kdevelop - en to tr translation catalogue (23 entries)

[ctx: @title:column]
en: Pattern
tr: Dizgi

[ctx: @title:column]
en: Targets
tr: Hedefler

[ctx: @title:column]
en: Action
tr: Eylem

en: The wildcard pattern defines whether a file or folder is included in a project or not.<br />The pattern is matched case-sensitively against the items relative path to the project root. The relative path starts with a forward slash, trailing slashes of folders are removed.<br />Patterns ending on <code>"/"</code> are implicitly considered to match against folders only.<br />Patterns which do not explicitly start with either <code>"/"</code> or <code>"*"</code> implicitly get <code>"*/"</code> prepended and thus match any item with a relative path ending on the given pattern.
tr: Joker dizgisi, bir dosya veya klasörün bir projede içerilip içerilmeyeceğini tanımlar.<br />Dizgi, proje köküne göreceli olan ögeler için BÜYÜK/küçük harf ayrımı olmadan eşleştirilir. Göreceli yol, bir eğik çizgi ile başlar, klasör yolu sonlarındaki eğik çizgiler kaldırılır.<br /><code>"/"</code> ile biten dizgiler örtük olarak yalnızca klasörlerle eşleştirilir.<br />Açıkça <code>"/"</code> veya <code>"*"</code> ile başlamayan dizgilerin başına, örtük olarak <code>"*/"</code> getirilir ve verilen dizginin üzerindeki herhangi bir göreceli bir yol bitişi ile eşleştirilir.

en: The target defines what type of item the filter is matched against.<br />Filters either apply only to files, only to folders or to both.
tr: Hedef, süzgecin ne tür bir öge ile eşleştirildiğini tanımlar.<br />Süzgeçler ya yalnızca dosyalarla, ya klasörlerle, ya da her ikisi ile eşleşirler.

[ctx: @item]
en: Files and Folders
tr: Dosyalar ve Klasörler

[ctx: @item]
en: Folders
tr: Klasörler

[ctx: @item]
en: Files
tr: Dosyalar

en: Filters by default exclude items from the project. Inclusive patterns can be used to include items which where matched by previous exclusive patterns.<br />E.g. to only include files ending on <code>".cpp"</code> in your project, you could exclude all files via <code>"*"</code> and then apply an inclusive <code>"*.cpp"</code> pattern.
tr: Süzgeçler, öntanımlı olarak projedeki ögeleri dışarıda tutarlar. Daha önceden dışarıda tutan dizgilerle eşleşen ögeleri içermek için, içeren dizgiler kullanılabilir.<br />Örneğin, projenizde yalnızca <code>".cpp"</code> ile biten dosyalarla eşleşmek için, tüm dosyaları <code>"*"</code> ile dışarıda tutabilir ve sonrasında bir içeren <code>"*.cpp"</code> dizgisi uygulayabilirsiniz.

[ctx: @item]
en: Include
tr: İçer

[ctx: @item]
en: Exclude
tr: Dışarıda Tut

en: A filter with an empty pattern will match all items. Use <code>"*"</code> to make this explicit.
tr: Boş bir dizgili süzgeç, tüm ögelerle eşleşir. Bunu açıkça belirtmek için <code>"*"</code> kullanın.

en: A filter ending on <code>"/"</code> can never match a file.
tr: <code>"/"</code> ile biten bir süzgeç, hiçbir zaman bir dosya ile eşleşemez.

[ctx: @title:tab]
en: Configure Project Filter
tr: Proje Süzgecini Yapılandır

[ctx: @title:tab]
en: Project Filter
tr: Proje Süzgeci

[ctx: @action:inmenu]
en: Exclude Item from Project | Exclude Items from Project
tr[0]: Projeden Ögeyi Dışarıda Tut
tr[1]: Projeden Ögeleri Dışarıda Tut

en: A filter for the item was added. To undo, use the project filter settings. | A filter for the items was added. To undo, use the project filter settings.
tr[0]: Öge için bir süzgeç eklendi. Geri almak için proje süzgeci ayarlarını kullanın.
tr[1]: Ögeler için bir süzgeç eklendi. Geri almak için proje süzgeci ayarlarını kullanın.

[ctx: @title:window]
en: Project Filter Added
tr: Proje Süzgeci Eklendi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Configure which files and folders inside the project folder should be included or excluded:
tr: Proje klasörünün içindeki hangi dosyaların veya klasörlerin içerileceğini veya dışarıda tutulacağını yapılandırın:

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, add)
en: Add
tr: Ekle

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remove)
en: Remove
tr: Kaldır

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moveUp)
en: Move Up
tr: Yukarı Taşı

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moveDown)
en: Move Down
tr: Aşağı Taşı
