kdevsubversion - en to uk translation catalogue (77 entries)

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy...
uk: Скопіювати…

[ctx: @action:inmenu]
en: Move...
uk: Пересунути...

en: Please select only one item for this operation
uk: Будь ласка, оберіть лише один елемент для виконання цієї дії

[ctx: @label]
en: Destination file/directory
uk: Файл/Каталог призначення

en: Copying only works on local files
uk: Копіювання працює лише для локальних файлів

en: Destination file/directory
uk: Файл/Каталог призначення

en: Moving only works on local files/dirs
uk: Пересування працює лише для локальних файлів/каталогів

en: Subversion Add
uk: Додавання Subversion

en: Not enough information to add file
uk: Недостатньо відомостей для виконання завдання з додавання файла

en: Subversion Annotate
uk: Анотація Subversion

en: Not enough information to blame location
uk: Недостатньо відомостей для засудження адреси

en: Subversion Checkout
uk: Отримання Subversion

en: Not enough information to checkout
uk: Недостатньо відомостей для отримання

en: Subversion Commit
uk: Внесок до Subversion

en: Not enough information to execute commit
uk: Недостатньо відомостей для виконання процедури внеску

en: Committing...
uk: Надсилання…

en: Subversion Copy
uk: Копіювання Subversion

en: Not enough information to copy file
uk: Недостатньо відомостей для копіювання файла

en: Subversion Diff
uk: Diff Subversion

en: Not enough information given to execute diff
uk: Надано недостатньо відомостей для виконання команди diff

en: Subversion Import
uk: Імпорт Subversion

en: Not enough information to import
uk: Недостатньо відомостей для імпортування

en: Subversion Info
uk: Info Subversion

en: Not enough information to execute info job
uk: Недостатньо відомостей для виконання завдання з інформування

[ctx: A file was marked to be added to svn]
en: Added %1
uk: Додано %1

[ctx: A file was marked for deletion from svn]
en: Deleted %1
uk: Вилучено %1

[ctx: A file was deleted during an svn update operation]
en: Deleted %1
uk: Вилучено %1

[ctx: A file was added during an svn update operation]
en: Added %1
uk: Додано %1

en: Revision %1
uk: Модифікація %1

en: Updating externals: %1
uk: Оновлення зовнішніх записів: %1

en: Sending %1
uk: Надсилання %1

en: Adding %1 using mimetype %2.
uk: Додавання %1 на основі типу MIME %2.

en: Adding %1.
uk: Додавання %1.

en: Deleting %1.
uk: Вилучення %1.

en: Replacing %1.
uk: Заміна %1.

en: Transmitting file data
uk: Перенесення даних файлів

en: Blame finished for revision %1, path %2
uk: Завершено засудження для модифікації %1, шлях %2

en: Reverted working copy %1
uk: Повернення робочої копії %1

en: Reverting failed on working copy %1
uk: Спроба повернення робочої копії %1 зазнала невдачі

en: Copied %1
uk: Скопійовано %1

en: Certificate is not yet valid.
uk: Сертифікат ще не набув чинності.

en: Certificate has expired.
uk: Строк дії сертифіката завершився.

en: Certificate's CN (hostname) doesn't match the remote hostname.
uk: CN сертифіката (назва вузла) не збігається з назвою віддаленого вузла.

en: Certificate authority is unknown.
uk: Невідомий видавець сертифіката.

en: Other unknown error.
uk: Інша невідома помилка.

en: Enter Login for: %1
uk: Введіть користувача для: %1

en: Completed
uk: Виконано

en: Error executing Job:
    %1
uk: Помилка під час виконання завдання:
    %1

en: Subversion Log
uk: Журнал Subversion

en: Not enough information to log location
uk: Недостатньо відомостей для визначення адреси журналу

en: Subversion Move
uk: Пересування Subversion

en: Not enough information to move file
uk: Недостатньо відомостей для пересування файла

en: Subversion Remove
uk: Вилучення Subversion

en: Not enough information to execute remove job
uk: Недостатньо відомостей для виконання завдання з вилучення

en: Subversion Revert
uk: Повернути Subversion

en: Not enough information to execute revert
uk: Недостатньо відомостей для виконання повернення

[ctx: @title:window]
en: SSL Server Certificate
uk: Сертифікат сервера SSL

[ctx: @action:button]
en: Trust Permanently
uk: Довіритися назавжди

[ctx: @action:button]
en: Trust Temporarily
uk: Довіритися тимчасово

[ctx: @title:window]
en: SSL Server Certificate: %1
uk: SSL-сертифікат сервера: %1

en: Subversion Status
uk: Стан Subversion

en: Not enough information to execute status job
uk: Недостатньо відомостей для виконання завдання зі встановлення стану

en: Subversion Update
uk: Оновлення Subversion

en: Not enough Information to execute update
uk: Недостатньо відомостей для виконання оновлення

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelForSrc)
en: Source directory:
uk: Каталог джерела:

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Repository:
uk: Сховище:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, dest)
en: Repository location
uk: Адреса сховища

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, dest)
en: Choose the repository into which the source directory is imported
uk: Оберіть сховище, до якого буде імпортовано каталог джерела.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Commit message:
uk: Повідомлення для внеску:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, msgLabel)
en: There were errors validating the server certificate.
    Do you want to trust this certificate?
uk: Під час перевірки сертифіката сервера було виявлено помилки.
    Чи довіряєте ви цьому сертифікату?

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Reasons why the validation failed
uk: Причини невдалої спроби перевірки

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Certificate Information
uk: Інформація про сертифікат

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Hostname:
uk: Назва вузла:

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Issuer:
uk: Джерело:

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Valid from:
uk: Чинний з:

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Valid until:
uk: Чинний до:

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Fingerprint:
uk: Відбиток:
