kdevexecute - en to sv translation catalogue (44 entries)

en: There is a quoting error in the arguments for the launch configuration '%1'. Aborting start.
sv: Det finns ett citationsfel i argumenten för startinställningen '%1'. Avbryter start.

en: A shell meta character was included in the arguments for the launch configuration '%1', this is not supported currently. Aborting start.
sv: Ett metatecken för skalet inkluderades i argumenten för startinställningen '%1', vilket för närvarande inte stöds. Avbryter start.

en: Couldn't resolve the dependency: %1
sv: Kunde inte lösa upp beroendet: %1

en: No valid executable specified
sv: Inget giltigt körbart program angivet

en: There is a quoting error in the executable for the launch configuration '%1'. Aborting start.
sv: Det finns ett citationsfel i det körbara programmet för startinställningen '%1'. Avbryter start.

en: A shell meta character was included in the executable for the launch configuration '%1', this is not supported currently. Aborting start.
sv: Ett metatecken för skalet inkluderades i det körbara programmet för startinställningen '%1', vilket för närvarande inte stöds. Avbryter start.

[ctx: @item:inlistbox]
en: Ask If Running
sv: Fråga om körning pågår

[ctx: @item:inlistbox]
en: Kill All Instances
sv: Döda alla instanser

[ctx: @item:inlistbox]
en: Start Another
sv: Starta en annan

[ctx: @title:tab]
en: Configure Native Application
sv: Anpassa program för den här datorn

en: Executes Native Applications
sv: Kör program för den här datorn

en: Native Application
sv: Program för den här datorn

en: Compiled Binary
sv: Kompilerad binärfil

[ctx: @title:menu]
en: Project Executables
sv: Projektets körbara program

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Executable
sv: Körbart program

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Project &target:
sv: Projekt&mål:

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: E&xecutable:
sv: Körbart &program:

[ctx: @info:placeholder]
note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KUrlRequester, executablePath)
en: executable or /path/to/executable
sv: körbar fil eller /sökväg/till/körbar-fil

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, executablePath)
en: Enter the executable name or the absolute path to the executable file
sv: Ange den körbara filens namn eller den absoluta sökväg till den körbara filen

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Behavior
sv: Beteende

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Ar&guments:
sv: Ar&gument:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, arguments)
en: <html><head/><body><p>Enter arguments to give to the executable.<br/>You can pass arguments containing space characters by putting them in double-quotes.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Ange argument för det körbara programmet.<br/>Du kan skicka argument som innehåller mellanslag genom att omge dem med dubbla citationstecken.</p></body></html>

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Working &directory:
sv: Arbets&katalog:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, workingDirectory)
en: Select a working directory for the executable
sv: Välj arbetskatalog för det körbara programmet

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: E&nvironment:
sv: Mil&jö:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KDevelop::EnvironmentSelectionWidget, environment)
en: Select an environment to be used
sv: Välj en miljö att använda

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, runInTerminal)
en: <p>By default applications will be run in the background and only their output will be displayed in a tool view. This makes it impossible to interact with applications requiring user input from a terminal emulator. To run such applications, you should use an external terminal.</p>
sv: <p>Normalt körs program i bakgrunden och bara deras utmatning visas i en verktygsvy. Det gör interaktion med program som kräver indata från en terminalemulator omöjlig. För att köra sådana program måste en extern terminal användas.</p>

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, runInTerminal)
en: Use external terminal:
sv: Använd extern terminal:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, terminal)
en: <p>Defines the command to execute the external terminal emulator. Use the following placeholders:</p>
    <dl>
    <dt><code>%exe</code></dt>
    <dd>The path to the executable selected above.</dd>
    <dt><code>%workdir</code></dt>
    <dd>The path to the working directory selected above.</dd>
    </dl>
    <p>The arguments defined above will get appended to this command.</p>
sv: <p>Definierar kommandot för att köra den externa terminalemulatorn. Använd följande platsmarkörer:</p>
    <dl>
    <dt><code>%exe</code></dt>
    <dd>Sökvägen till det körbara programmet valt ovan.</dd>
    <dt><code>%workdir</code></dt>
    <dd>Sökvägen till arbetskatalogen vald ovan.</dd>
    </dl>
    <p>Argumenten som definieras ovan kommer att läggas till sist i kommandot.</p>

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Restart
sv: Starta om

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Dependencies
sv: Beroenden

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Act&ion:
sv: Åt&gärd:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, dependencyAction)
en: Specifies the action to take for the dependencies before starting the executable.
sv: Anger åtgärder att utföra för beroenden innan programmet startas.

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, dependencyAction)
en: The selected action will be run before the executable is started.  This allows there to be parts of a project, upon which the executable does not directly depend, to be built and/or installed before running the application.
sv: Den valda åtgärden kommer att utföras innan det körbara programmet startas. Det gör det möjligt att låta vissa delar av ett projekt, som det körbara programmet inte direkt beror på, byggas och/eller installeras innan programmet körs.

[ctx: @item:inlistbox dependency action]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, dependencyAction)
en: Do Nothing
sv: Gör ingenting

[ctx: @item:inlistbox dependency action]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, dependencyAction)
en: Build
sv: Bygg

[ctx: @item:inlistbox dependency action]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, dependencyAction)
en: Build and Install
sv: Bygg och installera

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Targets:
sv: Mål:

en: No environment profile specified, looks like a broken configuration, please check run configuration '%1'. Using default environment profile.
sv: Ingen miljöprofil angiven. Detta verkar vara en felaktig inställning. Kontrollera körinställningen '%1'. Använder standardmiljöprofilen.

[ctx: @title:window]
en: Job Already Running
sv: Jobb kör redan

en: '%1' is already being executed.
sv: '%1' körs redan.

[ctx: @action:button]
en: Kill All Instances
sv: Döda alla instanser

[ctx: @action:button]
en: Start Another
sv: Starta en annan

[ctx: @option:check]
en: Remember choice
sv: Kom ihåg val
