kdevelop - en to sa translation catalogue (26 entries)

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter a case-insensitive regular expression to filter the output view
sa: आउटपुट् दृश्यं छानयितुं केस-असंवेदनशीलं नियमितव्यञ्जनं प्रविशन्तु

[ctx: @title:window]
en: Output View
sa: आउटपुट् दृश्यम्

[ctx: @info:tooltip]
en: Close the currently active output view
sa: वर्तमानं सक्रियं आउटपुट् दृश्यं पिधाय

[ctx: @info:tooltip]
en: Close all other output views
sa: अन्ये सर्वे आउटपुट् दृश्याः पिधाय

[ctx: @action]
en: Previous Output
sa: पूर्वनिर्गमः

[ctx: @action]
en: Next Output
sa: अग्रिमः Output

[ctx: @action]
en: Select Activated Item
sa: Activated Item इति चिनोतु

[ctx: @action]
en: Focus when Selecting Item
sa: Item चयनं कुर्वन् ध्यानं कुर्वन्तु

[ctx: @action]
en: Word Wrap
sa: शब्दवेष्टनम्

[ctx: @action]
en: First Item
sa: प्रथमः मदः

[ctx: @action]
en: Previous Item
sa: पूर्व मद

[ctx: @action]
en: Next Item
sa: अग्रिमः मदः

[ctx: @action]
en: Last Item
sa: अन्तिमः मदः

[ctx: @action]
en: Clear
sa: स्पष्टः

[ctx: @info:placeholder]
en: Search...
sa: अन्वेषण...

[ctx: @action %1: output type, e.g. Build or Run]
en: Configure %1 Output
sa: %1 आउटपुट् विन्यस्यताम्

[ctx: @info:tooltip %1 - position in the pattern, %2 - textual description of the error]
en: Filter regular expression pattern error at offset %1: %2
sa: ऑफसेट् %1: %2 इत्यत्र नियमितव्यञ्जनप्रतिमानदोषं फ़िल्टर कुर्वन्तु

[ctx: @title:window %1: output type, e.g. Build or Run]
en: Configure %1 Output
sa: %1 आउटपुट् विन्यस्यताम्

[ctx: @option:check]
en: Limit the number of output views
sa: आउटपुट् दृश्यानां संख्यां सीमितं कुर्वन्तु

[ctx: @info:tooltip]
en: Automatically close oldest output views
sa: प्राचीनतमं आउटपुट् दृश्यं स्वयमेव बन्दं कुर्वन्तु

[ctx: @label:spinbox]
en: Maximum output view count
sa: अधिकतमं उत्पादनदृश्यगणना

[ctx: @info:tooltip]
en: The oldest output view is closed when
    the number of views exceeds this value
sa: प्राचीनतमं आउटपुट् दृश्यं यदा पिहितं भवति
    दृश्यानां संख्या एतत् मूल्यं अतिक्रमति

[ctx: @title:window]
en: Build
sa: निर्मिमीते

[ctx: @title:window]
en: Run
sa: धावनं करोतु

[ctx: @title:window]
en: Debug
sa: त्रुटिनिवारणम्

[ctx: @title:window]
en: Version Control
sa: संस्करणनियन्त्रणम्
