kdevsubversion - en to sv translation catalogue (82 entries)

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy...
sv: Kopiera...

[ctx: @action:inmenu]
en: Move...
sv: Flytta...

en: Please select only one item for this operation
sv: Markera bara ett objekt för den här åtgärden

[ctx: @label]
en: Destination file/directory
sv: Målfil eller målkatalog

en: Copying only works on local files
sv: Att kopiera fungerar bara med lokala filer

en: Destination file/directory
sv: Målfil eller målkatalog

en: Moving only works on local files/dirs
sv: Att flytta fungerar bara med lokala filer eller kataloger

en: Subversion Add
sv: Subversion lägg till

en: Not enough information to add file
sv: Inte tillräcklig information för att lägga till fil

en: Subversion Annotate
sv: Subversion notera

en: Not enough information to blame location
sv: Inte tillräcklig information för att klandra plats

en: Subversion Checkout
sv: Subversion checka ut

en: Not enough information to checkout
sv: Inte tillräcklig information för att checka ut

en: Subversion Commit
sv: Subversion incheckning

en: Committing...
sv: Arkiverar...

en: Not enough information to execute commit
sv: Inte tillräcklig information för att köra arkivering

en: Subversion Copy
sv: Subversion kopiera

en: Not enough information to copy file
sv: Inte tillräcklig information för att kopiera fil

en: Subversion Diff
sv: Subversion jämför

en: Not enough information given to execute diff
sv: Inte tillräcklig information angiven för att göra jämförelse

en: Subversion Import
sv: Subversion importera

en: Not enough information to import
sv: Inte tillräcklig information för att importera

en: Subversion Info
sv: Subversion information

en: Not enough information to execute info job
sv: Inte tillräcklig information för att köra informationsjobb

[ctx: A file was marked to be added to svn]
en: Added %1
sv: Tillägg av %1

[ctx: A file was marked for deletion from svn]
en: Deleted %1
sv: Borttagning av %1

[ctx: A file was deleted during an svn update operation]
en: Deleted %1
sv: Borttagning av %1

[ctx: A file was added during an svn update operation]
en: Added %1
sv: Tillägg av %1

en: Revision %1
sv: Version %1

en: Updating externals: %1
sv: Uppdaterar externa objekt: %1

en: Sending %1
sv: Skickar %1

en: Adding %1 using mimetype %2.
sv: Lägger till %1 med användning av Mime-typ %2.

en: Adding %1.
sv: Lägger till %1.

en: Deleting %1.
sv: Tar bort %1.

en: Replacing %1.
sv: Ersätter %1.

en: Transmitting file data
sv: Överför fildata

en: Blame finished for revision %1, path %2
sv: Klandra klart för version %1, sökväg %2

en: Reverted working copy %1
sv: Återställer arbetskopia %1

en: Reverting failed on working copy %1
sv: Misslyckades återställa arbetskopia %1

en: Copied %1
sv: Kopierade %1

en: Certificate is not yet valid.
sv: Certifikatet är inte giltigt ännu.

en: Certificate has expired.
sv: Certifikatet har utgått.

en: Certificate's CN (hostname) doesn't match the remote hostname.
sv: Certifikatets CN (värddatornamn) motsvarar inte fjärrdatorns namn.

en: Certificate authority is unknown.
sv: Certifikatets behörighet är okänd.

en: Other unknown error.
sv: Annat okänt fel.

en: Enter Login for: %1
sv: Mata in inloggning för: %1

en: Completed
sv: Färdig

en: Error executing Job:
    %1
sv: Fel när jobb skulle köras:
    %1

en: Subversion Log
sv: Subversion logg

en: Not enough information to log location
sv: Inte tillräcklig information för att logga plats

en: Subversion Move
sv: Subversion flytta

en: Not enough information to move file
sv: Inte tillräcklig information för att flytta fil

en: Subversion Remove
sv: Subversion ta bort

en: Not enough information to execute remove job
sv: Inte tillräcklig information för att köra borttagningsjobb

en: Subversion Revert
sv: Subversion återställ

en: Not enough information to execute revert
sv: Inte tillräcklig information för att köra återställning

[ctx: @title:window]
en: SSL Server Certificate
sv: SSL-servercertifikat

[ctx: @action:button]
en: Trust Permanently
sv: Lita på permanent

[ctx: @action:button]
en: Trust Temporarily
sv: Lita på tillfälligt

[ctx: @title:window]
en: SSL Server Certificate: %1
sv: SSL-servercertifikat: %1

en: Subversion Status
sv: Subversion status

en: Not enough information to execute status job
sv: Inte tillräcklig information för att köra statusjobb

en: Subversion Update
sv: Uppdatera från Subversion

en: Not enough Information to execute update
sv: Inte tillräcklig information för att köra uppdatering

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelForSrc)
en: Source directory:
sv: Källkatalog:

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Repository:
sv: Arkiv:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, dest)
en: Repository location
sv: Arkivets plats

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, dest)
en: Choose the repository into which the source directory is imported
sv: Välj arkivet som källkodskatalogen har importerats till

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Commit message:
sv: Arkiveringsmeddelande:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, msgLabel)
en: There were errors validating the server certificate.
    Do you want to trust this certificate?
sv: Fel uppstod vid validering av servercertifikatet.
    Vill du lita på certifikatet?

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Reasons why the validation failed
sv: Orsaker till att valideringen misslyckades

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Certificate Information
sv: Certifikatinformation

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Hostname:
sv: Värddatornamn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hostname)
en: someserver
sv: någon server

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Issuer:
sv: Utfärdare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, issuer)
en: someissuer
sv: någon utfärdare

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Valid from:
sv: Giltig från:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, validFrom)
en: validfrom
sv: giltig från

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Valid until:
sv: Giltig till:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, validUntil)
en: validuntil
sv: giltig till

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Fingerprint:
sv: Fingeravtryck:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fingerprint)
en: fingerprint
sv: fingeravtryck
