kdevplatform - en to ug translation catalogue (87 entries)

en: Ignore
ug: پەرۋا قىلما

en: Breakpoint
ug: توختاش نۇقتىسى

en: Type
ug: تىپى

en: Location
ug: ئورنى

en: Condition
ug: شەرت

en: State
ug: ھالەت

[ctx: New breakpoint]
en: &New
ug: يېڭى(&N)

[ctx: Code breakpoint]
en: &Code
ug: كود(&C)

en: &Delete
ug: ئۆچۈر(&D)

en: Depth
ug: چوڭقۇرلۇقى

en: Function
ug: فۇنكسىيە

en: Source
ug: مەنبە

en: Local Path
ug: يەرلىك يول

en: Delete
ug: ئۆچۈر

en: Error
ug: خاتالىق

en: Auto
ug: ئاپتوماتىك

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, configName)
en: Name
ug: ئاتى

en: Value
ug: قىممەت

en: Locals
ug: يەرلىك

en: &Format
ug: فورمات(&F)

en: &Binary
ug: ئىككىلىك سان(&B)

en: &Octal
ug: سەككىزلىك سىستېما(&O)

en: &Decimal
ug: ئونلۇق سان(&D)

en: &Hexadecimal
ug: ئون ئالتىلىك سان(&H)

en: Documentation
ug: قوللانمىلار

en: Rename
ug: ئات ئۆزگەرت

en: Background Parser
ug: تەگلىك تەھلىل قىلغۇچ

en: Could not open file '%1'
ug: ھۆججەت «%1» نى ئاچالمايدۇ

en: File could not be opened.
ug: ھۆججەتنى ئاچالمىدى.

en: enumerator
ug: سانىغۇچ

en: Type:
ug: تىپى:

en: Container:
ug: قاچا:

en: Def.:
ug: ئېنىقلىمىسى.:

en:  Def.:
ug:  ئېنىقلىمىسى.:

en: function
ug: فۇنكسىيە

en:  from
ug:  ئەۋەتكۈچى

[ctx: A declaration that is unknown]
en: Unknown
ug: نامەلۇم

[ctx: as in c++ forward declaration]
en: forward
ug: ئالدىغا

[ctx: a variable that won't change, const]
en: constant
ug: تۇراقلىق سان

[ctx: Files included into this file]
en: Includes
ug: ئۆز ئىچىگە ئالىدۇ

en: Class
ug: تىپ

en: Variable
ug: ئۆزگىرىشچان

en: Namespace
ug: ئات بوشلۇقى

en: Problem
ug: مەسىلە

en: Global
ug: ئومۇمىي دائىرىلىك

en: Definition
ug: ئېنىقلىما

en: Declaration
ug: بايانات

[ctx: Refers to closing a UI element]
en: Collapse
ug: ئابزاس ئايرىمىسى يوشۇر

[ctx: Refers to opening a UI element]
en: Expand
ug: كېڭەيت

en: Expand all
ug: ھەممىنى ياي

en: Collapse all
ug: ھەممىنى قاتلا

en: Disk
ug: دىسكا

en: Preprocessor
ug: ئالدىن بىر تەرەپ قىلغۇچ

en: Unknown
ug: نامەلۇم

en: Read error
ug: ئوقۇش خاتالىقى

en: Write error
ug: يېزىش خاتالىقى

en: *** Finished ***
ug: *** تامام ***

[ctx: @info:status]
en: install
ug: ئورنات

[ctx: @title:column buildset item name]
en: Name
ug: ئاتى

[ctx: @title:column buildset item path]
en: Path
ug: يول

en: &Restart
ug: قايتا قوزغات(&R)

note: i18n: ectx: ToolBar (debugToolBar)
en: Debugger Toolbar
ug: سازلىغۇچ قورال بالدىقى

en: Untitled
ug: ماۋزۇسىز

[ctx: @info:tooltip]
en: Configure notifications
ug: ئۇقتۇرۇش سەپلەش

[ctx: @info:tooltip]
en: Next window
ug: كېيىنكى كۆزنەك

[ctx: @info:tooltip]
en: Previous window
ug: ئالدىنقى كۆزنەك

[ctx: @info:tooltip]
en: New file
ug: يېڭى ھۆججەت

en: The document "%1" has unsaved changes. Would you like to save them?
ug: پۈتۈك «%1» نىڭ ساقلانمىغان ئۆزگەرتىشلىرى بار. بۇلارنى ساقلامسىز؟

[ctx: @title:window]
en: Close Document
ug: پۈتۈك ياپ

[ctx: %1: Project name]
en: Loading %1
ug: ئوقۇۋاتىدۇ %1

en: Invalid Location: %1
ug: ئىناۋەتسىز ئورۇن: %1

en: Running
ug: ئىجرادا

en: Copy of %1
ug: %1 نىڭ كۆپەيتىلمىسى

[ctx: @title:group]
en: Core
ug: يادروسى

[ctx: @title:group]
en: Project Management
ug: قۇرۇلۇش باشقۇرۇش

[ctx: @title:group]
en: Version Control
ug: نەشر باشقۇرۇش

[ctx: @title:group]
en: Utilities
ug: قوراللار

[ctx: @title:group]
en: Documentation
ug: قوللانمىلار

[ctx: @title:group]
en: Language Support
ug: تىل قوللىشى

[ctx: @title:group]
en: Debugging
ug: سازلاش

[ctx: @title:group]
en: Testing
ug: سىناق

[ctx: @title:group]
en: Other
ug: باشقا

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, UiConfig)
en: User Interface
ug: كۆرۈنمەيۈز

en: New %1
ug: يېڭى %1

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnDelStyle) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: Delete
ug: ئۆچۈر

en:  Line: %1 Col: %2
ug:  قۇر: %1 ئىستون: %2

[ctx: @action:button To make a commit]
en: Commit
ug: تاپشۇر(_C)
