kdevplatform - en to sv translation catalogue (932 entries)

[ctx: @info:tooltip]
en: Error
sv: Fel

[ctx: @info:tooltip]
en: Dirty
sv: Ändrad

[ctx: @info:tooltip]
en: Pending
sv: Vilande

[ctx: @info:tooltip]
en: Clean
sv: Rensa

en: Not hit yet
sv: Inte ännu träffad

en: Ignore
sv: Ignorera

en: next hits
sv: nästa träffar

en: Breakpoint is <a href="pending">pending</a>
sv: Brytpunkten är <a href="pending">vilande</a>

en: Breakpoint is <a href="dirty">dirty</a>
sv: Brytpunkten <a href="dirty">väntar</a>

en: Breakpoint is active
sv: Brytpunkt är aktiv

en: Hit %1 time | Hit %1 times
sv[0]: Träff %1 gång
sv[1]: Träff %1 gånger

en: Breakpoint has errors
sv: Brytpunkt har fel

en: <b>Breakpoint is pending</b><p>Pending breakpoints are those that have been passed to GDB, but which are not yet installed in the target, because GDB cannot find the function or file to which the breakpoint refers. The most common case is a breakpoint in a shared library: GDB will insert this breakpoint only when the library is loaded.</p>
sv: <b>Brytpunkten är vilande</b><p>Vilande brytpunkter är de som har skickats till GDB, men som ännu inte har installerats på målsystemet, eftersom GDB inte kan hitta funktionen eller filen som brytpunkten anger. Det vanligaste fallet är en brytpunkt i ett delat bibliotek: GDB infogar brytpunkten först när biblioteket har laddats.</p>

en: <b>Breakpoint is dirty</b><p>The breakpoint has not yet been passed to the debugger.</p>
sv: <b>Brytpunkten väntar</b><p>Brytpunkten har ännu inte skickats till avlusaren.</p>

en: Breakpoint
sv: Brytpunkt

en: Breakpoint not found
sv: Brytpunkt hittades inte

en: Couldn't find breakpoint at %1:%2
sv: Kunde inte hitta brytpunkt på %1:%2

en: &Breakpoint
sv: &Brytpunkt

en: &Disable Breakpoint
sv: &Inaktivera brytpunkt

en: &Enable Breakpoint
sv: Aktiv&era brytpunkt

en: &Bookmark
sv: &Bokmärke

en: Type
sv: Typ

en: Location
sv: Plats

en: Condition
sv: Tillstånd

en: Active status
sv: Aktiv status

en: State
sv: Status

[ctx: @title:window]
en: Debugger Breakpoints
sv: Brytpunkter i avlusaren

[ctx: @info:whatsthis]
en: Displays a list of breakpoints with their current status. Clicking on a breakpoint item allows you to change the breakpoint and will take you to the source in the editor window.
sv: Visar en lista av brytpunkter med deras nuvarande status. Att klicka på en brytpunkt låter dig ändra den, och går till källkoden i editorfönstret.

en: Breakpoint Details
sv: Brytpunktsinformation

en: New code breakpoint ...
sv: Ny kodbrytpunkt...

en: Enter condition ...
sv: Ange villkor...

[ctx: New breakpoint]
en: &New
sv: &Ny

[ctx: Code breakpoint]
en: &Code
sv: &Kod

[ctx: Data breakpoint]
en: Data &Write
sv: Dataskri&vning

[ctx: Data read breakpoint]
en: Data &Read
sv: Data&läsning

[ctx: Data access breakpoint]
en: Data &Access
sv: D&ataåtkomst

en: &Delete
sv: &Ta bort

en: Disable &All
sv: Inaktivera &alla

en: &Enable All
sv: Aktiv&era alla

en: &Remove All
sv: &Ta bort alla

en: %2 | %2 (repeated %1 times)
sv[0]: %2
sv[1]: %2 (upprepat %1 gånger)

[ctx: #thread-id at function-name or address]
en: #%1 at %2 (crashed)
sv: Nr. %1 i %2 (krasch)

[ctx: #thread-id at function-name or address]
en: #%1 at %2
sv: Nummer %1 på %2

en: Depth
sv: Djup

en: Function
sv: Funktion

en: Source
sv: Källkod

en: <b>Frame stack</b>Often referred to as the "call stack", this is a list showing which function is currently active, and what called each function to get to this point in your program. By clicking on an item you can see the values in any of the previous calling functions.
sv: <b>Aktiveringspoststack</b>Detta är en lista, ofta kallad "anropsstacken", som visar vilken funktion som för närvarande är aktiv och vem som anropade varje funktion för att komma till det här stället i ditt program. Genom att klicka på ett objekt kan du se värdena i vilken som helst av de tidigare anropande funktionerna.

en: Threads:
sv: Trådar:

[ctx: #frame function() at file]
en: #%1 %2() at %3
sv: Nummer %1 %2() i %3

[ctx: #frame function() at file:line]
en: #%1 %2() at %3:%4
sv: Nummer %1 %2() i %3:%4

en: Breakpoint hit: %1
sv: Brytpunkt påträffad: %1

en: Watchpoint hit: %1
sv: Bevakningspunkt påträffad: %1

en: Remote Path
sv: Fjärrsökväg

en: Local Path
sv: Lokal sökväg

en: Delete
sv: Ta bort

en: Error
sv: Fel

en: Auto
sv: Automatisk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, configName)
en: Name
sv: Namn

en: Value
sv: Värde

en: Locals
sv: Lokala

en: Watch This
sv: Bevaka detta

en: Stop on Change
sv: Stoppa vid ändring

en: Debugger Variables
sv: Avlusningsvariabler

[ctx: @option:check]
en: Auto-resize columns on click
sv: Ändra automatiskt storlek på kolumner vid klick

en: <b>Variable tree</b>The variable tree allows you to see the values of local variables and arbitrary expressions.<br />Local variables are displayed automatically and are updated as you step through your program. For each expression you enter, you can either evaluate it once, or "watch" it (make it auto-updated). Expressions that are not auto-updated can be updated manually from the context menu. Expressions can be renamed to more descriptive names by clicking on the name column.<br />To change the value of a variable or an expression, click on the value.<br />
sv: <b>Variabelträd</b>Variabelträdet låter dig se värdet på lokala variabler och godtyckliga uttryck.<br />Lokala variabler visas automatiskt och uppdateras medan du stegar dig igenom programmet. För varje uttryck du skriver in, kan du antingen utvärdera det en gång, eller "bevaka" det (göra att det uppdateras automatiskt). Uttryck som inte uppdateras automatiskt kan uppdateras manuellt från den sammanhangsberoende menyn. Det går att byta namn på uttryck till mer beskrivande namn genom att klicka på namnkolumnen.<br />För att ändra värde på en variabel eller ett uttryck, klicka på värdet.<br />

en: <b>Expression entry</b>Type in expression to watch.
sv: <b>Inmatning av uttryck</b>Skriv in uttryck att bevaka.

en: &Natural
sv: &Naturligt tal

en: &Binary
sv: &Binärt

en: &Octal
sv: O&ktalt

en: &Decimal
sv: &Decimalt

en: &Hexadecimal
sv: &Hexadecimalt

en: Remove Watch Variable
sv: Ta bort bevakningsvariabel

en: &Copy Value
sv: &Kopiera värde

en: &Stop on Change
sv: &Stoppa vid ändring

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Find:
sv: Sök:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, nextButton)
en: Jump to next match
sv: Gå till nästa träff

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, previousButton)
en: Jump to previous match
sv: Gå till föregående träff

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, matchCase)
en: Match case sensitive
sv: Matcha skiftlägeskänsligt

en: Documentation
sv: Dokumentation

[ctx: @action go back]
en: Back
sv: Tillbaka

[ctx: @action go forward]
en: Forward
sv: Framåt

[ctx: @action go to start page]
en: Home
sv: Hem

[ctx: @info:placeholder]
note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, branchFilterEdit)
en: Search...
sv: Sök...

[ctx: @action]
en: Find in Text...
sv: Sök i text...

[ctx: @info:tooltip]
en: Find in text of current documentation page
sv: Sök i den aktuella dokumentationssidans text

[ctx: @title:menu]
en: Debug
sv: Avlusa

[ctx: @title:menu]
en: Refactor
sv: Omstrukturera

[ctx: @title:menu]
en: Analyze Current File With
sv: Analysera aktuell fil med

[ctx: @title:menu]
en: Analyze Current Project With
sv: Analysera aktuellt projekt med

en: The executable %1 cannot be found. Please make sure it is installed and can be executed. <br />The plugin will not work until you fix this problem.
sv: Det körbara programmet %1 kan inte hittas. Försäkra dig om att det är installerat och kan köras.<br />Insticksprogrammet kommer inte att fungera innan du har rättat problemet.

en: Rename "%1" to "%2"
sv: Byter namn på "%1" till "%2"

en: Failed to apply changes: %1
sv: Misslyckades verkställa ändringarna: %1

en: Rename
sv: Byt namn

en: Rename file from "%1" to "%2".
sv: Byt namn på fil från "%1" till "%2".

en: Parsing: %1
sv: Tolkar: %1

en: Background Parser
sv: Bakgrundstolkning

[ctx: %1: filename]
en: Skipped file that is too large: '%1'
sv: Hoppade över fil som är för stor: '%1'

[ctx: %1: file size, %2: limit file size]
en: The file is %1 and exceeds the limit of %2.
sv: Filen är %1 och överskrider gränsen %2.

en: Could not open file '%1'
sv: Kunde inte öppna filen '%1'

en: File could not be read from disk.
sv: Filen kunde inte läsas från disk.

en: File could not be opened.
sv: Filen kunde inte öppnas.

en: File could not be read from disk due to permissions.
sv: Filen kunde inte läsas från disk på grund av skydd.

en: Process 1 file in %2 | Process %1 files in %2
sv[0]: Behandla 1 fil på %2
sv[1]: Behandla %1 filer på %2

en: All projects classes
sv: Alla projektklasser

en: Base classes
sv: Basklasser

en: Derived classes
sv: Härledda klasser

en: Classes in project %1
sv: Klasser i projekt %1

en: not implemented
sv: inte implementerat

[ctx: @action]
en: Rename "%1"...
sv: Byt namn på "%1"...

en: No declaration under cursor
sv: Ingen deklaration under markören

en: Declaration is located in non-writable file %1.
sv: Deklarationen finns i en icke-skrivbar fil %1.

[ctx: @title:window Renaming some declaration]
en: Rename "%1"
sv: Byt namn på "%1"

[ctx: @title:tab]
en: Uses
sv: Använder

[ctx: @title:tab]
en: Declaration Info
sv: Information om deklarationer

en: Renaming "%1" to "%2"
sv: Byter namn på "%1" till "%2"

[ctx: @title:window]
note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, RenameDialog)
en: Rename
sv: Byt namn

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, newNameLabel)
en: &New name:
sv: &Nytt namn:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, goButton)
en: <html><head/><body><p>&quot;Note: All overloaded functions, overloads, forward-declarations, etc. will be renamed too&quot;</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>&quot;Observera: Namnbyte görs också på alla överlastade funktioner, överlastningar, framåtdeklarationer, etc.&quot;</p></body></html>

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, goButton)
en: &Rename
sv: &Byt namn

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelButton)
en: &Cancel
sv: A&vbryt

en: Could not find an open document
sv: Kunde inte hitta ett öppet dokument

en: Could not find the chain for the selected document: %1
sv: Kunde inte hitta kedjan för det valda dokumentet: %1

en: Error finding context for selection range
sv: Fel vid sökning efter sammanhang för markeringsintervall

en: Error checking conditions to generate code: %1
sv: Fel vid kontroll av villkor för att generera kod: %1

en: Error Gathering user information: %1
sv: Fel vid insamling av användarinformation: %1

en: Error generating code: %1
sv: Fel vid generering av kod: %1

en: Could not rename '%1' to '%2'
sv: Kunde inte byta namn på '%1' till '%2'

[ctx: Inconsistent change in <filename> between <range>, found <oldText> (encountered <foundText>) -> <newText>]
en: Inconsistent change in %1 between %2, found %3 (encountered "%4") -> "%5"
sv: Motstridig ändring för %1 mellan %2, hittade %3 (träffade på "%4") -> "%5"

en: Could not replace text in the document: %1
sv: Kunde inte ersätta text i dokumentet: %1

[ctx: Inconsistent change in <document> at <range> = <oldText> (encountered <encountered>) -> <newText>]
en: Inconsistent change in %1 at %2 = "%3"(encountered "%4") -> "%5"
sv: Motstridig ändring för %1 i %2 = "%3" (träffade på "%4") -> "%5"

[ctx: Inconsistent change-request at <document>:intersecting changes: <previous-oldText> -> <previous-newText> @<range> & <new-oldText> -> <new-newText> @<range>]
en: Inconsistent change-request at %1; intersecting changes: "%2"->"%3"@%4 & "%5"->"%6"@%7
sv: Motstridig ändringsbegäran för %1. Korsade ändringar: "%2"->"%3"@%4 & "%5"->"%6"@%7

[ctx: @title:window]
note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, RefactoringDialog)
en: Refactoring
sv: Omstrukturering

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, abortButton)
en: &Abort
sv: &Avbryt

en: Alias %1 as %2
sv: Skapa alias %2 för %1

en: Lost alias %1
sv: Förlorat alias %1

en: invalid member-function %1 type %2
sv: ogiltig medlemsfunktion %1 typ %2

en: (unknown direct declaration)
sv: (okänd direktdeklaration)

en: (missing)
sv: (saknas)

en: context-free forward-declaration %1
sv: sammanhangsfri framåtdeklaration %1

en: Import %1 as %2
sv: Importera %1 som %2

en: Import %1
sv: Importera %1

en: lost declaration
sv: förlorad deklaration

en: Back to %1<br />
sv: Tillbaka till %1<br />

en: enumerator
sv: uppräkningsvärde

en: namespace %1
sv: namnrymd %1

en: enumeration %1
sv: uppräkning %1

en: (resolved forward-declaration:
sv: (upplöst framåtdeklaration:

en: (unresolved forward-declaration)
sv: (ej upplöst framåtdeklaration)

en: possible resolution from
sv: möjlig upplösning från

en: Returns:
sv: Returnerar:

en: Type:
sv: Typ:

en: Enum:
sv: Uppräkning:

en: Container:
sv: Omgivning:

en: Scope: %1
sv: Omfattning: %1

en: Access: %1
sv: Åtkomst: %1

en: Kind: %1 %2
sv: Sort: %1 %2

en: Kind: %1
sv: Sort: %1

en: Deprecated
sv: Föråldrad

en: Decl.:
sv: Dekl.:

en:  Decl.:
sv:  Dekl.:

en: Show uses
sv: Visa användningar

en: Show documentation for
sv: Visa dokumentation om

[ctx: An anonymous declaration (class, function, etc.)]
en: <anonymous>
sv: <anonym>

en: Overrides a
sv: Överskrider en

en: function
sv: funktion

en:  from
sv:  från

en: Hides a
sv: Döljer en

en: Overridden in
sv: Överskriden i

en: Overriders possible, show all
sv: Möjliga överskridningar, visa alla

en: More overriders possible, show all
sv: Fler möjliga överskridningar, visa alla

en: Inherited by
sv: Ärvd av

en: Inheriters possible, show all
sv: Möjliga arv, visa alla

en: More inheriters possible, show all
sv: Fler möjliga arv, visa alla

[ctx: A declaration that is unknown]
en: Unknown
sv: Okänd

[ctx: as in c++ forward declaration]
en: forward
sv: framåt

[ctx: a variable that won't change, const]
en: constant
sv: konstant

en: 1 Byte | %1 Bytes
sv[0]: 1 byte
sv[1]: %1 byte

en: 1 Bit | %1 Bits
sv[0]: 1 bit
sv[1]: %1 bitar

en: offset in parent: %1
sv: position i överliggande: %1

en: size: %1 Bytes
sv: storlek: %1 byte

en: aligned to: %1 Bytes
sv: justerad till: %1 byte

en: Declarations:
sv: Deklarationer:

en: not parsed yet
sv: inte ännu tolkad

[ctx: Files included into this file]
en: Includes
sv: Inkluderar

[ctx: Count of files this file was included into]
en: Included by
sv: Inkluderad av

en: Typedef
sv: Typdefinition

en: Class
sv: Klass

en: Variable
sv: Variabel

en: Namespace
sv: Namnrymd

en: Namespace import
sv: Import av namnrymd

en: Namespace alias
sv: Alias för namnrymd

en: Forward Declaration
sv: Framåtdeklaration

en: (Hold <em>Alt</em> to show. Navigate via arrow keys, activate by pressing <em>Enter</em>)
sv: (Håll nere <em>Alt</em> för att visa. Navigera via piltangenter, aktivera genom att trycka på returtangenten)

en: (Hold <em>Alt</em> to show this tooltip)
sv: (Håll nere <em>Alt</em> för att visa verktygstipset)

en: Problem in <i>%1</i>
sv: Problem i <i>%1</i>

en: Location:
sv: Plats:

en: <br>See:
sv: <br>Se:

en:  in
sv:  i

en: Solution (%1)
sv: Lösning (%1)

en: %1 still needs an update!
sv: %1 behöver fortfarande en uppdatering.

en: Uses of
sv: Användningar av

en: Uses of %1
sv: Användningar av %1

[ctx: refers to a line in source code]
en: Line <b>%1</b>:
sv: Rad <b>%1</b>:

[ctx: Refers to a line in source code]
en: Line <b>%1</b>:
sv: Rad <b>%1</b>:

en: Unknown context
sv: Okänt sammanhang

[ctx: %1: source file]
en: In %1
sv: I %1

en: Declaration
sv: Deklaration

[ctx: %1: number of uses, %2: filename with uses]
en: %2: 1 use | %2: %1 uses
sv[0]: %2: 1 användning
sv[1]: %2: %1 användningar

[ctx: Refers to closing a UI element]
en: Collapse
sv: Dra ihop

[ctx: Refers to opening a UI element]
en: Expand
sv: Expandera

en: 1 use found | %1 uses found
sv[0]: 1 användning hittades
sv[1]: %1 användningar hittades

en: Expand all
sv: Expandera alla

en: Collapse all
sv: Dra ihop alla

en: Warning
sv: Varning

en: Hint
sv: Tips

en: Lexer
sv: Lexikalanalysator

en: Parser
sv: Tolk

en: Definition-Use Chain
sv: Definition-användningskedja

en: Semantic analysis
sv: Semantisk analys

en: To-do
sv: Att göra

en: Unknown
sv: Okänd

[ctx: <severity>: <description> in <url>:[<range>]: <explanation> (found by <source>)]
en: %1: %2 in %3:[(%4,%5),(%6,%7)]: %8 (found by %9)
sv: %1: %2 i %3:[(%4,%5),(%6,%7)]: %8 (hittades av %9)

en: <no explanation>
sv: <ingen förklaring>

en: %1 of %2
sv: %1 av %2

en: unknown
sv: okänd

en: %1 of %2 : %3
sv: %1 av %2 : %3

en: files or - to read from STDIN, the latter is the default if nothing is provided
sv: filer eller - för att läsa från standardinmatningen, det senare är förvalt om ingenting anges

en: print generated AST tree
sv: skriv ut skapat AST-träd

en: print generated token stream
sv: skriv ut skapad symbolföljd

en: code to parse
sv: kod att tolka

en: No build directory specified for a builder job.
sv: Ingen byggkatalog angiven för ett byggjobb.

en: No working directory specified for a process.
sv: Ingen arbetskatalog angiven för en process.

en: Invalid build directory '%1'
sv: Ogiltig byggkatalog '%1'

en: Invalid working directory '%1'
sv: Ogiltig arbetskatalog '%1'

en: Build directory '%1' is not a local path
sv: Byggkatalogen '%1' är inte en lokal sökväg

en: Working directory '%1' is not a local path
sv: Arbetskatalogen '%1' är inte en lokal sökväg

en: Build directory '%1' does not exist or is not a directory
sv: Byggkatalogen '%1' finns inte eller är inte en katalog

en: Working directory '%1' does not exist or is not a directory
sv: Arbetskatalogen '%1' finns inte eller är inte en katalog

en: Failed to specify program to start: %1
sv: Misslyckades ange program att starta: %1

en: *** Killed process ***
sv: *** Dödade process ***

en: *** Warning: could not kill the process ***
sv: *** Varning: kunde inte döda processen ***

en: %1 has failed to start
sv: %1 misslyckades starta

en: %1 has crashed
sv: %1 har kraschat

en: Read error
sv: Läsfel

en: Write error
sv: Skrivfel

en: Waiting for the process has timed out
sv: Tidsgräns har gått ut vid väntan på processen

en: Exit code %1
sv: Avslutningskod %1

en: *** Failure: %1 ***
sv: *** Misslyckades: %1 ***

en: *** Finished ***
sv: *** Klar ***

en: The base folder of project <b>%1</b> got deleted or moved outside of KDevelop.
    The project has to be closed.
sv: Baskatalogen för projektet <b>%1</b> har tagits bort eller flyttats utanför KDevelop.
    Projektet måste stängas.

[ctx: @title:window]
en: Project Folder Deleted
sv: Projektkatalog borttagen

en: You tried to rename '%1' to '%2', but the latter is filtered and will be hidden.
    Do you want to continue?
sv: Du försökte byta namn på '%1' till '%2', men den senare är filtrerad och kommer att döljas.
    Vill du fortsätta?

[ctx: @info:status]
en: build
sv: bygg

[ctx: @info:status]
en: clean
sv: rensa

[ctx: @info:status]
en: configure
sv: konfigurera

[ctx: @info:status]
en: install
sv: installera

[ctx: @info:status]
en: prune
sv: borttagning

[ctx: Unspecified set of build items (e. g. projects, targets)]
en: Various items
sv: Diverse objekt

en: Cannot remove folder <i>%1</i>.
sv: Kan inte ta bort katalogen <i>%1</i>.

en: Cannot remove file <i>%1</i>.
sv: Kunde inte ta bort filen <i>%1</i>.

en: The file <i>%1</i> already exists.
sv: Filen <i>%1</i> finns redan.

en: Cannot create file <i>%1</i>.
sv: Kan inte skapa filen <i>%1</i>.

en: Cannot create folder <i>%1</i>.
sv: Kan inte skapa katalogen <i>%1</i>.

en: Project Import: %1
sv: Projektimport: %1

en: Project import canceled.
sv: Projektimport avbruten.

[ctx: @title:column buildset item name]
en: Name
sv: Namn

[ctx: @title:column buildset item path]
en: Path
sv: Sökväg

[ctx: @item:intext]
en: no branch
sv: ingen gren

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter the path to an item from the projects tree...
sv: Skriv in sökvägen till ett objekt i projektträdet...

[ctx: @action]
en: Select...
sv: Markera...

[ctx: @title:window]
en: Select an Item
sv: Markera ett objekt

en: Select the item you want to get the path from.
sv: Markera objektet du vill hämta sökvägen från.

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (ProjectItemLineEdit, targetDependency)
en: Enter a dependency to add to the list
sv: Ange ett beroende att lägga till i listan

[ctx: @info:placedholder]
note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (ProjectItemLineEdit, targetDependency)
en: Enter a dependency to add to the list...
sv: Ange ett beroende att lägga till i listan...

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, addDependency)
en: Add the listed target to the dependency list
sv: Lägg till det listade målet i beroendelistan

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, dependencies)
en: List of indirect dependent targets.
sv: Lista med indirekt beroende mål.

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, dependencies)
en: This list should contain targets that the application does not directly depend on, but for which an action needs to be taken before running the application.
sv: Listan ska innehålla mål som programmet inte direkt beror på, men som kräver att en åtgärd utförs innan programmet körs.

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeDependency)
en: Remove the selected dependencies from the list
sv: Ta bort markerade beroenden från listan

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, moveDepUp)
en: Move the selected dependency up in the list
sv: Flytta det markerade beroendet uppåt i listan

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, moveDepDown)
en: Move the selected dependency down in the list
sv: Flytta det markerade beroendet neråt i listan

en: Failed writing to %1, probably the disk is full
sv: Misslyckades skriva till %1, troligen är disken full

en: The previous session crashed. | Session crashed %1 times in a row.
sv[0]: Föregående session kraschade.
sv[1]: Sessionen kraschade %1 gånger i rad.

[ctx: tty action]
en: Clear cache
sv: Rensa cache

[ctx: @title]
en: Session Crashed
sv: Sessionen kraschade

en: The crash may be caused by a corruption of cached data.
    
    Press Clear if you want KDevelop to clear the cache, otherwise press Continue if you are sure the crash has another origin.
sv: Kraschen kan vara orsakad av skadad cachedata.
    
    Klicka på Rensa om du vill att KDevelop ska tömma cachen, klicka annars på Fortsätt om du är säker på att kraschen har en annan orsak.

[ctx: @action:button]
en: Clear Cache
sv: Rensa cache

[ctx: @action:button]
en: Continue
sv: Fortsätt

en: Execute actions to change the area.<br />An area is a tool view configuration for a specific use case. From here you can also navigate back to the default code area.
sv: Utför åtgärder för att byta område.<br />Ett område er en inställning av verktygsvyn för ett specifikt användarfall. Härifrån går det också att gå tillbaka till det normala kodområdet.

[ctx: @action:inmenu]
en: Back to Code
sv: Tillbaka till koden

[ctx: @info:progress]
en: Running %1
sv: Kör %1

en: &Window Color Scheme
sv: &Fönsterfärgschema

[ctx: @title:window]
en: Configure
sv: Anpassa

en: The settings of the current module have changed.
    Do you want to apply the changes or discard them?
sv: Inställningarna i nuvarande modul har ändrats.
    Vill du verkställa ändringarna eller kasta dem?

[ctx: @title:window]
en: Apply Settings
sv: Verkställ inställningar

[ctx: @title:window]
en: No Plugins Found
sv: Inga insticksprogram hittades

en: <p>Could not find any plugins during startup.<br/>Please make sure QT_PLUGIN_PATH is set correctly.</p>Refer to <a href="https://community.kde.org/Guidelines_and_HOWTOs/Build_from_source#Set_up_the_runtime_environment">this article</a> for more information.
sv: <p>Kunde inte hitta några program vid start.<br/>Försäkra dig om att QT_PLUGIN_PATH är riktigt inställd.</p>Se <a href="https://community.kde.org/Guidelines_and_HOWTOs/Build_from_source#Set_up_the_runtime_environment">denna artikel</a> för mer information.

en: Debugger
sv: Avlusare

[ctx: @title:window]
en: Frame Stack
sv: Aktiveringspoststack

[ctx: @title:window]
en: Breakpoints
sv: Brytpunkter

[ctx: @title:window]
en: Variables
sv: Variabler

en: &Restart
sv: Sta&rta om

en: Restart program
sv: Starta om program

en: Restarts applications from the beginning.
sv: Startar om program från början.

[ctx: @action]
en: Interrupt
sv: Avbrott

[ctx: @info:tooltip]
en: Interrupt application
sv: Avbryt programmet

[ctx: @info:whatsthis]
en: Interrupts the debugged process or current debugger command.
sv: Avbryter processen som avlusas, eller det aktuella avlusarkommandot.

[ctx: @action]
en: Run to &Cursor
sv: Kör till mar&kör

[ctx: @info:tooltip]
en: Run to cursor
sv: Kör till markör

[ctx: @info:whatsthis]
en: Continues execution until the cursor position is reached.
sv: Fortsätter köra till markörens position nås.

[ctx: @action]
en: Set E&xecution Position to Cursor
sv: Flytta &körposition till markör

[ctx: @info:tooltip]
en: Jump to cursor
sv: Gå till markör

[ctx: @info:whatsthis]
en: Continue execution from the current cursor position.
sv: Fortsätt köra från nuvarande markörposition.

[ctx: @action]
en: Step &Over
sv: Stega för&bi

[ctx: @info:tooltip]
en: Step over the next line
sv: Stega förbi nästa rad

[ctx: @info:whatsthis]
en: Executes one line of source in the current source file. If the source line is a call to a function the whole function is executed and the app will stop at the line following the function call.
sv: Kör en källkodsrad i den nuvarande källkodsfilen. Om källkodsraden är ett metodanrop så körs hela metoden och programmet stannar på raden efter metodanropet.

[ctx: @action]
en: Step over Ins&truction
sv: Stega förbi ins&truktion

[ctx: @info:tooltip]
en: Step over instruction
sv: Stega förbi instruktion

[ctx: @info:whatsthis]
en: Steps over the next assembly instruction.
sv: Stegar förbi nästa assemblerinstruktion.

[ctx: @action]
en: Step &Into
sv: Stega &in i

[ctx: @info:tooltip]
en: Step into the next statement
sv: Stega in i nästa sats

[ctx: @info:whatsthis]
en: Executes exactly one line of source. If the source line is a call to a function then execution will stop after the function has been entered.
sv: Kör exakt en källkodsrad. Om källkodsraden är ett anrop till en funktion så stannar körningen efter funktionen har anropats.

[ctx: @action]
en: Step into I&nstruction
sv: Stega in i i&nstruktion

[ctx: @info:tooltip]
en: Step into instruction
sv: Stega in i instruktion

[ctx: @info:whatsthis]
en: Steps into the next assembly instruction.
sv: Stegar in i nästa assemblerinstruktion.

[ctx: @action]
en: Step O&ut
sv: Stega &ur

[ctx: @info:tooltip]
en: Step out of the current function
sv: Stegar ur den nuvarande funktionen

[ctx: @whatsthis]
en: Executes the application until the currently executing function is completed. The debugger will then display the line after the original call to that function. If program execution is in the outermost frame (i.e. in main()) then this operation has no effect.
sv: Kör programmet tills den metod som för närvarande kör har avslutats. Avlusaren visar därefter raden efter det ursprungliga anropet till den metoden. Om vi är i den första aktiveringsposten (dvs i main()), så har denna åtgärd ingen inverkan.

[ctx: @action]
en: Toggle Breakpoint
sv: Växla brytpunkt

[ctx: @info:tooltip]
en: Toggle breakpoint
sv: Växla brytpunkt

[ctx: @info:whatsthis]
en: Toggles the breakpoint at the current line in editor.
sv: Växlar brytpunkten på nuvarande rad i editorn.

[ctx: @action]
en: Show Current Line
sv: Visa nuvarande rad

[ctx: @info:tooltip]
en: Show the current execution position
sv: Visa den nuvarande körpositionen

[ctx: @info:whatsthis]
en: Jumps to the execution line in the editor.
sv: Går till raden som körs i editorn.

[ctx: @title:window]
en: Debug
sv: Avlusa

[ctx: @action]
en: Debug Launch
sv: Avlusa start

[ctx: @info:tooltip]
en: Debug current launch
sv: Avlusa nuvarande start

[ctx: @info:whatsthis]
en: Executes the target or the program specified in currently active launch configuration inside a Debugger.
sv: Kör målet eller programmet som är angivet i startinställningen som för närvarande är aktiv inne i en avlusare.

[ctx: @action]
en: &Continue
sv: &Fortsätt

[ctx: @info:tooltip]
en: Continue application execution
sv: Fortsätter köra programmet

[ctx: @info:whatsthis]
en: Continues the execution of your application in the debugger. This only takes effect when the application has been halted by the debugger (i.e. a breakpoint has been activated or the interrupt was pressed).
sv: Fortsätter att köra programmet i avlusaren. Detta inverkar bara  om programmet har stannats av avlusaren (t.ex. efter en brytpunkt har nåtts eller efter avbryt har tryckts).

note: i18n: ectx: ToolBar (debugToolBar)
en: Debugger Toolbar
sv: Avlusningsverktygsrad

[ctx: @action]
en: Show Documentation
sv: Visa dokumentation

[ctx: @title:window]
en: Documentation
sv: Dokumentation

en: Untitled
sv: Namnlös

[ctx: @title:window]
en: Open File
sv: Öppna fil

en: *|Text File
sv: *|Textfil

en: KDevelop could not find the editor for file '%1' of type %2.
    Do you want to open it as plain text?
sv: KDevelop kunde inte hitta en editor för filen '%1' av typ %2.
    Vill du öppna den som vanlig text?

[ctx: @title:window]
en: Could Not Find Editor
sv: Kunde inte hitta editor

[ctx: @action:button]
en: Open as Plain Text
sv: Öppna som enkel text

[ctx: @action:button]
en: Do Not Open
sv: Öppna inte

[ctx: @action]
en: &Open...
sv: Ö&ppna...

[ctx: @info:tooltip]
en: Open file
sv: Öppna fil

[ctx: @info:whatsthis]
en: Opens a file for editing.
sv: Öppnar en fil för redigering.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This lists files which you have opened recently, and allows you to easily open them again.
sv: Det här visar filer som du nyligen öppnat, och låter dig enkelt öppna dem igen.

[ctx: @action]
en: Save Al&l
sv: Spara a&lla

[ctx: @info:tooltip]
en: Save all open documents
sv: Spara alla öppna dokument

[ctx: @info:whatsthis]
en: Save all open documents, prompting for additional information when necessary.
sv: Spara alla öppna dokument, fråga efter ytterligare information när det behövs.

[ctx: @action]
en: Reload All
sv: Uppdatera alla

[ctx: @info:tooltip]
en: Revert all open documents
sv: Återställ alla öppna dokument

[ctx: @info:whatsthis]
en: Revert all open documents, returning to the previously saved state.
sv: Återställ alla öppna dokument, och återgå till det tidigare sparade tillståndet.

[ctx: @action]
en: &Close
sv: Stän&g

[ctx: @info:tooltip]
en: Close file
sv: Stäng fil

[ctx: @info:whatsthis]
en: Closes current file.
sv: Stänger aktuell fil.

[ctx: @action]
en: Clos&e All
sv: Stän&g alla

[ctx: @info:tooltip]
en: Close all open documents
sv: Stäng alla öppna dokument

[ctx: @info:whatsthis]
en: Close all open documents, prompting for additional information when necessary.
sv: Stäng alla öppna dokument, fråga efter ytterligare information när det behövs.

[ctx: @action]
en: Close All Ot&hers
sv: Stäng alla an&dra

[ctx: @info:tooltip]
en: Close all other documents
sv: Stäng alla andra dokument

[ctx: @info:whatsthis]
en: Close all open documents, with the exception of the currently active document.
sv: Stäng alla öppna dokument, med undantag för dokumentet som för närvarande är aktivt.

[ctx: @action]
en: Show Annotate on Current Document
sv: Visa noteringar för aktuellt dokument

[ctx: @action]
en: Annotate
sv: Notera

en: Could not annotate the document because it is not part of a version-controlled project.
sv: Kunde inte lägga till noteringar i dokumentet eftersom det inte ingår i ett versionskontrollerat projekt.

en: Configure Text Editor
sv: Anpassa texteditor

[ctx: @info:tooltip]
en: Configure environment variables
sv: Anpassa miljövariabler

[ctx: @title:window]
en: Launch Configurations
sv: Startinställningar

[ctx: @info:tooltip]
en: Add a new launch configuration.
sv: Lägg till en ny startinställning.

[ctx: @info:tooltip]
en: Delete selected launch configuration.
sv: Ta bort markerad startinställning.

en: No launch configurations available. (Is any of the Execute plugins loaded?)
sv: Ingen startinställning tillgänglig (är något av insticksprogrammen för körning inläst?).

[ctx: @action:inmenu]
en: Rename Configuration
sv: Byt namn på inställning

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete Configuration
sv: Ta bort inställning

en: Selected Launch Configuration has unsaved changes. Do you want to save it?
sv: Vald startinställning har ändringar som inte sparats. Vill du spara dem?

[ctx: @title:window]
en: Unsaved Changes
sv: Osparade ändringar

[ctx: %1 is a launcher name]
en: No configuration is needed for '%1'
sv: Ingen inställning krävs för '%1'

en: <i>Select a configuration to edit from the left,<br>or click the "Add" button to add a new one.</i>
sv: <i>Välj en inställning att redigera från vänster,<br>eller klicka på knappen "Lägg till" för att lägga till en ny.</i>

en: Editing %2: <b>%1</b>
sv: Redigerar %2: <b>%1</b>

[ctx: @title:column Name of the Launch Configurations]
en: Name
sv: Namn

[ctx: @title:column Type of the Launch Configurations (i.e. Python Application, C++ Application)]
en: Type
sv: Typ

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addConfig)
en: Add
sv: Lägg till

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteConfig)
en: Remove
sv: Ta bort

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, debugLabel)
en: Debugger:
sv: Avlusare:

[ctx: @title:window]
en: Loaded Plugins
sv: Laddade insticksprogram

en: <html><font size="4">Plugins loaded for <b>%1</b></font></html>
sv: <html><font size="4">Insticksprogram laddade för <b>%1</b></font></html>

en:  (read only)
sv:  (skrivskyddad)

[ctx: @info:tooltip %1 = application name]
en: Configure %1
sv: Anpassa %1

[ctx: @info:whatsthis]
en: Lets you customize %1.
sv: Låter dig anpassa %1.

[ctx: @action]
en: Configure Notifications...
sv: Anpassa underrättelser...

[ctx: @info:tooltip]
en: Configure notifications
sv: Anpassa underrättelser

[ctx: @info:whatsthis]
en: Shows a dialog that lets you configure notifications.
sv: Visar en dialogruta som låter dig anpassa underrättelser.

[ctx: @action]
en: Loaded Plugins
sv: Laddade insticksprogram

[ctx: @info:tooltip]
en: Show a list of all loaded plugins
sv: Visa en lista med alla laddade insticksprogram

[ctx: @info:whatsthis]
en: Shows a dialog with information about all loaded plugins.
sv: Visar en dialogruta med information om alla laddade insticksprogram.

[ctx: @action]
en: &Next Window
sv: &Nästa fönster

[ctx: @info:tooltip]
en: Next window
sv: Nästa fönster

[ctx: @info:whatsthis]
en: Switches to the next window.
sv: Byter till nästa fönster.

[ctx: @action]
en: &Previous Window
sv: Före&gående fönster

[ctx: @info:tooltip]
en: Previous window
sv: Föregående fönster

[ctx: @info:whatsthis]
en: Switches to the previous window.
sv: Byter till föregående fönster.

[ctx: @action]
en: Jump to Next Outputmark
sv: Gå till nästa utdatamarkering

[ctx: @action]
en: Jump to Previous Outputmark
sv: Gå till föregående utdatamarkering

[ctx: @action]
en: Split View &Top/Bottom
sv: Dela vyn &topp/botten

[ctx: @info:tooltip]
en: Split horizontal
sv: Dela horisontellt

[ctx: @info:whatsthis]
en: Splits the current view horizontally.
sv: Delar den nuvarande vyn horisontellt.

[ctx: @action]
en: Split View &Left/Right
sv: Dela vyn &vänster/höger

[ctx: @info:tooltip]
en: Split vertical
sv: Dela vertikalt

[ctx: @info:whatsthis]
en: Splits the current view vertically.
sv: Delar den nuvarande vyn vertikalt.

[ctx: @action]
en: &Next Split View
sv: &Nästa delade vy

[ctx: @info:tooltip]
en: Next split view
sv: Nästa delade vy

[ctx: @info:whatsthis]
en: Switches to the next split view.
sv: Byter till nästa delade vy.

[ctx: @action]
en: &Previous Split View
sv: &Föregående delade vy

[ctx: @info:tooltip]
en: Previous split view
sv: Föregående delade vy

[ctx: @info:whatsthis]
en: Switches to the previous split view.
sv: Byter till föregående delade vy.

[ctx: @action new file]
en: &New
sv: &Ny

[ctx: @action Shorter Text for 'New File' shown in the toolbar]
en: New
sv: Ny

[ctx: @info:tooltip]
en: New file
sv: Ny fil

[ctx: @info:whatsthis]
en: Creates an empty file.
sv: Skapar en tom fil.

[ctx: @action]
en: &Add Tool View...
sv: &Lägg till verktygsvy...

[ctx: @info:tooltip]
en: Add tool view
sv: Lägg till verktygsvy

[ctx: @info:whatsthis]
en: Adds a new tool view to this window.
sv: Lägger till en ny verktygsvy i fönstret.

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Top/Bottom
sv: Dela vyn topp/botten

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Left/Right
sv: Dela vyn vänster/höger

[ctx: @action:inmenu]
en: New File
sv: Ny fil

[ctx: @action:inmenu]
en: Reload
sv: Uppdatera

[ctx: @action:inmenu]
en: Reload All
sv: Uppdatera alla

[ctx: @action:inmenu]
en: Add Tool View
sv: Lägg till verktygsvy

[ctx: @action:inmenu]
en: Lock the Panel from Hiding
sv: Lås panelen från att döljas

en: %1|All Project Files (%1)
sv: %1|Alla projektfiler (%1)

[ctx: @title:tab]
en: Select Source
sv: Välj källkod

en: Select a build system setup file, existing KDevelop project, or any folder to open as a project
sv: Välj en inställningsfil för ett byggsystem, ett befintligt KDevelop-projekt, eller vilken annan katalog som helst som ska öppnas som ett projekt

[ctx: @title:window]
en: Open Project
sv: Öppna projekt

[ctx: @title:tab]
en: Project Information
sv: Projektinformation

en: Open "%1" as project
sv: öppna "%1" som projekt

en: Selected URL is invalid
sv: Markerad webbadress är ogiltig

[ctx: @item:inlistbox]
en: Open existing file "%1"
sv: Öppna befintlig fil "%1"

[ctx: @info:whatsthis]
en: Use this command to show or hide the view's statusbar.
sv: Använd kommandot för att visa eller dölja vyns statusrad.

en: The document "%1" has unsaved changes. Would you like to save them?
sv: Dokumentet "%1" har ändringar som inte sparats. Vill du spara dem?

[ctx: @title:window]
en: Close Document
sv: Stäng dokument

en: The document "%1" has unsaved changes and was modified by an external process.
    Do you want to overwrite the external changes?
sv: Dokumentet "%1" har osparade ändringar och modifierades av en extern process.
    Vill du skriva över de externa ändringarna?

[ctx: @action:button]
en: Overwrite External Changes
sv: Skriv över externa ändringar

en: Plugin
sv: Insticksprogram

en: DuchainBuilder
sv: Bygg definition-användningskedja

en: Todo
sv: Att göra

[ctx: @item problem severity]
en: Hint
sv: Tips

[ctx: @item problem severity]
en: Warning
sv: Varning

[ctx: @item problem severity]
en: Error
sv: Fel

[ctx: @info:tooltip]
en: Re-parse all watched documents
sv: Tolka om alla bevakade dokument

[ctx: @title:column source of problem]
en: Source
sv: Källkod

[ctx: @title:column file where problem was found]
en: File
sv: Fil

[ctx: @title:column line number with problem]
en: Line
sv: Rad

[ctx: @title:column column number with problem]
en: Column
sv: Kolumn

[ctx: @info:tooltip]
en: Cancel this operation
sv: Avbryt åtgärden

[ctx: @info]
en: Aborting...
sv: Avbryter...

[ctx: @info:tooltip]
en: Open detailed progress dialog
sv: Öppna detaljerad förloppsdialogruta

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide detailed progress window
sv: Dölj detaljerat förloppsfönster

[ctx: @info:tooltip]
en: Show detailed progress window
sv: Visa detaljerat förloppsfönster

en: Loading Project %1
sv: Laddar projekt %1

[ctx: %1: Project name]
en: Loading %1
sv: Laddar %1

en: Unable to load the project file %1.<br>The project has been removed from the session.
sv: Kan inte läsa in projektfilen %1.<br>Projektet har tagits bort från sessionen.

en: Unable to create hidden dir (%1) for developer file
sv: Kunde inte skapa dold katalog (%1) för utvecklingsfil

en: Unable to get project file: %1
sv: Kunde inte hämta projektfilen: %1

en: Could not load %1, a project with the same name '%2' is already open.
sv: Kunde inte ladda %1. Ett projekt med samma namn '%2' är redan öppet.

en: Could not load project management plugin <b>%1</b>.<br>Check that the required programs are installed, or see console output for more information.
sv: Kunde inte ladda insticksprogrammet för projekthantering <b>%1</b>.<br>Kontrollera att nödvändiga program är installerade, eller se utmatningen i terminalen för mer information.

en: The project importing plugin (%1) does not support the IProjectFileManager interface.
sv: Insticksprogrammet för projektimport (%1) stöder inte gränssnittet IProjectFileManager.

en: Could not open project.
sv: Kunde inte öppna projekt.

en: Could not store developer specific project configuration.
    Attention: The project settings you changed will be lost.
sv: Kunde inte lagra utvecklarspecifik projektinställning.
    Observera: Projektinställningarna du ändrade kommer att gå förlorade.

[ctx: @title:window]
en: Configure Project %1
sv: Anpassa projekt %1

en: Invalid Location: %1
sv: Ogiltig plats: %1

en: Already opening %1, not opening again
sv: Håller redan på att öppna %1, öppnar det inte igen

[ctx: @action:button]
en: Override
sv: Överskrid

[ctx: @info:tooltip]
en: Continue to open the project and use the just provided project configuration
sv: Fortsätt öppna projektet och använd projektinställningen som just tillhandahållits

[ctx: @action:button]
en: Open Existing File
sv: Öppna befintlig fil

[ctx: @info:tooltip]
en: Continue to open the project but use the existing project configuration
sv: Fortsätt öppna projektet men använd den befintliga projektinställningen

[ctx: @info:tooltip]
en: Cancel and do not open the project
sv: Avbryt och öppna inte projektet

en: There already exists a project configuration file at %1.
    Do you want to override it or open the existing file?
sv: Det finns redan en fil med projektinställningar i %1.
    Vill du överskrida den eller öppna den befintliga filen?

[ctx: @title:window]
en: Override Existing Project Configuration
sv: Överskrid befintlig projektinställning

en: Unable to create configuration file %1
sv: Kunde inte skapa inställningsfilen %1

en: Reopen the current project?
sv: Öppna nuvarande projekt igen?

[ctx: @action:button]
en: Reopen
sv: Öppna igen

[ctx: @action]
en: Open / Import Project...
sv: Öppna eller importera projekt...

[ctx: @info:tooltip]
en: Open or import project
sv: Öppna eller importera projekt

[ctx: @info:whatsthis]
en: Open an existing KDevelop project or import an existing Project into KDevelop. This entry allows one to select a KDevelop project file or an existing directory to open it in KDevelop. When opening an existing directory that does not yet have a KDevelop project file, the file will be created.
sv: Öppnar ett befintligt KDevelop-projekt eller importera ett befintligt projekt till KDevelop. Alternativet gör det möjligt att välja en KDevelop-projektfil eller en befintlig katalog, för att öppna den i KDevelop. När en befintlig katalog som ännu inte har en KDevelop-projektfil öppnas, kommer filen att skapas.

[ctx: @action]
en: Fetch Project...
sv: Hämta projekt...

[ctx: @info:tooltip]
en: Fetch project
sv: Hämta projekt

[ctx: @info:whatsthis]
en: Guides the user through the project fetch and then imports it into KDevelop.
sv: Leder användaren igenom projekthämtning och importerar det därefter i KDevelop.

[ctx: @action]
en: Close Project(s)
sv: Stäng projekt

[ctx: @info:tooltip]
en: Closes all currently selected projects
sv: Stänger alla för närvarande markerade projekt

[ctx: @action]
en: Open Configuration...
sv: Öppna inställning...

[ctx: @action]
en: Commit Current Project...
sv: Arkivera nuvarande projekt...

[ctx: @action]
en: Commit...
sv: Arkivera...

[ctx: @action]
en: Open Recent Project
sv: Öppna senaste projekt

[ctx: @info:whatsthis]
en: Opens recently opened project.
sv: Öppnar projekt som nyligen öppnats.

[ctx: @action]
en: Open Project for Current File
sv: Öppna projekt för aktuell fil

en: Project already open: %1
sv: Projektet redan öppnat: %1

en: No active document
sv: Inget aktivt dokument

[ctx: @title:window]
en: Project Already Open
sv: Projektet redan öppnat

en: The project you're trying to open is already open in at least one other session.<br>What do you want to do?
sv: Projektet du försöker öppna är redan öppet i minst en annan session.<br>Vad vill du göra?

[ctx: @option:radio]
en: Add project to current session
sv: Lägg till projektet i aktuell session

[ctx: @option:radio]
en: Open session %1
sv: Öppna session %1

en: No enabled plugin supports this repository URL: %1
sv: Inget aktiverat insticksprogram stöder arkivwebbadressen: %1

[ctx: @action]
en: Reparse the Entire Project
sv: Tolka om hela projektet

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, managerCombo)
en: Select the Management Plugin to use for this project
sv: Välj hanteringsinsticksprogram att använda för projektet

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Project manager:
sv: Projekthantering:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, nameEdit)
en: Provide a name for the project
sv: Ange projektets namn

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
sv: Namn:

[ctx: @item:inlistbox]
en: From File System
sv: Från filsystem

en: Could not create the directory: %1
sv: Kunde inte skapa katalogen: %1

[ctx: Format of the progress bar text. progress and info]
en: %1 : %p%
sv: %1 : %p %

en: You need to specify a valid or nonexistent directory to check out a project
sv: Du måste ange en giltig eller ny katalog för att checka ut ett projekt

en: You need to specify the source for your remote project
sv: Du måste ange fjärrprojektets källa

en: You need to specify an empty folder as your project destination
sv: Du måste ange en tom katalog som projektmål

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Source:
sv: Källa:

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Destination
sv: Mål

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Directory:
sv: Katalog:

[ctx: @info:placeholder]
note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KUrlRequester, workingDir)
en: Select the directory to use...
sv: Välj katalogen att använda...

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, sourceBox)
en: Source
sv: Källkod

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, get)
en: Get
sv: Hämta

[ctx: launch mode]
en: Debug
sv: Avlusa

[ctx: launch mode]
en: Profile
sv: Profilera

[ctx: launch mode]
en: Execute
sv: Kör

en: The current launch configuration does not support the '%1' mode.
sv: Aktuell startinställning stöder inte läget '%1'.

[ctx: @action]
en: Configure Launches...
sv: Anpassa starter...

[ctx: @info:tooltip]
en: Open Launch Configuration Dialog
sv: Öppna startinställningsdialogruta

[ctx: @info:whatsthis]
en: Opens a dialog to setup new launch configurations, or to change the existing ones.
sv: Visar en dialogruta för att ställa in en ny startinställning eller ändra de befintliga.

[ctx: @action]
en: Execute Launch
sv: Kör start

[ctx: @action Short text for 'Execute Launch' used in the toolbar]
en: Execute
sv: Kör

[ctx: @info:tooltip]
en: Execute current launch
sv: Kör nuvarande start

[ctx: @info:whatsthis]
en: Executes the target or the program specified in currently active launch configuration.
sv: Kör målet eller programmet som är angivet i startinställningen som för närvarande är aktiv.

[ctx: @action Short text for 'Debug Launch' used in the toolbar]
en: Debug
sv: Avlusa

[ctx: @action]
note: i18n("Profile Launch"), this); profileAction->setToolTip(i18nc("@info:tooltip", "Profile current launch")); profileAction->setWhatsThis(i18nc("@info:whatsthis", "Executes the target or the program specified in currently active launch configuration inside a Profiler.")); ac->addAction("run_profile", 
en: Stop All Jobs
sv: Stoppa alla jobb

[ctx: @action Short text for 'Stop All Jobs' used in the toolbar]
en: Stop All
sv: Stoppa alla

[ctx: @info:tooltip]
en: Stop all currently running jobs
sv: Stoppar alla jobb som för närvarande kör

[ctx: @info:whatsthis]
en: Requests that all running jobs are stopped.
sv: Begär att alla jobb som kör ska stoppas.

[ctx: @action]
en: Stop
sv: Stoppa

[ctx: @action Short text for 'Stop' used in the toolbar]
en: Stop
sv: Stoppa

[ctx: @info:tooltip]
en: Menu allowing to stop individual jobs
sv: Meny som gör det möjligt att stoppa individuella jobb

[ctx: @info:whatsthis]
en: List of jobs that can be stopped individually.
sv: Lista över jobb som kan stoppas individuellt.

[ctx: @title:menu]
en: Current Launch Configuration
sv: Nuvarande startinställning

[ctx: @info:tooltip]
en: Current launch configuration
sv: Nuvarande startinställning

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select which launch configuration to run when run is invoked.
sv: Välj vilken startinställning som ska köras när körning begärs.

[ctx: @item:inmenu]
en: <%1> Unnamed job
sv: <%1> Namnlöst jobb

en: New %1 Launcher
sv: Nytt startprogram %1

[ctx: @title:menu]
en: %1 As...
sv: %1 som...

en: Host System
sv: Värddatorsystem

en: Allows to select a runtime
sv: Gör det möjligt att välja ett körtidsprogram

en: Runtime: %1
sv: Körtidsprogram: %1

[ctx: @title:window]
en: Save Modified Files?
sv: Spara ändrade filer?

en: The following files have been modified. Save them?
sv: Följande filer har ändrats. Spara dem?

[ctx: @action:button]
en: Save &None
sv: Spara i&nga

[ctx: @info:tooltip]
en: Discard all modifications
sv: Kasta alla ändringar

en: (no projects)
sv: (inga projekt)

[ctx: @info:tooltip]
en: Delete session
sv: Ta bort session

[ctx: @title:window]
en: Pick a Session
sv: Välj en session

[ctx: @action:button]
en: Run
sv: Kör

[ctx: @info:tooltip]
en: Active session.
    pid %1, app %2, host %3
sv: Aktiv session.
    process-id %1, pgm %2, värd %3

en: Running
sv: Kör

[ctx: @title:window]
en: Cannot Delete Session
sv: Kan inte ta bort session

[ctx: @info]
en: <p>Cannot delete a locked session.
sv: <p>Kan inte ta bort låst session.

[ctx: @info]
en: <p>The session <b>%1</b> is locked by %2 on %3 (PID %4).
sv: <p>Sessionen <b>%1</b> är låst av %2 på %3 (process-id %4).

[ctx: @info]
en: The session <b>%1</b> and all contained settings will be deleted. The projects will stay unaffected. Do you really want to continue?
sv: Sessionen <b>%1</b> och alla inställningar den innehåller kommer att tas bort. Projekten förblir opåverkade. Vill du verkligen fortsätta?

[ctx: @title:window]
en: Delete Session
sv: Ta bort session

en: The current session and all contained settings will be deleted. The projects will stay unaffected. Do you really want to continue?
sv: Den nuvarande sessionen och alla inställningar den innehåller kommer att tas bort. Projekten förblir opåverkade. Vill du verkligen fortsätta?

[ctx: @title:window]
en: Rename Session
sv: Byt namn på session

[ctx: @label:textbox]
en: New session name:
sv: Nytt sessionsnamn:

en: Session Manager
sv: Sessionshanterare

[ctx: @action:inmenu]
en: Start New Session
sv: Starta ny session

[ctx: @info:tooltip]
en: Start a new KDevelop instance with an empty session
sv: Starta en ny instans av KDevelop med en tom session

[ctx: @action]
en: Rename Current Session...
sv: Byt namn på nuvarande session...

[ctx: @action]
en: Delete Current Session...
sv: Ta bort nuvarande session...

[ctx: @action]
en: Quit
sv: Avsluta

en: Copy of %1
sv: Kopia av %1

[ctx: @title:column]
en: Identity
sv: Identitet

[ctx: @title:column]
en: Contents
sv: Innehåll

[ctx: @title:column]
en: State
sv: Status

[ctx: @title:column]
en: Name
sv: Namn

en: Create New Session
sv: Skapa ny session

[ctx: @info:shell]
en: Running %1 instance (PID: %2) detected, making this one visible instead of starting a new one
sv: Instans av %1 som kör (process-id %2) detekterad. Gör den synlig istället för att starta en ny.

[ctx: @info:shell]
en: Running %1 instance (PID: %2) is apparently hung
sv: Instans av %1 som kör (process-id %2) har uppenbarligen slutat svara

[ctx: @info]
en: The given application did not respond to a DBUS call, it may have crashed or is hanging.
sv: Det givna programmet svarade inte på ett D-Bus anrop. Det kan ha kraschat eller stannat.

[ctx: @info]
en: Failed to lock the session <em>%1</em>, already locked by %2 on %3 (PID %4).
sv: Misslyckades låsa sessionen <em>%1</em>, som redan är låst av %2 %3 (process-id %4).

[ctx: @info]
en: Failed to lock the session <em>%1</em> (lock-file unavailable).
sv: Misslyckades låsa sessionen <em>%1</em> (låsfil ej tillgänglig).

[ctx: @info]
en: <p>Please, close the offending application instance or choose another session to launch.</p>
sv: <p>Stäng programmets felaktiga instans eller välj en annan session at starta.</p>

[ctx: @action:button]
en: Retry Startup
sv: Försök starta igen

[ctx: @action:button]
en: Choose Another Session
sv: Välj en annan session

[ctx: @title:window]
en: Failed to Lock Session %1
sv: Misslyckades låsa session %1

[ctx: @info]
en: The session %1 is already active in another running instance.
sv: Sessionen %1 är redan aktiv i en annan instans som kör.

en: Analyzers
sv: Analysatorer

en: Configure Analyzers
sv: Anpassa analysatorer

en: Configure Background Parser
sv: Anpassa bakgrundstolkning

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, kcfg_enable)
en: <p>Enables or disables the background parser.<br>If unsure, leave it enabled. Disabling the background parser will disable large parts of KDevelop's functionality.</p>
sv: <p>Aktiverar eller inaktiverar bakgrundstolken.<br>Om du är osäker, lämna den aktiverad. Inaktiveras bakgrundstolken inaktiveras också stora delar av KDevelops funktioner.</p>

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_enable)
en: Enable Background Parser
sv: Aktivera bakgrundstolkning

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_delay)
en: The time to wait before the document is re-analyzed when you edit it.
sv: Tiden att vänta innan dokumentet har analyserats igen när du redigerar det.

[ctx: @label:spinbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Delay:
sv: Fördröjning:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_threads)
en: The maximum number of parallel instances the background parser uses. If unsure, select 1 or 2.
sv: Maximalt antal parallella instanser som bakgrundstolken använder. Om du är osäker, välj 1 eller 2.

[ctx: @label:spinbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Maximum number of threads:
sv: Maximalt antal trådar:

[ctx: @item:valuesuffix]
note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_threads)
en:  threads
sv:  trådar

en: Configure Documentation
sv: Anpassa dokumentation

en: No Source Formatter available
sv: Ingen källkodsformatering tillgänglig

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPreview) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, previewLabel)
en: Preview:
sv: Förhandsgranskning:

en: Environment
sv: Miljö

en: Configure Environment Variables
sv: Anpassa miljövariabler

en: %1 (default profile)
sv: %1 (standardprofil)

[ctx: @title:column]
en: Variable
sv: Variabel

[ctx: @title:column]
en: Value
sv: Värde

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter variable...
sv: Ange variabel...

[ctx: @title:window]
en: Enter Name of New Environment Profile
sv: Ange namn på ny miljöprofil

[ctx: @title:window]
en: Batch Edit Mode
sv: Bakgrundsredigeringsläge

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Environment profile:
sv: Miljöprofil:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, addProfileButton)
en: Add profile...
sv: Lägg till profil...

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, cloneProfileButton)
en: Clone profile...
sv: Duplicera profil...

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeProfileButton)
en: Remove profile
sv: Ta bort profil

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, setAsDefaultProfileButton)
en: Set as default
sv: Använd som standardvärde

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeVariableButton)
en: Remove variable
sv: Ta bort variabel

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, batchModeEditButton)
en: Batch edit mode
sv: Bakgrundsredigeringsläge

[ctx: @item:valuesuffix]
en:  file |  files
sv[0]:  fil
sv[1]:  filer

en: Language Support
sv: Språkstöd

en: Configure Code-Completion and Semantic Highlighting
sv: Anpassa inställningar av kodkomplettering och semantisk färgläggning

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Code Completion
sv: Kodkomplettering

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_automaticInvocation)
en: If disabled, the code completion widget will never show automatically.
sv: Om inaktiverad, visas aldrig den  grafiska kodkompletteringskomponenten automatiskt.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Enable automatic invocation:
sv: Aktivera automatisk start:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_7)
en: Choose whether to display additional information for the currently selected codecompletion item.
sv: Välj om ytterligare information om det nuvarande kodkompletteringsobjektet ska visas.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Additional information for current item:
sv: Ytterligare information om aktuellt objekt:

[ctx: info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showMultiLineSelectionInformation)
en: Choose whether to display additional information for the currently selected code completion item.
sv: Välj om ytterligare information ska visas om kodkompletteringsobjektet som för närvarande är markerat.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_completionDetail)
en: <p>The code completion UI has a minimal mode and a detailed mode.<br>Choose in what cases full code completion will be displayed.</p>
sv: <p>Användargränssnittet för kodkomplettering har ett minimalt och ett detaljerat läge.<br>Välj under vilka omständigheter som fullständig kodkomplettering ska visas.</p>

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Detailed completion:
sv: Detaljerad komplettering:

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_completionDetail)
en: Never
sv: Aldrig

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_completionDetail)
en: When Invoked Manually
sv: När den startas manuellt:

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_completionDetail)
en: Always
sv: Alltid

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Semantic Code Highlighting
sv: Semantisk kodfärgläggning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, localColorizationLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kcfg_localColorization)
en: <p>This setting decides about the intensity of colors for local variables, for example function arguments, variables and the like.</p>
sv: <p>Inställningen bestämmer intensiteten hos färger för lokala variabler, till exempel funktionsargument, variabler och liknande.</p>

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, localColorizationLabel)
en: Local colorization intensity:
sv: Lokal färgintensitet:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_globalColorSource) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_9)
en: <p>By default, the global colors for types, functions, namespaces and so forth are auto-generated and will adapt to the selected editor theme based on the global colorization intensity. If you want to have full control over the colors, you can instead use the editor theme as color source. You can then fine tune the colors in the settings under Editor &gt; Color Themes &gt; Highlighting Text Styles &gt; KDevelop/Semantic Colors.</p>
sv: <p>Normal genereras de globala färgerna för typer, funktioner, namnrymder med mera automatiskt och anpassas till det valda editortemat baserat på den globala färgläggningens styrka. Om du vill ha fullständig kontroll över färgerna, kan du istället använda editortemat som färgkälla. Därefter kan du finjustera inställningarna under Editor &gt; Färgteman &gt; Färgläggningstextstilar &gt; KDevelop/Semantiska färger.</p>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_globalColorSource)
en: Auto-Generated
sv: Automatiskt genererade

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_globalColorSource)
en: From Editor Theme
sv: Från editorns tema

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Global colors:
sv: Globala färger:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kcfg_globalColorization) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, globalColorizationLabel)
en: <p>This settings lets you change the intensity of globally accessible types, for example classes, methods, functions etc.</p>
sv: <p>Inställningen låter dig ändra intensiteten hos globalt tillgängliga typer, till exempel klasser, metoder, funktioner, etc.</p>

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, globalColorizationLabel)
en: Global colorization intensity:
sv: Global färgintensitet:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_highlightSemanticProblems)
en: <p>Highlight semantic problems, such as non-existent or inaccessible declarations.</p>
sv: <p>Färglägg semantiska problem, liksom deklarationer som inte finns eller inte kan kommas åt.</p>

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Highlight semantic problems:
sv: Färglägg semantiska problem:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_highlightProblematicLines)
en: <p>When enabled, lines with errors will get additionally highlighted and their positions get marked in the scrollbar.</p>
sv: <p>Om aktiverad för rader med fel ytterligare färgläggning, och deras position markeras på rullningslisten.</p>

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Highlight problematic lines:
sv: Färglägg problematiska rader:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, boldDeclarationsLabel)
en: <html><head/><body><p>Use bold font for declarations such as classes, functions, local variables, etc.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Använd fetstil för deklarationer såsom klasser, funktioner, lokala variabler, etc.</p></body></html>

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, boldDeclarationsLabel)
en: Bold font for declarations:
sv: Fetstil för deklarationer:

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Problems shown as inline notes:
sv: Problem visas som anmärkningar på plats:

[ctx: @item:inlistbox inline problems shown]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_problemInlineNotesLevel)
en: None
sv: Ingen

[ctx: @item:inlistbox inline problems shown]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_problemInlineNotesLevel)
en: Errors
sv: Fel

[ctx: @item:inlistbox inline problems shown]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_problemInlineNotesLevel)
en: Warnings and Errors
sv: Varningar och fel

[ctx: @item:inlistbox inline problems shown]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_problemInlineNotesLevel)
en: Hints, Warnings and Errors
sv: Tips, varningar och fel

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3)
en: Space-separated list of words that make a comment represent a TODO item
sv: Lista med ord åtskilda av mellanslag som gör att en kommentar representerar ett objekt att göra

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: TODO marker words:
sv: Att göra markörord:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_todoMarkerWords)
en: Space-separated list of words that make a comment represent a TODO item.
sv: Lista med ord åtskilda av mellanslag som gör att en kommentar representerar ett objekt att göra.

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Project Parsing
sv: Projekttolkning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPluralHandlingSpinBox, kcfg_minFilesForSimplifiedParsing)
en: <p>When a project contains more files than this number, the project will be
    parsed in simplified mode, increasing the efficiency by gathering less information. Global code navigation and quickopen capabilities will be reduced.</p>
sv: <p>När ett projekt innehåller fler filer än det här antalet, kommer projektet
    att tolkas i förenklat läge, vilket ökar effektiviteten genom att samla in mindre information. Global kodnavigering och möjligheter att snabböppna reduceras.</p>

[ctx: @label:spinbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Minimum project size for simplified parsing:
sv: Minimal projektstorlek för förenklad tolkning:

[ctx: @title:group]
en: Core
sv: Kärna

[ctx: @title:group]
en: Project Management
sv: Projekthantering

[ctx: @title:group]
en: Version Control
sv: Versionskontroll

[ctx: @title:group]
en: Utilities
sv: Verktyg

[ctx: @title:group]
en: Documentation
sv: Dokumentation

[ctx: @title:group]
en: Language Support
sv: Språkstöd

[ctx: @title:group]
en: Debugging
sv: Avlusning

[ctx: @title:group]
en: Testing
sv: Test

[ctx: @title:group]
en: Analyzers
sv: Analysatorer

[ctx: @title:group]
en: Runtimes
sv: Körtidsprogram

[ctx: @title:group]
en: Other
sv: Övrigt

en: Plugins
sv: Insticksprogram

en: Configure Plugins
sv: Anpassa insticksprogram

note: i18n: ectx: label, entry (parseAllProjectSources), group (Project Manager)
en: Schedule all project source code to be parsed by the language support in the background
sv: Schemalägg all projektkod för tolkning av språkstödet i bakgrunden

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (parseAllProjectSources), group (Project Manager)
en: If this option is set, KDevelop will schedule all source code
            found by the current build system for parsing by the appropriate language
            support part.  This will enable more complete language support, but may
            be slower.
sv: Om alternativet är markerat, kommer KDevelop att schemalägga
    all källkod som det nuvarande byggsystemet hittar för tolkning
    avlämpligt delprogram för språkstöd. Det gör det möjligt att
    få ett mer fullständigt språkstöd, men kan vara långsammare.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (projectsBaseDirectory), group (Project Manager)
en: Chooses the base directory where new projects are created.
sv: Välj baskatalogen där nya projekt ska skapas.

note: i18n: ectx: label, entry (saveDocuments), group (Project Manager)
en: Save all open documents before building anything
sv: Spara alla öppna dokument innan någonting byggs

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (saveDocuments), group (Project Manager)
en: If this option is set all open documents will be automatically saved before any build is started.
sv: Om alternativet är markerad sparas alla öppna dokument automatiskt innan något börjar byggas.

en: Projects
sv: Projekt

en: Configure Projects
sv: Anpassa projekt

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, kcfg_projectsBaseDirectory)
en: Select the base directory where new projects are to be created
sv: Välj baskatalogen där nya projekt ska skapas

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Projects base directory:
sv: Projektets baskatalog:

[ctx: @info:tolltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_parseAllProjectSources)
en: Parse all files in a project after the project has been opened
sv: Tolka alla filer i ett projekt efter projektet har öppnats

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_parseAllProjectSources)
en: Schedule all project files for parsing
sv: Schemalägg alla projektfiler för tolkning

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_saveDocuments)
en: Save all modified documents when the "build" action is triggered
sv: Spara alla ändrade dokument när "byggåtgärden" startas

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_saveDocuments)
en: Save all documents before building
sv: Spara alla dokument innan något byggs

en: Runtimes
sv: Körtidsprogram

en: Configure Runtimes
sv: Anpassa körtidsprogram

en: Source Formatter
sv: Källkodsformatering

en: Configure Source Formatter
sv: Anpassa källkodsformatering

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: General
sv: Allmänt

[ctx: @info:tolltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkKateOverrideIndentation)
en: Override the editor indentation mode according to the formatting style for documents without Kate modeline.
sv: Överskrid editorns indenteringsläge enligt formateringsstilen för dokument utan Kate lägesrader.

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkKateOverrideIndentation)
en: Override Kate Indentation Mode
sv: Överskrid Kates indenteringsläge

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkKateModelines)
en: Add a Kate modeline according to the formatting style to formatted documents.
sv: Lägg till lägesrader för Kate enligt formateringsstilen för formaterade dokument.

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkKateModelines)
en: Add Kate Modeline
sv: Lägg till lägesrader för Kate

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Formatting Styles
sv: Formateringsstilar

en: Templates
sv: Mallar

en: Configure Templates
sv: Anpassa mallar

[ctx: @action:button]
en: Get More Templates
sv: Hämta fler mallar

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, loadButton)
en: Load Template From File
sv: Läs in mall från fil

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, extractButton)
en: Clone Template
sv: Duplicera mall

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, UiConfig)
en: User Interface
sv: Användargränssnitt

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Dock Window Behavior
sv: Beteende hos dockningsfönster

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_BottomLeftCornerOwner)
en: <p>Controls whether the bottom left corner is occupied by the dock at the left, or by the dock at the bottom.</p>
sv: <p>Styr om det nedre vänstra hörnet används av dockningsfönstret till vänster eller dockningsfönstret längst ner.</p>

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Bottom left corner occupied by:
sv: Nedre vänstra hörnet används av:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_BottomRightCornerOwner)
en: <p>Controls whether the bottom right corner is occupied by the dock at the right, or by the dock at the bottom.</p>
sv: <p>Styr om det nedre högra hörnet används av dockningsfönstret till höger eller dockningsfönstret längst ner.</p>

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Bottom right corner occupied by:
sv: Nedre högra hörnet innehåller:

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_BottomLeftCornerOwner)
en: Left Dock
sv: Docka till vänster

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_BottomLeftCornerOwner) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_BottomRightCornerOwner)
en: Bottom Dock
sv: Docka längst ner

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_BottomRightCornerOwner)
en: Right Dock
sv: Docka till höger

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Tabbed Browsing
sv: Bläddring med flikar

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_TabBarOpenAfterCurrent)
en: Controls whether to open new tabs next to the active one.
sv: Styr om nya flikar ska öppnas intill den aktiva.

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabBarOpenAfterCurrent)
en: Open new tab after current
sv: Öppna ny flik efter nuvarande

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_TabBarArrangeBuddies)
en: When enabled, plugins can group related files side by side.
    For example, a header file will be opened next to the implementation file.
sv: Om aktiverat, kan insticksprogram gruppera relaterade filer sida vid sida.
    Exempelvis kan en deklarationsfil öppnas intill implementeringsfilen.

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabBarArrangeBuddies)
en: Arrange related documents side by side
sv: Lägg relaterade dokument sida vid sida

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_TabBarVisibility)
en: Enables or disables the display of the tab bar at the top of the editor window.
sv: Aktiverar eller inaktiverar visning av flikraden längst upp i editorfönstret.

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabBarVisibility)
en: Show tabs
sv: Visa flikar

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_CloseButtonsOnTabs)
en: Enables or disables the display of a close button in each tab in the tab bar at the top of the editor window.
sv: Aktiverar eller inaktiverar visning av stängningsknappen på varje flik i flikraden överst på redigeringsfönstret.

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CloseButtonsOnTabs)
en: Show close buttons on tabs
sv: Visa stängningsknappar på flikar

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Coloring
sv: Färgläggning

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ColorizeByProject)
en: When enabled, tabs and other widgets are colored based on the project affiliation
sv: Om aktiverat, färgläggs flikar och andra grafiska komponenter baserat på projekttillhörighet

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ColorizeByProject)
en: Color widgets based on the project affiliation
sv: Färglägg grafiska komponenter baserat på projekttillhörighet

en: Configure User Interface
sv: Anpassa användargränssnitt

[ctx: @action]
en: &Reformat Source
sv: For&matera om källkod

[ctx: @action]
en: Reformat Line
sv: Formatera om rad

[ctx: @action]
en: Reformat Files...
sv: Formatera om filer...

[ctx: @info:tooltip]
en: Format file(s) using the configured source formatter(s)
sv: Formatera fil(er) genom att använda inställda källkodsformaterare

[ctx: @info:whatsthis]
en: Formatting functionality using the configured source formatter(s).
sv: Formateringsfunktion som använder inställda källkodsformaterare.

[ctx: @info:tooltip]
en: Reformat selection or file using <i>%1</i> (<b>%2</b>)
sv: Formatera om markering eller fil med <i>%1</i> (<b>%2</b>)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Reformats selected text or the entire file if nothing is selected, using <i>%1</i> tool with <b>%2</b> style.
sv: Formaterar om markerad text eller hela filen om ingenting är markerat, med verktyget <i>%1</i> och stilen <b>%2</b>.

[ctx: @info:tooltip]
en: Reformat current line using <i>%1</i> (<b>%2</b>)
sv: Formatera om nuvarande rad med <i>%1</i> (<b>%2</b>)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Source reformatting of line under cursor using <i>%1</i> tool with <b>%2</b> style.
sv: Formatera om markörradens källkod med verktyget <i>%1</i> och stilen <b>%2</b>.

[ctx: @info:tooltip]
en: Reformat selection or file using the configured source formatter
sv: Formatera om markering eller fil med inställd källkodsformaterare

[ctx: @info:whatsthis]
en: Reformats selected text or the entire file if nothing is selected, using the configured source formatter.
sv: Formaterar om markerad text eller hela filen om ingenting är markerat, med inställd källkodsformaterare.

[ctx: @info:tooltip]
en: Reformat current line using the configured source formatter
sv: Formatera om nuvarande rad med inställd källkodsformaterare

[ctx: @info:whatsthis]
en: Source reformatting of line under cursor using the configured source formatter.
sv: Formatera om markörradens källkod med inställd källkodsformaterare.

[ctx: @title:window]
en: Reformat Files?
sv: Formatera om filer?

en: Reformat all files in the selected folder?
sv: Formatera om alla filer i den markerade katalogen?

[ctx: @action:button]
en: Reformat
sv: Formatera om

en: Reformatting
sv: Formaterar om

en: Reformat Files
sv: Formatera om filer

en: Reformatting one file | Reformatting %1 files
sv[0]: Formaterar om en fil
sv[1]: Formaterar om %1 filer

en: The style %1 is also used for the following languages:
    %2.
    Are you sure you want to delete it?
sv: Stilen %1 används också för följande språk:
    %2.
    Är du säker på att du vill ta bort den?

[ctx: @title:window]
en: Deleting Style
sv: Tar bort stil

en: New %1
sv: Ny %1

en: New Style
sv: Ny stil

en: No language selected
sv: Inget språk valt

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Language:
sv: Språk:

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Formatter:
sv: Formaterare:

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Style:
sv: Stil:

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnNewStyle)
en: New
sv: Ny

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnEditStyle)
en: Edit...
sv: Redigera...

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnDelStyle) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: Delete
sv: Ta bort

en: The file "%1" is modified on disk.
    
    Are you sure you want to overwrite it? (External changes will be lost.)
sv: Filen "%1" har ändrats på disk.
    
    Är du säker på att du vill skriva över den? (Externa ändringar går förlorade.)

[ctx: @title:window]
en: Document Externally Modified
sv: Dokument har ändrats externt

en:  Line: %1 Col: %2
sv:  Rad: %1 Kol: %2

[ctx: area]
en: Code
sv: Kod

[ctx: area]
en: Debug
sv: Avlusa

[ctx: area]
en: Review
sv: Granska

[ctx: @title:window]
en: Select Tool View to Add
sv: Välj verktygsvy att lägga till

en: <b>Active Working Set</b>
sv: <b>Aktiv arbetsuppsättning</b>

en: <b>Working Set</b>
sv: <b>Arbetsuppsättning</b>

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove this working set. The contained documents are not affected.
sv: Ta bort den här arbetsuppsättningen. Dokumenten som ingår påverkas inte.

[ctx: @label]
en: Documents:
sv: Dokument:

[ctx: @action:button]
en: Add All
sv: Lägg till alla

[ctx: @info:tooltip]
en: Add all documents that are part of this working set to the currently active working set
sv: Lägg till alla dokument som ingår i den här arbetsuppsättningen i arbetsuppsättningen som för närvarande är aktiv

[ctx: @action:button]
en: Remove All
sv: Ta bort alla

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove all documents that are part of this working set from the currently active working set
sv: Ta bort alla dokument som ingår i den här arbetsuppsättningen från arbetsuppsättningen som för närvarande är aktiv

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to open and activate this document.
sv: Klicka  för att öppna och aktivera dokumentet.

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove this file from the current working set
sv: Ta bort filen från den nuvarande siduppsättingen

[ctx: @info:tooltip]
en: Add this file to the current working set
sv: Lägg till den här filen i nuvarande arbetsuppsättning

[ctx: @action:button]
en: Stash
sv: Göm undan

[ctx: @action:button]
en: Load
sv: Läs in

en: Line: 00000 Col: 000
sv: Rad: 00000 Kol: 000

[ctx: @info:tooltip]
en: Show sorted list of opened documents
sv: Visa sorterad lista med öppna dokument

[ctx: @info]
en: (Press Ctrl+Tab to switch)
sv: (Tryck på Ctrl+Tabulator för att byta)

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy Filename
sv: Kopiera filnamn

[ctx: @action:inmenu]
en: Close
sv: Stäng

[ctx: @action:inmenu]
en: Close All Other
sv: Stäng alla andra

[ctx: @action:inmenu]
en: Close All
sv: Stäng alla

[ctx: @info:tooltip]
en: Toggle '%1' tool view
sv: Växla verktygsvyn '%1'

[ctx: @info:tooltip]
en: Right click to add new tool views.
sv: Högerklicka för att lägga till nya verktygsvyer.

[ctx: @title:window]
en: %1 Toolbar
sv: %1 verktygsrad

[ctx: @title:menu]
en: Tool View Position
sv: Verktygsvyns position

[ctx: @option:radio tool view position]
en: Left
sv: Vänster

[ctx: @option:radio tool view position]
en: Bottom
sv: Längst ner

[ctx: @option:radio tool view position]
en: Right
sv: Höger

[ctx: @option:radio tool view position]
en: Detached
sv: Frikopplad

[ctx: @action:inmenu]
en: Assign Shortcut...
sv: Tilldela genväg...

[ctx: @info:tooltip]
en: Use this shortcut to trigger visibility of the tool view.
sv: Använd genvägen för att göra verktygsvyn synlig

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove Tool View
sv: Ta bort verktygsvy

[ctx: @title:window]
en: Assign Shortcut For '%1' Tool View
sv: Tilldela genväg för verktygsvyn '%1'

[ctx: @option:check]
en: Concentration Mode
sv: Koncentrationsläge

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove most of the controls so you can focus on what matters
sv: Ta bort de flesta kontroller så att du kan fokusera på det som har betydelse

[ctx: @option:check]
en: Show Left Dock
sv: Visa dockade till vänster

[ctx: @option:check]
en: Show Right Dock
sv: Visa dockade till höger

[ctx: @option:check]
en: Show Bottom Dock
sv: Visa dockade längst ner

[ctx: @action]
en: Focus Editor
sv: Fokusera editor

[ctx: @action]
en: Hide/Restore Docks
sv: Dölj eller återställ dockade

[ctx: @action]
en: Next Tool View
sv: Nästa verktygsvy

[ctx: @action]
en: Previous Tool View
sv: Föregående verktygsvy

[ctx: @title:menu]
en: Tool Views
sv: Verktygsvyer

en: Left Button Bar
sv: Vänster knapprad

en: Right Button Bar
sv: Höger knapprad

en: Bottom Button Bar
sv: Nedre knapprad

[ctx: @action]
en: Close
sv: Stäng

[ctx: @info:tooltip]
en: Close message
sv: Stäng meddelande

en: duchainify
sv: Definition-användningskedja

en: DUChain builder application
sv: Program som bygger definition-användningskedja

en: (c) 2009 David Nolden
sv: © 2009 David Nolden

en: file or directory
sv: fil eller katalog

en: Show warnings
sv: Visa varningar

en: Show warnings and debug output
sv: Visa varningar och felsökningsutmatning

en: Enforce an update of the top-contexts corresponding to the given files
sv: Tvinga en uppdatering av de översta sammanhangen som motsvarar angivna filer

en: Enforce an update of the top-contexts corresponding to the given files and all included files
sv: Tvinga en uppdatering av de översta sammanhangen som motsvarar angivna filer och alla inkluderade filer

en: Number of threads to use
sv: Antal trådar att använda

en: Features to build. Options: empty, simplified-visible-declarations, visible-declarations (default), all-declarations, all-declarations-and-uses, all-declarations-and-uses-and-AST
sv: Funktioner som ska byggas. Väljare: empty, simplified-visible-declarations, visible-declarations (förval), all-declarations, all-declarations-and-uses, all-declarations-and-uses-and-AST

en: Print complete Definition-Use Chain on successful parse
sv: Skriv ut fullständig definition-användningskedja efter lyckad tolkning

en: Print complete DUChain Definitions repository on successful parse
sv: Skriv ut fullständig definition-användningskedja efter lyckad tolkning

en: Print complete DUChain PersistentSymbolTable repository on successful parse
sv: Skriv ut fullständig bestående symboltabell för definition-användningskedja efter lyckad tolkning

en: Number defining the maximum depth where declaration details are printed
sv: Nummer som definierar det maximala djup där detaljerad deklarationsinformation skrivs ut

en: Dump DUChain graph (in .dot format)
sv: Dumpa diagram över definition-användningskedja (med .dot-format)

en: Print problems encountered during parsing
sv: Utskriftsproblem stöttes på under tolkning

en: Recursively dump errors from imported contexts.
sv: Dumpa fel rekursivt från importerade sammanhang.

[ctx: @title:column]
en: Profile
sv: Profil

[ctx: @item:inlistbox]
en: Use default profile (currently: %1)
sv: Använd standardprofil (för närvarande %1)

[ctx: @item:inlistbox]
en: %1 (does not exist)
sv: %1 (finns inte)

en: Task aborted
sv: Uppgift avbruten

en: Run all tests in %1
sv: Kör alla tester i %1

en: You don't have write permissions for the following files; add write permissions for owner before saving?
sv: Du har inte skrivrättigheter för följande filer. Ska skrivrättigheter läggas till för ägaren innan de sparas?

[ctx: @title:window]
en: Some Files are Write-Protected
sv: Vissa filer är skrivskyddade

[ctx: @action:button]
en: Set Write Permissions
sv: Ge skrivrättighet

[ctx: @action:button]
en: Ignore
sv: Ignorera

en: Failed adding write permissions for some files.
sv: Misslyckades lägga till skrivrättigheter för vissa filer.

[ctx: @title:window]
en: Failed Setting Permissions
sv: Misslyckades ändra rättigheter

en: Working Directory does not exist: %1
sv: Arbetskatalogen finns inte: %1

en: Working Directory is not absolute: %1
sv: Arbetskatalogen är inte absolut: %1

en: Process '%1' exited with status %2
    %3
sv: Processen "%1" avslutades med status %2
    %3

en: Command finished with error %1.
sv: Kommando avslutades med fel %1.

en: Command exited with value %1.
sv: Kommando avslutades med värdet %1.

[ctx: @action:inmenu]
en: Branches...
sv: Grenar...

[ctx: @title:window]
en: Branch Manager
sv: Grenhantering

en: You must select a base branch from the list before creating a new branch.
sv: Du måste välja en basgren i listan innan en ny gren skapas.

[ctx: @title:window]
en: New Branch
sv: Ny gren

[ctx: @label:textbox]
en: Name of the new branch:
sv: Den nya grenens namn:

en: Branch "%1" already exists.
    Please, choose another name.
sv: Grenen "%1" finns redan.
    Välj ett annat namn.

en: Currently at the branch "%1".
    To delete it, please change to another branch.
sv: För närvarande används grenen "%1".
    För att ta bort den, byt till en annan gren.

en: Are you sure you want to irreversibly delete the branch '%1'?
sv: Är du säker på att du vill ta bort grenen '%1' permanent?

en: Already on branch "%1"
sv: Använder redan grenen"%1"

en: Branch "%1" doesn't exists.
    Please, choose another name.
sv: Grenen "%1" finns inte.
    Välj ett annat namn.

en: You must select a branch to merge into current one from the list.
sv: Du måste välja en gren i listan att sammanfoga i den nuvarande.

en: Could not create a patch for the current version.
sv: Kunde inte skapa en programfix för nuvarande version.

[ctx: @titlew:indow]
en: Unable to Retrieve Diff
sv: Kunde inte hämta skillnad

en: There are no committed differences.
sv: Det finns inga incheckade skillnader.

[ctx: @title:window]
en: VCS Support
sv: Stöd för versionskontrollsystem

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, newButton)
en: Creates new branch based on the selected branch
sv: Skapar ny gren baserat på den valda grenen

[ctx: @action:button new branch]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: New
sv: Ny

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, deleteButton)
en: The same as git branch -D
sv: Samma sak som git-branch -D

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, renameButton)
en: Rename
sv: Byt namn

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, diffButton)
en: <p>Show changes between the current branch (or staging area, if not empty) and the last commit on the selected branch.</p>
sv: <p>Visa ändringar mellan aktuell gren (eller förberedelseområdet, om det inte är tomt) och den senaste incheckningen på vald gren.</p>

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, diffButton)
en: Compare to Branch
sv: Jämför med gren

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, checkoutButton)
en: Checkout to the selected branch
sv: Checka ut för vald gren

[ctx: @action:button checkout a version]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, checkoutButton)
en: Checkout
sv: Checka ut

[ctx: @action:button merge a branch]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mergeButton)
en: Merge
sv: Sammanfoga

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelUrl)
en: Source directory:
sv: Källkodskatalog:

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Commit message:
sv: Arkiveringsmeddelande:

en: Branch "%1" already exists.
sv: Grenen "%1" finns redan.

en: Are you sure you want to rename "%1" to "%2"?
sv: Är du säker på att du vill byta namn på "%1" till "%2"?

en: Author:
sv: Upphovsman:

en: Date:
sv: Datum:

en: Commit message:
sv: Arkiveringsmeddelande:

[ctx: @title:column]
en: Revision
sv: Version

[ctx: @title:column]
en: Message
sv: Meddelande

[ctx: @title:column]
en: Author
sv: Upphovsman

[ctx: @title:column]
en: Date
sv: Datum

[ctx: @item file was added to versioncontrolsystem]
en: Added
sv: Tillagd

[ctx: @item file was deleted from versioncontrolsystem]
en: Deleted
sv: Borttagen

[ctx: @item file is conflicting (versioncontrolsystem)]
en: Has Conflicts
sv: Har konflikter

[ctx: @item version controlled file was modified]
en: Modified
sv: Ändrad

[ctx: @item file is up to date in versioncontrolsystem]
en: Up To Date
sv: Aktuell

[ctx: @item file is not known to versioncontrolsystem]
en: Unknown
sv: Okänd

[ctx: @title:column]
en: Filename
sv: Filnamn

[ctx: @item]
en: Added
sv: Tillagd

[ctx: @item]
en: Deleted
sv: Borttagen

[ctx: @item]
en: Modified
sv: Ändrad

[ctx: @item]
en: Copied
sv: Kopierad

[ctx: @item]
en: Replaced
sv: Ersatt

[ctx: @title:column]
en: Location
sv: Plats

[ctx: @title:column]
en: Actions
sv: Åtgärder

[ctx: @title:column]
en: Source Location
sv: Källkodsplats

[ctx: @title:column]
en: Source Revision
sv: Källversion

[ctx: @action:inmenu]
en: Commit...
sv: Arkivera...

[ctx: @action:inmenu]
en: Update
sv: Uppdatera

[ctx: @action:inmenu]
en: Add
sv: Lägg till

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Differences...
sv: Visa skillnader...

[ctx: @action:inmenu]
en: Revert
sv: Återställ

[ctx: @action:inmenu revision history]
en: History...
sv: Historik...

[ctx: @action:inmenu]
en: Annotation...
sv: Notering...

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Diff...
sv: Visa jämförelse...

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Diff (All Files)...
sv: Visa jämförelse (alla filer)...

[ctx: @action:inmenu]
en: Push
sv: Skicka

[ctx: @action:inmenu]
en: Pull
sv: Hämta

en: There are no differences.
sv: Det finns inga skillnader.

[ctx: @title:window]
en: Unable to Get Differences
sv: Kunde inte hämta skillnader

[ctx: @title:window %1: path or URL, %2: name of a version control system]
en: %2 History (%1)
sv: %2 historik (%1)

en: Cannot display annotations, missing interface KTextEditor::AnnotationInterface for the editor.
sv: Kan inte visa noteringar. Saknar gränssnittet KTextEditor::AnnotationInterface i editorn.

en: Cannot execute annotate action because the document was not found, or was not a text document:
    %1
sv: Kan inte utföra noteringsåtgärd eftersom dokumentet inte hittades, eller inte var ett textdokument:
    %1

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy Revision Id
sv: Kopiera versions-id

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter the repository URL...
sv: Ange arkivets webbadress...

[ctx: @item age]
en: %1 year | %1 years
sv[0]: %1 år
sv[1]: %1 år

[ctx: @item age]
en: %1 month | %1 months
sv[0]: %1 månad
sv[1]: %1 månader

[ctx: @item age]
en: %1 day | %1 days
sv[0]: %1 dag
sv[1]: %1 dagar

[ctx: @item age]
en: Today
sv: I dag

[ctx: By: commit author]
en: By: %1
sv: Av: %1

[ctx: @title:window]
note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, VcsCommitDialog)
en: Select Files to Commit
sv: Markera filer att arkivera

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Commit files:
sv: Arkivera filer:

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, recursiveChk)
en: Recursive
sv: Rekursivt

en: Old Messages
sv: Gamla meddelanden

en: For more detailed information please see the Version Control tool view.
sv: För mer detaljerad information, se versionskontrollens verktygsvy

en: Unable to commit
sv: Kan inte arkivera

[ctx: @title:window]
en: Commit Unsuccessful
sv: Arkivering misslyckades

[ctx: @action:button To make a commit]
en: Commit
sv: Arkivera

en: <qt>Files will be committed:
    <ul>%1</ul>
    With message:
     <pre>%2</pre></qt>
sv: <qt>Filer kommer att checkas in:
    <ul>%1</ul>
    Med meddelandet:
     <pre>%2</pre></qt>

[ctx: @title:window]
en: About to Commit to Repository
sv: Ska just arkivera i arkivet

[ctx: @label]
en: Difference between revision %1 and %2:
sv: Skillnad mellan version %1 och %2:

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, revLabel)
en: Difference between revisions:
sv: Skillnad mellan versioner

[ctx: @action:inmenu]
en: Diff to Previous Revision
sv: Skillnad mot föregående version

[ctx: @action:inmenu]
en: Diff between Revisions
sv: Skillnad mellan versioner

[ctx: @title:window]
en: Difference To Previous
sv: Skillnad mot föregående

[ctx: @title:window]
en: Difference between Revisions
sv: Skillnad mellan versioner
