kdevproblemreporter - en to ru translation catalogue (39 entries)

en: Parser
ru: Синтаксический анализатор

[ctx: @title:window]
en: Problems
ru: Проблемы

[ctx: @action:inmenu]
en: Solve Problem
ru: Решение проблемы

[ctx: @action:inmenu]
en: Solve: %1
ru: Решить: %1

[ctx: @action]
en: Force Full Update
ru: Пересканировать полностью

[ctx: @info:tooltip]
en: Which files to display the problems for
ru: Файлы, проблемы в которых нужно показывать

[ctx: @option:check]
en: Current Document
ru: Текущий документ

[ctx: @info:tooltip]
en: Display problems in current document
ru: Показывать проблемы в текущем документе

[ctx: @option:check]
en: Open Documents
ru: Открытые документы

[ctx: @info:tooltip]
en: Display problems in all open documents
ru: Показывать проблемы во всех открытых документах

[ctx: @option:check]
en: Current Project
ru: Текущий проект

[ctx: @info:tooltip]
en: Display problems in current project
ru: Показывать проблемы в текущем проекте

[ctx: @option:check]
en: All Projects
ru: Все проекты

[ctx: @info:tooltip]
en: Display problems in all projects
ru: Показывать проблемы во всех проектах

[ctx: @option:check]
en: Documents In Path
ru: Документы в каталоге

[ctx: @info:tooltip]
en: Display problems from all files in a specific path
ru: Показывать проблемы во всех файлах в указанном каталоге

[ctx: @option:check]
en: Documents In Current Path
ru: Документы в текущем каталоге

[ctx: @info:tooltip]
en: Display problems from all files in the path of the current document
ru: Показывать проблемы во всех файлах в каталоге текущего документа

[ctx: @option:check]
en: Show All
ru: Показать все

[ctx: @info:tooltip]
en: Display all problems
ru: Показывать все проблемы

[ctx: @info:placeholder]
en: Path Filter...
ru: Фильтр по пути...

[ctx: @option:check]
en: Show Imports
ru: Показывать включённые

[ctx: @info:tooltip]
en: Display problems in imported files
ru: Показывать проблемы во включённых файлах

[ctx: @info:tooltip]
en: Display errors
ru: Показывать ошибки

[ctx: @option:check]
en: Show Errors
ru: Показывать ошибки

[ctx: @info:tooltip]
en: Display warnings
ru: Показывать предупреждения

[ctx: @option:check]
en: Show Warnings
ru: Показывать предупреждения

[ctx: @info:tooltip]
en: Display hints
ru: Показывать подсказки

[ctx: @option:check]
en: Show Hints
ru: Показывать подсказки

[ctx: @title:menu]
en: Grouping
ru: Группировка

[ctx: @option:check]
en: None
ru: Нет

[ctx: @option:check]
en: Path
ru: Путь

[ctx: @option:check]
en: Severity
ru: Важность

[ctx: @info:placeholder]
en: Search...
ru: Поиск…

[ctx: @title:menu]
en: Scope: %1
ru: Область: %1

[ctx: @info:whatsthis]
en: Problems
ru: Проблемы

[ctx: @title:menu]
en: Problem
ru: Проблема

[ctx: @action:inmenu]
en: &Copy Description
ru: &Копировать описание

[ctx: @title:menu]
en: Solve: %1
ru: Решить: %1
