kdf - en to ar translation catalogue (65 entries)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ar: &ملف

en: could not execute [%1]
ar: تعذّر تنفيذ [%1]

en: Called: %1
ar: نودي: %1

en: could not execute %1
ar: تعذّر تنفيذ %1

en: A right mouse button click opens a context menu to mount/unmount a device or to open it in the file manager.
ar: النقر بالزر الأيمن للفأرة يفتح قائمة منسدلة لتضم/تلغي الضم جهاز أو تفتحه في مدير الملفات.

[ctx: Update action]
en: &Update
ar: &حدث

en: KDiskFree
ar: المساحة المتبقية

en: KDE free disk space utility
ar: أداة كدى لمساحة القرص المتبقية

en: (c) 1998-2001, Michael Kropfberger
ar: حقوق الملكية(c) 1998-2001, Michael Kropfberger

[ctx: TODO]
en: Icon
ar: الأيقونة

[ctx: Device of the storage]
en: Device
ar: الجهاز

[ctx: Filesystem on storage]
en: Type
ar: النوع

[ctx: Total size of the storage]
en: Size
ar: الحجم

[ctx: Mount point of the storage]
en: Mount Point
ar: نقطة الضم

[ctx: Free space in storage]
en: Free
ar: متفرّغ

[ctx: Used storage space in %]
en: Full %
ar: المستخدم %

[ctx: Usage graphical bar]
en: Usage
ar: الإستخدام

[ctx: Visible items on device information columns (enable|disable)]
en: visible
ar: مرئي

[ctx: Are items on device information columns visible?]
en: visible
ar: مرئي

[ctx: Are items on device information columns hidden?]
en: hidden
ar: مخفي

[ctx: Device information item is hidden]
en: hidden
ar: مخفي

[ctx: Device information item is visible]
en: visible
ar: مرئي

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, updateLabel)
en: Update frequency:
ar: تكرار التحديث:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, m_updateSpinBox)
en:  sec
ar: ث

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mOpenMountCheck)
en: Open file manager automatically on mount
ar: افتح مدير الملفات تلقائيا عند الضم

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mPopupFullCheck)
en: Pop up a window when a disk gets critically full
ar: إظهار نافذة عندما يمتلئ قرص بشكل حرج

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mSystemFileManagerCheck)
en: Use system default file manager
ar: اختر مدير الملفات المبدئي للنظام

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fileManagerEdit)
en: File manager (e.g. konsole -e mc %m):
ar: مدير الملفات ( مثلاً konsole -e mc %m):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mFlatpakLabel)
en: Custom file manager not supported when running as Flatpak.
ar: مدير ملفات مخصص غير  مدعوم عند تشغيل البرنامج كفلات باك

[ctx: Disk percentage]
en: %1%
ar: %1٪

[ctx: Mount point of storage]
en: Mount Point
ar: نقطة الضم

en: N/A
ar: غير متوفر

en: Device [%1] on [%2] is critically full.
ar: الجهاز [%1] من [%2] ممتلئ بالكامل

[ctx: Warning device getting critically full]
en: Warning
ar: تحذير

en: Mount Device
ar: ضم الجهاز

en: Unmount Device
ar: إلغاء ضم الجهاز

en: Open in File Manager
ar: الفتح في مدير الملفات

en: MOUNTING
ar: الضم

en: &Start KDiskFree
ar: ا&بدأ KDiskFree

en: &Configure KwikDisk...
ar: &إعداد KwikDisk...

[ctx: Unmount the storage device]
en: Unmount
ar: إلغاء الضم

[ctx: Mount the storage device]
en: Mount
ar: ضم

en: You must login as root to mount this disk
ar: يجب أن تدخل كمستخدم جذري كي تضُم هذا القرص

[ctx: Device is getting critically full]
en: Warning
ar: تحذير

en: KDE Free disk space utility
ar: أداة كدى لمساحة القرص المتبقية

en: (C) 2004 Stanislav Karchebny
ar: حقوق الملكية(C) 2004 Stanislav Karchebny

en: Original author
ar: المؤلف الأصلي

en: KDE 2 changes
ar: تغييرات كدى 2

en: KDE 3 changes
ar: تغييرات كدى 3

en: Device
ar: الجهاز

en: Mount Point
ar: نقطة الضم

en: Mount Command
ar: أمر الضم

en: Unmount Command
ar: أمر الغاء الضم

[ctx: No device is selected]
en: None
ar: ولا واحد

[ctx: No mount point is selected]
en: None
ar: ولا واحد

en: Only local files supported.
ar: لا يتوفر الدعم سوى للملفات المحلية.

en: Only local files are currently supported.
ar: لا يتوفر الدعم حاليا سوى للملفات المحلية.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, iconNameLabel)
en: Icon name:
ar: اسم الأيقونة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mountLabel)
en: Mount Command:
ar: أمر الضم:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, umountLabel)
en: Unmount Command:
ar: أمر الغاء الضم:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mDefaultIconButton)
en: Default Icon
ar: الأيقونة الإفتراضية

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mMountButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mUmountButton)
en: Get Command...
ar: احصل على  أمر ...

en: Configure
ar: إعداد

en: General Settings
ar: الإعدادات العامة

en: Mount Commands
ar: أوامر الضم
