kdevproblemreporter - en to pt_BR translation catalogue (39 entries)

en: Parser
pt_BR: Analisador

[ctx: @title:window]
en: Problems
pt_BR: Problemas

[ctx: @action:inmenu]
en: Solve Problem
pt_BR: Resolver o problema

[ctx: @action:inmenu]
en: Solve: %1
pt_BR: Resolver: %1

[ctx: @action]
en: Force Full Update
pt_BR: Forçar a atualização completa

[ctx: @info:tooltip]
en: Which files to display the problems for
pt_BR: Para quais arquivos exibir os problemas

[ctx: @option:check]
en: Current Document
pt_BR: Documento atual

[ctx: @info:tooltip]
en: Display problems in current document
pt_BR: Exibir problemas no documento atual

[ctx: @option:check]
en: Open Documents
pt_BR: Documentos abertos

[ctx: @info:tooltip]
en: Display problems in all open documents
pt_BR: Exibir problemas em todos os documentos abertos

[ctx: @option:check]
en: Current Project
pt_BR: Projeto atual

[ctx: @info:tooltip]
en: Display problems in current project
pt_BR: Exibir problemas no projeto atual

[ctx: @option:check]
en: All Projects
pt_BR: Todos os projetos

[ctx: @info:tooltip]
en: Display problems in all projects
pt_BR: Exibir problemas em todos os projetos

[ctx: @option:check]
en: Documents In Path
pt_BR: Documentos no caminho

[ctx: @info:tooltip]
en: Display problems from all files in a specific path
pt_BR: Exibir problemas de todos os arquivos em um caminho específico

[ctx: @option:check]
en: Documents In Current Path
pt_BR: Documentos no caminho atual

[ctx: @info:tooltip]
en: Display problems from all files in the path of the current document
pt_BR: Exibir problemas de todos os arquivos no caminho do documento atual

[ctx: @option:check]
en: Show All
pt_BR: Mostrar tudo

[ctx: @info:tooltip]
en: Display all problems
pt_BR: Mostra todos os problemas

[ctx: @info:placeholder]
en: Path Filter...
pt_BR: Filtro de caminho...

[ctx: @option:check]
en: Show Imports
pt_BR: Mostrar importações

[ctx: @info:tooltip]
en: Display problems in imported files
pt_BR: Exibir problemas nos arquivos importados

[ctx: @info:tooltip]
en: Display errors
pt_BR: Exibir erros

[ctx: @option:check]
en: Show Errors
pt_BR: Mostrar erros

[ctx: @info:tooltip]
en: Display warnings
pt_BR: Exibir avisos

[ctx: @option:check]
en: Show Warnings
pt_BR: Mostrar avisos

[ctx: @info:tooltip]
en: Display hints
pt_BR: Exibir sugestões

[ctx: @option:check]
en: Show Hints
pt_BR: Mostrar dicas

[ctx: @title:menu]
en: Grouping
pt_BR: Agrupamento

[ctx: @option:check]
en: None
pt_BR: Nenhum

[ctx: @option:check]
en: Path
pt_BR: Caminho

[ctx: @option:check]
en: Severity
pt_BR: Gravidade

[ctx: @info:placeholder]
en: Search...
pt_BR: Pesquisar...

[ctx: @title:menu]
en: Scope: %1
pt_BR: Escopo: %1

[ctx: @info:whatsthis]
en: Problems
pt_BR: Problemas

[ctx: @title:menu]
en: Problem
pt_BR: Problema

[ctx: @action:inmenu]
en: &Copy Description
pt_BR: &Copiar descrição

[ctx: @title:menu]
en: Solve: %1
pt_BR: Resolver: %1
