kdevappwizard - en to uk translation catalogue (35 entries)

[ctx: @title:window]
en: Create New Project
uk: Створити новий проєкт

[ctx: @title:tab Page for general configuration options]
en: General
uk: Загальні

[ctx: @title:tab Page for version control options]
en: Version Control
uk: Керування версіями

[ctx: @action]
en: New from Template...
uk: Створити з шаблона…

[ctx: @info:tooltip]
en: Generate a new project from a template
uk: Створити новий проєкт за шаблоном

[ctx: @info:whatsthis]
en: This starts KDevelop's application wizard. It helps you to generate a skeleton for your application from a set of templates.
uk: Буде запущено майстер створення програм KDevelop. Він допоможе вам створити основу вашої програми за допомогою набору шаблонів.

en: Could not create project from template.
uk: Не вдалося створити проєкт з шаблону.

en: Please see the Version Control tool view.
uk: Будь ласка, зверніться до даних панелі керування версіями

[ctx: @title:window]
en: Version Control System Error
uk: Помилка системи керування версіями

en: Could not initialize DVCS repository
uk: Не вдалося започаткувати роботу зі сховищем DVCS

en: Could not check status of the DVCS repository
uk: Не вдалося перевірити стан сховища DVCS

en: Could not add files to the DVCS repository
uk: Не вдалося додати файли у сховище DVCS

en: Could not import project into %1.
uk: Не вдалося імпортувати проєкт до %1

en: Could not import project
uk: Не вдалося імпортувати проєкт

en: Could not checkout imported project
uk: Не вдалося перевірити імпортований проєкт

en: Could not create new project
uk: Не вдалося створити новий проєкт

en: The file %1 cannot be created.
uk: Не вдалося створити файл %1.

en: Project Templates
uk: Шаблони проєктів

[ctx: @title:column]
en: Category
uk: Категорія

[ctx: @title:column]
en: Project Type
uk: Тип проєкту

[ctx: @action:button]
en: Get More Templates
uk: Отримати додаткові шаблони

[ctx: @action:button]
en: Load Template from File
uk: Завантаження шаблона з файла

en: Invalid location
uk: Некоректна адреса

en: Empty project name
uk: Порожня назва проєкту

en: Invalid project name
uk: Некоректна назва проєкту

en: Unable to create subdirectories, missing permissions on: %1
uk: Не вдалося створити підкаталоги, немає дозволів на %1

en: Invalid project template, please choose a leaf item
uk: Некоректний шаблон проєкту, будь ласка, оберіть коректний запис

en: Path already exists and contains files. Open it as a project.
uk: Каталог вже існує і містить файли. Відкрити його як проєкт.

en: The specified path already exists and contains files. Are you sure you want to proceed?
uk: Каталог за вказаною адресою вже існує і містить файли. Ви справді бажаєте продовжити процедуру?

[ctx: @title:window]
en: Load Template from File
uk: Завантаження шаблона з файла

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, propertiesBox)
en: Properties
uk: Властивості

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, projectNameLabel)
en: Project name:
uk: Назва проєкту:

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locationLabel)
en: Location:
uk: Адреса:

[ctx: @item:inlistbox No Version Control Support chosen]
en: None
uk: Немає

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Version control system:
uk: Система керування версіями:
