kdevplatform - en to ru translation catalogue (945 entries)

[ctx: @info:tooltip]
en: Error
ru: Ошибка

[ctx: @info:tooltip]
en: Dirty
ru: неактуальная

[ctx: @info:tooltip]
en: Pending
ru: в ожидании

[ctx: @info:tooltip]
en: Clean
ru: актуальная

en: Not hit yet
ru: Ещё не достигнута

en: Ignore
ru: Пропустить

en: next hits
ru: раз

en: Breakpoint is <a href="pending">pending</a>
ru: Точка останова <a href="pending">в ожидании</a>

en: Breakpoint is <a href="dirty">dirty</a>
ru: Точка останова <a href="dirty">неактуальна</a>

en: Breakpoint is active
ru: Точка останова актуальна

en: Hit %1 time | Hit %1 times
ru[0]: Достигнута %1 раз
ru[1]: Достигнута %1 раза
ru[2]: Достигнута %1 раз
ru[3]: Достигнута %1 раз

en: Breakpoint has errors
ru: Ошибки в точке останова

en: <b>Breakpoint is pending</b><p>Pending breakpoints are those that have been passed to GDB, but which are not yet installed in the target, because GDB cannot find the function or file to which the breakpoint refers. The most common case is a breakpoint in a shared library: GDB will insert this breakpoint only when the library is loaded.</p>
ru: <b>Точка останова в ожидании</b><p>В состоянии ожидания находятся точки останова, которые уже переданы в GDB, но ещё не установлены в целевом коде, так как GDB не смог найти соответствующую функцию или файл. Обычно это происходит с точками останова в разделяемых библиотеках — GDB включит эту точку только тогда, когда библиотека будет загружена.</p>

en: <b>Breakpoint is dirty</b><p>The breakpoint has not yet been passed to the debugger.</p>
ru: <b>Точка останова неактуальна</b><p>Это точка останова ещё не была передана в отладчик.</p>

en: Breakpoint
ru: Точка останова

en: Breakpoint not found
ru: Точка останова не найдена

en: Couldn't find breakpoint at %1:%2
ru: Не удалось найти точку останова в %1:%2

en: &Breakpoint
ru: &Точка останова

en: &Disable Breakpoint
ru: &Отключить точку останова

en: &Enable Breakpoint
ru: &Включить точку останова

en: &Bookmark
ru: &Закладка

en: Type
ru: Тип

en: Location
ru: Расположение

en: Condition
ru: Условие

en: Active status
ru: Признак активности

en: State
ru: Состояние

[ctx: @title:window]
en: Debugger Breakpoints
ru: Точки останова в отладчике

[ctx: @info:whatsthis]
en: Displays a list of breakpoints with their current status. Clicking on a breakpoint item allows you to change the breakpoint and will take you to the source in the editor window.
ru: Показывает список точек останова и их текущее состояние. Щёлкнув точку останова, вы сможете изменить её и перейти к соответствующему коду в окне редактора.

en: Breakpoint Details
ru: Сведения о точке останова

en: New code breakpoint ...
ru: Создать точку останова…

en: Enter condition ...
ru: Указать условие…

[ctx: New breakpoint]
en: &New
ru: &Создать

[ctx: Code breakpoint]
en: &Code
ru: Исполнение &кода

[ctx: Data breakpoint]
en: Data &Write
ru: &Запись данных

[ctx: Data read breakpoint]
en: Data &Read
ru: &Чтение данных

[ctx: Data access breakpoint]
en: Data &Access
ru: Д&оступ к данным

en: &Delete
ru: У&далить

en: Disable &All
ru: &Отключить все

en: &Enable All
ru: В&ключить все

en: &Remove All
ru: У&далить все

en: %2 | %2 (repeated %1 times)
ru[0]: %2 (повторов: %1)
ru[1]: %2 (повторов: %1)
ru[2]: %2 (повторов: %1)
ru[3]: %2

[ctx: #thread-id at function-name or address]
en: #%1 at %2 (crashed)
ru: №%1 в %2 (сбой)

[ctx: #thread-id at function-name or address]
en: #%1 at %2
ru: №%1 в %2

en: Depth
ru: Глубина

en: Function
ru: Функция

en: Source
ru: Исходный код

en: <b>Frame stack</b>Often referred to as the "call stack", this is a list showing which function is currently active, and what called each function to get to this point in your program. By clicking on an item you can see the values in any of the previous calling functions.
ru: <b>Стек</b>Также часто называется «стеком вызовом», представляет собой список, показывающий, какая функция выполняется в данный момент и какие функции вызывались до достижения этой точки в программе. Выделив в этом списке любую из раннее вызванных функций, вы можете просматривать значения переменных в ней.

en: Threads:
ru: Потоки:

[ctx: #frame function() at file]
en: #%1 %2() at %3
ru: №%1 %2() в %3

[ctx: #frame function() at file:line]
en: #%1 %2() at %3:%4
ru: №%1 %2() в %3:%4

en: Breakpoint hit: %1
ru: Достижение точки останова: %1

en: Watchpoint hit: %1
ru: Достижение точки наблюдения: %1

en: Remote Path
ru: Путь на удалённом компьютере

en: Local Path
ru: Путь на этом компьютере

en: Delete
ru: Удалить

en: Error
ru: Ошибка

en: Auto
ru: Автообновление

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, configName)
en: Name
ru: Имя

en: Value
ru: Значение

en: Locals
ru: Локальные переменные

en: Watch This
ru: Наблюдать

en: Stop on Change
ru: Останов при изменении

en: Debugger Variables
ru: Переменные отладчика

[ctx: @option:check]
en: Auto-resize columns on click
ru: Автоматически изменять размер столбцов по щелчку

en: <b>Variable tree</b>The variable tree allows you to see the values of local variables and arbitrary expressions.<br />Local variables are displayed automatically and are updated as you step through your program. For each expression you enter, you can either evaluate it once, or "watch" it (make it auto-updated). Expressions that are not auto-updated can be updated manually from the context menu. Expressions can be renamed to more descriptive names by clicking on the name column.<br />To change the value of a variable or an expression, click on the value.<br />
ru: <b>Дерево переменных</b>Дерево переменных позволяет просматривать значения локальных переменных и произвольных выражений.<br />Локальные переменные показываются автоматически и обновляются при каждом шаге. Каждое введённое выражение может вычисляться однократно или «наблюдаться» (обновляться автоматически). Необновляемые автоматически выражения можно вычислить вручную, используя контекстное меню. Щёлкнув в столбце имя выражения, его можно изменить на более информативное.<br />Чтобы изменить значение переменной или выражения, щёлкните в столбце «Значение».<br />

en: <b>Expression entry</b>Type in expression to watch.
ru: <b>Поле выражения</b>Задайте здесь выражение для наблюдения.

en: &Format
ru: &Формат

en: &Natural
ru: &Естественный

en: &Binary
ru: &Двоичный

en: &Octal
ru: &Восьмеричный

en: &Decimal
ru: &Десятичный

en: &Hexadecimal
ru: &Шестнадцатеричный

en: Remove Watch Variable
ru: Прекратить наблюдение

en: &Copy Value
ru: &Копировать значение

en: &Stop on Change
ru: О&станов при изменении

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Find:
ru: Найти:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, nextButton)
en: Jump to next match
ru: Перейти к следующему совпадению

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, previousButton)
en: Jump to previous match
ru: Перейти к предыдущему совпадению

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, matchCase)
en: Match case sensitive
ru: С учётом регистра

en: Documentation
ru: Документация

[ctx: @action go back]
en: Back
ru: Назад

[ctx: @action go forward]
en: Forward
ru: Вперёд

[ctx: @action go to start page]
en: Home
ru: Начальная страница

[ctx: @info:placeholder]
note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, branchFilterEdit)
en: Search...
ru: Поиск…

[ctx: @action]
en: Find in Text...
ru: Найти в тексте…

[ctx: @info:tooltip]
en: Find in text of current documentation page
ru: Поиск в тексте текущей страницы документации

[ctx: @title:menu]
en: Debug
ru: Отладка

[ctx: @title:menu]
en: Refactor
ru: Рефакторинг

[ctx: @title:menu]
en: Analyze Current File With
ru: Проверить текущий файл с помощью

[ctx: @title:menu]
en: Analyze Current Project With
ru: Проверить текущий проект с помощью

en: The executable %1 cannot be found. Please make sure it is installed and can be executed. <br />The plugin will not work until you fix this problem.
ru: Исполняемый файл %1 не найден. Убедитесь, что он установлен и может быть запущен. <br/>Расширение не будет работать, пока вы не исправите проблему.

en: Rename "%1" to "%2"
ru: Переименовать «%1» в «%2»

en: Failed to apply changes: %1
ru: Не удалось применить изменения: %1

en: Rename
ru: Переименовать

en: Rename file from "%1" to "%2".
ru: Переименовать файл из «%1» в «%2».

en: Parsing: %1
ru: Анализируется: %1

en: Background Parser
ru: Фоновый анализ кода

[ctx: %1: filename]
en: Skipped file that is too large: '%1'
ru: Пропущен слишком большой файл: %1

[ctx: %1: file size, %2: limit file size]
en: The file is %1 and exceeds the limit of %2.
ru: Размер файла (%1 б) превышает предел (%2 б).

en: Could not open file '%1'
ru: Не удалось открыть файл «%1»

en: File could not be read from disk.
ru: Не удалось прочитать файл с диска.

en: File could not be opened.
ru: Не удалось открыть файл.

en: File could not be read from disk due to permissions.
ru: Не удалось прочитать файл с диска из-за отсутствия прав.

en: Process 1 file in %2 | Process %1 files in %2
ru[0]: Обработка %1 файла в %2
ru[1]: Обработка %1 файлов в %2
ru[2]: Обработка %1 файлов в %2
ru[3]: Обработка %1 файла в %2

en: All projects classes
ru: Классы из всех проектов

en: Base classes
ru: Родительские классы

en: Derived classes
ru: Производные классы

en: Classes in project %1
ru: Классы из проекта «%1»

en: not implemented
ru: не реализовано

[ctx: @action]
en: Rename "%1"...
ru: Переименовать «%1»...

en: No declaration under cursor
ru: Нет объявления под курсором

en: Declaration is located in non-writable file %1.
ru: Объявление находится в файле %1, защищённом от записи.

[ctx: @title:window Renaming some declaration]
en: Rename "%1"
ru: Переименовать «%1»

[ctx: @title:tab]
en: Uses
ru: Обращения

[ctx: @title:tab]
en: Declaration Info
ru: Параметры объявления

en: Renaming "%1" to "%2"
ru: Переименование «%1» в «%2»

[ctx: @title:window]
note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, RenameDialog)
en: Rename
ru: Переименовать

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, newNameLabel)
en: &New name:
ru: &Новое имя:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, goButton)
en: <html><head/><body><p>&quot;Note: All overloaded functions, overloads, forward-declarations, etc. will be renamed too&quot;</p></body></html>
ru: <html><head/><body><p>&quot;Примечание: также будут переименованы все перегруженные функции, перегрузки, предварительные объявления и так далее&quot;</p></body></html>

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, goButton)
en: &Rename
ru: &Переименовать

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelButton)
en: &Cancel
ru: О&тмена

en: Could not find an open document
ru: Не удалось найти открытый документ

en: Could not find the chain for the selected document: %1
ru: Не удалось найти цепочку для выбранного документа: %1

en: Error finding context for selection range
ru: Невозможно найти контекст для выделенного участка текста

en: Error checking conditions to generate code: %1
ru: Ошибка при проверке условий для генерации кода: %1

en: Error Gathering user information: %1
ru: Ошибка сбора информации о пользователе: %1

en: Error generating code: %1
ru: Ошибка генерации исходного кода: %1

en: Could not rename '%1' to '%2'
ru: Не удалось переименовать «%1» в «%2»

[ctx: Inconsistent change in <filename> between <range>, found <oldText> (encountered <foundText>) -> <newText>]
en: Inconsistent change in %1 between %2, found %3 (encountered "%4") -> "%5"
ru: Несовместимое изменение в %1 между %2, найдено %3 (обнаружено «%4») -> «%5»

en: Could not replace text in the document: %1
ru: Не удалось заменить текст в документе: %1

[ctx: Inconsistent change in <document> at <range> = <oldText> (encountered <encountered>) -> <newText>]
en: Inconsistent change in %1 at %2 = "%3"(encountered "%4") -> "%5"
ru: Несовместимое изменение в %1, %2 = «%3»(обнаружено «%4») -> «%5»

[ctx: Inconsistent change-request at <document>:intersecting changes: <previous-oldText> -> <previous-newText> @<range> & <new-oldText> -> <new-newText> @<range>]
en: Inconsistent change-request at %1; intersecting changes: "%2"->"%3"@%4 & "%5"->"%6"@%7
ru: Несовместимый запрос изменения в %1; пересекающиеся изменения: «%2»->«%3»@%4 & «%5»->«%6»@%7

[ctx: @title:window]
note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, RefactoringDialog)
en: Refactoring
ru: Рефакторинг

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, abortButton)
en: &Abort
ru: П&рервать

en: Alias %1 as %2
ru: Альтернативное название %1 как %2

en: Lost alias %1
ru: Потеряно альтернативное название %1

en: invalid member-function %1 type %2
ru: некорректная функция-участник %1 типа %2

en: (unknown direct declaration)
ru: (неизвестное прямое объявление)

en: (missing)
ru: (отсутствует)

en: context-free forward-declaration %1
ru: предварительное объявление без контекста %1

en: Import %1 as %2
ru: Импорт %1 как %2

en: Import %1
ru: Импорт %1

en: lost declaration
ru: потерянное объявление

en: Back to %1<br />
ru: Вернуться к %1<br />

en: enumerator
ru: элемент перечисления

en: namespace %1
ru: пространство имён %1

en: enumeration %1
ru: перечисление %1

en: (resolved forward-declaration:
ru: (разрешённое предварительное объявление:

en: (unresolved forward-declaration)
ru: (неразрешённое предварительное объявление)

en: possible resolution from
ru: возможное разрешение из

en: Returns:
ru: Возвращает:

en: Type:
ru: Тип:

en: Enum:
ru: Перечисление:

en: Container:
ru: Контейнер:

en: Scope: %1
ru: Область видимости: %1

en: Access: %1
ru: Доступ: %1

en: Kind: %1 %2
ru: Тип: %1 (%2)

en: Kind: %1
ru: Тип: %1

en: Deprecated
ru: Устарело

en: Status: %1
ru: Состояние: %1

en: Def.:
ru: Опред.:

en: Decl.:
ru: Объяв.:

en:  Def.:
ru:  Опред.:

en:  Decl.:
ru:  Объяв.:

en: Show uses
ru: Показать обращения

en: Show documentation for
ru: Показать документацию для

[ctx: An anonymous declaration (class, function, etc.)]
en: <anonymous>
ru: <анонимно>

en: Overrides a
ru: Переопределяется

en: function
ru: функция

en:  from
ru:  из

en: Hides a
ru: Скрывается

en: Overridden in
ru: Переопределяется в

en: Overriders possible, show all
ru: Возможны переопределения, показать все

en: More overriders possible, show all
ru: Возможны ещё переопределения, показать все

en: Inherited by
ru: Является базовым для

en: Inheriters possible, show all
ru: Возможны классы-наследники, показать все

en: More inheriters possible, show all
ru: Возможны ещё классы-наследники, показать все

[ctx: A declaration that is unknown]
en: Unknown
ru: Неизвестное

[ctx: tells if a declaration is defining the variable's value]
en: definition
ru: определение

[ctx: as in c++ forward declaration]
en: forward
ru: предварительное

[ctx: a variable that won't change, const]
en: constant
ru: константа

en: 1 Byte | %1 Bytes
ru[0]: %1 байт
ru[1]: %1 байта
ru[2]: %1 байт
ru[3]: %1 байт

en: 1 Bit | %1 Bits
ru[0]: %1 бит
ru[1]: %1 бита
ru[2]: %1 бит
ru[3]: %1 бит

en: offset in parent: %1
ru: отступ в родительской записи: %1

en: size: %1 Bytes
ru: размер (в байтах): %1

en: aligned to: %1 Bytes
ru: выровнено до (в байтах): %1

en: Declarations:
ru: Объявления:

en: not parsed yet
ru: ещё не проанализировано

[ctx: Files included into this file]
en: Includes
ru: Включает

[ctx: Count of files this file was included into]
en: Included by
ru: Включается из

en: Typedef
ru: Определение типа

en: Class
ru: Класс

en: Variable
ru: Переменная

en: Namespace
ru: Пространство имён

en: Namespace import
ru: Импорт пространства имён

en: Namespace alias
ru: Псевдоним пространства имён

en: Forward Declaration
ru: Предварительное объявление

en: (Hold <em>Alt</em> to show. Navigate via arrow keys, activate by pressing <em>Enter</em>)
ru: (Удерживайте нажатой клавишу <em>Alt</em> для показа. Навигация выполняется с помощью клавиш со стрелками, активация — нажатием клавиши <em>Enter</em>)

en: (Hold <em>Alt</em> to show this tooltip)
ru: (Удерживайте нажатой клавишу <em>Alt</em> для показа этой подсказки)

en: Problem
ru: Проблема

en: Problem in <i>%1</i>
ru: Проблема в <i>%1</i>

en: Location:
ru: Расположение:

en: <br>See:
ru: <br>Смотрите:

en:  in
ru:  в

en: Solution (%1)
ru: Решение (%1)

en: %1 still needs an update!
ru: %1 нуждается в обновлении!

en: Uses of
ru: Обращения к

en: Uses of %1
ru: Обращения к %1

[ctx: refers to a line in source code]
en: Line <b>%1</b>:
ru: Строка <b>%1</b>:

[ctx: Refers to a line in source code]
en: Line <b>%1</b>:
ru: Строка <b>%1</b>:

en: Unknown context
ru: Неизвестный контекст

en: Global
ru: Глобальная

[ctx: %1: source file]
en: In %1
ru: В %1

en: Definition
ru: Определение

en: Declaration
ru: Объявление

[ctx: %1: number of uses, %2: filename with uses]
en: %2: 1 use | %2: %1 uses
ru[0]: %2: %1 обращение
ru[1]: %2: %1 обращения
ru[2]: %2: %1 обращений
ru[3]: %2: %1 обращение

[ctx: Refers to closing a UI element]
en: Collapse
ru: Свернуть

[ctx: Refers to opening a UI element]
en: Expand
ru: Развернуть

en: 1 use found | %1 uses found
ru[0]: найдено %1 обращение
ru[1]: найдено %1 обращения
ru[2]: найдено %1 обращений
ru[3]: найдено %1 обращение

en: Expand all
ru: Развернуть все

en: Collapse all
ru: Свернуть все

en: Warning
ru: Предупреждение

en: Hint
ru: Подсказка

en: Disk
ru: Диск

en: Preprocessor
ru: Препроцессор

en: Lexer
ru: Лексический анализатор

en: Parser
ru: Синтаксический анализатор

en: Definition-Use Chain
ru: Построение графа вызовов

en: Semantic analysis
ru: Семантический анализ

en: To-do
ru: Задача

en: Unknown
ru: Неизвестно

[ctx: <severity>: <description> in <url>:[<range>]: <explanation> (found by <source>)]
en: %1: %2 in %3:[(%4,%5),(%6,%7)]: %8 (found by %9)
ru: %1: %2 в %3:[(%4,%5),(%6,%7)]: %8 (найдено %9)

en: <no explanation>
ru: <нет пояснения>

en: %1 of %2
ru: %1 из %2

en: unknown
ru: неизвестно

en: %1 of %2 : %3
ru: %1 из %2 : %3

en: files or - to read from STDIN, the latter is the default if nothing is provided
ru: файлы или «-» для ввода из STDIN. Если ничего не указано, используется STDIN.

en: print generated AST tree
ru: вывести построенное дерево AST

en: print generated token stream
ru: вывести полученный поток элементов

en: code to parse
ru: код для разбора

en: No build directory specified for a builder job.
ru: Для задания по сборке кода не указан каталог сборки.

en: No working directory specified for a process.
ru: Рабочий каталог процесса не указан.

en: Invalid build directory '%1'
ru: Неверный каталог сборки: %1

en: Invalid working directory '%1'
ru: Неверный рабочий каталог: %1

en: Build directory '%1' is not a local path
ru: Каталог сборки «%1» не является локальным

en: Working directory '%1' is not a local path
ru: Рабочий каталог «%1» не является локальным

en: Build directory '%1' does not exist or is not a directory
ru: Путь к каталогу сборки «%1» недействителен

en: Working directory '%1' does not exist or is not a directory
ru: Путь к рабочему каталогу «%1» недействителен

en: Failed to specify program to start: %1
ru: Не удалось указать программу для запуска: %1

en: *** Killed process ***
ru: *** Работа процесса завершена ***

en: *** Warning: could not kill the process ***
ru: *** Предупреждение: уничтожить процесс не удалось ***

en: %1 has failed to start
ru: Запустить %1 не удалось

en: %1 has crashed
ru: Команда %1 завершилась аварийно

en: Read error
ru: Ошибка чтения

en: Write error
ru: Ошибка записи

en: Waiting for the process has timed out
ru: Время ожидания процесса истекло

en: Exit code %1
ru: Код выхода: %1

en: *** Failure: %1 ***
ru: *** Ошибка: %1 ***

en: *** Finished ***
ru: *** Завершено ***

en: The base folder of project <b>%1</b> got deleted or moved outside of KDevelop.
    The project has to be closed.
ru: Базовый каталог проекта <b>%1</b> был удалён или оказался вне досягаемости KDevelop.
    Проект должен быть закрыт.

[ctx: @title:window]
en: Project Folder Deleted
ru: Каталог проекта удалён

en: You tried to rename '%1' to '%2', but the latter is filtered and will be hidden.
    Do you want to continue?
ru: Вы переименовываете «%1» в «%2», но конечное имя отфильтруется и не будет показано.
    Выполнить переименование?

[ctx: @info:status]
en: build
ru: сборка

[ctx: @info:status]
en: clean
ru: очистка

[ctx: @info:status]
en: configure
ru: конфигурирование

[ctx: @info:status]
en: install
ru: установка

[ctx: @info:status]
en: prune
ru: приборка

[ctx: Unspecified set of build items (e. g. projects, targets)]
en: Various items
ru: Различные объекты

en: Cannot remove folder <i>%1</i>.
ru: Удалить папку <i>%1</i> не получилось.

en: Cannot remove file <i>%1</i>.
ru: Удалить файл <i>%1</i> не получилось.

en: The file <i>%1</i> already exists.
ru: Файл <i>%1</i> уже существует.

en: Cannot create file <i>%1</i>.
ru: Не удалось создать файл <i>%1</i>.

en: Cannot create folder <i>%1</i>.
ru: Не удалось создать папку <i>%1</i>.

en: Project Import: %1
ru: Импорт проекта: %1

en: Project import canceled.
ru: Импорт проекта был отменён.

[ctx: @title:column buildset item name]
en: Name
ru: Имя

[ctx: @title:column buildset item path]
en: Path
ru: Путь

[ctx: @item:intext]
en: no branch
ru: нет ветви

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter the path to an item from the projects tree...
ru: Введите путь к объекту в дереве проектов…

[ctx: @action]
en: Select...
ru: Выбрать...

[ctx: @title:window]
en: Select an Item
ru: Выбор объекта

en: Select the item you want to get the path from.
ru: Выберите объект для получения пути к нему

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (ProjectItemLineEdit, targetDependency)
en: Enter a dependency to add to the list
ru: Введите зависимость для добавления в список

[ctx: @info:placedholder]
note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (ProjectItemLineEdit, targetDependency)
en: Enter a dependency to add to the list...
ru: Введите зависимость для добавления в список...

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, addDependency)
en: Add the listed target to the dependency list
ru: Добавить указанную цель в список зависимостей

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, dependencies)
en: List of indirect dependent targets.
ru: Список косвенно зависимых целей.

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, dependencies)
en: This list should contain targets that the application does not directly depend on, but for which an action needs to be taken before running the application.
ru: Это список целей, от которых приложение не зависит напрямую, но для которых требуются какие-либо действия перед запуском приложения.

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeDependency)
en: Remove the selected dependencies from the list
ru: Удалить выбранные зависимости из списка

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, moveDepUp)
en: Move the selected dependency up in the list
ru: Переместить выделенную зависимость вверх по списку

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, moveDepDown)
en: Move the selected dependency down in the list
ru: Переместить выделенную зависимость вниз по списку

en: Failed writing to %1, probably the disk is full
ru: Записать в %1 не удалось (возможно, переполнен диск)

en: The previous session crashed. | Session crashed %1 times in a row.
ru[0]: Аварийное завершение сеанса следующее количество раз подряд: %1.
ru[1]: Аварийное завершение сеанса следующее количество раз подряд: %1.
ru[2]: Аварийное завершение сеанса следующее количество раз подряд: %1.
ru[3]: Аварийное завершение предыдущего сеанса.

[ctx: tty action]
en: Clear cache
ru: Очистить кэш

[ctx: @title]
en: Session Crashed
ru: Аварийное завершение сеанса

en: The crash may be caused by a corruption of cached data.
    
    Press Clear if you want KDevelop to clear the cache, otherwise press Continue if you are sure the crash has another origin.
ru: Сбой мог произойти из-за повреждения данных в кэше.
    
    Нажмите «Очистить», если KDevelop следует очистить кэш, или «Продолжить», если уверены, что сбой вызван другой причиной.

[ctx: @action:button]
en: Clear Cache
ru: Очистить кэш

[ctx: @action:button]
en: Continue
ru: Продолжить

en: Execute actions to change the area.<br />An area is a tool view configuration for a specific use case. From here you can also navigate back to the default code area.
ru: Предоставляет возможности для настройки рабочей области.<br />Рабочая область — это некоторая конфигурация панелей для определённого сценария использования. Отсюда также возможно вернуться к обычной области кода.

[ctx: @action:inmenu]
en: Back to Code
ru: Вернуться к коду

[ctx: @info:progress]
en: Running %1
ru: Выполняется %1

en: &Window Color Scheme
ru: &Цветовая схема окна

[ctx: @title:window]
en: Configure
ru: Настройка

en: The settings of the current module have changed.
    Do you want to apply the changes or discard them?
ru: В текущем модуле имеются несохранённые изменения.
    Применить их или отбросить?

[ctx: @title:window]
en: Apply Settings
ru: Применение параметров

[ctx: @title:window]
en: No Plugins Found
ru: Модули не найдены

en: <p>Could not find any plugins during startup.<br/>Please make sure QT_PLUGIN_PATH is set correctly.</p>Refer to <a href="https://community.kde.org/Guidelines_and_HOWTOs/Build_from_source#Set_up_the_runtime_environment">this article</a> for more information.
ru: <p>При запуске не удалось найти ни одного модуля.<br/>Убедитесь, что указано надлежащее значение переменной QT_PLUGIN_PATH.</p>Дополнительные сведения доступны в <a href="https://community.kde.org/Guidelines_and_HOWTOs/Build_from_source#Set_up_the_runtime_environment">этой статье</a>.

en: Debugger
ru: Отладчик

[ctx: @title:window]
en: Frame Stack
ru: Стек

[ctx: @title:window]
en: Breakpoints
ru: Точки останова

[ctx: @title:window]
en: Variables
ru: Переменные

en: &Restart
ru: П&ерезапустить

en: Restart program
ru: Перезапустить программу

en: Restarts applications from the beginning.
ru: Начинает выполнение приложений с самого начала.

[ctx: @action]
en: Interrupt
ru: Прервать

[ctx: @info:tooltip]
en: Interrupt application
ru: Прервать выполнение программы

[ctx: @info:whatsthis]
en: Interrupts the debugged process or current debugger command.
ru: Прерывает отлаживаемый процесс или текущую команду отладчика.

[ctx: @action]
en: Run to &Cursor
ru: Выполнить до кур&сора

[ctx: @info:tooltip]
en: Run to cursor
ru: Выполнить до курсора

[ctx: @info:whatsthis]
en: Continues execution until the cursor position is reached.
ru: Продолжает выполнение до достижения позиции курсора в коде.

[ctx: @action]
en: Set E&xecution Position to Cursor
ru: Пере&йти к курсору

[ctx: @info:tooltip]
en: Jump to cursor
ru: Переход к курсору

[ctx: @info:whatsthis]
en: Continue execution from the current cursor position.
ru: Продолжает выполнение с текущей позиции курсора.

[ctx: @action]
en: Step &Over
ru: Шаг с &обходом

[ctx: @info:tooltip]
en: Step over the next line
ru: Перейти через следующую строку

[ctx: @info:whatsthis]
en: Executes one line of source in the current source file. If the source line is a call to a function the whole function is executed and the app will stop at the line following the function call.
ru: Выполняет одну строку кода в исходном файле. Если в этой строке вызывается функция, эта функция выполняется как единое целое и приложение останавливается на следующей строке.

[ctx: @action]
en: Step over Ins&truction
ru: Шаг с обходом по инс&трукциям

[ctx: @info:tooltip]
en: Step over instruction
ru: Шаг с обходом по инструкциям

[ctx: @info:whatsthis]
en: Steps over the next assembly instruction.
ru: Переходит к следующей инструкции, не опускаясь в вызовы функций.

[ctx: @action]
en: Step &Into
ru: Шаг с &заходом

[ctx: @info:tooltip]
en: Step into the next statement
ru: Шаг с заходом в следующий оператор

[ctx: @info:whatsthis]
en: Executes exactly one line of source. If the source line is a call to a function then execution will stop after the function has been entered.
ru: Выполняет в точности одну строку исходного кода. Если в строке оказывается вызов функции, выполнение остановится на входе в функцию.

[ctx: @action]
en: Step into I&nstruction
ru: Шаг с заходом по и&нструкциям

[ctx: @info:tooltip]
en: Step into instruction
ru: Шаг с заходом по инструкциям

[ctx: @info:whatsthis]
en: Steps into the next assembly instruction.
ru: Выполняет следующую ассемблерную инструкцию, возможно опускаясь в вызовы функций.

[ctx: @action]
en: Step O&ut
ru: Шаг нар&ужу

[ctx: @info:tooltip]
en: Step out of the current function
ru: Выйти из текущей функции

[ctx: @whatsthis]
en: Executes the application until the currently executing function is completed. The debugger will then display the line after the original call to that function. If program execution is in the outermost frame (i.e. in main()) then this operation has no effect.
ru: Выполняет код приложения до выхода из функции, выполняемой в данный момент. Затем отладчик показывает строку сразу за предшествовавшим вызовом функции. Если программа выполнялась на самом верхнем уровне (то есть в main()), останова не произойдёт.

[ctx: @action]
en: Toggle Breakpoint
ru: Поставить или убрать точку останова

[ctx: @info:tooltip]
en: Toggle breakpoint
ru: Поставить или убрать точку останова

[ctx: @info:whatsthis]
en: Toggles the breakpoint at the current line in editor.
ru: Поставить или убрать точку останова в текущей строке в редакторе.

[ctx: @action]
en: Show Current Line
ru: Показать текущую строку

[ctx: @info:tooltip]
en: Show the current execution position
ru: Показать текущую позицию выполнения

[ctx: @info:whatsthis]
en: Jumps to the execution line in the editor.
ru: Переходит к строке выполнения в редакторе.

[ctx: @title:window]
en: Debug
ru: Отладка

[ctx: @action]
en: Debug Launch
ru: Начать отладку

[ctx: @info:tooltip]
en: Debug current launch
ru: Начать отладку с текущей конфигурацией

[ctx: @info:whatsthis]
en: Executes the target or the program specified in currently active launch configuration inside a Debugger.
ru: Выполняет активную цель или основную программу, заданную в текущей конфигурации запуска, в отладчике.

[ctx: @action]
en: &Continue
ru: &Продолжить

[ctx: @info:tooltip]
en: Continue application execution
ru: Продолжить выполнение программы

[ctx: @info:whatsthis]
en: Continues the execution of your application in the debugger. This only takes effect when the application has been halted by the debugger (i.e. a breakpoint has been activated or the interrupt was pressed).
ru: Продолжает выполнение вашего приложения в отладчике. Это действие возможно, только если выполнение приложения было приостановлено отладчиком (например, если сработала точка останова или выполнение было приостановлено вручную).

note: i18n: ectx: ToolBar (debugToolBar)
en: Debugger Toolbar
ru: Панель инструментов отладки

[ctx: @action]
en: Show Documentation
ru: Показать документацию

[ctx: @title:window]
en: Documentation
ru: Документация

en: Untitled
ru: Безымянный

[ctx: @title:window]
en: Open File
ru: Открытие файла

en: *|Text File
ru: *|Текстовые файлы

en: KDevelop could not find the editor for file '%1' of type %2.
    Do you want to open it as plain text?
ru: KDevelop не смог найти редактор для файла «%1» типа %2.
    Открыть его как обычный текстовый файл?

[ctx: @title:window]
en: Could Not Find Editor
ru: Подходящий редактор не найден

[ctx: @action:button]
en: Open as Plain Text
ru: Открыть как обычный текст

[ctx: @action:button]
en: Do Not Open
ru: Не открывать

[ctx: @action]
en: &Open...
ru: &Открыть...

[ctx: @info:tooltip]
en: Open file
ru: Открыть файл

[ctx: @info:whatsthis]
en: Opens a file for editing.
ru: Открывает файл для редактирования.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This lists files which you have opened recently, and allows you to easily open them again.
ru: Это список файлов, которые были открыты последними и могут быть легко открыты вновь.

[ctx: @action]
en: Save Al&l
ru: &Сохранить все

[ctx: @info:tooltip]
en: Save all open documents
ru: Сохранить все открытые документы

[ctx: @info:whatsthis]
en: Save all open documents, prompting for additional information when necessary.
ru: Сохраняет все открытые документы, при необходимости запрашивая информацию у пользователя.

[ctx: @action]
en: Reload All
ru: Перезагрузить все

[ctx: @info:tooltip]
en: Revert all open documents
ru: Восстановить все открытые документы

[ctx: @info:whatsthis]
en: Revert all open documents, returning to the previously saved state.
ru: Восстанавливает все открытые документы, возвращая их последнее сохранённое состояние.

[ctx: @action]
en: &Close
ru: &Закрыть

[ctx: @info:tooltip]
en: Close file
ru: Закрыть файл

[ctx: @info:whatsthis]
en: Closes current file.
ru: Закрывает текущий файл.

[ctx: @action]
en: Clos&e All
ru: Зак&рыть все

[ctx: @info:tooltip]
en: Close all open documents
ru: Закрыть все открытые документы

[ctx: @info:whatsthis]
en: Close all open documents, prompting for additional information when necessary.
ru: Закрывает все открытые документы, при необходимости запрашивая информацию у пользователя.

[ctx: @action]
en: Close All Ot&hers
ru: Закрыть все &остальные

[ctx: @info:tooltip]
en: Close all other documents
ru: Закрыть все остальные документы

[ctx: @info:whatsthis]
en: Close all open documents, with the exception of the currently active document.
ru: Закрывает все открытые документы, за исключением текущего активного документа.

[ctx: @action]
en: Show Annotate on Current Document
ru: Показать заметки для текущего документа

[ctx: @action]
en: Annotate
ru: Добавить заметки

en: Could not annotate the document because it is not part of a version-controlled project.
ru: Не удалось добавить заметки к документу, так как он не является частью проекта с управлением версиями.

[ctx: @title:tab]
en: Editor
ru: Редактор

en: Configure Text Editor
ru: Настройка текстового редактора

[ctx: @info:tooltip]
en: Configure environment variables
ru: Настроить переменные окружения

[ctx: @title:window]
en: Launch Configurations
ru: Конфигурации запуска

[ctx: @info:tooltip]
en: Add a new launch configuration.
ru: Добавить новую конфигурацию запуска

[ctx: @info:tooltip]
en: Delete selected launch configuration.
ru: Удалить выбранную конфигурацию запуска

en: No launch configurations available. (Is any of the Execute plugins loaded?)
ru: Нет доступных конфигураций запуска. (Загружены ли модули для выполнения?)

[ctx: @action:inmenu]
en: Rename Configuration
ru: Переименовать конфигурацию

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete Configuration
ru: Удалить конфигурацию

en: Selected Launch Configuration has unsaved changes. Do you want to save it?
ru: В выбранной конфигурации запуска есть несохранённые изменения. Сохранить их?

[ctx: @title:window]
en: Unsaved Changes
ru: Несохранённые изменения

[ctx: %1 is a launcher name]
en: No configuration is needed for '%1'
ru: Для запуска «%1» не нужна конфигурация

en: <i>Select a configuration to edit from the left,<br>or click the "Add" button to add a new one.</i>
ru: <i>Выберите слева конфигурацию для редактирования<br>или нажмите кнопку «Добавить» для создания новой.</i>

en: Editing %2: <b>%1</b>
ru: Редактирование %2: <b>%1</b>

[ctx: @title:column Name of the Launch Configurations]
en: Name
ru: Название

[ctx: @title:column Type of the Launch Configurations (i.e. Python Application, C++ Application)]
en: Type
ru: Тип

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addConfig)
en: Add
ru: Добавить

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteConfig)
en: Remove
ru: Удалить

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, debugLabel)
en: Debugger:
ru: Отладчик:

[ctx: @title:window]
en: Loaded Plugins
ru: Загруженные расширения

en: <html><font size="4">Plugins loaded for <b>%1</b></font></html>
ru: <html><font size="4">Загруженные расширения <b>%1</b></font></html>

en:  (read only)
ru:  (только чтение)

[ctx: @info:tooltip %1 = application name]
en: Configure %1
ru: Настроить %1

[ctx: @info:whatsthis]
en: Lets you customize %1.
ru: Позволяет настроить %1.

[ctx: @action]
en: Configure Notifications...
ru: Настроить уведомления...

[ctx: @info:tooltip]
en: Configure notifications
ru: Настройка уведомлений

[ctx: @info:whatsthis]
en: Shows a dialog that lets you configure notifications.
ru: Показывает диалог, в котором вы можете настроить уведомления.

[ctx: @action]
en: Loaded Plugins
ru: Загруженные расширения

[ctx: @info:tooltip]
en: Show a list of all loaded plugins
ru: Показать список загруженных расширений

[ctx: @info:whatsthis]
en: Shows a dialog with information about all loaded plugins.
ru: Показывает диалоговое окно с информацией о загруженных расширениях.

[ctx: @action]
en: &Next Window
ru: &Следующее окно

[ctx: @info:tooltip]
en: Next window
ru: Следующее окно

[ctx: @info:whatsthis]
en: Switches to the next window.
ru: Активизирует следующее окно.

[ctx: @action]
en: &Previous Window
ru: &Предыдущее окно

[ctx: @info:tooltip]
en: Previous window
ru: Предыдущее окно

[ctx: @info:whatsthis]
en: Switches to the previous window.
ru: Активизирует предыдущее окно.

[ctx: @action]
en: Jump to Next Outputmark
ru: Перейти к следующему сообщению

[ctx: @action]
en: Jump to Previous Outputmark
ru: Перейти к предыдущему сообщению

[ctx: @action]
en: Split View &Top/Bottom
ru: Разделить окно по &горизонтали

[ctx: @info:tooltip]
en: Split horizontal
ru: Разделить по горизонтали

[ctx: @info:whatsthis]
en: Splits the current view horizontally.
ru: Разделяет окно редактора по горизонтали.

[ctx: @action]
en: Split View &Left/Right
ru: Разделить окно по &вертикали

[ctx: @info:tooltip]
en: Split vertical
ru: Разделить по вертикали

[ctx: @info:whatsthis]
en: Splits the current view vertically.
ru: Разделяет окно редактора по вертикали.

[ctx: @action]
en: &Next Split View
ru: &Следующая панель

[ctx: @info:tooltip]
en: Next split view
ru: Следующая панель

[ctx: @info:whatsthis]
en: Switches to the next split view.
ru: Активизирует следующую панель разделённого представления.

[ctx: @action]
en: &Previous Split View
ru: &Предыдущая панель

[ctx: @info:tooltip]
en: Previous split view
ru: Предыдущая панель

[ctx: @info:whatsthis]
en: Switches to the previous split view.
ru: Активизирует предыдущую панель разделённого представления.

[ctx: @action new file]
en: &New
ru: &Создать

[ctx: @action Shorter Text for 'New File' shown in the toolbar]
en: New
ru: Создать

[ctx: @info:tooltip]
en: New file
ru: Создать файл

[ctx: @info:whatsthis]
en: Creates an empty file.
ru: Создаёт пустой файл.

[ctx: @action]
en: &Add Tool View...
ru: &Добавить панель....

[ctx: @info:tooltip]
en: Add tool view
ru: Добавить панель

[ctx: @info:whatsthis]
en: Adds a new tool view to this window.
ru: Добавляет в это окно новую панель.

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Top/Bottom
ru: Разделить окно по горизонтали

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Left/Right
ru: Разделить окно по вертикали

[ctx: @action:inmenu]
en: New File
ru: Создать файл

[ctx: @action:inmenu]
en: Reload
ru: Перезагрузить

[ctx: @action:inmenu]
en: Reload All
ru: Перезагрузить все

[ctx: @action:inmenu]
en: Add Tool View
ru: Добавить панель

[ctx: @action:inmenu]
en: Lock the Panel from Hiding
ru: Заблокировать скрытие панели

en: %1|All Project Files (%1)
ru: %1|Все файлы проектов (%1)

[ctx: @title:tab]
en: Select Source
ru: Выбор источника

en: Select a build system setup file, existing KDevelop project, or any folder to open as a project
ru: Выберите файл настройки системы сборки, файл проекта KDevelop или любую папку, содержащую проект

[ctx: @title:window]
en: Open Project
ru: Открытие проекта

[ctx: @title:tab]
en: Project Information
ru: Информация о проекте

en: Open "%1" as project
ru: Открыть %1 как проект

en: Selected URL is invalid
ru: Указанный адрес неверен

[ctx: @item:inlistbox]
en: Open existing file "%1"
ru: Открыть существующий файл «%1»

[ctx: @info:whatsthis]
en: Use this command to show or hide the view's statusbar.
ru: Показать или скрыть строку состояния.

en: The document "%1" has unsaved changes. Would you like to save them?
ru: В документе «%1» есть несохранённые изменения. Хотите их сохранить?

[ctx: @title:window]
en: Close Document
ru: Закрытие документа

en: The document "%1" has unsaved changes and was modified by an external process.
    Do you want to overwrite the external changes?
ru: В документе «%1» есть несохранённые изменения и он был изменён внешним процессом.
    Перезаписать внешние изменения?

[ctx: @action:button]
en: Overwrite External Changes
ru: Перезаписать внешние изменения

en: Plugin
ru: Модуль

en: DuchainBuilder
ru: Построение графа вызовов

en: Todo
ru: Задача

[ctx: @item problem severity]
en: Hint
ru: Подсказка

[ctx: @item problem severity]
en: Warning
ru: Предупреждение

[ctx: @item problem severity]
en: Error
ru: Ошибка

[ctx: @info:tooltip]
en: Re-parse all watched documents
ru: Повторно проанализировать все документы, за которыми ведётся наблюдение

[ctx: @title:column source of problem]
en: Source
ru: Источник

[ctx: @title:column problem description]
en: Problem
ru: Проблема

[ctx: @title:column file where problem was found]
en: File
ru: Файл

[ctx: @title:column line number with problem]
en: Line
ru: Строка

[ctx: @title:column column number with problem]
en: Column
ru: Столбец

[ctx: @info:tooltip]
en: Cancel this operation
ru: Отменить эту операцию

[ctx: @info]
en: Aborting...
ru: Прерывание...

[ctx: @info:tooltip]
en: Open detailed progress dialog
ru: Открыть окно хода выполнения

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide detailed progress window
ru: Скрыть окно хода выполнения

[ctx: @info:tooltip]
en: Show detailed progress window
ru: Показать окно хода выполнения

en: Loading Project %1
ru: Загрузка проекта %1

[ctx: %1: Project name]
en: Loading %1
ru: Загружается %1

en: Unable to load the project file %1.<br>The project has been removed from the session.
ru: Не удалось загрузить файл проекта %1.<br>Проект был удалён из сеанса.

en: Unable to create hidden dir (%1) for developer file
ru: Создать скрытый каталог (%1) для файлов разработчика не удалось

en: Unable to get project file: %1
ru: Получить файл проекта %1 не удалось

en: Could not load %1, a project with the same name '%2' is already open.
ru: Загрузить %1 нельзя, так как проект с именем «%2» уже открыт.

en: Could not load project management plugin <b>%1</b>.<br>Check that the required programs are installed, or see console output for more information.
ru: Не удалось загрузить модуль управления проектами <b>%1</b>.<br>Убедитесь, что установлены необходимые программы. Чтобы узнать больше, ознакомьтесь с содержимым консоли вывода данных.

en: The project importing plugin (%1) does not support the IProjectFileManager interface.
ru: Расширение, импортирующее проекты (%1), не поддерживает интерфейс IProjectFileManager.

en: Could not open project.
ru: Невозможно открыть проект.

en: Could not store developer specific project configuration.
    Attention: The project settings you changed will be lost.
ru: Сохранить конфигурацию проекта, относящуюся к разработке, не удалось.
    Внимание: ваши изменения в настройках проекта будут потеряны.

[ctx: @title:window]
en: Configure Project %1
ru: Настройка проекта %1

en: Invalid Location: %1
ru: Недопустимое расположение: %1

en: Already opening %1, not opening again
ru: Проект %1 уже открывается и не будет открыт повторно

[ctx: @action:button]
en: Override
ru: Заменить

[ctx: @info:tooltip]
en: Continue to open the project and use the just provided project configuration
ru: Продолжить открытие проекта и использовать только что выбранную конфигурацию

[ctx: @action:button]
en: Open Existing File
ru: Открыть существующий файл

[ctx: @info:tooltip]
en: Continue to open the project but use the existing project configuration
ru: Продолжить открытие проекта, но использовать существующую конфигурацию

[ctx: @info:tooltip]
en: Cancel and do not open the project
ru: Отменить операцию и не открывать проект

en: There already exists a project configuration file at %1.
    Do you want to override it or open the existing file?
ru: Файл конфигурации проекта уже существует в %1.
    Вы хотите заменить его или открыть существующий файл?

[ctx: @title:window]
en: Override Existing Project Configuration
ru: Замена существующей конфигурации проекта

en: Unable to create configuration file %1
ru: Не удалось создать файл конфигурации %1

en: Reopen the current project?
ru: Открыть текущий проект заново?

[ctx: @action:button]
en: Reopen
ru: Открыть заново

[ctx: @action]
en: Open / Import Project...
ru: Открыть/импортировать проект...

[ctx: @info:tooltip]
en: Open or import project
ru: Открыть или импортировать проект

[ctx: @info:whatsthis]
en: Open an existing KDevelop project or import an existing Project into KDevelop. This entry allows one to select a KDevelop project file or an existing directory to open it in KDevelop. When opening an existing directory that does not yet have a KDevelop project file, the file will be created.
ru: Открывает или импортирует существующий проект KDevelop. Возможно выбрать файл проекта KDevelop или существующий каталог (если в этом каталоге не найдётся файл проекта KDevelop, он будет создан).

[ctx: @action]
en: Fetch Project...
ru: Получить проект...

[ctx: @info:tooltip]
en: Fetch project
ru: Получить проект

[ctx: @info:whatsthis]
en: Guides the user through the project fetch and then imports it into KDevelop.
ru: Помогает пользователю получить внешний проект и импортирует его в KDevelop.

[ctx: @action]
en: Close Project(s)
ru: Закрыть проект(ы)

[ctx: @info:tooltip]
en: Closes all currently selected projects
ru: Закрыть все выбранные проекты

[ctx: @action]
en: Open Configuration...
ru: Настроить проект...

[ctx: @action]
en: Commit Current Project...
ru: Зафиксировать проект...

[ctx: @action]
en: Commit...
ru: Зафиксировать...

[ctx: @action]
en: Open Recent Project
ru: Открыть проект из последних

[ctx: @info:whatsthis]
en: Opens recently opened project.
ru: Открывает проект, открывавшийся одним из последних.

[ctx: @action]
en: Open Project for Current File
ru: Открыть проект для текущего файла

en: Project already open: %1
ru: Проект «%1» уже открыт.

en: No active document
ru: Нет активного документа.

[ctx: @title:window]
en: Project Already Open
ru: Проект уже открыт

en: The project you're trying to open is already open in at least one other session.<br>What do you want to do?
ru: Проект, который вы пытаетесь открыть, уже открыт как минимум в одном другом сеансе.<br>Как вы хотите поступить?

[ctx: @option:radio]
en: Add project to current session
ru: Добавить проект в текущий сеанс

[ctx: @option:radio]
en: Open session %1
ru: Открыть сеанс %1

en: No enabled plugin supports this repository URL: %1
ru: Ни одно из включённых расширений не поддерживает этот адрес репозитория: %1

[ctx: @action]
en: Reparse the Entire Project
ru: Повторно проанализировать весь проект

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, managerCombo)
en: Select the Management Plugin to use for this project
ru: Выберите подходящее расширение для работы с этим проектом

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Project manager:
ru: Управление проектами:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, nameEdit)
en: Provide a name for the project
ru: Введите название проекта

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
ru: Название:

[ctx: @item:inlistbox]
en: From File System
ru: Из файловой системы

en: Could not create the directory: %1
ru: Не удалось создать каталог: %1

en: You need to specify a valid or nonexistent directory to check out a project
ru: Для получения этого проекта следует указать корректный или новый каталог

en: You need to specify the source for your remote project
ru: Следует указать источник для удалённого проекта

en: You need to specify an empty folder as your project destination
ru: Следует указать пустую папку как место назначения проекта

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Source:
ru: Источник:

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Destination
ru: Назначение

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Directory:
ru: Каталог:

[ctx: @info:placeholder]
note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KUrlRequester, workingDir)
en: Select the directory to use...
ru: Выберите каталог...

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, sourceBox)
en: Source
ru: Исходный код

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, get)
en: Get
ru: Получить

[ctx: launch mode]
en: Debug
ru: Отладка

[ctx: launch mode]
en: Profile
ru: Профилирование

[ctx: launch mode]
en: Execute
ru: Выполнение

en: The current launch configuration does not support the '%1' mode.
ru: Текущая конфигурация запуска не поддерживает режим «%1».

[ctx: @action]
en: Configure Launches...
ru: Настроить конфигурации запуска...

[ctx: @info:tooltip]
en: Open Launch Configuration Dialog
ru: Открыть диалог настройки конфигураций запуска

[ctx: @info:whatsthis]
en: Opens a dialog to setup new launch configurations, or to change the existing ones.
ru: Открывает диалог конфигураций запуска, в котором можно добавить новые или изменить существующие конфигурации.

[ctx: @action]
en: Execute Launch
ru: Выполнить запуск

[ctx: @action Short text for 'Execute Launch' used in the toolbar]
en: Execute
ru: Выполнить

[ctx: @info:tooltip]
en: Execute current launch
ru: Запустить программу с текущей конфигурацией

[ctx: @info:whatsthis]
en: Executes the target or the program specified in currently active launch configuration.
ru: Выполняет активную цель или основную программу, заданную в текущей конфигурации запуска.

[ctx: @action Short text for 'Debug Launch' used in the toolbar]
en: Debug
ru: Отладка

[ctx: @action]
note: i18n("Profile Launch"), this); profileAction->setToolTip(i18nc("@info:tooltip", "Profile current launch")); profileAction->setWhatsThis(i18nc("@info:whatsthis", "Executes the target or the program specified in currently active launch configuration inside a Profiler.")); ac->addAction("run_profile", 
en: Stop All Jobs
ru: Остановить все задания

[ctx: @action Short text for 'Stop All Jobs' used in the toolbar]
en: Stop All
ru: Остановить все

[ctx: @info:tooltip]
en: Stop all currently running jobs
ru: Остановить все текущие запущенные задания

[ctx: @info:whatsthis]
en: Requests that all running jobs are stopped.
ru: Запрашивает остановку всех работающих заданий.

[ctx: @action]
en: Stop
ru: Остановить

[ctx: @action Short text for 'Stop' used in the toolbar]
en: Stop
ru: Остановить

[ctx: @info:tooltip]
en: Menu allowing to stop individual jobs
ru: Меню, позволяющее остановить отдельные задания

[ctx: @info:whatsthis]
en: List of jobs that can be stopped individually.
ru: Выводит список заданий, которые можно остановить по одному.

[ctx: @title:menu]
en: Current Launch Configuration
ru: Текущая конфигурация запуска

[ctx: @info:tooltip]
en: Current launch configuration
ru: Текущая конфигурация запуска

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select which launch configuration to run when run is invoked.
ru: Выберите конфигурацию для запуска по умолчанию.

[ctx: @item:inmenu]
en: <%1> Unnamed job
ru: Задание без имени <%1>

en: New %1 Launcher
ru: Новая конфигурация «%1»

[ctx: @title:menu]
en: %1 As...
ru: %1...

en: Host System
ru: Основная система

en: Allows to select a runtime
ru: Позволяет выбрать среду выполнения

en: Runtime: %1
ru: Среда выполнения: %1

[ctx: @title:window]
en: Save Modified Files?
ru: Сохранить изменённые файлы?

en: The following files have been modified. Save them?
ru: Следующие файлы были изменены. Сохранить?

[ctx: @action:button]
en: Save &None
ru: &Ничего не сохранять

[ctx: @info:tooltip]
en: Discard all modifications
ru: Отбросить все изменения

en: (no projects)
ru: (нет открытых проектов)

[ctx: @info:tooltip]
en: Delete session
ru: Удалить сеанс

[ctx: @title:window]
en: Pick a Session
ru: Выбор сеанса

[ctx: @action:button]
en: Run
ru: Запустить

[ctx: @info:tooltip]
en: Active session.
    pid %1, app %2, host %3
ru: Активный сеанс.
    код процесса %1, приложение %2, компьютер %3

en: Running
ru: Выполняется

[ctx: @title:window]
en: Cannot Delete Session
ru: Ошибка удаления сеанса

[ctx: @info]
en: <p>Cannot delete a locked session.
ru: <p>Удалить заблокированный сеанс нельзя.

[ctx: @info]
en: <p>The session <b>%1</b> is locked by %2 on %3 (PID %4).
ru: <p>Сеанс <b>%1</b> заблокирован приложением %2 на компьютере %3 (PID %4).

[ctx: @info]
en: The session <b>%1</b> and all contained settings will be deleted. The projects will stay unaffected. Do you really want to continue?
ru: Сеанс <b>%1</b> и все связанные с ним параметры будут удалены. Проекты изменены не будут. Удалить сеанс?

[ctx: @title:window]
en: Delete Session
ru: Удаление сеанса

en: The current session and all contained settings will be deleted. The projects will stay unaffected. Do you really want to continue?
ru: Текущий сеанс и все связанные с ним настройки будут удалены. Проекты изменены не будут. Удалить сеанс?

[ctx: @title:window]
en: Rename Session
ru: Переименование сеанса

[ctx: @label:textbox]
en: New session name:
ru: Новое название для сеанса:

en: Session Manager
ru: Управление сеансами

[ctx: @action:inmenu]
en: Start New Session
ru: Начать новый сеанс

[ctx: @info:tooltip]
en: Start a new KDevelop instance with an empty session
ru: Запустить новый экземпляр KDevelop и начать в нём новый сеанс

[ctx: @action]
en: Rename Current Session...
ru: Переименовать текущий сеанс...

[ctx: @action]
en: Delete Current Session...
ru: Удалить текущий сеанс...

[ctx: @action]
en: Quit
ru: Выйти

en: Copy of %1
ru: Копия сеанса %1

[ctx: @title:column]
en: Identity
ru: Профиль

[ctx: @title:column]
en: Contents
ru: Содержимое

[ctx: @title:column]
en: State
ru: Состояние

[ctx: @title:column]
en: Name
ru: Название

[ctx: @label:textbox]
en: Filter:
ru: Фильтр:

en: Create New Session
ru: Создать новый сеанс

[ctx: @info:shell]
en: Running %1 instance (PID: %2) detected, making this one visible instead of starting a new one
ru: Выявлен запущенный экземпляр %1 (PID: %2), он сделан видимым вместо запуска нового

[ctx: @info:shell]
en: Running %1 instance (PID: %2) is apparently hung
ru: Похоже, запущенный экземпляр %1 (PID: %2) завис

[ctx: @info]
en: The given application did not respond to a DBUS call, it may have crashed or is hanging.
ru: Данное приложение не отвечает на вызов DBUS, возможно оно прекратило работу или повисло.

[ctx: @info]
en: Failed to lock the session <em>%1</em>, already locked by %2 on %3 (PID %4).
ru: Заблокировать сеанс <em>%1</em> не удалось, так как он уже заблокирован приложением %2 (PID %4) на компьютере %3.

[ctx: @info]
en: Failed to lock the session <em>%1</em> (lock-file unavailable).
ru: Заблокировать сеанс <em>%1</em> не удалось (файл блокировки недоступен).

[ctx: @info]
en: <p>Please, close the offending application instance or choose another session to launch.</p>
ru: <p>Закройте мешающий вам экземпляр приложения или выберите другой сеанс.</p>

[ctx: @action:button]
en: Retry Startup
ru: Повторить попытку запуска

[ctx: @action:button]
en: Choose Another Session
ru: Выбрать другой сеанс

[ctx: @title:window]
en: Failed to Lock Session %1
ru: Ошибка блокировки сеанса %1

[ctx: @info]
en: The session %1 is already active in another running instance.
ru: Сеанс %1 уже открыт в другом работающем экземпляре приложения.

en: Analyzers
ru: Анализаторы

en: Configure Analyzers
ru: Настройка анализаторов

en: Configure Background Parser
ru: Настройка фонового анализа кода

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, kcfg_enable)
en: <p>Enables or disables the background parser.<br>If unsure, leave it enabled. Disabling the background parser will disable large parts of KDevelop's functionality.</p>
ru: <p>Включает или отключает фоновый анализ кода.<br>Не отключайте его без необходимости, так как это значительно ограничит функциональность KDevelop.</p>

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_enable)
en: Enable Background Parser
ru: Включить фоновый анализ

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_delay)
en: The time to wait before the document is re-analyzed when you edit it.
ru: Время ожидания до проведения повторного анализа в процессе редактирования кода.

[ctx: @label:spinbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Delay:
ru: Задержка:

[ctx: @item:valuesuffix]
note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_delay)
en:  ms
ru:  мс

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_threads)
en: The maximum number of parallel instances the background parser uses. If unsure, select 1 or 2.
ru: Максимальное число параллельных экземпляров фоновых анализаторов. Если не уверены, выберите 1 или 2.

[ctx: @label:spinbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Maximum number of threads:
ru: Максимальное число потоков:

[ctx: @item:valuesuffix]
note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_threads)
en:  threads
ru:  (кол-во потоков)

en: Configure Documentation
ru: Настройка документации

en: No Source Formatter available
ru: Преобразователи форматирования не найдены

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPreview) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, previewLabel)
en: Preview:
ru: Предварительный просмотр:

en: Environment
ru: Окружение

en: Configure Environment Variables
ru: Настройка переменных среды

en: %1 (default profile)
ru: %1 (профиль по умолчанию)

[ctx: @title:column]
en: Variable
ru: Переменная

[ctx: @title:column]
en: Value
ru: Значение

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter variable...
ru: Укажите переменную…

[ctx: @title:window]
en: Enter Name of New Environment Profile
ru: Ввод названия нового профиля окружения

[ctx: @title:window]
en: Batch Edit Mode
ru: Режим пакетного изменения

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Environment profile:
ru: Профиль окружения:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, addProfileButton)
en: Add profile...
ru: Добавить профиль...

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, cloneProfileButton)
en: Clone profile...
ru: Скопировать профиль…

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeProfileButton)
en: Remove profile
ru: Удалить профиль

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, setAsDefaultProfileButton)
en: Set as default
ru: Установить по умолчанию

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeVariableButton)
en: Remove variable
ru: Удалить переменную

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, batchModeEditButton)
en: Batch edit mode
ru: Режим пакетного изменения

[ctx: @item:valuesuffix]
en:  file |  files
ru[0]:  файл
ru[1]:  файла
ru[2]:  файлов
ru[3]:  файл

en: Language Support
ru: Поддержка языков

en: Configure Code-Completion and Semantic Highlighting
ru: Настройка автодополнения кода и семантической подсветки

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Code Completion
ru: Автодополнение кода

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_automaticInvocation)
en: If disabled, the code completion widget will never show automatically.
ru: Если этот флажок снят, окно завершения кода не будет показано автоматически.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Enable automatic invocation:
ru: Вызывать автоматически:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_7)
en: Choose whether to display additional information for the currently selected codecompletion item.
ru: Определите, следует ли показывать дополнительную информацию о текущем элементе в интерфейсе автодополнения.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Additional information for current item:
ru: Дополнительные сведения о текущем элементе:

[ctx: info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showMultiLineSelectionInformation)
en: Choose whether to display additional information for the currently selected code completion item.
ru: Определите, следует ли показывать дополнительную информацию о текущем элементе в интерфейсе автодополнения.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_completionDetail)
en: <p>The code completion UI has a minimal mode and a detailed mode.<br>Choose in what cases full code completion will be displayed.</p>
ru: <p>Интерфейс завершения кода может работать в минимальном и в детализированном режиме.<br>Определите, когда должен включаться расширенный режим.</p>

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Detailed completion:
ru: Расширенное дополнение:

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_completionDetail)
en: Never
ru: Никогда

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_completionDetail)
en: When Invoked Manually
ru: При вызове вручную

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_completionDetail)
en: Always
ru: Всегда

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Semantic Code Highlighting
ru: Семантическая подсветка кода

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, localColorizationLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kcfg_localColorization)
en: <p>This setting decides about the intensity of colors for local variables, for example function arguments, variables and the like.</p>
ru: <p>Этот параметр определяет интенсивность цветового выделения локальных типов, например аргументов функции, внутренних переменных и т.д.</p>

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, localColorizationLabel)
en: Local colorization intensity:
ru: Интенсивность цвета локальных объектов:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_globalColorSource) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_9)
en: <p>By default, the global colors for types, functions, namespaces and so forth are auto-generated and will adapt to the selected editor theme based on the global colorization intensity. If you want to have full control over the colors, you can instead use the editor theme as color source. You can then fine tune the colors in the settings under Editor &gt; Color Themes &gt; Highlighting Text Styles &gt; KDevelop/Semantic Colors.</p>
ru: <p>По умолчанию глобальные цвета для типов, функций, пространств имён и т.д. будут созданы автоматически и адаптированы к выбранной теме редактора на основе общей интенсивности раскраски. Чтобы получить полный контроль над цветами, можно использовать в качестве источника цвета редактор тем. Затем будет можно скорректировать каждый цвет в параметрах на странице «Редактор &gt; Цветовые темы &gt; Стили подсветки текста &gt; KDevelop/Семантические цвета».</p>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_globalColorSource)
en: Auto-Generated
ru: Автоматическое создание

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_globalColorSource)
en: From Editor Theme
ru: Из темы редактора

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Global colors:
ru: Глобальные цвета:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kcfg_globalColorization) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, globalColorizationLabel)
en: <p>This settings lets you change the intensity of globally accessible types, for example classes, methods, functions etc.</p>
ru: <p>Этот параметр позволяет изменять интенсивность цветового выделения глобально доступных типов, например классов, методов, функций и т.д.</p>

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, globalColorizationLabel)
en: Global colorization intensity:
ru: Интенсивность цвета глобальных объектов:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_highlightSemanticProblems)
en: <p>Highlight semantic problems, such as non-existent or inaccessible declarations.</p>
ru: <p>Подсвечивает семантические ошибки, например ссылки на несуществующие или недоступные объявления.</p>

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Highlight semantic problems:
ru: Подсветка семантических ошибок:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_highlightProblematicLines)
en: <p>When enabled, lines with errors will get additionally highlighted and their positions get marked in the scrollbar.</p>
ru: <p>При включении дополнительно подсвечивает строки с ошибками и их положение на полосе прокрутки.</p>

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Highlight problematic lines:
ru: Подсветка строк с ошибками:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, boldDeclarationsLabel)
en: <html><head/><body><p>Use bold font for declarations such as classes, functions, local variables, etc.</p></body></html>
ru: <html><head/><body><p>Использовать полужирный шрифт для объявлений, например классов, функций, локальных переменных и так далее.</p></body></html>

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, boldDeclarationsLabel)
en: Bold font for declarations:
ru: Полужирный шрифт для объявлений:

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Problems shown as inline notes:
ru: Проблемы, которые будут показаны как встроенные заметки:

[ctx: @item:inlistbox inline problems shown]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_problemInlineNotesLevel)
en: None
ru: Нет

[ctx: @item:inlistbox inline problems shown]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_problemInlineNotesLevel)
en: Errors
ru: Ошибки

[ctx: @item:inlistbox inline problems shown]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_problemInlineNotesLevel)
en: Warnings and Errors
ru: Предупреждения и ошибки

[ctx: @item:inlistbox inline problems shown]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_problemInlineNotesLevel)
en: Hints, Warnings and Errors
ru: Подсказки, предупреждения и ошибки

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3)
en: Space-separated list of words that make a comment represent a TODO item
ru: Разделённый пробелами список слов, служащих признаком комментария TODO (Задачи)

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: TODO marker words:
ru: Слова-маркеры TODO:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_todoMarkerWords)
en: Space-separated list of words that make a comment represent a TODO item.
ru: Разделённый пробелами список слов, служащих признаком комментария TODO (Задачи).

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Project Parsing
ru: Анализ проекта

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPluralHandlingSpinBox, kcfg_minFilesForSimplifiedParsing)
en: <p>When a project contains more files than this number, the project will be
    parsed in simplified mode, increasing the efficiency by gathering less information. Global code navigation and quickopen capabilities will be reduced.</p>
ru: <p>Когда проект содержит больше заданного числа файлов, он будет обрабатываться в упрощённом режиме, с большей скоростью за счёт уменьшения объёма информации. При этом возможности быстрого перехода и глобальной навигации будут урезаны.</p>

[ctx: @label:spinbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Minimum project size for simplified parsing:
ru: Минимальный размер проекта для упрощённой обработки:

[ctx: @title:group]
en: Core
ru: Базовые

[ctx: @title:group]
en: Project Management
ru: Управление проектами

[ctx: @title:group]
en: Version Control
ru: Управление версиями

[ctx: @title:group]
en: Utilities
ru: Утилиты

[ctx: @title:group]
en: Documentation
ru: Документация

[ctx: @title:group]
en: Language Support
ru: Поддержка языков

[ctx: @title:group]
en: Debugging
ru: Отладка

[ctx: @title:group]
en: Testing
ru: Тестирование

[ctx: @title:group]
en: Analyzers
ru: Анализаторы

[ctx: @title:group]
en: Runtimes
ru: Среды выполнения

[ctx: @title:group]
en: Other
ru: Другое

en: Plugins
ru: Модули

en: Configure Plugins
ru: Настройка модулей

note: i18n: ectx: label, entry (parseAllProjectSources), group (Project Manager)
en: Schedule all project source code to be parsed by the language support in the background
ru: Обрабатывать весь исходный код проекта в фоновом режиме

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (parseAllProjectSources), group (Project Manager)
en: If this option is set, KDevelop will schedule all source code
            found by the current build system for parsing by the appropriate language
            support part.  This will enable more complete language support, but may
            be slower.
ru: Если этот параметр установлен, KDevelop передаст весь исходный код,
            найденный текущей системой сборки, для анализа модулю поддержки соответствующего
            языка. Этот вариант обеспечивает более полную поддержку языка, но может
            быть медленнее.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (projectsBaseDirectory), group (Project Manager)
en: Chooses the base directory where new projects are created.
ru: Выберите базовый каталог для создания новых проектов

note: i18n: ectx: label, entry (saveDocuments), group (Project Manager)
en: Save all open documents before building anything
ru: Сохранять все открытые документы перед сборкой

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (saveDocuments), group (Project Manager)
en: If this option is set all open documents will be automatically saved before any build is started.
ru: Если этот параметр установлен, все открытые документы будут сохраняться автоматически перед началом каждой сборки.

en: Projects
ru: Проекты

en: Configure Projects
ru: Настройка проектов

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, kcfg_projectsBaseDirectory)
en: Select the base directory where new projects are to be created
ru: Выберите базовый каталог для создания новых проектов

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Projects base directory:
ru: Базовый каталог проектов:

[ctx: @info:tolltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_parseAllProjectSources)
en: Parse all files in a project after the project has been opened
ru: При открытии проекта анализировать все включённые в него файлы

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_parseAllProjectSources)
en: Schedule all project files for parsing
ru: Обрабатывать все файлы проекта

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_saveDocuments)
en: Save all modified documents when the "build" action is triggered
ru: Сохранять все изменённые документы перед выполнением операции «Сборка»

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_saveDocuments)
en: Save all documents before building
ru: Сохранять все документы перед сборкой

en: Runtimes
ru: Среды выполнения

en: Configure Runtimes
ru: Настройка сред выполнения

en: Source Formatter
ru: Преобразователь форматирования

en: Configure Source Formatter
ru: Настройка преобразователя форматирования

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: General
ru: Основное

[ctx: @info:tolltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkKateOverrideIndentation)
en: Override the editor indentation mode according to the formatting style for documents without Kate modeline.
ru: Переопределяет режим отступа в редакторе согласно следующему стилю форматирования в документах, не содержащих инструкций Kate.

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkKateOverrideIndentation)
en: Override Kate Indentation Mode
ru: Переопределить режим отступа Kate

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkKateModelines)
en: Add a Kate modeline according to the formatting style to formatted documents.
ru: Добавляет в обрабатываемые документы инструкцию Kate, соответствующую стилю форматирования.

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkKateModelines)
en: Add Kate Modeline
ru: Добавлять инструкции Kate

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Formatting Styles
ru: Стили форматирования

en: Templates
ru: Шаблоны

en: Configure Templates
ru: Настройка шаблонов

[ctx: @action:button]
en: Get More Templates
ru: Получить другие шаблоны

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, loadButton)
en: Load Template From File
ru: Загрузить шаблон из файла

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, extractButton)
en: Clone Template
ru: Скопировать шаблон

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, UiConfig)
en: User Interface
ru: Пользовательский интерфейс

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Dock Window Behavior
ru: Расположение панелей

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_BottomLeftCornerOwner)
en: <p>Controls whether the bottom left corner is occupied by the dock at the left, or by the dock at the bottom.</p>
ru: <p>Определяет, будет ли левый нижний угол занимать панель, расположенная слева, или нижняя панель.</p>

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Bottom left corner occupied by:
ru: Левый нижний угол занимает:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_BottomRightCornerOwner)
en: <p>Controls whether the bottom right corner is occupied by the dock at the right, or by the dock at the bottom.</p>
ru: <p>Определяет, будет ли правый нижний угол занимать панель, расположенная справа, или нижняя панель.</p>

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Bottom right corner occupied by:
ru: Правый нижний угол занимает:

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_BottomLeftCornerOwner)
en: Left Dock
ru: Левая панель

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_BottomLeftCornerOwner) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_BottomRightCornerOwner)
en: Bottom Dock
ru: Нижняя панель

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_BottomRightCornerOwner)
en: Right Dock
ru: Правая панель

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Tabbed Browsing
ru: Просмотр во вкладках

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_TabBarOpenAfterCurrent)
en: Controls whether to open new tabs next to the active one.
ru: Определяет, будет ли новая вкладка располагаться рядом с текущей.

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabBarOpenAfterCurrent)
en: Open new tab after current
ru: Размещать новую вкладку рядом с текущей

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_TabBarArrangeBuddies)
en: When enabled, plugins can group related files side by side.
    For example, a header file will be opened next to the implementation file.
ru: При включении позволяет расширениям располагать связанные файлы по соседству.
    Например, заголовочный файл будет открыт рядом с файлом реализации.

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabBarArrangeBuddies)
en: Arrange related documents side by side
ru: Располагать связанные документы рядом

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_TabBarVisibility)
en: Enables or disables the display of the tab bar at the top of the editor window.
ru: Включает панель вкладок непосредственно над окном редактирования документов.

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabBarVisibility)
en: Show tabs
ru: Показывать вкладки

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_CloseButtonsOnTabs)
en: Enables or disables the display of a close button in each tab in the tab bar at the top of the editor window.
ru: Включает или отключает показ кнопки закрытия на каждой вкладке на панели вкладок над окном редактирования документов.

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CloseButtonsOnTabs)
en: Show close buttons on tabs
ru: Показывать кнопки закрытия вкладок

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Coloring
ru: Раскраска

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ColorizeByProject)
en: When enabled, tabs and other widgets are colored based on the project affiliation
ru: При включении вкладки и другие виджеты будут раскрашиваться на основе принадлежности к проекту

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ColorizeByProject)
en: Color widgets based on the project affiliation
ru: Раскрашивать виджеты на основе принадлежности к проекту

en: Configure User Interface
ru: Настройка пользовательского интерфейса

[ctx: @action]
en: &Reformat Source
ru: Пере&форматировать код

[ctx: @action]
en: Reformat Line
ru: Переформатировать строку

[ctx: @action]
en: Reformat Files...
ru: Переформатировать файлы…

[ctx: @info:tooltip]
en: Format file(s) using the configured source formatter(s)
ru: Форматировать файл(ы), применяя настроенные преобразователи форматирования

[ctx: @info:whatsthis]
en: Formatting functionality using the configured source formatter(s).
ru: Форматирование с использованием настроенных преобразователей форматирования.

[ctx: @info:tooltip]
en: Reformat selection or file using <i>%1</i> (<b>%2</b>)
ru: Переформатировать выбранный фрагмент или файл с помощью <i>%1</i> (<b>%2</b>)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Reformats selected text or the entire file if nothing is selected, using <i>%1</i> tool with <b>%2</b> style.
ru: Переформатирует выбранный текст или весь файл, если ничего не выбрано, с помощью средства <i>%1</i> в стиле <b>%2</b>.

[ctx: @info:tooltip]
en: Reformat current line using <i>%1</i> (<b>%2</b>)
ru: Переформатировать текущую строку с помощью <i>%1</i> (<b>%2</b>)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Source reformatting of line under cursor using <i>%1</i> tool with <b>%2</b> style.
ru: Переформатирует строку под курсором с помощью средства <i>%1</i> в стиле <b>%2</b>.

[ctx: @info:tooltip]
en: Reformat selection or file using the configured source formatter
ru: Переформатировать выбранный текст или файл с помощью настроенного преобразователя форматирования

[ctx: @info:whatsthis]
en: Reformats selected text or the entire file if nothing is selected, using the configured source formatter.
ru: Переформатирует выбранный текст или весь файл, если ничего не выбрано, с помощью настроенного преобразователя форматирования.

[ctx: @info:tooltip]
en: Reformat current line using the configured source formatter
ru: Переформатировать текущую строку с помощью настроенного преобразователя форматирования

[ctx: @info:whatsthis]
en: Source reformatting of line under cursor using the configured source formatter.
ru: Переформатирует строку под курсором с помощью настроенного преобразователя форматирования.

[ctx: @title:window]
en: Reformat Files?
ru: Переформатировать файлы?

en: Reformat all files in the selected folder?
ru: Переформатировать все файлы в выбранной папке?

[ctx: @action:button]
en: Reformat
ru: Переформатировать

en: Reformatting
ru: Переформатирование

en: Reformat Files
ru: Переформатировать файлы

en: Reformatting one file | Reformatting %1 files
ru[0]: Переформатирование %1 файла
ru[1]: Переформатирование %1 файла
ru[2]: Переформатирование %1 файлов
ru[3]: Переформатирование одного файла

en: The style %1 is also used for the following languages:
    %2.
    Are you sure you want to delete it?
ru: Стиль %1 также используется для следующих языков:
    %2.
    Вы уверены, что хотите удалить его?

[ctx: @title:window]
en: Deleting Style
ru: Удаление стиля

en: New %1
ru: Новый стиль %1

en: New Style
ru: Новый стиль

en: No language selected
ru: Не выбран язык

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Language:
ru: Язык:

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Formatter:
ru: Преобразователь:

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Style:
ru: Стиль:

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnNewStyle)
en: New
ru: Создать

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnEditStyle)
en: Edit...
ru: Изменить...

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnDelStyle) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: Delete
ru: Удалить

en: The file "%1" is modified on disk.
    
    Are you sure you want to overwrite it? (External changes will be lost.)
ru: Файл «%1» изменён на диске.
    
    Заменить содержимое этого файла? (Внешние изменения будут потеряны.)

[ctx: @title:window]
en: Document Externally Modified
ru: Документ изменён внешней программой

en:  Line: %1 Col: %2
ru:  Строка: %1 Столбец: %2

[ctx: area]
en: Code
ru: Код

[ctx: area]
en: Debug
ru: Отладка

[ctx: area]
en: Review
ru: Рецензирование

[ctx: @title:window]
en: Select Tool View to Add
ru: Выбор панели для добавления

en: <b>Active Working Set</b>
ru: <b>Активный рабочий набор</b>

en: <b>Working Set</b>
ru: <b>Рабочий набор</b>

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove this working set. The contained documents are not affected.
ru: Удаляет этот рабочий набор. На текущие документы это не влияет.

[ctx: @label]
en: Documents:
ru: Документы:

[ctx: @action:button]
en: Add All
ru: Добавить все

[ctx: @info:tooltip]
en: Add all documents that are part of this working set to the currently active working set
ru: Добавить все документы этого рабочего набора в текущий активный рабочий набор

[ctx: @action:button]
en: Remove All
ru: Удалить все

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove all documents that are part of this working set from the currently active working set
ru: Удалить все документы этого рабочего набора из текущего активного рабочего набора

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to open and activate this document.
ru: Щёлкните, чтобы открыть и активировать этот документ.

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove this file from the current working set
ru: Удалить этот файл из текущего рабочего набора

[ctx: @info:tooltip]
en: Add this file to the current working set
ru: Добавить этот файл в текущий рабочий набор

[ctx: @action:button]
en: Stash
ru: Поместить в запасник

[ctx: @action:button]
en: Load
ru: Загрузить

en: Line: 00000 Col: 000
ru: Стр: 00000 Столб: 000

[ctx: @info:tooltip]
en: Show sorted list of opened documents
ru: Вывести отсортированный список открытых документов

[ctx: @info]
en: (Press Ctrl+Tab to switch)
ru: (Нажмите Ctrl+Tab для переключения)

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy Filename
ru: Копировать имя файла

[ctx: @action:inmenu]
en: Close
ru: Закрыть

[ctx: @action:inmenu]
en: Close All Other
ru: Закрыть все остальные

[ctx: @action:inmenu]
en: Close All
ru: Закрыть все

[ctx: @info:tooltip]
en: Toggle '%1' tool view
ru: Показать или скрыть панель «%1»

[ctx: @info:tooltip]
en: Right click to add new tool views.
ru: Щёлкните правой кнопкой,
    чтобы добавить другие панели.

[ctx: @title:window]
en: %1 Toolbar
ru: Панель инструментов %1

[ctx: @title:menu]
en: Tool View Position
ru: Положение панели

[ctx: @option:radio tool view position]
en: Left
ru: Слева

[ctx: @option:radio tool view position]
en: Bottom
ru: Снизу

[ctx: @option:radio tool view position]
en: Right
ru: Справа

[ctx: @option:radio tool view position]
en: Detached
ru: Отсоединено

[ctx: @action:inmenu]
en: Assign Shortcut...
ru: Выбрать комбинацию клавиш...

[ctx: @info:tooltip]
en: Use this shortcut to trigger visibility of the tool view.
ru: С помощью этой комбинации клавиш возможно включать или отключать панель.

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove Tool View
ru: Удалить панель

[ctx: @title:window]
en: Assign Shortcut For '%1' Tool View
ru: Выбор комбинации клавиш для панели «%1»

[ctx: @option:check]
en: Concentration Mode
ru: Режим сосредоточения

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove most of the controls so you can focus on what matters
ru: Убрать большую часть элементов управления, чтобы стало проще сосредоточиться на главном

[ctx: @option:check]
en: Show Left Dock
ru: Показать левый блок

[ctx: @option:check]
en: Show Right Dock
ru: Показать правый блок

[ctx: @option:check]
en: Show Bottom Dock
ru: Показать нижний блок

[ctx: @action]
en: Focus Editor
ru: Перейти в редактор

[ctx: @action]
en: Hide/Restore Docks
ru: Скрыть/вернуть блоки

[ctx: @action]
en: Next Tool View
ru: Следующая панель

[ctx: @action]
en: Previous Tool View
ru: Предыдущая панель

[ctx: @title:menu]
en: Tool Views
ru: Панели

en: Left Button Bar
ru: Левая панель кнопок

en: Right Button Bar
ru: Правая панель кнопок

en: Bottom Button Bar
ru: Нижняя панель кнопок

[ctx: @action]
en: Close
ru: Закрыть

[ctx: @info:tooltip]
en: Close message
ru: Закрыть сообщение

en: DUChain builder application
ru: Генератор цепочек определение-использование (DUChain)

en: (c) 2009 David Nolden
ru: © David Nolden, 2009

en: file or directory
ru: файл или каталог

en: Show warnings
ru: Показывать предупреждения

en: Show warnings and debug output
ru: Показывать предупреждения и отладочные сообщения

en: Enforce an update of the top-contexts corresponding to the given files
ru: Принудительно обновить контексты верхнего уровня для указанных файлов

en: Enforce an update of the top-contexts corresponding to the given files and all included files
ru: Принудительно обновить контексты верхнего уровня для указанных файлов и всех включённых в них

en: Number of threads to use
ru: Число потоков выполнения

en: Features to build. Options: empty, simplified-visible-declarations, visible-declarations (default), all-declarations, all-declarations-and-uses, all-declarations-and-uses-and-AST
ru: Генерируемый набор элементов. Параметры: empty (пустой), simplified-visible-declarations (упрощённые видимые объявления), visible-declarations (видимые объявления; по умолчанию), all-declarations (все объявления), all-declarations-and-uses (все объявления и обращения), all-declarations-and-uses-and-AST (все объявления, обращения и AST).

en: Print complete Definition-Use Chain on successful parse
ru: Выводить полную цепочку «определение — использование» при успешной обработке

en: Print complete DUChain Definitions repository on successful parse
ru: Выводить данные репозитория Definitions для «определение — использование» при успешной обработке

en: Print complete DUChain PersistentSymbolTable repository on successful parse
ru: Выводить данные репозитория PersistentSymbolTable для «определение — использование» при успешной обработке

en: Number defining the maximum depth where declaration details are printed
ru: Число, определяющее максимальный уровень вложенности, для которого выводятся сведения об объявлении

en: Dump DUChain graph (in .dot format)
ru: Вывести граф DUChain (в формате .dot)

en: Print problems encountered during parsing
ru: Сообщать о проблемах, обнаруженных при анализе

en: Recursively dump errors from imported contexts.
ru: Создать рекурсивный дамп ошибок на основе импортированных контекстов.

[ctx: @title:column]
en: Profile
ru: Профиль

[ctx: @item:inlistbox]
en: Use default profile (currently: %1)
ru: Использовать профиль по умолчанию (сейчас: %1)

[ctx: @item:inlistbox]
en: %1 (does not exist)
ru: %1 (не существует)

en: Task aborted
ru: Задача прервана

en: Run all tests in %1
ru: Запустить все тесты в %1

en: You don't have write permissions for the following files; add write permissions for owner before saving?
ru: Нет прав доступа на запись для следующих файлов; добавить права доступа на запись для владельца перед сохранением?

[ctx: @title:window]
en: Some Files are Write-Protected
ru: Некоторые файлы защищены от записи

[ctx: @action:button]
en: Set Write Permissions
ru: Установить права доступа на запись

[ctx: @action:button]
en: Ignore
ru: Пропустить

en: Failed adding write permissions for some files.
ru: Не удалось добавить права доступа на запись для некоторых файлов.

[ctx: @title:window]
en: Failed Setting Permissions
ru: Ошибка установки разрешений

en: Working Directory does not exist: %1
ru: Рабочий каталог не существует: %1

en: Working Directory is not absolute: %1
ru: Путь к рабочему каталогу не абсолютный: %1

en: Process '%1' exited with status %2
    %3
ru: Процесс «%1» завершён с состоянием выхода %2
    %3

en: Command finished with error %1.
ru: Команда завершилась с ошибкой %1.

en: Command exited with value %1.
ru: Команда завершилась с результатом %1.

[ctx: @action:inmenu]
en: Branches...
ru: Ветви...

[ctx: @title:window]
en: Branch Manager
ru: Управление ветвями

en: You must select a base branch from the list before creating a new branch.
ru: Прежде чем создавать новую ветвь, вы должны выбрать в этом списке базовую.

[ctx: @title:window]
en: New Branch
ru: Новая ветвь

[ctx: @label:textbox]
en: Name of the new branch:
ru: Имя новой ветви:

en: Branch "%1" already exists.
    Please, choose another name.
ru: Ветвь «%1» уже существует.
    Выберите другое имя.

en: Currently at the branch "%1".
    To delete it, please change to another branch.
ru: В данный момент выбрана ветвь «%1».
    Чтобы удалить её, необходимо сначала переключиться на другую.

en: Are you sure you want to irreversibly delete the branch '%1'?
ru: Действительно необратимо удалить ветвь «%1»?

en: Already on branch "%1"
ru: Уже на ветви «%1»

en: Branch "%1" doesn't exists.
    Please, choose another name.
ru: Ветви с именем «%1» не существует.
    Выберите другое имя.

en: You must select a branch to merge into current one from the list.
ru: Перед объединением текущей ветви с другой необходимо выбрать другую ветвь из списка.

en: Could not create a patch for the current version.
ru: Создать патч для текущей версии не удалось.

[ctx: @titlew:indow]
en: Unable to Retrieve Diff
ru: Не удалось получить различия

en: There are no committed differences.
ru: Нет зафиксированных различий.

[ctx: @title:window]
en: VCS Support
ru: Поддержка систем управления версиями

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, newButton)
en: Creates new branch based on the selected branch
ru: Создать новую ветвь из выбранной

[ctx: @action:button new branch]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: New
ru: Создать

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, deleteButton)
en: The same as git branch -D
ru: То же, что и git branch -D

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, renameButton)
en: Rename
ru: Переименовать

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, diffButton)
en: <p>Show changes between the current branch (or staging area, if not empty) and the last commit on the selected branch.</p>
ru: <p>Показать изменения между текущей ветвью (или областью промежуточного хранения, если она не пуста) и последней фиксацией на выбранной ветви.</p>

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, diffButton)
en: Compare to Branch
ru: Сравнить с ветвью

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, checkoutButton)
en: Checkout to the selected branch
ru: Извлечь в выбранную ветвь

[ctx: @action:button checkout a version]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, checkoutButton)
en: Checkout
ru: Извлечь

[ctx: @action:button merge a branch]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mergeButton)
en: Merge
ru: Объединить

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelUrl)
en: Source directory:
ru: Исходный каталог:

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Commit message:
ru: Сообщение фиксации:

en: Branch "%1" already exists.
ru: Ветвь «%1» уже существует.

en: Are you sure you want to rename "%1" to "%2"?
ru: Переименовать «%1» в «%2»?

en: Author:
ru: Автор:

en: Date:
ru: Дата:

en: Commit message:
ru: Сообщение фиксации:

[ctx: @title:column]
en: Revision
ru: Ревизия

[ctx: @title:column]
en: Message
ru: Сообщение

[ctx: @title:column]
en: Author
ru: Автор

[ctx: @title:column]
en: Date
ru: Дата

[ctx: @item file was added to versioncontrolsystem]
en: Added
ru: Добавлен

[ctx: @item file was deleted from versioncontrolsystem]
en: Deleted
ru: Удалён

[ctx: @item file is conflicting (versioncontrolsystem)]
en: Has Conflicts
ru: Конфликтует

[ctx: @item version controlled file was modified]
en: Modified
ru: Изменён

[ctx: @item file is up to date in versioncontrolsystem]
en: Up To Date
ru: Актуален

[ctx: @item file is not known to versioncontrolsystem]
en: Unknown
ru: Неизвестно

[ctx: @title:column]
en: Filename
ru: Имя файла

[ctx: @title:column]
en: Status
ru: Состояние

[ctx: @item]
en: Added
ru: Добавлен

[ctx: @item]
en: Deleted
ru: Удалён

[ctx: @item]
en: Modified
ru: Изменён

[ctx: @item]
en: Copied
ru: Скопирован

[ctx: @item]
en: Replaced
ru: Заменён

[ctx: @title:column]
en: Location
ru: Расположение

[ctx: @title:column]
en: Actions
ru: Действия

[ctx: @title:column]
en: Source Location
ru: Исходное расположение

[ctx: @title:column]
en: Source Revision
ru: Исходная ревизия

[ctx: @action:inmenu]
en: Commit...
ru: Зафиксировать...

[ctx: @action:inmenu]
en: Update
ru: Обновить

[ctx: @action:inmenu]
en: Add
ru: Добавить

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Differences...
ru: Показать различия...

[ctx: @action:inmenu]
en: Revert
ru: Вернуть

[ctx: @action:inmenu revision history]
en: History...
ru: Журнал...

[ctx: @action:inmenu]
en: Annotation...
ru: Аннотация...

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Diff...
ru: Показать различия...

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Diff (All Files)...
ru: Показать различия (во всех файлах)...

[ctx: @action:inmenu]
en: Push
ru: Вытолкнуть

[ctx: @action:inmenu]
en: Pull
ru: Вытянуть

en: There are no differences.
ru: Различия не обнаружены.

[ctx: @title:window]
en: Unable to Get Differences
ru: Не удалось получить различия

[ctx: @title:window %1: path or URL, %2: name of a version control system]
en: %2 History (%1)
ru: Журнал в %2 (%1)

en: Cannot display annotations, missing interface KTextEditor::AnnotationInterface for the editor.
ru: Вывести аннотации не удалось, редактор не имеет интерфейса KTextEditor::AnnotationInterface.

en: Cannot execute annotate action because the document was not found, or was not a text document:
    %1
ru: Работа с заметками невозможна (документ не найден, либо не является текстовым):
    %1

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy Revision Id
ru: Копировать идентификатор ревизии

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter the repository URL...
ru: Введите адрес репозитория...

[ctx: @item age]
en: %1 year | %1 years
ru[0]: %1 год
ru[1]: %1 года
ru[2]: %1 лет
ru[3]: %1 год

[ctx: @item age]
en: %1 month | %1 months
ru[0]: %1 месяц
ru[1]: %1 месяца
ru[2]: %1 месяцев
ru[3]: %1 месяц

[ctx: @item age]
en: %1 day | %1 days
ru[0]: %1 день
ru[1]: %1 дня
ru[2]: %1 дней
ru[3]: %1 день

[ctx: @item age]
en: Today
ru: Сегодня

[ctx: By: commit author]
en: By: %1
ru: Автор: %1

[ctx: @title:window]
note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, VcsCommitDialog)
en: Select Files to Commit
ru: Выбор файлов для фиксации

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Commit files:
ru: Фиксировать файлы:

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, recursiveChk)
en: Recursive
ru: Рекурсивно

en: Old Messages
ru: Старые сообщения

en: For more detailed information please see the Version Control tool view.
ru: Для получения дополнительных сведений перейдите к средству управления версиями.

en: Unable to commit
ru: Не удалось зафиксировать

[ctx: @title:window]
en: Commit Unsuccessful
ru: Ошибка фиксации

[ctx: @action:button To make a commit]
en: Commit
ru: Фиксировать

en: <qt>Files will be committed:
    <ul>%1</ul>
    With message:
     <pre>%2</pre></qt>
ru: <qt>Будут зафиксированы файлы:
    <ul>%1</ul>
    С сообщением:
     <pre>%2</pre></qt>

[ctx: @title:window]
en: About to Commit to Repository
ru: Подтверждение фиксации в репозитории

[ctx: @label]
en: Difference between revision %1 and %2:
ru: Различие между ревизиями %1 и %2:

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, revLabel)
en: Difference between revisions:
ru: Различия между ревизиями:

[ctx: @action:inmenu]
en: Diff to Previous Revision
ru: Отличие от предыдущей ревизии

[ctx: @action:inmenu]
en: Diff between Revisions
ru: Различия между ревизиями

[ctx: @title:window]
en: Difference To Previous
ru: Отличие от предыдущей

[ctx: @title:window]
en: Difference between Revisions
ru: Различия между ревизиями
