kdevcmake - en to sv translation catalogue (59 entries)

[ctx: @title:window]
en: Configure a Build Directory - %1
sv: Anpassa en byggkatalog - %1

[ctx: @title:window]
en: Configure a Build Directory for %1
sv: Anpassa en byggkatalog för %1

en: You need to specify a build directory.
sv: Du måste ange en byggkatalog.

en: Using an already created build directory.
sv: Använder en byggkatalog som redan skapats.

en: Creating a new build directory.
sv: Skapar en ny byggkatalog.

en: Build directory already configured.
sv: Byggkatalog redan inställd.

en: This build directory is for %1, but the project directory is %2.
sv: Den här byggkatalogen är för %1, men projektkatalogen är %2.

en: You may not select a relative build directory.
sv: Du får inte välja en relativ byggkatalog.

en: The selected build directory is not empty.
sv: Den valda byggkatalogen är inte tom.

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, availableLabel)
en: Available build directories:
sv: Tillgängliga byggkatalog:

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, availableBuildDirs)
en: New build directory
sv: Ny byggkatalog

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Build &directory:
sv: Bygg&katalog:

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Installation prefix:
sv: &Installationsprefix:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, installPrefix)
en: The prefix under which the project will be installed. Leaving this empty will let CMake use its default install prefix.
sv: Prefix som projektet kommer att installeras med. Lämnas det tomt använder CMake förvalt installationsprefix.

[ctx: @info:placeholder]
note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KUrlRequester, installPrefix)
en: CMake's default install prefix
sv: Förvalt installationsprefix i CMake

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Build &type:
sv: Bygg&typ:

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, extraArgumentsLabel)
en: Extra arguments:
sv: Extra argument:

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: CMake &executable:
sv: CMak&e körbart program:

en: INVALID
sv: OGILTIG

[ctx: @item]
en: Command
sv: Kommando

[ctx: @item]
en: Variable
sv: Variabel

[ctx: @item]
en: Macro
sv: Makro

[ctx: @item]
en: Path
sv: Sökväg

[ctx: @item]
en: Target
sv: Mål

en: wrong
sv: fel

[ctx: @item cmake]
en: Commands
sv: Kommandon

[ctx: @item cmake]
en: Variables
sv: Variabler

[ctx: @item cmake]
en: Modules
sv: Moduler

[ctx: @item cmake]
en: Properties
sv: Egenskaper

[ctx: @item cmake]
en: Policies
sv: Policyer

en: <p>For better CMake documentation rendering, install rst2html.</p>
sv: <p>Installera rst2html för bättre återgivning av CMake-dokumentation</p>

en: Unable to find a CMake executable. Is one installed on the system?
sv: Kan inte hitta CMake körbart program. Är det installerat på systemet?

en: <br /><em>Cache Value:</em> %1
sv: <br /><em>Cache-värde:</em> %1

en: <br /><em>Cache Documentation:</em> %1
sv: <br /><em>Cache-dokumentation:</em> %1

[ctx: error message]
en: invalid CMake file API project data
sv: Ogiltig CMake-fil för programmeringsgränssnittets projektdata

en: CMake Content Page
sv: CMake innehållssida

en: Configured project '%1' with outdated CMake data. As a result, KDevelop's code understanding may be wrong.
    
    To fix this issue, please right-click the project item in the projects tool view and click 'Reload'.
sv: Konfigurerade projektet '%1' med föråldrad CMake-data. Av denna anledning är KDevelops kodförståelse troligen felaktig.
    
    För att korrigera problemet, högerklicka på projektobjektet i projektets verktygsvy och klicka på 'Uppdatera'.

en: Failed to configure project '%1' (error message: %2). As a result, KDevelop's code understanding will likely be broken.
    
    To fix this issue, please ensure that the project's CMakeLists.txt files are correct, and KDevelop is configured to use the correct CMake version and settings. Then right-click the project item in the projects tool view and click 'Reload'.
sv: Inställning av projektet '%1' misslyckades (felmeddelande: %2). Av denna anledning är KDevelops kodförståelse troligen sönder.
    
    Säkerställ att projektets CMakeLists.txt filer är riktiga, och att KDevelop är inställt att använda korrekt CMake-version och inställningar. Högerklicka därefter på projektobjektet i projektets verktygsvy och klicka på 'Uppdatera'.

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Cache Values
sv: Cachevärden

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Comment:
sv: Kommentar:

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showAdvanced)
en: Show Advanced
sv: Visa avancerat

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, advancedBox)
en: Advanced
sv: Avancerat

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, installationPrefixLabel)
en: Installation prefix:
sv: Installationsprefix:

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, buildTypeLabel)
en: Build type:
sv: Byggtyp:

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Configure environment:
sv: Anpassa miljö:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KDevelop::EnvironmentSelectionWidget, environment)
en: Select an environment to be used
sv: Välj en miljö att använda

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showInternal)
en: Show advanced values
sv: Visa avancerade värden

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: CMake executable:
sv: CMake körbart program:

[ctx: @title:column]
en: Name
sv: Namn

[ctx: @title:column]
en: Type
sv: Typ

[ctx: @title:column]
en: Value
sv: Värde

[ctx: @title:column]
en: Comment
sv: Kommentar

[ctx: @title:column]
en: Advanced
sv: Avancerat

[ctx: @title:column]
en: Strings
sv: Strängar

en: The %1 directory is about to be removed in KDevelop's list.
    Do you want KDevelop to delete it in the file system as well?
sv: Katalogen %1 kommer nu att tas bort från KDevelops lista.
    Vill du att KDevelop också ska ta bort den i filsystemet?

[ctx: @action:button]
en: Do Not Delete
sv: Ta inte bort

en: Could not remove: %1
sv: Kunde inte ta bort: %1

[ctx: @title:tab]
en: Configure CMake Settings
sv: Anpassa inställningar för CMake

en: Parse test suite %1
sv: Tolka testsvit %1
