BR: Gerenciador de ramificações

en: You must select a base branch from the list before creating a new branch.
pt_BR: Você deve selecionar uma ramificação base a partir da lista antes de criar uma nova ramificação.

[ctx: @title:window]
en: New Branch
pt_BR: Nova ramificação

[ctx: @label:textbox]
en: Name of the new branch:
pt_BR: Nome da nova ramificação:

en: Branch "%1" already exists.
    Please, choose another name.
pt_BR: Já existe a ramificação "%1".
    Por favor, escolha outro nome.

en: Currently at the branch "%1".
    To delete it, please change to another branch.
pt_BR: Está atualmente na ramificação "%1".
    Para exclui-la, por favor mude para outra ramificação.

en: Are you sure you want to irreversibly delete the branch '%1'?
pt_BR: Tem certeza de que deseja excluir irreversivelmente a ramificação '%1'?

en: Already on branch "%1"
pt_BR: Já está na ramificação "%1"

en: Branch "%1" doesn't exists.
    Please, choose another name.
pt_BR: A ramificação "%1" não existe.
    Escolha outro nome.

en: You must select a branch to merge into current one from the list.
pt_BR: Você deve selecionar uma ramificação para mesclar na atual a partir da lista.

en: Could not create a patch for the current version.
pt_BR: Não foi possível criar uma correção para a versão atual.

[ctx: @titlew:indow]
en: Unable to Retrieve Diff
pt_BR: Não foi possível obter as diferenças

en: There are no committed differences.
pt_BR: Não existem diferenças enviadas.

[ctx: @title:window]
en: VCS Support
pt_BR: Suporte ao CSV

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, newButton)
en: Creates new branch based on the selected branch
pt_BR: Cria uma nova ramificação com base na selecionada

[ctx: @action:button new branch]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: New
pt_BR: Novo

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, deleteButton)
en: The same as git branch -D
pt_BR: O mesmo que o 'git-branch -D'

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, renameButton)
en: Rename
pt_BR: Renomear

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, diffButton)
en: <p>Show changes between the current branch (or staging area, if not empty) and the last commit on the selected branch.</p>
pt_BR: <p>Mostrar alterações entre a ramificação atual (ou a área intermediária, se não estiver vazia) e a última confirmação na ramificação selecionada.</p>

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, diffButton)
en: Compare to Branch
pt_BR: Compare com a ramificação

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, checkoutButton)
en: Checkout to the selected branch
pt_BR: Obtém a ramificação selecionada

[ctx: @action:button checkout a version]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, checkoutButton)
en: Checkout
pt_BR: Baixar

[ctx: @action:button merge a branch]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mergeButton)
en: Merge
pt_BR: Mesclar

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelUrl)
en: Source directory:
pt_BR: Pasta de origem:

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Commit message:
pt_BR: Mensagem de envio:

en: Branch "%1" already exists.
pt_BR: A ramificação "%1" já existe.

en: Are you sure you want to rename "%1" to "%2"?
pt_BR: Tem certeza de que deseja renomear "%1" para "%2"?

en: Author:
pt_BR: Autor:

en: Date:
pt_BR: Data:

en: Commit message:
pt_BR: Mensagem de envio:

[ctx: @title:column]
en: Revision
pt_BR: Revisão

[ctx: @title:column]
en: Message
pt_BR: Mensagem

[ctx: @title:column]
en: Author
pt_BR: Autor

[ctx: @title:column]
en: Date
pt_BR: Data

[ctx: @item file was added to versioncontrolsystem]
en: Added
pt_BR: Adicionado

[ctx: @item file was deleted from versioncontrolsystem]
en: Deleted
pt_BR: Excluído

[ctx: @item file is conflicting (versioncontrolsystem)]
en: Has Conflicts
pt_BR: Possui conflitos

[ctx: @item version controlled file was modified]
en: Modified
pt_BR: Modificado

[ctx: @item file is up to date in versioncontrolsystem]
en: Up To Date
pt_BR: Atualizado

[ctx: @item file is not known to versioncontrolsystem]
en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

[ctx: @title:column]
en: Filename
pt_BR: Nome do arquivo

[ctx: @item]
en: Added
pt_BR: Adicionado

[ctx: @item]
en: Deleted
pt_BR: Excluído

[ctx: @item]
en: Modified
pt_BR: Modificado

[ctx: @item]
en: Copied
pt_BR: Copiado

[ctx: @item]
en: Replaced
pt_BR: Substituído

[ctx: @title:column]
en: Location
pt_BR: Localização

[ctx: @title:column]
en: Actions
pt_BR: Ações

[ctx: @title:column]
en: Source Location
pt_BR: Localização no código

[ctx: @title:column]
en: Source Revision
pt_BR: Versão de origem

[ctx: @action:inmenu]
en: Commit...
pt_BR: Enviar...

[ctx: @action:inmenu]
en: Update
pt_BR: Atualizar

[ctx: @action:inmenu]
en: Add
pt_BR: Adicionar

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Differences...
pt_BR: Mostrar diferenças...

[ctx: @action:inmenu]
en: Revert
pt_BR: Reverter

[ctx: @action:inmenu revision history]
en: History...
pt_BR: Histórico...

[ctx: @action:inmenu]
en: Annotation...
pt_BR: Anotações...

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Diff...
pt_BR: Mostrar diferenças...

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Diff (All Files)...
pt_BR: Mostrar diferenças (todos os arquivos)...

[ctx: @action:inmenu]
en: Push
pt_BR: Enviar

[ctx: @action:inmenu]
en: Pull
pt_BR: Obter

en: There are no differences.
pt_BR: Não existem diferenças.

[ctx: @title:window]
en: Unable to Get Differences
pt_BR: Não foi possível obter as diferenças.

[ctx: @title:window %1: path or URL, %2: name of a version control system]
en: %2 History (%1)
pt_BR: Histórico de %2 (%1)

en: Cannot display annotations, missing interface KTextEditor::AnnotationInterface for the editor.
pt_BR: Não é possível mostrar as anotações, porque falta a interface KTextEditor::AnnotationInterface no editor.

en: Cannot execute annotate action because the document was not found, or was not a text document:
    %1
pt_BR: Não foi possível executar a ação de anotação, porque o documento não foi encontrado ou então não era um documento de texto:
    %1

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy Revision Id
pt_BR: Copiar ID da revisão

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter the repository URL...
pt_BR: Insira a URL do repositório...

[ctx: @item age]
en: %1 year | %1 years
pt_BR[0]: %1 ano
pt_BR[1]: %1 anos

[ctx: @item age]
en: %1 month | %1 months
pt_BR[0]: %1 mês
pt_BR[1]: %1 meses

[ctx: @item age]
en: %1 day | %1 days
pt_BR[0]: %1 dia
pt_BR[1]: %1 dias

[ctx: @item age]
en: Today
pt_BR: Hoje

[ctx: By: commit author]
en: By: %1
pt_BR: Por: %1

[ctx: @title:window]
note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, VcsCommitDialog)
en: Select Files to Commit
pt_BR: Selecione os arquivos para envio

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Commit files:
pt_BR: Enviar os arquivos:

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, recursiveChk)
en: Recursive
pt_BR: Recursivo

en: Old Messages
pt_BR: Mensagens antigas

en: For more detailed information please see the Version Control tool view.
pt_BR: Para informações mais detalhadas, veja a área de ferramentas de Controle de Versões

en: Unable to commit
pt_BR: Não foi possível enviar

[ctx: @title:window]
en: Commit Unsuccessful
pt_BR: O envio não foi bem sucedido

[ctx: @action:button To make a commit]
en: Commit
pt_BR: Enviar

en: <qt>Files will be committed:
    <ul>%1</ul>
    With message:
     <pre>%2</pre></qt>
pt_BR: <qt>Os arquivos serão enviados:
    <ul>%1</ul>
    Com a mensagem:
     <pre>%2</pre></qt>

[ctx: @title:window]
en: About to Commit to Repository
pt_BR: Prestes a enviar para o repositório

[ctx: @label]
en: Difference between revision %1 and %2:
pt_BR: Diferença entre a versão %1 e a %2:

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, revLabel)
en: Difference between revisions:
pt_BR: Diferença entre as versões:

[ctx: @action:inmenu]
en: Diff to Previous Revision
pt_BR: Diferença para a versão anterior

[ctx: @action:inmenu]
en: Diff between Revisions
pt_BR: Diferença entre as versões

[ctx: @title:window]
en: Difference To Previous
pt_BR: Diferença para a anterior

[ctx: @title:window]
en: Difference between Revisions
pt_BR: Diferença entre as versões
