kdevquickopen - en to uk translation catalogue (40 entries)

en: Documentation in the %1
uk: Документація у %1

en: Not available any more: %1
uk: Більше не доступне: %1

en: Not available any more
uk: Більше не доступне

[ctx: %1: function signature]
en: Return: %1
uk: Повертає: %1

[ctx: %1: file path]
en: File: %1
uk: Файл: %1

note: i18n: ectx: ToolBar (quickOpenToolBar)
en: Quick Open Toolbar
uk: Панель швидкого відкриття

[ctx: %1: project name]
en: Project %1
uk: Проєкт %1

en: Not parsed yet
uk: Ще не оброблено

[ctx: @item no project]
en: none
uk: немає

[ctx: @item quick open item type]
en: Classes
uk: Класи

[ctx: @item quick open item type]
en: Functions
uk: Функції

[ctx: @item quick open scope]
en: Project
uk: Проєкт

[ctx: @item quick open scope]
en: Includes
uk: Включення

[ctx: @item quick open scope]
en: Includers
uk: Виклики на включення

[ctx: @item quick open scope]
en: Currently Open
uk: Зараз відкрито

[ctx: @item quick open item type]
en: Files
uk: Файли

[ctx: @item quick open item type]
en: Documentation
uk: Документація

[ctx: @item quick open item type]
en: Actions
uk: Дії

[ctx: @action]
en: &Quick Open
uk: &Швидко відкрити

[ctx: @action]
en: Quick Open &File
uk: Швидко відкрити &файл

[ctx: @action]
en: Quick Open &Class
uk: Швидко відкрити &клас

[ctx: @action]
en: Quick Open &Function
uk: Швидко відкрити &функцію

[ctx: @action]
en: Quick Open &Already Open File
uk: Швидко відкрити в&же відкритий файл

[ctx: @action]
en: Quick Open &Documentation
uk: Швидко відкрити &документацію

[ctx: @action]
en: Quick Open &Actions
uk: Швидко відкрити &дії

[ctx: @action]
en: Jump to Declaration
uk: Перейти до оголошення

[ctx: @action]
en: Jump to Definition
uk: Перейти до визначення

[ctx: @action]
en: Embedded Quick Open
uk: Вбудоване швидке відкриття

[ctx: @action jump to]
en: Next Function
uk: Наступна функція

[ctx: @action jump to]
en: Previous Function
uk: Попередня функція

[ctx: @action open outline quick open menu]
en: Outline
uk: Схема

[ctx: @title:window]
en: Quick Open
uk: Швидке відкриття

[ctx: @title:window]
en: Outline
uk: Схема

[ctx: @info:placeholder]
note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, searchLine)
en: Quick Open...
uk: Швидке відкриття...

[ctx: @info:tooltip]
en: Search for files, classes, functions and more, allowing you to quickly navigate in your source code.
uk: Пошук файлів, класів, функцій тощо з метою пришвидшення навігації кодом.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, searchLabel)
en: Search:
uk: Пошук:

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, okButton)
en: Open
uk: Відкрити

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelButton)
en: Cancel
uk: Скасувати

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Scopes:
uk: &Області дії:

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Items:
uk: &Елементи:
