kdevelop - en to sv translation catalogue (18 entries)

[ctx: prefix to distinguish scratch tabs]
en: scratch:%1
sv: kladd: %1

en: Failed to remove scratch: %1
sv: Misslyckades ta bort kladd: %1

en: Failed to create scratch: Name already in use
sv: Misslyckades skapa kladd: Namnet används redan

en: Failed to create new scratch
sv: Misslyckades skapa ny kladd

en: Failed to rename scratch: Names must not include path separator
sv: Misslyckades byta namn på kladd: Namn får inte innehålla sökvägsavskiljare

en: Failed renaming scratch.
sv: Misslyckades byta namn på kladd

en: Running %1...
sv: Kör %1 ...

en: Process finished with exit code %1.
sv: Processen avslutades med kod %1.

en: Failed to run scratch: %1
sv: Misslyckades kör kladd: %1

en: Scratchpad lets you quickly run and experiment with code without a full project, and even store todos. Create a new scratch to start.
sv: Scratchpad låter dig snabbt köra experiment med kod utan ett fullständigt projekt, samt till och med lagra uppgifter. Skapa en ny kladd för att börja.

[ctx: @info:tooltip]
en: Command to run this scratch. '$f' will expand to the scratch path.
sv: Kommando för att köra kladden. $f expanderas till kladdens sökväg.

[ctx: @action]
en: New Scratch
sv: Ny kladd

[ctx: @action]
en: Remove Scratch
sv: Ta bort kladd

[ctx: @action]
en: Rename Scratch
sv: Byt namn på kladd

[ctx: @action]
en: Run Scratch
sv: Kör kladd

[ctx: @info:placeholder]
en: Filter...
sv: Filtrera...

[ctx: @title:window]
en: Create New Scratch
sv: Skapa ny kladd

[ctx: @label:textbox]
en: Name for scratch file:
sv: Ange namn på kladdfil:
