kdevcontextbrowser - en to uk translation catalogue (21 entries)

[ctx: @info:tooltip]
en: Go back in context history
uk: Перейти назад у журналі контекстів

[ctx: @info:tooltip]
en: Go forward in context history
uk: Перейти вперед у журналі контекстів

[ctx: item quick open item type]
en: Outline
uk: Схема

[ctx: @info:placeholder]
en: Outline
uk: Схема

[ctx: @info:tooltip]
en: Navigate outline of active document, click to browse
uk: Пересування каркасом активного документа, для перегляду клацніть лівою кнопкою миші

[ctx: @action]
en: Source &Browse Mode
uk: Режим навігації &кодом

[ctx: @action]
en: &Previous Visited Context
uk: &Попередній переглянутий контекст

[ctx: @action]
en: &Next Visited Context
uk: &Наступний переглянутий контекст

[ctx: @action]
en: &Previous Use
uk: &Попереднє використання

[ctx: @action]
en: &Next Use
uk: &Наступне використання

[ctx: @action]
en: Context Browser
uk: Переглядач контексту

[ctx: @title:window]
en: Code Browser
uk: Переглядач коду

[ctx: @action]
en: Find Uses
uk: Знайти використання

en: (changed)
uk: (змінено)

[ctx: @info:tooltip]
en: Show declaration menu
uk: Показати меню оголошення

[ctx: @action]
en: Declaration Menu
uk: Меню оголошення

[ctx: @action]
en: Lock Current View
uk: Заблокувати поточний перегляд

[ctx: @info:tooltip]
en: Lock current view
uk: Заблокувати поточний перегляд

[ctx: @action]
en: Unlock Current View
uk: Розблокувати поточний перегляд

[ctx: @info:tooltip]
en: Unlock current view
uk: Розблокувати поточний перегляд

note: i18n: ectx: ToolBar (KDevCodebrowserToolBar)
en: Code Browser Toolbar
uk: Панель перегляду коду
