kdevqmljs - en to uk translation catalogue (33 entries)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QWizardPage, Utils::WizardPage)
en: Choose the Location
uk: Виберіть місце

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: Name:
uk: Назва:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pathLabel)
en: Path:
uk: Шлях:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, classNameLabel)
en: &Class name:
uk: Назва &класу:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, baseClassLabel)
en: &Base class:
uk: &Базовий клас:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, classTypeLabel)
en: &Type information:
uk: Дані щодо &типів:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, classTypeComboBox)
en: None
uk: Немає

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, classTypeComboBox)
en: Inherits QObject
uk: Успадковує від QObject

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, classTypeComboBox)
en: Inherits QWidget
uk: Успадковує від QWidget

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, classTypeComboBox)
en: Inherits QDeclarativeItem - Qt Quick 1
uk: Успадковує від QDeclarativeItem — Qt Quick 1

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, classTypeComboBox)
en: Inherits QQuickItem - Qt Quick 2
uk: Успадковує від QQuickItem — Qt Quick 2

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, classTypeComboBox)
en: Based on QSharedData
uk: Засновано на QSharedData

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, headerLabel)
en: &Header file:
uk: Файл &заголовків:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sourceLabel)
en: &Source file:
uk: Файл к&оду:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, generateFormLabel)
en: &Generate form:
uk: С&творення форми:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, formLabel)
en: &Form file:
uk: &Файл форми:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pathLabel)
en: &Path:
uk: &Шлях:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QWizardPage, Utils::ProjectIntroPage)
en: Introduction and Project Location
uk: Вступ і адреса проєкту

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pathLabel)
en: Create in:
uk: Створити у:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, projectsDirectoryCheckBox)
en: Use as default project location
uk: Використовувати як типову адресу проєктів

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, projectLabel)
en: Project:
uk: Проєкт:

en: Possible type mismatch between the argument type (%1) and the value passed as argument (%2)
uk: Ймовірна невідповідність між типом аргументу (%1) і значенням, переданим як аргумент (%2)

en: Module not found, some types or properties may not be recognized
uk: Модуль не знайдено. Можливо, не буде розпізнано частину типів або властивостей.

en: Mismatch between the value type (%1) and the property type (%2)
uk: Невідповідність між типом значення (%1) та типом властивості (%2)

en: Error loading QML file: %1
uk: Помилка під час завантаження файла QML: %1

en: Duration in milliseconds
uk: Тривалість у мілісекундах

[ctx: example text to test a font]
en: The lazy dog jumps over<br>the quick brown fox.
uk: Тест українських та<br>English символів.

en: Font family
uk: Гарнітура шрифту

en: Font size
uk: Розмір шрифту

en: Height of an item in pixels
uk: Висота елемента у пікселях

en: Opacity of an item
uk: Непрозорість елемента

en: Spacing between items
uk: Інтервал між елементами

en: Width of an item in pixels
uk: Ширина елемента у пікселях
