kdevelop - en to tr translation catalogue (65 entries)

en: <b>Artistic Style</b> is a source code indenter, formatter, and beautifier for the C, C++, C# and Java programming languages.<br />Home Page: <a href="http://astyle.sourceforge.net/">http://astyle.sourceforge.net</a>
tr: <b>Artistic Style</b>, C, C++, C# ve Java programlama dilleri için bir kaynak kodu girintileyici, biçimleyici ve güzelleştiricidir.<br />Ana Sayfa: <a href="http://astyle.sourceforge.net/">http://astyle.sourceforge.net</a>

[ctx: @title:tab]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabIndentqtion)
en: Indentation
tr: Girintileme

[ctx: @item:inlistbox Indentation type]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbIndentType)
en: Tabs
tr: Sekmeler

[ctx: @item:inlistbox Indentation type]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbIndentType)
en: Force tabs
tr: Sekmeleri zorla

[ctx: @item:inlistbox Indentation type]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbIndentType)
en: Spaces
tr: Boşluklar

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, inpNuberSpaces)
en: Number of spaces that will be converted to a tab.
    The number of spaces per tab is controlled by the editor.
tr: Bir sekmeye dönüştürülecek boşlukların sayısı.
    Sekme başına başlık sayısı, düzenleyici tarafından denetlenir.

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkConvertTabs)
en: Convert tabs to spaces.
tr: Sekmeleri boşluklara dönüştür.

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkConvertTabs)
en: Con&vert tabs into spaces
tr: Boşlukları sekmelere &dönüştür

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkFillEmptyLines)
en: Fill empty lines with the white space of their previous lines.
tr: Boş satırları, önceki satırların boşluklarıyla doldur.

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkFillEmptyLines)
en: Fill empt&y lines
tr: B&oş satırları doldur

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblIndentObjects)
en: Indent:
tr: Girintile:

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, listIdentObjects)
en: Blocks
tr: Bloklar

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, listIdentObjects)
en: Brackets
tr: Ayraçlar

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, listIdentObjects)
en: Cases
tr: Harf Biçimleri

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, listIdentObjects)
en: Class
tr: Sınıf

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, listIdentObjects)
en: Labels
tr: Etiketler

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, listIdentObjects)
en: Namespaces
tr: Ad Alanları

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, listIdentObjects)
en: Preprocessor directives
tr: Ön işlemci yönergeleri

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, listIdentObjects)
en: Switches
tr: Anahtarlar

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, inpMaxStatement) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel2_2)
en: Indent a maximal # spaces in a continuous statement,
    relative to the previous line.
tr: Önceki satıra göreceli olarak,
    sürdürülen bir ifadede en çok # boşluk girintile.

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel3_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, inpMinConditional)
en: Indent a minimal # spaces in a continuous conditional
    belonging to a conditional header.
tr: Bir koşullu üstbilgiye ait olan bir sürekli koşullu içinde
    en az # boşluk girintile.

[ctx: @label:spinbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3_2)
en: Minimum in conditional:
tr: Koşulluda en az:

[ctx: @item]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, inpMinConditional)
en: Twice current
tr: İki kez geçerli

[ctx: @label:spinbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2)
en: Maximum in statement:
tr: İfadede en çok:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, inpContinuation)
en: Number of indents
tr: Girintileme sayısı

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkAfterParens)
en: Indent, instead of align, continuation lines following lines that contain an opening paren '(' or an assignment '='.
tr: Bir açılış parantezi '(' veya bir atama '=' içeren satırları izleyen sürdürme satırlarını hizalamak yerine girintile.

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkAfterParens)
en: Continuation lines:
tr: Sürdürme satırları:

[ctx: @title:tab]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabOther)
en: Other
tr: Diğer

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gpBrackets)
en: Brackets
tr: Ayraçlar

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblBrackets)
en: Type:
tr: Tür:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkBracketsCloseHeaders)
en: Break brackets before closing headers (e.g. 'else', 'catch', ...)
    from their immediately preceding closing brackets.
tr: Kapatma üstbilgisi öncesi ayraçları, öncesindeki kapatma
    ayraçlarından kes (örn. 'else', 'catch', ...).

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkBracketsCloseHeaders)
en: Brea&k closing headers
tr: Kapatma üstbilgisini &kes

[ctx: @item:inlistbox brackets style]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbBrackets)
en: No change
tr: Değişiklik yok

[ctx: @item:inlistbox brackets style]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbBrackets)
en: Attach
tr: İliştir

[ctx: @item:inlistbox brackets style]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbBrackets)
en: Break
tr: Kes

[ctx: @item:inlistbox brackets style]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbBrackets)
en: Run-In
tr: Satır Başsız

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gpBlocks)
en: Blocks
tr: Bloklar

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkBlockBreak)
en: Insert empty lines around unrelated blocks, labels, classes,...
    Known problems:
    
    1. If a statement is NOT part of a block, 
    the following statements are all double spaced. 
    Statements enclosed in a block are formatted 
    correctly.
    
    2. Comments are broken from the block.
tr: İlgisiz bloklar, etiketler, sınıflar vb. etrafına boş satırlar ekle.
    Bilinen sorunlar:
    
    1. Bir ifade, bir blokun parçası DEĞİLSE aşağıdaki
    ifadelerin tümü çift boşluk kullanır. 
    Bir blok içindeki ifadeler düzgünce biçimlendirilir.
    
    2. Yorumlar, bloktan kesilir.

[ctx: @option:check break unrelated blocks by a newline]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkBlockBreak)
en: &Break blocks
tr: Kesme &blokları

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkBlockBreakAll)
en: Like --break-blocks, except also insert empty lines 
    around closing headers (e.g. 'else', 'catch', ...).
    
    Known problems:
    
    1. If a statement is NOT part of a block, 
    the following statements are all double spaced. 
    Statements enclosed in a block are formatted 
    correctly.
    
    2. Comments are broken from the block.
tr: --break-blocks gibi; yalnıza kapatma üstbilgileri
    etrafına (örn. 'else', 'catch', ...) boş satırlar ekle.
    
    Bilinen sorunlar:
    
    1. Bir ifade, bir blokun parçası DEĞİLSE aşağıdaki
    ifadelerin tümü çift boşluk kullanır. 
    Bir blok içine alınmış ifadeler düzgünce biçimlendirilir.
    
    2. Yorumlar, bloktan kesilir.

[ctx: @option:check break all blocks with a newline]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkBlockBreakAll)
en: Break all bl&ocks
tr: Tüm bl&okları kes

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkBlockIfElse)
en: Break 'else if()' statements into two different lines.
tr: 'else if()' ifadelerini iki ayrı satıra kes.

[ctx: @option:check break else if() into separate lines]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkBlockIfElse)
en: Break i&f-else
tr: i&f-else Kes

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gpPadding)
en: Padding
tr: Kenar Dolgusu

[ctx: @item:inlistbox parenthesis padding]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbParenthesisPadding)
en: No change
tr: Değişiklik yok

[ctx: @item:inlistbox parenthesis padding]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbParenthesisPadding)
en: Unpad
tr: Dolgusuz

[ctx: @item:inlistbox parenthesis padding]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbParenthesisPadding)
en: Inside only
tr: Yalnızca içinde

[ctx: @item:inlistbox parenthesis padding]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbParenthesisPadding)
en: Outside only
tr: Yalnızca dışında

[ctx: @item:inlistbox parenthesis padding]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbParenthesisPadding)
en: Inside and outside
tr: İçinde ve dışında

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkPadOperators)
en: Insert space padding around operators.
    Once padded, operators stay padded.
    There is no unpad operator option.
tr: İşleçler etrafına boşluk kenar dolgusu ekle.
    Boşluk eklendiğinde, işleçler dolgulu kalırlar.
    İşleçten dolguyu kaldırma seçeneği yoktur.

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkPadOperators)
en: &Add spaces around operators
tr: İşleçler etr&afına boşluklar ekle

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblParenthesis)
en: Pad parenthesis:
tr: Dolgu parantezi:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkPadParenthesisHeader)
en: Insert space padding after parenthesis headers (e.g. 'if', 'for', 'while', ...)
tr: Parantez üstbilgisi sonrası (örn. 'if', 'for', 'while', ...) boşluk kenar dolgusu ekle

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkPadParenthesisHeader)
en: Add spaces after parenthesis &headers
tr: Parantez üst&bilgisi sonrası boşluklar ekle

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gpOneLiners)
en: One Liners
tr: Tek Satırlıklar

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkKeepStatements)
en: Do not break lines containing multiple statements into
    multiple single-statement lines.
tr: Çoklu ifadeler içeren satırları, çoklu tek ifadelik
    satırlara kesme.

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkKeepStatements)
en: &Keep one-line statements
tr: Tek satırı+6k ifadeleri tut

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkKeepBlocks)
en: Do not break blocks residing completely on one line.
tr: Tümüyle tek bir satırda yer alan blokları kesme.

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkKeepBlocks)
en: Keep o&ne-line blocks
tr: Tek s&atırlık blokları tut

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gpOther)
en: Other
tr: Diğer

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPointerAlign)
en: Pointer Alignment:
tr: İşaretçi Hizalaması:

[ctx: @item:inlistbox pointer alignment]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbPointerAlign)
en: No change
tr: Değişiklik yok

[ctx: @item:inlistbox pointer alignment]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbPointerAlign)
en: Name
tr: Ad

[ctx: @item:inlistbox pointer alignment]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbPointerAlign)
en: Middle
tr: Orta

[ctx: @item:inlistbox pointer alignment]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbPointerAlign)
en: Type
tr: Tür
