kdevelop - en to tr translation catalogue (74 entries)

[ctx: @info:placeholder]
en: Class name, including any namespaces
tr: Herhangi bir ad alanını içeren sınıf adı

[ctx: @info:placeholder]
en: Inheritance type and base class name
tr: Kalıtım türü ve taban sınıf adı

[ctx: @info:placeholder]
en: Variable type and identifier
tr: Değişken türü ve tanımlayıcı

[ctx: @action]
en: New from Template...
tr: Şablondan Yeni...

[ctx: @info:whatsthis]
en: Allows you to create new source code files, such as classes or unit tests, using templates.
tr: Şablonları kullanarak sınıflar veya birim sınamaları gibi yeni kaynak kodu dosyaları oluşturmanıza izin verir.

[ctx: @info:tooltip]
en: Create new files from a template
tr: Şablondan yeni dosyalar oluştur

[ctx: @title:window]
en: Template Preview
tr: Şablon Önizlemesi

[ctx: @action:inmenu]
en: Create from Template...
tr: Şablondan Oluştur...

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Template Preview
tr: Şablon Önizlemesini Göster

en: File Templates
tr: Dosya Şablonları

[ctx: @item:inlistbox other license]
en: Other
tr: Diğer

en: Could not load previous license
tr: Önceki lisans bulunamadı

en: The specified license already exists. Please provide a different name.
tr: Belirtilen lisans halihazırda var. Lütfen başka bir ad verin.

en: Failed to write custom license template to file %1.
tr: %1 dosyasına özel lisans şablonu yazılamadı.

en: Invalid output file: %2 | Invalid output files: %2
tr[0]: Geçersiz çıktı dosyası: %2
tr[1]: Geçersiz çıktı dosyaları: %2

[ctx: @title:group]
en: Output File | Output Files
tr[0]: Çıktı Dosyası
tr[1]: Çıktı Dosyaları

[ctx: @title:group]
en: Location within Existing File | Location within Existing Files
tr[0]: Var Olan Dosyadaki Konum
tr[1]: Var Olan Dosyalardaki Konum

en: Line:
tr: Satır:

en: Column:
tr: Sütun:

[ctx: @item access policy]
en: Public
tr: Genel

[ctx: @item access policy]
en: Protected
tr: Korumalı

[ctx: @item access policy]
en: Private
tr: Özel

[ctx: @item function property]
en: Constructor
tr: Yapıcı

[ctx: @item function property]
en: Destructor
tr: Kırıcı

[ctx: @item function property]
en: Signal
tr: Sinyal

[ctx: @item function property]
en: Slot
tr: Yuva

[ctx: @item function property]
en: Abstract function
tr: Soyut işlev

en: Choose one target to add the file or cancel if you do not want to do so.
tr: Dosyayı eklemek için bir hedef seçin veya bunu yapmak istemiyorsanız iptal edin.

[ctx: @title:window]
en: Create Files from Template in <filename>%1</filename>
tr: <filename>%1</filename> İçinde Şablondan Dosyalar Oluştur

[ctx: @title:window]
en: Create Files from Template
tr: Şablondan Dosyalar Oluştur

[ctx: @title:tab]
en: Language and Template
tr: Dil ve Şablon

[ctx: @title:window]
en: Create Files from Template <filename>%1</filename> in <filename>%2</filename>
tr: <filename>%2</filename> İçinde <filename>%1</filename> Şablonundan Dosyalar Oluştur

[ctx: @title:window]
en: Create Files from Template <filename>%1</filename>
tr: <filename>%1</filename> Şablonundan Dosyalar Oluştur

[ctx: @title:tab]
en: Class Basics
tr: Sınıf Temelleri

[ctx: @title:tab]
en: Override Methods
tr: Geçersiz Kılma Yöntemleri

[ctx: @title:tab]
en: Class Members
tr: Sınıf Üyeleri

[ctx: @title:tab]
en: Test Cases
tr: Sınama Senaryoları

[ctx: @title:tab]
en: License
tr: Lisans

[ctx: @title:tab]
en: Output
tr: Çıktı

[ctx: @title:tab]
en: Template Options
tr: Şablon Seçenekleri

[ctx: @item default declarations]
en: Default
tr: Öntanımlı

en: The active text document is not a <application>KDevelop</application> template
tr: Etkin metin belgesi bir <application>K Geliştir</application> şablonu değil

en: No active text document.
tr: Etkin metin belgesi yok.

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Template Type
tr: Şablon Türü

[ctx: @option:radio]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, projectRadioButton)
en: Project template
tr: Proje şablonu

[ctx: @option:radio]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, classRadioButton)
en: Class template
tr: Sınıf şablonu

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, emptyLinesPolicyLabel)
en: &Empty lines policy:
tr: &Boş satırlar politikası:

[ctx: @item:inlistbox empty line policy]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, emptyLinesPolicyComboBox)
en: Keep Empty Lines
tr: Boş Satırları Tut

[ctx: @item:inlistbox empty line policy]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, emptyLinesPolicyComboBox)
en: Remove Repeated Empty Lines
tr: Yinelenmiş Boş Satırları Kaldır

[ctx: @item:inlistbox empty line policy]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, emptyLinesPolicyComboBox)
en: Remove All Empty Lines
tr: Tüm Boş Satırları Kaldır

[ctx: %1: template comment]
en: <b>Preview:</b> %1
tr: <b>Önizleme:</b> %1

[ctx: @title:column]
en: Language
tr: Dil

[ctx: @title:column]
en: Framework
tr: Kod Kitaplığı

[ctx: @title:column]
en: Template
tr: Şablon

[ctx: @action:button]
en: Get More Templates...
tr: Daha Fazla Şablonlar Al...

[ctx: @action:button]
en: Load Template from File
tr: Dosyadan Şablon Yükle

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Choose the license under which to place the generated content.
tr: Oluşturulan içeriğin konulacağı lisansı seçin.

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: License type:
tr: Lisans türü:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, saveLicense)
en: Enable if you want to save this license for future use
tr: Bu lisansı, gelecekteki kullanımlar için kaydetmek istiyorsanız etkinleştirin

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, saveLicense)
en: Save license
tr: Lisansı kaydet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: <p>You can use <code>&lt;year&gt;</code>, <code>&lt;month&gt;</code>, <code>&lt;day&gt;</code> and <code>&lt;copyright holder&gt;</code> as placeholders.</p>
tr: <p>Yer tutucu olarak <code>&lt;yıl&gt;</code>, <code>&lt;ay&gt;</code>, <code>&lt;gün&gt;</code> ve <code>&lt;telif hakkı sahibi&gt;</code> kullanabilirsiniz.</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Identify the class and any classes from which it is to inherit.
tr: Kalıtımın alınacağı sınıfı veya herhangi bir sınıfı belirtin.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, identifierLabel)
en: &Identifier:
tr: &Tanımlayıcı:

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, inheritanceLabel)
en: In&heritance:
tr: Ka&lıtım:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Choose where to save the generated content.
tr: Oluşturulan içeriğin nereye kaydedileceğini seçin.

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, lowerFilenameCheckBox)
en: Lower case file names
tr: Küçük harfli dosya adları

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Select any methods you would like to override in the new class.
tr: Yeni sınıfta geçersiz kılmak istediğiniz herhangi bir yöntemi seçin.

[ctx: @title:column]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, overridesTree)
en: Superclass -> Function
tr: SüperSınıf -> İşlev

[ctx: @title:column]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, overridesTree)
en: Access
tr: Erişim

[ctx: @title:column]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, overridesTree)
en: Properties
tr: Özellikler

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectAllPushButton)
en: Select &All
tr: Tümünü &Seç

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deselectAllPushButton)
en: &Deselect All
tr: Tümünün S&eçimini Kaldır

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Set the test name and its test cases.
tr: Sınama adını ve senaryolarını ayarlayın.

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, testCasesLabel)
en: &Test cases:
tr: &Sınama senaryoları:
