kdevqmljs - en to tr translation catalogue (33 entries)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QWizardPage, Utils::WizardPage)
en: Choose the Location
tr: Konumu Seç

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: Name:
tr: Ad:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pathLabel)
en: Path:
tr: Yol:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, classNameLabel)
en: &Class name:
tr: &Sınıf adı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, baseClassLabel)
en: &Base class:
tr: &Taban sınıf:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, classTypeLabel)
en: &Type information:
tr: &Tür bilgisi:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, classTypeComboBox)
en: None
tr: Hiçbiri

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, classTypeComboBox)
en: Inherits QObject
tr: QObject'i kalıtım alır

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, classTypeComboBox)
en: Inherits QWidget
tr: QWidget'ı kalıtım alır

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, classTypeComboBox)
en: Inherits QDeclarativeItem - Qt Quick 1
tr: QDeclarativeItem - Qt Quick 1'i kalıtım alır

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, classTypeComboBox)
en: Inherits QQuickItem - Qt Quick 2
tr: QQuickItem - Qt Quick 2'yi kalıtım alır

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, classTypeComboBox)
en: Based on QSharedData
tr: QSharedData Tabanlı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, headerLabel)
en: &Header file:
tr: Ü&stbilgi dosyası:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sourceLabel)
en: &Source file:
tr: &Kaynak dosyası:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, generateFormLabel)
en: &Generate form:
tr: &Biçim oluştur:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, formLabel)
en: &Form file:
tr: B&içim dosyası:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pathLabel)
en: &Path:
tr: &Yol:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QWizardPage, Utils::ProjectIntroPage)
en: Introduction and Project Location
tr: Giriş ve Proje Konumu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pathLabel)
en: Create in:
tr: Şurada oluştur:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, projectsDirectoryCheckBox)
en: Use as default project location
tr: Öntanımlı proje konumu olarak kullan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, projectLabel)
en: Project:
tr: Proje:

en: Possible type mismatch between the argument type (%1) and the value passed as argument (%2)
tr: Argüman tipi (%1) ve argüman olarak geçirilen değer (%2) arasında olası tür uyumsuzluğu

en: Module not found, some types or properties may not be recognized
tr: Modül bulunamadı, bazı türler veya özellikler tanınmayabilir

en: Mismatch between the value type (%1) and the property type (%2)
tr: Değer türü (%1) ve özellik türü (%2) arasında uyumsuzluk

en: Error loading QML file: %1
tr: QML dosyası yüklenirken hata: %1

en: Duration in milliseconds
tr: Milisaniye türünden süre

[ctx: example text to test a font]
en: The lazy dog jumps over<br>the quick brown fox.
tr: Pijamalı hasta, yağız<br>şoföre çabucak güvendi.

en: Font family
tr: Yazıtipi ailesi

en: Font size
tr: Yazıtipi boyutu

en: Height of an item in pixels
tr: Ögenin piksel olarak boyu

en: Opacity of an item
tr: Bir ögenin matlığı

en: Spacing between items
tr: Ögeler arasındaki boşluk

en: Width of an item in pixels
tr: Ögenin piksel olarak eni
