kdevelop - en to tr translation catalogue (35 entries)

[ctx: @info:placeholder]
en: Search...
tr: Ara...

[ctx: @item]
en: All checks
tr: Tüm denetimler

[ctx: @title:window]
en: Enter Name of New Check Set
tr: Yeni Denetim Kümesinin Adını Gir

[ctx: @label:textbox]
en: Name:
tr: Ad:

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Check set:
tr: Denetim kümesi:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, addCheckSetSelectionButton)
en: Add check set
tr: Denetim kümesi ekle

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, cloneCheckSetSelectionButton)
en: Clone check set
tr: Denetim kümesini klonla

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeCheckSetSelectionButton)
en: Remove check set
tr: Denetim kümesini kaldır

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, setAsDefaultCheckSetSelectionButton)
en: Set as default
tr: Öntanımlı olarak ayarla

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, editCheckSetSelectionNameButton)
en: Edit name of check set
tr: Denetim kümesinin adını düzenle

[ctx: @item:inlistbox]
en: Custom
tr: Özel

[ctx: @item:inlistbox]
en: Use default (currently: %1)
tr: Öntanımlıyı kullan (şu anda: %1)

[ctx: @item:inlistbox]
en: %1 (default selection)
tr: %1 (öntanımlı seçim)

[ctx: @title:tab]
en: Configure Clang-Tidy Settings
tr: Clang-Tidy ayarlarını yapılandır

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, pathsGroupBox)
en: Paths
tr: Yollar

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, clangtidyLabel)
en: Clang-&Tidy executable:
tr: Clang-&Tidy yürütülebiliri:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, kcfg_clangtidyPath)
en: The full path to the Clang-Tidy executable
tr: Clang-Tidy yürütülebilirine olan tam yol

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_parallelJobsEnabled)
en: Run analysis jobs in parallel
tr: Çözümleme işlerini paralel olarak çalıştır

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_parallelJobsAutoCount)
en: Use all CPU cores
tr: Tüm CPU çekirdeklerini kullan

[ctx: @label:spinbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, parallelJobsFixedCountLabel)
en: Maximum number of threads:
tr: En çok iş parçacığı sayısı:

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useConfigFile)
en: &Use .clang-tidy file(s)
tr: .clang-tidy dosyalarını k&ullan

[ctx: @title:tab]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, checksTab)
en: Checks
tr: Denetimler

[ctx: @title:tab]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Includes
tr: 'Include'lar

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: &Check system headers:
tr: Sistem üst&bilgilerini denetle

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, headerFilterLabel)
en: Header fi&lter:
tr: Üstbi&lgi süzgeci:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_headerFilter)
en: Regular expression matching the names of the headers to output diagnostics from. Diagnostics from the main file of each translation unit are always displayed. Can be used together with -line-filter.
tr: Tanılama çıktısının alınacağı başlıkların adlarıyla eşleşen düzenli ifade. Her çeviri biriminin ana dosyasındaki tanılar, her zaman görüntülenir. -line-filtre ile birlikte kullanılabilir.

[ctx: @title:tab]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Extra Parameters
tr: Ek Parametreler

[ctx: @label.textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: E&xtra parameters:
tr: E&k parametreler:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_additionalParameters)
en: Additional command line options to pass to Clang-Tidy.
tr: Clang-Tidy'e geçirilecek ek komut satırı parametreleri.

en: Clang-Tidy Analysis
tr: Clang-Tidy Çözümlemesi

en: Failed to start Clang-Tidy process.
tr: Clang-Tidy süreci başlatılamadı.

en: Clang-Tidy crashed.
tr: Clang-Tidy, çöktü.

en: Clang-Tidy process timed out.
tr: Clang-Tidy süreci, zaman aşımına uğradı.

en: Write to Clang-Tidy process failed.
tr: Clang-Tidy sürecine yazma başarısız oldu.

en: Read from Clang-Tidy process failed.
tr: Clang-Tidy sürecinden okuma başarısız.
