kdevelop - en to sv translation catalogue (91 entries)

en:     *** MESON ERROR ***
sv:     *** MESON FEL ***

en: Failed to set the internally used Ninja builder
sv: Misslyckades ställa in det internt använda byggverktyget Ninja

en: Failed to acquire the Ninja builder plugin
sv: Misslyckades erhålla insticksprogram för byggverktyget Ninja

en: The current build directory for %1 is invalid
sv: Aktuell byggkatalog för %1 är ogiltig

en: The directory '%1' is not empty and does not seem to be an already configured build directory
sv: Katalogen '%1' är inte tom och verkar inte vara en byggkatalog som redan är inställd.

en: The directory '%1' cannot be used as a meson build directory
sv: Katalogen '%1' kan inte användas som en meson-byggkatalog

en: The current build configuration is broken, because the build directory is not specified
sv: Den aktuella bygginställningen är felaktig, eftersom byggkatalogen inte är angiven

en: Congratulations: You have reached unreachable code!
    Please report a bug at https://bugs.kde.org/
    FILE: %1:%2
sv: Gratulerar: Du har kommit till kod som inte går att nå.
    Rapportera ett fel på https://bugs.kde.org/
    FIL: %1:%2

en: Internal error: The buildsystem manager is not the MesonManager
sv: Internt fel: Byggsystemhanteraren är inte Meson-hanteraren

en: Failed to create a new build directory
sv: Misslyckades skapa en ny byggkatalog

en: The directory '%1' is already pruned
sv: Katalogen '%1' är redan beskuren

en: The directory '%1' does not appear to be a meson build directory
sv: Katalogen '%1' verkar inte vara en meson-byggkatalog

en: Aborting prune operation
sv: Avbryter beskärningsåtgärd

en: Deleting contents of '%1'
sv: Tar bort innehållet i '%1'

en: ** Prune successful **
sv: ** Borttagning lyckades **

en: ** Prune failed: %1 **
sv: ** Borttagning misslyckades: %1 **

[ctx: @title:window]
en: Project Import Failed
sv: Projektimport misslyckades

en: Meson builder error: %1
sv: Meson byggfel: %1

en: Importing %1 failed because no build directory could be created.
sv: Import av %1 misslyckades eftersom en byggkatalog inte kunde skapas.

en: Introspection file '%1' does not exist
sv: Introspektionsfilen '%1' finns inte

en: Failed to open introspection file '%1'
sv: Misslyckades öppna introspektionsfilen '%1'

en: In %1:%2: %3
sv: I %1:%2: %3

en: The introspection file '%1' contains neither an array nor an object
sv: Introspektionsfilen '%1' innehåller varken ett fält eller ett objekt

en: %1 returned %2
sv: %1 returnerade %2

en: JSON parser error: %1
sv: JSON-tolkfel: %1

en: The introspection output of '%1' contains neither an array nor an object
sv: Introspektionsdata från '%1' innehåller varken ett fält eller ett objekt

en: The current build directory is invalid
sv: Aktuell byggkatalog är ogiltig

en: Failed to create a temporary file.
sv: Misslyckades skapa en tillfällig fil.

en: The rewriter output of '%1' is not an object
sv: Omskrivningsdata från '%1' är inte ett objekt

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, b_showAdvanced)
en: Show Advanced Configuration
sv: Visa avancerad inställning

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, container)
en: Advanced Configuration
sv: Avancerad inställning

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_mesonArgs)
en: Extra Meson arguments:
sv: Extra Meson-argument:

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_backend)
en: Meson backend:
sv: Meson-gränssnitt:

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_mesonExe)
en: Meson executable:
sv: Meson körbart program:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, i_mesonArgs)
en: Changing this will reset the build options.
sv: Ändras detta nollställs byggalternativen

[ctx: @info:placeholder]
note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KUrlRequester, i_mesonExe)
en: /path/to/mesonexecutable
sv: /sökväg/till/Meson-körbar-fil

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, b_hideAdvanced)
en: Hide Advanced Configuration
sv: Dölj avancerad inställning

en: The current build directory does not exist
sv: Aktuell byggkatalog finns inte

en: The current build directory is empty
sv: Aktuell byggkatalog är tom

en: Build directory configured
sv: Byggkatalog inställd

en: This meson build directory is not fully configured
sv: Den här Meson-byggkatalogen är inte fullständigt inställd

en: This directory does not seem to be a meson build directory
sv: Den här katalogen verkar inte vara en meson-byggkatalog

en: Invalid build directory configuration (empty build directory string)
sv: Ogiltig inställning av byggkatalog (tom byggkatalogsträng)

en: Something went very wrong. This is a bug
sv: Någonting gick allvarligt fel. Det är ett fel.

en: No changes
sv: Inga ändringar

en: %1 option changed | %1 options changed
sv[0]: %1 alternativ ändrat
sv[1]: %1 alternativ ändrade

[ctx: @title:tab]
en: Meson Project Configuration
sv: Meson-projektinställning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_status) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_statusMessage)
en: Status message...
sv: Statusmeddelande...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_changed)
en: Num changed
sv: Num ändrat

en: <NEW>
sv: <NY>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, MesonListEditor)
en: Dialog
sv: Dialogruta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, b_new)
en: New
sv: Ny

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, b_del)
en: Delete
sv: Ta bort

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, b_first)
en: First
sv: Första

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, b_up)
en: Up
sv: Upp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, b_down)
en: Down
sv: Ner

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, b_last)
en: Last
sv: Sista

[ctx: @title:window]
en: Configure a Build Directory - %1
sv: Anpassa en byggkatalog - %1

en: Specified meson executable does not exist
sv: Angivet Meson körbart program finns inte

en: Creating new build directory
sv: Skapar ny byggkatalog

en: Using an already configured build directory
sv: Använder en redan inställd byggkatalog

en: Using a broken meson build directory (this should be fine)
sv: Använder en felaktig Meson byggkatalog (ska inte vara ett problem)

en: Cannot use specified directory
sv: Kan inte använda angiven katalog

en: There are already files in the build directory
sv: Det finns redan filer i byggkatalogen

en: The build directory field must not be empty
sv: Byggkatalogfältet får inte vara tomt

en: You have reached unreachable code. This is a bug
sv: Du har kommit till kod som inte går att nå. Det är ett fel.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_buildDir)
en: Build directory:
sv: Byggkatalog:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KUrlRequester, i_buildDir)
en: Full Path to the new build directory
sv: Fullständig sökväg till den nya byggkatalogen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_name) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_dispProject)
en: Name:
sv: Namn:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, b_reset)
en: Reset to default value
sv: Återställ till standardvärde

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, c_main)
en: Meson Options
sv: Meson-alternativ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, t_core)
en: Core
sv: Kärna

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, t_backend)
en: Backend
sv: Gränssnitt

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, t_base)
en: Base
sv: Bas

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, t_compiler)
en: Compiler
sv: Kompilator

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, t_directory)
en: Directories
sv: Kataloger

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, t_user) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, t_project)
en: Project
sv: Projekt

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, t_test)
en: Testing
sv: Test

en: Initializing GUI
sv: Initierar grafiskt användargränssnitt

en: Loading project data...
sv: Läser in projektdata...

en: Writing project data...
sv: Skriver projektdata...

en: Loading meson rewriter data failed
sv: Inläsning av Meson omskrivningsdata misslyckades

[ctx: @title:window]
en: Select Additional Meson Option
sv: Välj ytterligare Meson-alternativ

[ctx: @label:listbox]
en: Meson option to add:
sv: Välj Meson-alternativ att lägga till:

[ctx: @title:tab]
en: Project
sv: Projekt

[ctx: @title:tab]
en: Meson Project Settings
sv: Meson-projektinställningar

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MesonRewriterPage)
en: Meson project settings
sv: Meson-projektinställningar

note: i18n: ectx: attribute (toolTip), widget (QWidget, t_project)
en: Project settings
sv: Projektinställningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_project)
en: <html><head/><body><h3>projectName</h3></body></html>
sv: <html><head/><body><h3>projektnamn</h3></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_defOpts)
en: Project default options
sv: Projektets standardalternativ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, b_newOpt)
en: New Option
sv: Nytt alternativ
