kdf - en to bs translation catalogue (61 entries)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
bs: &Datoteka

en: could not execute [%1]
bs: ne mogu izvršiti [%1]

en: Called: %1
bs: Zvan: %1

en: could not execute %1
bs: ne mogu izvršiti %1

en: A right mouse button click opens a context menu to mount/unmount a device or to open it in the file manager.
bs: Klik desnim dugmetom miša poziva kontekstni meni iz kojeg možete montirati i demontirati uređaj ili ga otvoriti u menadžeru datoteka.

[ctx: Update action]
en: &Update
bs: &Ažuriraj

en: KDE free disk space utility
bs: KDE alat za provjeru slobodnog prostora na disku

en: (c) 1998-2001, Michael Kropfberger
bs: © 1998–2001, Mihael Kropfberger

en: Michael Kropfberger
bs: Mihael Kropfberger

[ctx: TODO]
en: Icon
bs: Ikona

[ctx: Device of the storage]
en: Device
bs: Uređaj

[ctx: Filesystem on storage]
en: Type
bs: Tip

[ctx: Total size of the storage]
en: Size
bs: Veličina

[ctx: Mount point of the storage]
en: Mount Point
bs: Tačka montiranja

[ctx: Free space in storage]
en: Free
bs: Slobodno

[ctx: Used storage space in %]
en: Full %
bs: Zauzeto %

[ctx: Usage graphical bar]
en: Usage
bs: Korišćenje

[ctx: Visible items on device information columns (enable|disable)]
en: visible
bs: vidljivo

[ctx: Are items on device information columns visible?]
en: visible
bs: vidljivo

[ctx: Are items on device information columns hidden?]
en: hidden
bs: skriveno

[ctx: Device information item is hidden]
en: hidden
bs: skriveno

[ctx: Device information item is visible]
en: visible
bs: vidljivo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, updateLabel)
en: Update frequency:
bs: Učestanost osvježavanja:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, m_updateSpinBox)
en:  sec
bs:  sek.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mOpenMountCheck)
en: Open file manager automatically on mount
bs: Nakon montiranja automatski otvori menadžer datoteka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mPopupFullCheck)
en: Pop up a window when a disk gets critically full
bs: Izbaci prozor kada disk postane kritično pun

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fileManagerEdit)
en: File manager (e.g. konsole -e mc %m):
bs: Menadžer datoteka (npr. konsole -e mc %m):

[ctx: Mount point of storage]
en: Mount Point
bs: Tačka montiranja

en: N/A
bs: N/D

en: Device [%1] on [%2] is critically full.
bs: Uređaj [%1] na [%2] je kritično pun.

[ctx: Warning device getting critically full]
en: Warning
bs: Upozorenje

en: Mount Device
bs: Montiraj uređaj

en: Unmount Device
bs: Demontiraj uređaj

en: Open in File Manager
bs: Otvori u menadžeru datoteka

en: MOUNTING
bs: MONTIRAM

en: &Start KDiskFree
bs: &Pokreni KDiskFree

en: &Configure KwikDisk...
bs: &Podesi KwikDisk...

[ctx: Unmount the storage device]
en: Unmount
bs: Demontiraj

[ctx: Mount the storage device]
en: Mount
bs: Montiraj

en: You must login as root to mount this disk
bs: Morate se prijaviti kao administrator mreže da bi montirali ovaj disk

[ctx: Device is getting critically full]
en: Warning
bs: Upozorenje

en: KDE Free disk space utility
bs: KDE alat za provjeru slobodnog prostora na disku

en: Original author
bs: Originalni autor

en: KDE 2 changes
bs: KDE 2 izmjene

en: KDE 3 changes
bs: KDE 3 izmjene

en: Device
bs: Uređaj

en: Mount Point
bs: Tačka montiranja

en: Mount Command
bs: Naredba za montiranje

en: Unmount Command
bs: Naredba za demontiranje

[ctx: No device is selected]
en: None
bs: Nijedan

[ctx: No mount point is selected]
en: None
bs: Nijedna

en: Only local files supported.
bs: Podržane su samo lokalne datoteke

en: Only local files are currently supported.
bs: Trenutno su podržane samo lokalne datoteke.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, iconNameLabel)
en: Icon name:
bs: Ime ikone:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mountLabel)
en: Mount Command:
bs: Naredba za montiranje:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, umountLabel)
en: Unmount Command:
bs: Naredba za demontiranje:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mDefaultIconButton)
en: Default Icon
bs: Podrazumijevana ikona

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mMountButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mUmountButton)
en: Get Command...
bs: Dobavi naredbu...

en: Configure
bs: Podešavanje

en: General Settings
bs: Opće postavke

en: Mount Commands
bs: Komande montiranja
