kdevelop - en to sv translation catalogue (81 entries)

[ctx: @item level of checks]
en: Level 0
sv: Nivå 0

[ctx: @item level of checks]
en: Level 1
sv: Nivå 1

[ctx: @item level of checks]
en: Level 2
sv: Nivå 2

[ctx: @item level of checks]
en: Level 3
sv: Nivå 3

[ctx: @item level of checks]
en: Manual Level
sv: Manuell nivå

en: Very stable checks, 99.99% safe, mostly no false-positives, very desirable.
sv: Mycket stabila kontroller, 99,99% säkra, i huvudsak inga falska positiva resultat, mycket önskvärt.

en: The default level. Very similar to level 0, slightly more false-positives but very few.
sv: Standardnivån. Mycket lik nivå 0, något fler falska positiva resultat, men mycket få.

en: Also very few false-positives, but contains noisy checks which not everyone agree should be default.
sv: Också mycket få falska positiva resultat, men innehåller pratiga kontroller som inte alla är överens om bör vara standard.

en: Contains checks with high rate of false-positives.
sv: Innehåller kontroller med högt antal falska positiva resultat.

en: Checks here need to be enabled explicitly, as they don't belong to any level. Checks here are very stable and have very few false-positives.
sv: Kontroller här måste aktiveras explicit, eftersom de inte hör till någon nivå. Kontroller här är mycket stabila och har mycket få falska positiva resultat.

en: Unable to load Clazy checks information from '%1'. Please check your settings.
sv: Kan inte läsa in Clazy kontrollinformation från '%1'. Kontrollera inställningarna.

[ctx: @title:window]
en: Enter Name of New Check Set
sv: Ange namn på ny kontrollmängd

[ctx: @label:textbox]
en: Name:
sv: Namn:

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Check set:
sv: Kontrollmängd:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, addCheckSetSelectionButton)
en: Add check set
sv: Lägg till kontrollmängd...

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, cloneCheckSetSelectionButton)
en: Clone check set
sv: Duplicera kontrollmängd...

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeCheckSetSelectionButton)
en: Remove check set
sv: Ta bort kontrollmängd

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, setAsDefaultCheckSetSelectionButton)
en: Set as default
sv: Använd som standard

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, editCheckSetSelectionNameButton)
en: Edit name of check set
sv: Redigera namn på kontrollmängd

[ctx: @item:inlistbox]
en: Custom
sv: Egen

[ctx: @item:inlistbox]
en: Use default (currently: %1)
sv: Använd standard (för närvarande: %1)

[ctx: @item:inlistbox]
en: %1 (default selection)
sv: %1 (standardval)

[ctx: @info:placeholder]
en: Search checks...
sv: Sök efter kontroller...

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetButton)
en: Reset Checks
sv: Nollställ kontroller

note: i18n: ectx: property (text), widget (KMessageWidget, messageLabel)
en: Since nothing is selected Clazy will use all checks from levels 0 and 1.
sv: Eftersom ingenting är markerad, kommer Clazy att använda alla kontroller från nivå 0 och 1.

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Command Line
sv: Kommandorad

[ctx: @info:placeholder]
note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, cmdFilter)
en: Search...
sv: Sök...

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cmdBreak)
en: Break lines
sv: Bryt rader

en: 1 check detected | %1 checks detected
sv[0]: 1 kontroll detekterad
sv[1]: %1 kontroller detekterade

[ctx: @title:tab]
en: Configure Clazy Settings
sv: Anpassa Clazy inställningar

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, pathBox)
en: Paths
sv: Sökvägar

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, kcfg_executablePath)
en: Path to clazy-standalone executable.
sv: Sökväg till clazy-standalone körbar fil.

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, docsLabel)
en: Documentation:
sv: Dokumentation:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, kcfg_docsPath)
en: Path to clazy documentation directory.
sv: Sökväg till Clazy dokumentationskatalog.

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_parallelJobsEnabled)
en: Run analysis jobs in parallel
sv: Utför analysjobb parallellt

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_parallelJobsAutoCount)
en: Use all CPU cores
sv: Använd alla processorkärnor

[ctx: @label:spinbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, parallelJobsFixedCountLabel)
en: Maximum number of threads:
sv: Maximalt antal trådar:

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Output
sv: Utmatning

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_hideOutputView)
en: Hide output view during check
sv: Dölj utmatningsvisning under kontroll

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_verboseOutput)
en: Verbose output
sv: Detaljerad utmatning

[ctx: @title:tab]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, checksTab)
en: Checks
sv: Kontroller

[ctx: @title:tab]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, optionsTab)
en: Options
sv: Alternativ

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_onlyQt)
en: Do not emit warnings for non-Qt files, or in other words, if -DQT_CORE_LIB is missing.
sv: Avge inte varningar för filer som inte ingår i Qt, eller med andra ord, om -DQT_CORE_LIB saknas.

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_onlyQt)
en: Only Qt
sv: Bara Qt

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_qt4Compat)
en: Disable checks not compatible with Qt 4.
sv: Inaktivera kontroller som inte är kompatibla med Qt 4.

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_qt4Compat)
en: Qt4 compatible
sv: Qt4-kompatibla

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_qtDeveloper)
en: For running clazy on Qt itself, optional, but honors specific guidelines.
sv: För att köra clazy på själva Qt, valfri, men följer specifika riktlinjer.

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_qtDeveloper)
en: Qt developer
sv: Qt-utveckling

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_visitImplicitCode)
en: For visiting implicit code like compiler generated constructors.
    None of the built-in checks benefit from this, but can be useful for custom checks.
sv: För att besöka implicit kod såsom kompilatorgenererade konstruktorer.
    Inga av de inbyggda kontrollerna drar nytta av det, men det kan vara användbart för egna kontroller.

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_visitImplicitCode)
en: Visit implicit code
sv: Besök implicit kod

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ignoreIncludedFiles)
en: Only emit warnings for the current file being compiled and ignore any includes.
    Useful for performance reasons.
sv: Avge bara varningar för aktuell fil som kompileras och ignorera eventuella deklarationsfiler.
    Användbart av prestandaskäl.

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ignoreIncludedFiles)
en: Ignore included files
sv: Ignorera deklarationsfiler

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, headerFilterLabel)
en: Header filter:
sv: Deklarationsfilter:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_headerFilter)
en: Regular expression matching the names of the headers to output diagnostics from.
    Diagnostics from the main file of each translation unit are always displayed.
sv: Reguljärt uttryck som matchar namnen på deklarationsfilerna för vilka diagnostik ska matas ut.
    Diagnostik från huvudfilen i varje översättningsenhet visas alltid.

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_enableAllFixits)
en: Enable all fix-its
sv: Aktivera alla fixa-det

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_noInplaceFixits)
en: Fix-its will be applied to a separate file (for unit-test use only).
sv: Fixa-det verkställs i en separat fil (bara för enhetstest).

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_noInplaceFixits)
en: No-inplace fix-its
sv: Inga fixa-det på plats

note: i18n: ectx: property (text), widget (KMessageWidget, kmessagewidget)
en: Please backup your code before fix-its applying. For better results also disable 
    parallel checking, which can lead to multiple fix-it applying for header files.
sv: Säkerhetskopiera koden innan fixa-det verkställs. För att få bättre resultat,
    inaktivera också parallella kontroller, som kan leda till flera fixa-det verkställs för deklarationsfiler.

[ctx: @title:tab]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, extraTab)
en: Extra Parameters
sv: Extra väljare

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, extraAppendLabel)
en: Compiler append:
sv: Lägg till sist för kompilatorn:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_extraAppend)
en: Additional parameters to append to the compiler command line.
sv: Ytterligare väljare att lägga till sist på kompilatorns kommandorad.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, extraPrependLabel)
en: Compiler prepend:
sv: Lägg till först för kompilatorn:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_extraPrepend)
en: Additional parameters to prepend to the compiler command line.
sv: Ytterligare väljare att lägga till först på kompilatorns kommandorad.

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_extraClazy)
en: Additional parameters to clazy-standalone.
sv: Ytterligare väljare för clazy-standalone.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, extraClazyLabel)
en: Extra parameters:
sv: Extra väljare:

en: Clazy Analysis (%1)
sv: Clazy analys (%1)

en: Unknown Level
sv: Okänd nivå

en: Failed to start Clazy analysis process.
sv: Misslyckades starta Clazy analysprocess.

en: Clazy analysis process crashed.
sv: Clazy analysprocess kraschade.

en: Clazy analysis process timed out.
sv: Tidsgräns överskreds för Clazy analysprocess.

en: Write to Clazy analysis process failed.
sv: Skrivning till Clazy analysprocess misslyckades.

en: Read from Clazy analysis process failed.
sv: Läsning från Clazy analysprocess misslyckades.

[ctx: @title:window]
en: Clazy Error
sv: Clazy-fel

en: clazy-standalone path cannot be detected. Set the path manually if Clazy is already installed.
sv: Sökvägen till clazy-standalone kan inte detekteras. Ställ in sökvägen manuellt om Clazy redan är installerat.

en: clazy-standalone path is empty.
sv: Sökvägen till clazy-standalone är tom.

en: clazy-standalone path '%1' does not exists.
sv: Sökvägen till clazy-standalone '%1' finns inte.

en: clazy-standalone path '%1' is not an executable.
sv: Sökvägen till clazy-standalone '%1' är inte en körbar fil.

en: Clazy documentation path cannot be detected. Set the path manually if Clazy is already installed.
sv: Sökvägen till Clazy dokumentation kan inte detekteras. Ställ in sökvägen manuellt om Clazy redan är installerat.

en: Clazy documentation path is empty.
sv: Sökvägen till Clazy dokumentation är tom.

en: Clazy documentation path '%1' does not exists.
sv: Sökvägen till Clazy dokumentation '%1' finns inte.

en: Clazy documentation path '%1' is not a directory.
sv: Sökvägen till Clazy dokumentation '%1' är inte en katalog.
