kdevproblemreporter - en to uk translation catalogue (39 entries)

en: Parser
uk: Синтаксичний аналізатор

[ctx: @title:window]
en: Problems
uk: Проблеми

[ctx: @action:inmenu]
en: Solve Problem
uk: Розв’язання проблеми

[ctx: @action:inmenu]
en: Solve: %1
uk: Розв'язати: %1

[ctx: @action]
en: Force Full Update
uk: Примусове повне оновлення

[ctx: @info:tooltip]
en: Which files to display the problems for
uk: Перелік файлів, про проблеми у яких слід повідомляти

[ctx: @option:check]
en: Current Document
uk: Поточний документ

[ctx: @info:tooltip]
en: Display problems in current document
uk: Показати проблеми у поточному документі

[ctx: @option:check]
en: Open Documents
uk: Відкриті документи

[ctx: @info:tooltip]
en: Display problems in all open documents
uk: Показати проблеми у всіх відкритих документах

[ctx: @option:check]
en: Current Project
uk: Поточний проєкт

[ctx: @info:tooltip]
en: Display problems in current project
uk: Показати проблеми у поточному проєкті

[ctx: @option:check]
en: All Projects
uk: Всі проєкти

[ctx: @info:tooltip]
en: Display problems in all projects
uk: Показати проблеми у всіх проєктах

[ctx: @option:check]
en: Documents In Path
uk: Документи у шляху

[ctx: @info:tooltip]
en: Display problems from all files in a specific path
uk: Показати проблеми у всіх файлах із вказаним шляхом

[ctx: @option:check]
en: Documents In Current Path
uk: Документи у поточній теці

[ctx: @info:tooltip]
en: Display problems from all files in the path of the current document
uk: Показати проблеми у всіх файлах у шляху поточного документа

[ctx: @option:check]
en: Show All
uk: Показати всі

[ctx: @info:tooltip]
en: Display all problems
uk: Показати усі проблеми

[ctx: @info:placeholder]
en: Path Filter...
uk: Фільтр шляху…

[ctx: @option:check]
en: Show Imports
uk: Показати імпортування

[ctx: @info:tooltip]
en: Display problems in imported files
uk: Показати проблеми у імпортованих файлах

[ctx: @info:tooltip]
en: Display errors
uk: Показати помилки

[ctx: @option:check]
en: Show Errors
uk: Показати помилки

[ctx: @info:tooltip]
en: Display warnings
uk: Показати попередження

[ctx: @option:check]
en: Show Warnings
uk: Показати попередження

[ctx: @info:tooltip]
en: Display hints
uk: Показати підказки

[ctx: @option:check]
en: Show Hints
uk: Показати підказки

[ctx: @title:menu]
en: Grouping
uk: Групування

[ctx: @option:check]
en: None
uk: Немає

[ctx: @option:check]
en: Path
uk: За шляхом

[ctx: @option:check]
en: Severity
uk: Важливість

[ctx: @info:placeholder]
en: Search...
uk: Шукати…

[ctx: @title:menu]
en: Scope: %1
uk: Область: %1

[ctx: @info:whatsthis]
en: Problems
uk: Проблеми

[ctx: @title:menu]
en: Problem
uk: Проблема

[ctx: @action:inmenu]
en: &Copy Description
uk: &Копіювати опис

[ctx: @title:menu]
en: Solve: %1
uk: Розв’язати: %1
